Alenuty.pl księgarnia muzyczna
do kasy Wartość koszyka: 0,00 zł
Sprowadzamy nuty z całego świata i wysyłamy za darmo od 199 zł!
ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Facebook ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Instagramikona i link do kanału Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Youtube

Blog

Jedna kobieta i ponad 700 melodii dla dzieci - opowieść prawdziwa o Janinie Garścia

0
Jedna kobieta i ponad 700 melodii dla dzieci - opowieść prawdziwa

Dzień Kobiet zainspirował mnie do spojrzenia na muzykę przez kobiecy pryzmat. W muzycznym świecie dużo jest mężczyzn, dużo mówi się o mężczyznach: kompozytorach, dyrygentach. Gdzie w tym wszystkim jest kobieta? Bo przecież jest! Po odpowiedź zaglądam na nasze półki z nutami na fortepian dla dzieci. A tam zastaję kilka kobiecych nazwisk, które powtarzają się wielokrotnie. A zatem Muzyka Kobietą stoi.

Dziś zatrzymam się na dłuższą chwilę przy osobie Janiny Garścia. Odkrywanie przed dziećmi tajników gry na fortepianie należy właśnie do tej kobiety, która pracując przez 50 lat w różnych szkołach muzycznych napisała około 700 utworów dla dzieci! To robi wrażenie, tym bardziej, że wiele z nich granych jest do tej pory. A pisanie dla dzieci wcale nie jest proste. Niewielu polskich kompozytorów tworzyło dla dzieci i z myślą o dzieciach. Pisanie melodii, które pomogą uczyć się języka muzyki, będą stopniowo wprowadzały dziecko w poszczególne, coraz trudniejsze pojęcia i terminy muzyczne, prowadziły przez meandry zagadnień techniki pianistycznej, a jednocześnie pozwolą na kształtowanie wyobraźni muzycznej, to nie lada wyzwanie. Wie to każdy, kto uczy gry na instrumencie. Janina Garścia podołała wyzwaniu, o czym najdobitniej świadczy dorobek jej kompozytorskiej i pedagogicznej twórczości.

Dlatego w Dzień Kobiet pozwoliłam sobie zwrócić szczególną uwagę na osobę Janiny Garścia. Jej pasja i wrażliwość na potrzeby najmłodszych adeptów sztuki muzycznej zaowocowały łamigłówkami muzycznymi, utworami na cztery ręce, melodiami tematycznie związanymi z porami roku i światem, który nas otacza. Kompozytorka całe życie mieszkała i tworzyła w Krakowie. Pisała utwory na fortepian, a także na wiolonczelę, obój i flet prosty. Jej praca została uhonorowana wieloma nagrodami, ale najważniejsza w moim odczuciu jest jej stała obecność w szkołach, obecność jej melodii, do których grania cały czas chętnie siadają dzieci.

Łamigłówki na fortepian Janina Garścia Zabawne opowiadania na flety proste Janina Garścia

Spójrzcie choćby na wydane przez PWM Graj ze mną na cztery ręce albo Muzyczne ABC przy fortepianie czy Obrazki muzyczne dla najmłodszych. Utwory skomponowane przez Janinę Garścia są ponadczasowe, nie są monotonne, łatwo wpadają w ucho, odznaczają się barwną melodyką, a przez to zachęcają do nauki. W twórczości pani Janiny widać doświadczenie i praktykę pracy z dziećmi. Znajomość dziecięcej psychiki i umiejętne stawianie wymagań to najistotniejsze cechy dobrego pedagoga, a Janina Garścia niewątpliwie takim była.

Muzyczne ABC przy fortepianie Janina Garścia Graj ze mną na cztery ręce Obrazki muzyczne dla najmłodszych Janina Garścia

Niejednokrotnie jest tak, że pierwsze lata opieki nad dzieckiem, uczenie go wielu podstawowych czynności, tłumaczenie świata przypada kobiecie. Jest tak również w muzyce - pierwsze kroki na muzycznej drodze, nauka podstaw muzycznego języka to najczęściej przestrzeń zagospodarowana przez kobiety. Janina Garścia była jedną z nich, podobnie jak Pauline Hall, Martha MierMałgorzata Biskupska, Lidia Bajkowska, Beata Michniewicz czy Urszula Smoczyńska to pedagożki, kompozytorki utworów dla dzieci, twórczynie podręczników do nauki gry. Dzięki ich pasji, pracy i twórczości, dzieciaki w ciekawy sposób mogą poznawać świat dźwięków i melodii. Każda z tych kobiet w sobie właściwy sposób, w oparciu o doświadczenie pracy z dzieckiem, pomaga najmłodszym poznawać krainę dźwięków i rytmów.

Zobacz >>> wszystkie utwory Janiny Garścia, z których możesz uczyć się gry na fortepianie.

Zobacz również kolekcję >>> Kobiety Kompozytorki w której zebraliśmy nuty do utworów skomponowanych przez kobiety.

Przeczytaj o kobietach kompozytorkach w artykule: Kompozytorki - odkryj kobiecą stronę muzyki Piszemy w nim o zbiorach nut z utworami stworzonymi przez kobiety, a które dostępne są na półkach naszej księgarni.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium