Niemieckie wydawnictwo Henle Verlag zostało założone przez znakomitego pianistę - Guntera Henle w 1948 roku - za zgodą rządu wojskowego USA. Wydawnictwo początkowo nosiło nazwę „Fabryka Muzyki Klöcknera” i miało biura w Duisburgu i Monachium.

Początki wydań urtekstowych i rozwój wydawnictwa Henle Verlag

Celem założyciela było odtworzenie autentycznych tekstów wielkich muzyków ponieważ zdawał on sobie sprawę, że trudno znaleźć wydania, które wiernie odtwarzałyby zapis muzyczny danego kompozytora. Większość z nich była niepotrzebnie i często błędnie uzupełniana przez redaktorów. Co więcej, wygląd zewnętrzny książek często pozostawiał wiele do życzenia. Szukając odpowiedniego określenia, które odróżniłoby jego wydania od wszystkich innych, Günter Henle zaczął używać słowa urtext w pojedynczych wydaniach krytycznych. Szybko okazało się, że jego pomysł na stworzenie nowoczesnego wydania urtext był właściwą decyzją i rokował dobrą przyszłość. Wraz z zespołem specjalistów Günter Henle poświęcił nie mniejszą uwagę zewnętrznemu wyglądowi swoich publikacji. Wkrótce po założeniu wydawnictwa Gunter zyskał uznanie i entuzjastyczne pochwały od ówczesnych artystów. Henle od początku przywiązywał dużą wagę zarówno do wyglądu wizualnego (papier, druk, oprawa) swoich wydań muzycznych jak i jakości muzykologiczno-filologicznej. Na sukces firmy nie trzeba było długo czekać.

Historia wydawnictwa

W biurze w Duisburgu utworzono redakcję, na której czele stanął Ewald Zimmermann. Przez kilka dziesięcioleci grawerowaniem zajmował się Universitätsdruckerei H. Stürtz, a później dołączyli do niego rytownicy z Lipska i Darmstadt. Pierwszymi opublikowanymi dziełami były Sonaty fortepianowe Wolfganga Amadeusza Mozarta w dwóch tomach pod redakcją Walther Lampe oraz Impromptus and Moments Musicaux Franza Schuberta pod redakcją Waltera Giesekinga. G. Henle Verlag stał się jednym z największych niemieckich wydawców muzycznych. Günter Henle był zaangażowany w założenie Instytutu im. Josepha Haydna w Kolonii w 1955 roku w związku z czym następnie ukazały się pierwsze prace naukowe w pełnym wydaniu Haydna. W 1972 roku Günter Henle założył Fundację Güntera Henle w Monachium, która później przejęła na własność wydawnictwo. Fundacji początkowo przewodniczył Günter Henle i czynił to aż do jego śmierci w 1979 roku co doprowadziło do zamknięcia biura w Duisburgu i rozbudowy filii w Monachium. W 1981 roku wydawnictwo wzięło udział w pierwszych Niemieckich Targach Muzycznych w Tokio. W tym samym czasie w St. Louis w stanie Missouri powstała firma G. Henle USA Inc., początkowo jako wspólne przedsięwzięcie z filią w Monachium. Od 1985 roku jednostka handlowa w Stanach Zjednoczonych działała wyłącznie w imieniu firmy macierzystej z Monachium. Spółka jednak została zamknięta w 2007 roku i od tego czasu wydawnictwo było reprezentowane wyłącznie w USA przez Hal Leonard Corporation w Milwaukee. G. Henle Verlag brał także udział w pierwszych Międzynarodowych Targach Książki w Pekinie w 1986 roku. Do 1995 roku wiele wydań Urtext wydanych przez G. Henle Publishers zostało opublikowanych na rynku chińskim jako partnerem licencyjnym, a także z Shanghai Music Publishing House.

Bogactwo wydawnicze Henle Verlag

Od 2016 roku wydawnictwo zaczęło oferować również swoje edycje Urtext w wersji cyfrowej. Katalog zawiera obecnie około 1500 wydań Urtext i około 750 publikacji naukowych. Wydawnictwo G. Henle publikuje wydania Urtext, które charakteryzują się poprawnym tekstem muzycznym - sporządzonym zgodnie ze ścisłymi zasadami naukowymi - z obszernym komentarzem do konsultowanych źródeł (autografy, kopie, wczesne druki). W zbiorach wydawnictwa znajdują się dzieła Bacha, Beethovena, Brahmsa, Chopina, Debussy'ego, Haydna, Mozarta, Schuberta, Schumanna i wielu innych. Ponadto liczne są inne wybrane utwory na fortepian i organy. Katalog zawiera również kompletne wydania najważniejszych cykli pieśni Beethovena, Haydna i Schumanna. Dostępne są również wydania Urtext w mniejszym formacie do studium (seria Study Edition), a także kilka faksymilów rękopisów kompozytorów.

G. Henle Publishers to najwyższej jakości nuty. Muzycy na całym świecie, zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści, mogą w pełni polegać na zapisach tego wydawnictwa. Wydania zapewniają nie tylko nie zniekształcony i autorytatywny tekst muzyczny, ale są również estetyczne, zoptymalizowane pod kątem praktycznego zastosowania i niezwykle trwałe. Do tego w pięknej, charakterystycznej, niebieskiej oprawie kartonowej. 

Publikacje wydawnictwa Henle Verlag w księgarni muzycznej Alenuty

Na półkach naszej księgarni znajdziesz mnóstwo wydań urtekstowych wydawnictwa Henle Verlag. Są to dzieła wielkich klasyków takich jak Mozart, Beethoven, Schumann, Schubert, Haydn, Bach i wielu innych. Prezentujemy nuty na fortepian solo bądź w duecie z innym instrumentem, nuty na skrzypce, klarnet, wiolonczelę, waltornię, organy i kontrabas. Wśród tych opracowań znajdziesz koncerty, tańce, sonatiny, sonaty, duety, kwartety i tria. Aranżacje przeznaczone są dla różnych stopni zaawansowania muzyków - od początkujących uczniów po zaawansowanych muzyków. Naprawdę jest w czym wybierać - sięgnij po muzykę poważną nie skalaną zbędnym opisem ani poprawkami redaktorów. Bądź profesjonalistą, czerpiącym przyjemność z korzystania z eleganckich, dobrej jakości wydań.

Znaleziono produktów: 233

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl