Alenuty.pl księgarnia muzyczna
do kasy Wartość koszyka: 0,00 zł
Sprowadzamy nuty z całego świata
i wysyłamy ZA DARMO od 300 zł
 

Blog

Zobacz produkty polecane w tej kategorii

 

Historia Wydawnictwa Hal Leonard

Pod koniec lat trzydziestych w Winonie w stanie Minnesota - Harold i Everett Edstrom oraz ich przyjaciel Roger Busdicker założyli popularny zespół taneczny pod nazwą Hal Leonard.

W 1947 roku Everett Edstrom założył sklep muzyczny zaś Harold i Roger prowadzili licealne zespoły muzyczne w Winonie. Z uwagi na swoje doświadczenia zawodowe mieli wyjątkową zdolność do aranżowania muzyki popularnej dla zespołów szkolnych. Było to nowością dla dyrektorów placówek edukacyjnych, w których uczono tylko muzyki poważnej. Wkrótce zespoły z całych Stanów Zjednoczonych prosiły Hal Leonard o aranżacje, które zaczęto powielać i sprzedawać. Aby jednak móc założyć nowe wydawnictwo HL potrzebował licencji na utwory. Ruszył więc na podbój świata wydawców i kompozytorów muzyki rozrywkowej prosząc o prawa autorskie. Zyskując licencje na aranżacje piosenek muzyków, którzy zdominowali muzykę amerykańską na przełomie XIX i XX Hal Leonard rozpoczął działalność wydawniczą nadając nurt nowej branży. Wkrótce do katalogu publikacji dołączyły aranżacje chóralne i szersza różnorodność aranżacji zespołów.

Popularne metody Hal Leonarda

Gdy w latach pięćdziesiątych przemysł organowy zaczął się rozwijać - Hal Leonard opublikował The Pointer System for organ - najlepiej sprzedającą się metodą nauczania organów. Bardzo szybko powstały na jej bazie podręczniki i śpiewniki. Pod koniec lat pięćdziesiątych wyprodukowano The Pointer Systems for Guitar and Piano, które przyczyniło się do sukcesu wielu początkujących artystów. W połowie lat 60 tych Hal Leonard zaczął promować swoje aranżacje wysyłając pedagogom nagrania zespołów i chórów.

W 1970 roku Keith Mardak założył nowy oddział Hala Leonarda o nazwie Learning Unlimited tworząc pierwsze muzyczne książki instruktażowe. Dział odniósł ogromny sukces a Mardak został dyrektorem generalnym całej firmy. Wkrótce wprowadzono metodę gitarową Hal Leonarda, która stała wiodącą metodą gitarową na świecie. W roku 1980 Hal Leonard nawiązał współpracę z Chappell Music, największym na świecie wydawcą muzycznym podnosząc tym samym swoje notowania na rynku muzycznym.

Ciągły rozwój wydawnictwa

W 1985 roku firma została wykupiona przez wewnętrzny zespół zarządzający kierowany przez Keitha Mardaka, który został prezesem. Od tego czasu odnotowuje stały, wzrost sprzedaży swoich produktów dzięki kreatywnym, innowacyjnym publikacjom i marketingowi.

Obecnie Hal Leonard Corporation jest największym na świecie wydawcą muzyki edukacyjnej, oferującym metody nr 1 do nauki gry na gitarze (metoda Bass Method) i fortepianie (metoda Faber Piano) i szkolnych instrumentów muzycznych (Essential Elements for Band and Strings), a także publikacje i książki do nauki praktycznie każdego instrumentu. Hal Leonard jest także czołowym wydawcą śpiewników, książek muzycznych, nut, aranżacji dla zespołów, orkiestr, chórów i szkół, muzycznych publikacji, książek muzycznych dla dzieci, muzycznych czasopism edukacyjnych i wielu innych. Wiele nowych tytułów jest wzbogaconych o dodatkowe pliki audio i wideo online do pobrania i przesyłania strumieniowego.

Firma jest także liderem w dziedzinie technologii, opracowując eBooki, nuty cyfrowe, aplikacje. Hal Leonard obsługuje wiele popularnych witryn internetowych, w tym SheetMusicDirect z tysiącami utworów zaaranżowanych dla różnych instrumentów dostępnych do pobrania, czy z GuitarInstructor.com z lekcjami gry na gitarze online.

W 2014 roku Hal Leonard zaczął współpracę z Noteflight - innowacyjną firmą zajmującą się technologią muzyczną, której celem jest udostępnianie i wykorzystywanie nut w postaci cyfrowej. W swoim katalogu zawierającym ponad milion dostępnych tytułów Hal Leonard reprezentuje wielu znanych i szanowanych wydawców, artystów, autorów piosenek, aranżerów i producentów instrumentów muzycznych na świecie. Jego produkty są sprzedawane w ponad 65 krajach na całym świecie.

Siedziba firmy znajduje się w Milwaukee w stanie Wisconsin zaś drugi budynek jest w Winona w stanie Minnesota. Firma posiada biura w Bostonie, Austin i San Francisco oraz biura za granicą w Australii, Belgii, Chinach, Niemczech, Holandii, Indiach, Włoszech, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii w Londynie i Bury St. Edmunds. Prezesem jest Keith Mardak, dyrektorem generalnym Larry Morton, firma zatrudnia ponad 800 pracowników na całym świecie.

75 rocznica Wydawnictwa Hal Leonard

W 2022 największy na świecie wydawca nut świętuje 75-lecie swojego istnienia. Rozległa sieć biur na całym globie pozwala zespołowi Hal Leonard utrzymać dominację w środowisku wydawniczym nut. Jeśli kiedykolwiek brałeś udział w zajęciach z zespołem, uczyłeś się gry na instrumencie sam lub z nauczycielem albo chciałeś zagrać swoją ulubioną piosenkę - prawdopodobnie użyłeś przy tym książki Hala Leonarda. Wydawnictwo najbardziej znane jest z książek dla początkujących. Dzięki nim możesz nauczyć się gry na każdym instrumencie - od gitary przez djembe po fortepian czy cymbały. 

Hal Leonard oferuje nie tylko książki instruktażowe lecz również zapisy nutowe dla światowych wytwórni jak Disney, Pixar i każdego większego artysty (nie tylko współczesnego). Wydawnictwo działa nie tylko w świecie fizycznym - to właśnie Hal Leonard stworzył pierwszą internetową firmę zajmującą się tworzeniem nut: sheetmusicdirect.com w 1997 roku - pięć lat przed powstaniem iTunes. Jest również właścicielem stron internetowych sheetmusicplus.com, noteflight.com i groove3.com.

Dzięki tym wszystkim przedsięwzięciom firma generuje rocznie około 300 milionów dolarów przychodów.

W ciągu 75 lat istnienia wydawnictwa Hal Leonard również branża muzyczna przeszła olbrzymią metamorfozę elektroniczną. Od nagrań płyt CD po strumieniowe przesyłanie plików muzycznych (audio online). Również brzmienie muzyki popularnej zmieniło się z big bandów na piosenkarzy i autorów piosenek. Hal Leonard podąża za tymi zmianami i nie boi się podejmować kolejnych wyzwań. Firma zapewnia, że w nadchodzących dziesięcioleciach nadal będzie zmierzać w takim kierunku, jaki przyjmie muzyka.

 

 

Hal Leonard

101 Classical Themes: Cello - nuty na wiolonczelę

Wysyłka w: 24 h

0
101 Classical Themes: Cello - nuty na wiolonczelę
Wydawnictwo: Hal Leonard
Cena: 94,00 zł
szt.
zobacz więcej
101 Movie Hits: Trumpet - nuty na trąbkę solo

Wysyłka w: 5 - 10 dni

5
101 Movie Hits: Trumpet - nuty na trąbkę solo
Wydawnictwo: Hal Leonard
Cena: 94,00 zł
szt.
zobacz więcej
Elton John: Ballads - easy piano - nuty na pianino w łatwym układzie

Wysyłka w: 5 - 10 dni

3
Elton John: Ballads - easy piano - nuty na pianino w łatwym układzie
Wydawnictwo: Hal Leonard
Cena: 121,00 zł
szt.
zobacz więcej
Pop Songs for Kids - nuty w łatwym układzie na fortepian

Wysyłka w: 5 - 10 dni

5
Pop Songs for Kids - nuty w łatwym układzie na fortepian
Wydawnictwo: Hal Leonard
Cena: 101,00 zł
szt.
zobacz więcej
The Big Book of Cello Songs - nuty na wiolonczelę solo

Wysyłka w: 5 - 10 dni

4
The Big Book of Cello Songs - nuty na wiolonczelę solo
Wydawnictwo: Hal Leonard
Cena: 101,00 zł
szt.
zobacz więcej
The Big Book Of Classical Music - nuty na fortepian solo

Wysyłka w: 5 - 10 dni

5
The Big Book Of Classical Music - nuty na fortepian solo
Wydawnictwo: Hal Leonard
Cena: 152,00 zł
szt.
zobacz więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl