Alenuty.pl księgarnia muzyczna
do kasy Wartość koszyka: 0,00 zł
Weź kod DOSILASOL na DARMOWĄ dostawę już od 99 zł!
ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Facebook ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Instagramikona i link do kanału Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Youtube

Blog

Tydzień z muzyką filmową zapisaną w nutach

0
Tydzień z muzyką filmową zapisaną w nutach

Muzyka filmowa to niebywałe dopełnienie obrazu. Wyobrażacie sobie współczesne kino bez muzyki? Początki wprawdzie takie właśnie były - kino nieme, tylko obraz. To też ma swoje znaczenie. Jednak dziś muzyka nie tylko dopełnia obraz, ale potrafi go interpretować. Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat wyłonili się kompozytorzy tworzący w większości na potrzeby filmu. Jak chociażby Hans Zimmer, Ludovico Einaudi czy John Williams. To nazwiska kojarzone z największymi produkcjami kinowymi. Także polscy kompozytorzy mają udział w światowej sławy obrazach jak chociażby Jan Kaczmarek, Wojciech Kilar czy Michał Lorenc.

nuty do muzyki z filmu Fortepian nuty do muzyki Ludovico Einaudi

Na Zachodzie czyli w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Hiszpanii i oczywiście w Stanach Zjednoczonych premierze nowego filmu czy serialu towarzyszy promocja nut do muzyki z filmu. Każdy utwór wydawany jest w wersji na fortepian solo lub z linią melodyczną dla głosu. Jeżeli na ekrany kin wchodzi Piękna i Bestia to każdy ma dostęp do nut z utworami do tego filmu. Do takiego stanu rzeczy chcemy doprowadzić również w Polsce. Dlatego sprowadzamy nuty do muzyki filmowej z najnowszych produkcji. I choć zainteresowanie nutami jest w naszym kraju jeszcze niezbyt duże, to jednak nuty do muzyki filmowej cieszą się równie dużym powodzeniem, co do muzyki klasycznej czy rozrywkowej. Niestety martwi fakt, że nut do utworów z filmu polskiego jest jak na lekarstwo. Trochę kompozycji zostało wydanych przez PWM do muzyki Wojciecha Kilara, Krzesimira Dębskiego czy Macieja Zielińskiego. Nie jest to jednak normą i nut do polskiej muzyki filmowej wydaje się bardzo niewiele.

Najwięcej albumów z muzyką filmową znajdziecie w kategorii nuty na pianino filmowa. Gromadzimy tam materiał muzyczny wydany na fortepian solo oraz w formie na fortepian, wokal oraz akordy gitarowe. W kategorii znajdziecie nuty chociażby do wszystkich części Harrego Pottera, muzykę z filmu Piraci z Karaibów, Opowieści z Narnii, Władcy Pierścieni, Star Wars - jeśli wyliczać tylko największe produkcje. Dużym zainteresowaniem cieszą się również nuty do filmów nagrodzonych Oscarami. I tu największe rekordy popularności biją nuty do muzyki z filmu La La Land i Frozen - w wersji uproszczonej oraz pełnej wersji na fortepian i głos z akordami gitarowymi. 

Piraci z Karaibów nuty Harry Potter nuty Władca pierścieni nuty 

Poza opracowaniami nut do utworów z poszczególnych filmów, sporym powodzeniem cieszą się nutowe składanki największych hitów filmowych oraz kolekcje utworów danego kompozytora. Do najczęściej wybieranych serii z muzyką filmową na różne instrumenty należą zeszyty Great Movie Themes i Top Hits From TV, Movies & Musicals oraz oczywiście niezapomniane piosenki z bajek i filmów Disneya zebrane w dwa najpopularniejsze zbiory Disney Solos i Disney Movie Hits. Natomiast wśród twórców muzyki filmowej rekordy popularności bije Hans Zimmer oraz Wojciech Kilar.

 Great Movie Themes nuty muzyka filmowa Top Hits TV Film Music Musicals nuty muzyka filmowa Disney Solos nuty muzyka filmowa

Muzyka filmowa opracowana jest - poza fortepianem - na akordeon, trąbkę, puzon, altówkę, wiolonczelę, skrzypce, flet poprzeczny, klarnet, saksofon, gitarę. Zdarza się także muzyka filmowa w opracowaniu na organy czy ukulele. Dlatego mogę pokusić się o stwierdzenie, że na każdy instrument, na którym uczymy się grać można zagrać z nut utwory muzyki filmowej. Coraz częściej zdarza się, że nauczyciele w szkołach muzycznych sięgają po nuty z muzyką filmową, muzyką z bajek, aby w ten sposób przekonać do gry na danym instrumencie, zainteresować muzyką, która jest bliska dziecku, osobie uczącej się.

Muzyka filmowa grana na żywo wybrzmi niejednokrotnie podczas 10 edycji Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. Mimo popularności granych utworów muzyka wykonywana na żywo zawsze wzrusza i porusza. Dlatego sięgajcie po nuty do Waszych ulubionych fragmentów muzycznych z filmów, seriali i bajek, aby w muzyka ubogacała i wzruszała. 

Specjalnie dla Was stworzyliśmy ranking najczęściej kupowanych nut z muzyką filmową, który znajdziecie >>> tutaj.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium