Etiudy, gamy, pasaże - podręczniki

W tej kategorii zebraliśmy najlepsze materiały do ćwiczeń gam i pasaży na fortepian, klarnet, obój, skrzypce, altówkę i będziemy poszerzać o inne instrumenty muzyczne. Ponadto prezentujemy etiudy  - m.in. etiudy dla początkujących w tym dedykowane najmłodszym etiudy dla dzieci. Publikacje te niezbędne są w procesie nauki gry na fortepianie zarówno w szkołach jak i w ogniskach muzycznych oraz w przypadku samodzielnej nauki jak i nauki z nauczycielem. 

Co to jest etiuda?

Nazwa etiuda pochodzi od francuskiego słowa l’étude, co oznacza studium, po polsku — ćwiczenie. Etiuda muzyczna to kompozycja napisana tak, aby służyła jako pomoc w ćwiczeniu gry na instrumencie i utrwalaniu techniki gry. To utwory o różnym poziomie trudności. Autorem sporego zbioru dydaktycznych etiud na fortepian był m.in. Carl Czerny (pierwszy kompozytor, który użył słowa etiuda jako tytuł utworu muzycznego). Etiudy prócz walorów edukacyjnych mają też walory artystyczne, np. etiudy Chopina (najpopularniejszą z nich jest Etiuda op. 10 nr 12, zwana Rewolucyjną), lub wirtuozowskie jak np. słynne skrzypcowe Kaprysy Nicolo Paganiniego.

Czym różni się gama od skali?

Czy można pojęcia "skali" i "gamy" stosować zamiennie? Skala to szereg dźwięków ułożonych według konkretnego schematu. Natomiast gama powstaje z szeregu dźwięków ułożonych według reguł danej skali muzycznej. Jest ośmiostopniowa. Półki naszej księgarni muzycznej uginają się wręcz od książek z nutami do gam czy skal - i to na każdy instrument. Ucieszy to zarówno nauczycieli instrumentów jak również ich wychowanków. To doskonałe zbiory do ćwiczenia warsztatu muzycznego.

Pasaż

Inaczej przejście. To rodzaj ozdobnej figury polegającej na wykonaniu akordu, rozłożonego na poszczególne dźwięki. Grany osobno (głównie w celach ćwiczebnych) lub jako część utworu muzycznego. Wśród naszych publikacji znajdziesz mnóstwo pasaży - dla muzyków o każdym stopniu zaawansowania. Podręczniki zawierają kolekcje ćwiczeń na różne instrumenty od klawiszowych po strunowe czy dęte.

Podstawowe muzyczne ćwiczenia techniczne

Gamy i pasaże, skale i etiudy to podstawowe ćwiczenia techniczne, które każdy uczeń powinien opanować. Mamy tu liczne materiały dydaktyczne ukierunkowane na technikę lewej bądź prawej ręki, często także na ich współdziałanie, chromatyka, tryl, pozycje i łączenie pozycji, dwudźwięki, utwory popisowe (etiudy), egzaminacyjne, stawiające dodatkowo określone wymagania muzyczne. Pamiętaj - tylko systematyczne i progresywne ćwiczenia pomogą osiągnąć coraz to wyższy poziom. Dzięki temu będzie mógł sięgać po książki z nutami o coraz bardziej zaawansowanym stopniu.  

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl