do kasy suma: 0,00 zł

        Wyszukiwarka zaawansowana
Tydzień z muzyką filmową zapisaną w nutach 0
Tydzień z muzyką filmową zapisaną w nutach

Muzyka filmowa to niebywałe dopełnienie obrazu. Wyobrażacie sobie współczesne kino bez muzyki? Początki wprawdzie takie właśnie były - kino nieme, tylko obraz. To też ma swoje znaczenie. Jednak dziś muzyka nie tylko dopełnia obraz, ale potrafi go interpretować. Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat wyłonili się kompozytorzy tworzący w większości na potrzeby filmu. Jak chociażby Hans Zimmer, Ludovico Einaudi czy John Williams. To nazwiska kojarzone z największymi produkcjami kinowymi. Także polscy kompozytorzy mają udział w światowej sławy obrazach jak chociażby Jan Kaczmarek, Wojciech Kilar czy Michał Lorenc.

nuty do muzyki z filmu Fortepian nuty do muzyki Ludovico Einaudi

Na Zachodzie czyli w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Hiszpanii i oczywiście w Stanach Zjednoczonych premierze nowego filmu czy serialu towarzyszy promocja nut do muzyki z filmu. Każdy utwór wydawany jest w wersji na fortepian solo lub z linią melodyczną dla głosu. Jeżeli na ekrany kin wchodzi Piękna i Bestia to każdy ma dostęp do nut z utworami do tego filmu. Do takiego stanu rzeczy chcemy doprowadzić również w Polsce. Dlatego sprowadzamy nuty do muzyki filmowej z najnowszych produkcji. I choć zainteresowanie nutami jest w naszym kraju jeszcze niezbyt duże, to jednak nuty do muzyki filmowej cieszą się równie dużym powodzeniem, co do muzyki klasycznej czy rozrywkowej. Niestety martwi fakt, że nut do utworów z filmu polskiego jest jak na lekarstwo. Trochę kompozycji zostało wydanych przez PWM do muzyki Wojciecha Kilara, Krzesimira Dębskiego czy Macieja Zielińskiego. Nie jest to jednak normą i nut do polskiej muzyki filmowej wydaje się bardzo niewiele.

Najwięcej albumów z muzyką filmową znajdziecie w kategorii nuty na pianino filmowa. Gromadzimy tam materiał muzyczny wydany na fortepian solo oraz w formie na fortepian, wokal oraz akordy gitarowe. W kategorii znajdziecie nuty chociażby do wszystkich części Harrego Pottera, muzykę z filmu Piraci z Karaibów, Opowieści z Narnii, Władcy Pierścieni, Star Wars - jeśli wyliczać tylko największe produkcje. Dużym zainteresowaniem cieszą się również nuty do filmów nagrodzonych Oscarami. I tu największe rekordy popularności biją nuty do muzyki z filmu La La Land i Frozen - w wersji uproszczonej oraz pełnej wersji na fortepian i głos z akordami gitarowymi. 

   

Poza opracowaniami nut do utworów z poszczególnych filmów, sporym powodzeniem cieszą się nutowe składanki największych hitów filmowych oraz kolekcje utworów danego kompozytora. Do najczęściej wybieranych serii z muzyką filmową na różne instrumenty należą zeszyty Great Movie Themes i Top Hits From TV, Movies & Musicals oraz oczywiście niezapomniane piosenki z bajek i filmów Disneya zebrane w dwa najpopularniejsze zbiory Disney Solos i Disney Movie Hits. Natomiast wśród twórców muzyki filmowej rekordy popularności bije Hans Zimmer oraz Wojciech Kilar.

   

Muzyka filmowa opracowana jest - poza fortepianem - na akordeon, trąbkę, puzon, altówkę, wiolonczelę, skrzypce, flet poprzeczny, klarnet, saksofon, gitarę. Zdarza się także muzyka filmowa w opracowaniu na organy czy ukulele. Dlatego mogę pokusić się o stwierdzenie, że na każdy instrument, na którym uczymy się grać można zagrać z nut utwory muzyki filmowej. Coraz częściej zdarza się, że nauczyciele w szkołach muzycznych sięgają po nuty z muzyką filmową, muzyką z bajek, aby w ten sposób przekonać do gry na danym instrumencie, zainteresować muzyką, która jest bliska dziecku, osobie uczącej się.

Muzyka filmowa grana na żywo wybrzmi niejednokrotnie podczas 10 edycji Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. Mimo popularności granych utworów muzyka wykonywana na żywo zawsze wzrusza i porusza. Dlatego sięgajcie po nuty do Waszych ulubionych fragmentów muzycznych z filmów, seriali i bajek, aby w muzyka ubogacała i wzruszała. 

Specjalnie dla Was stworzyliśmy ranking najczęściej kupowanych nut z muzyką filmową, który znajdziecie >>> tutaj.

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter
Napiszemy do Ciebie o nowościach w nutach i książkach muzycznych
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl