Alenuty.pl księgarnia muzyczna
do kasy Wartość koszyka: 0,00 zł
Sprowadzamy nuty z całego świata i wysyłamy za darmo od 199 zł!
ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Facebook ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Instagramikona i link do kanału Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Youtube

Blog

Kompozytorki - odkryj kobiecą stronę muzyki

0
Kompozytorki - odkryj kobiecą stronę muzyki

Na początku zatrzymam Cię na chwilę. Proszę zastanów się czy grałeś_łaś kiedykolwiek utwory opatrzone kobiecym nazwiskiem? Przewertuj swój muzyczny repertuar, być może zadanie okaże się nie lada wyzwaniem. Dzień Kobiet to dobry czas, by porozmawiać o Kobietach tworzącą muzykę. Zwłaszcza, że w dziejach ludzkości droga kobiet - kompozytorek była niełatwa, a na swoje prawa musiały czekać aż do XX wieku. Twórczość niektórych z nich trafiła do szerszego grona odbiorców dopiero kilkanaście lat temu. Dobrze, że w ten sposób uratowano te utwory, kompozycje przed zapomnieniem.

Wspaniałe kompozytorki XIX wieku

Cofnijmy się do XIX wieku. W cieniu wybitnych mężczyzn tworzyły m.in Fanny Mendelssson czy Clara Schumann. W naszej księgarni Alenuty.pl posiadamy dwa piękne zbiory z kompozycjami w/w oraz innych wybitnych kobiet kompozytorek.

“Women Composers in History” oraz “At the piano with Women Composers” to wyjątkowe nuty zawierające kompozycje kobiet, które stworzyły własną muzyczną tożsamość w historii muzyki. Ich osobowość i życiowe doświadczenia znajdują odzwierciedlenie w muzyce. Każdą z nich pasjonowało komponowanie i gra na fortepianie, ale i nie tylko. Przeglądając ich życiorysy wyraźnie widać, że posiadały przeróżne zdolności oraz wyróżniała ich szczególna wszechstronność. W mistrzowski sposób łączyły różne role życiowe jakie wykonywały na co dzień.

Dla przykładu przybliżmy obraz Clary Schumann. Była doskonałą pianistką, matką siedmiorga dzieci oraz muzą swojego sławnego męża. Edytowała jego dzieła oraz doradzała samemu Johannesowi Brahmsowi. To właśnie jej ten wybitny kompozytor pokazywał swoje utwory przed wydaniem, co świadczy o niezwykłej osobowości Clary. Nie podjęła jednak kariery kompozytorskiej z powodu obiekcji sławnego brata, który był jej pierwszym nauczycielem. On zaś nie omieszkał wpisać do swojego dorobku jej utworów.

Inna postać kobieca uwolniona od niepamięci to Stephanie Chaminade. Napisała ponad 400 utworów, z czego 135 pieśni, duety wokalne z fortepianem, utwory na chór, operę komiczną i mszę. Fleciści zaś doskonale znają jej Koncert fletowy D-dur. Utwór o charakterze wirtuozowskim w stylu brillant często widnieje w repertuarze młodych, zdolnych flecistów oraz jest topową pozycją na konkursach skierowanych do uczniów szkół muzycznych II stopnia.

Jesteście ciekawi pozostałych życiorysów niezwykłych kompozytorek? Znajdziecie je w kolekcji nut  >> Kobiety Kompozytorki << oraz w poniższych nutach. Ponadto “At the piano with Women Composers” zawiera informacje na temat utworów zawartych w zbiorze. Czyli 18 utworów 13 kompozytorek z 9 różnych krajów (dwie z nich to Polki!). Nuty “Women composers in History” nie różnią się pod tym względem dużo. Zawierają 19 utworów skomponowanych przez 8 kompozytorek. Oba zbiory przeznaczone są dla średnio zaawansowanych i zaawansowanych pianistów. Różnią się repertuarem. Wydane w sposób klarowny i wygodny w użyciu.

At The Piano With Women Composers - nuty na fortepian Women Composers in History - Kobiety kompozytorki w historii - nuty na fortepian HerStory: The Piano Collection - Karen Marshall - antologia utworów skomponowanych przez kobiety - nuty na fortepian

Współczesne polskie kompozytorki

Czas na polskie kompozytorki, które mocno wpłynęły na oblicze muzyki współczesnej w Polsce, ale i również za naszymi granicami. W naszym asortymencie posiadamy coraz to większy zbiór ich twórczości. Śledźcie nas na bieżąco i zaglądacie do zakładki “Nowości”.

Grażyna Bacewicz

Najwybitniejsza polska kompozytorka. Odeszła nagle pozostawiając niedokończone utwory i mnóstwo niedokończonych spraw. Niesamowicie aktywna, obdarzona wieloma talentami. Jak napisał o niej sam Dymitr Szostakowicz, była wspaniałym kompozytorem i zadziwiająco przepięknym człowiekiem. Zaś Stefan Kisielewski nazwał Bacewicz urodzonym demonem muzykalności. Jej niezwykle bogata twórczość była wielokrotnie nagradzana i wyróżniana, ale tak naprawdę dokładniej wsłuchujemy się w to co skomponowała dopiero od niedawna. Była wierna swoim ideałom, często eksperymentowała np. ze skalami chromatycznymi i modalnymi, co w rezultacie dawało niesamowite efekty końcowe. Jej styl charakteryzował się witalnością, był pełen energii oraz swoistego poczucia humoru. Bacewicz szybko wczuwała się w klimat przemian dokonujących się w muzyce. Wplatała do swej twórczości zdobycze XX wiecznej muzyki europejskiej i stopniowo odchodziła od systemu dur - moll. Na www.alenuty.pl posiadamy blisko 60 pozycji z utworami Grażyny Bacewicz. Jesteście ciekawi jakie? Kliknijcie TUTAJ.

Grażyna Bacewicz: Oberek na trzy akordeony - nuty na trzy akordeony Najpiękniejsza Bacewicz - nuty na skrzypce i fortepian - Grażyna Bacewicz

Elżbieta Sikora

Elżbieta Sikora jest czołową polską kompozytorką współczesną. Zasłynęła w dziedzinie muzyki elektronicznej. W jej bogatej bibliografii znajdziemy również wiele utworów na zespoły kameralne, na orkiestrę i na głos oraz opery. Jak sama mówi: “Muzyka jest wszędzie. W powiewach wiatru, w deszczu bębniącym na parapecie okna, w rytmie form architektonicznych, w locie ptaków, w rozmowach ludzi w metrze, w dudnieniu wagonów na szynach, w trzasku maszyn, w okrzykach tłumów, w przeczytanych słowach. Słucham i szukam. Stale. Obserwuję, notuję, nagrywam, staram się zapamiętać. Tak ładuję moje akumulatory.”

Elżbieta Sikora: Lisboa, tramway 28 - hommage a Fernando Pessoa - nuty na saksofon(y) i taśmę

W naszej księgarni znajdziecie nuty do słynnego utworu “Lisboa, tramway 28” należącego do gatunku muzyki elektroakustycznej. Utwór na taśmę i saksofon jest niczym rewizja muzycznej tradycji z wykorzystaniem nowoczesnych technik wykonawczych oraz technologii.

Zobacz w księgarni:
Elżbieta Sikora: Lisboa, tramway 28 - hommage a Fernando Pessoa

Inne kompozycje Elżbiety Sikory znajdziecie w specjalnej kategorii.

Agata Zubel

Kompozytorka, której sylwetkę opublikował “The New York Times” pisząc m.in. że należy do najlepszych kompozytorów współczesnych w Europie. Jest również uznana za jedną z najbardziej wyrazistych osób na scenie kompozytorskiej. Jej fenomen nie zna granic. Agata Zubel oprócz zdolności kompozytorskich posiada wybitne zdolności wokalne. Jej głos intryguje i zaskarbia rzeszę fanów, przez co okrzyknięto ją najciekawszą interpretatorką wokalnej muzyki współczesnej. Na temat, jak odkryła swój talent wokalny jest pewna ciekawa anegdota. Miało to miejsce na studiach w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. W tamtym okresie Agata napisała utwór "Parlando" na głos i elektronikę, po czym nikt nie był w stanie go wykonać, więc zaśpiewała go sama.

Lullaby nuty na chór mieszany a cappella - Agata Zubel

W swoich utworach sięga po teksty poetyckie. Bawi się głoskami, sylabami, eksperymentuje z głosem. Szczególną rolę przywiązuje do elementu barwowego oraz rytmicznego. W swojej twórczości nie ogranicza się do jednej techniki kompozytorskiej. Jednym z przykładowych utworów Agaty Zubel, który mamy w naszej księgarni jest "Lullaby” na chór mieszany a cappella

Zobacz w księgarni: Agata Zubel: Lullaby nuty na chór mieszany a cappella

Inne kompozytorki

Koniecznie zwróćcie uwagę również na poniższe nazwiska. Te panie zasługują na równie szczególną uwagę:

Martha Mier: Musical Impressions 3 - nuty na fortepian Impresje wiolonczelowe op. 53 partytura i głosy - nuty na dwie wiolonczele - Garścia Melodie z różnych stron świata na zespół perkusyjny - Ptaszyńska Wariacje na temat piosenki Lecha Miklaszewskiego - Uczeń pierwszej klasy na skrzypce i fortepian - Krzanowska

Muzyka rozrywkowa i filmowa autorstwa kobiet

Na koniec delikatnie zaserwujemy jeszcze inną formę muzyki. Poniżej przykładowe nuty z muzyką rozrywkową i filmową, ale kwestia płci pozostaje. Te kawałki stworzyły kobiety!!

Rachel Portman: Chocolat (Main Titles) - temat z filmu Czekolada na fortepian solo Women of Pop & Rock (Easy Piano) - nuty na pianino w łatwym układzie, słowa i akordy gitarowe

Mamy nadzieję, że dzisiejszy wpis Was zainspirował i wprowadził w wyjątkowy, kobiecy klimat. Wszystkie zbiory, o których piszemy i więcej ciekawych pozycji zbierających muzyczną twórczość kobiet znajdziesz w kolekcji >>> Kobiety Kompozytorki.

Życzymy Wam, by muzyka napisana przez kobiety często rozbrzmiewała w Waszych sercach.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium