Alenuty.pl księgarnia muzyczna
do kasy Wartość koszyka: 0,00 zł
Sprowadzamy nuty z całego świata! Wysyłamy za DARMO od 199 zł!
ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Facebook ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Instagramikona i link do kanału Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Youtube

Blog

Martha Mier - kompozytorka utworów na fortepian, które chce się ćwiczyć

0

Martha Mier - kompozytorka z edukacyjnym zacięciem

Kompozytor i pedagog Martha Mier

Pani Martha urodziła się w 1936 roku. Mieszka na Florydzie, odkąd ukończyła tam studia na stanowym uniwersytecie. Pochodzi z domu, w którym każdy z jej pięciu starszych braci uczył się gry na pianinie. Jak sama wspomina, nie mogła doczekać się na "swoją kolej"!

Martha Mier jest przede wszystkim doświadczonym pedagogiem. Rok pracy w amerykańskiej high school przekonał ją, że zdecydowanie woli kontakt 1:1 z uczniem. Założyła więc własne studio fortepianu, które prowadziła z powodzeniem przez wiele kolejnych lat. Komponować próbowała już będąc w liceum, ale to właśnie praca w studio spowodowała, że zaczęła tworzyć więcej i więcej. Kiedy tylko nie znajdowała czegoś, czego akurat dany uczeń potrzebował lub lubił grać, pisała własny utwór.

Właśnie "lubił grać" jest tu kluczem. Pani Martha jest przekonana, że uczniowie ćwiczą najchętniej melodie, które im się podobają i umie to świetnie wykorzystać. Utwory tej kompozytorki gra się i słucha z niezwykłą przyjemnością. Uczniowie mówią, że wreszcie mają wrażenie grania czegoś "naprawdę", a nie tylko ćwiczenia, a to daje radość i motywuje. Nic dziwnego, że panią Mier uwielbiają też nauczyciele z całego świata.

Postanowiłam upewnić się co do tego u źródeł i zapytałam panią Beatę Łucką, bibliotekarkę z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. A. Tansmana w Łodzi, jakie zdanie słyszy od nauczycieli o tych kompozycjach.

"Nauczyciele fortepianu w naszej szkole bardzo często korzystają z tych zbiorów" - odpowiedziała pani Beata. "Z uwagi na ich dużą ilość i zróżnicowanie (na 2, 4 a nawet 6 rąk, romantyczne, jazzowe - także z motywami świątecznymi) mają oni możliwość dopasowania właściwych nut dla każdego ucznia fortepianu od I do VI klasy szkoły muzycznej I stopnia. Podkreślają oni, że kompozycje pani Mier posiadają bogatą harmonię oraz są doskonale opracowane pod względem pianistycznym, co świadczy o bardzo dobrym warsztacie Kompozytorki. Ponadto określają te utwory jako: piękne, przyjemne, urzekające, liryczne, wygodne do grania, "dopasowane do ręki", których się także dobrze słucha i które podobają się uczniom, więc są przez nich chętnie grane. Dodatkowo zaznaczają, iż stanowią one doskonały materiał do nauki gry na tzw. kantylenę. Są one po prostu przydatne pod każdym względem.
Do najciekawszych zbiorów z kompozycjami pani Mier zaliczyć można te z cyklu: "The Best of Martha Mier", które to zawierają najlepsze "perełki" spośród wielu utworów tego wybitnego pedagoga fortepianu. Nasi nauczyciele najchętniej wykorzystują następujące utwory: "Autumn Glow", "Pastels", "On a Windy Hill", The Magic Garden", "March of Gnomes" oraz na 4 ręce: "Moonbeams" i "Sand Dunes"."

Jedna z nauczycielek fortepianu z PSM im. A. Tansmana w Łodzi dorzuciła od siebie: "Zbiory na fortepian pani Marty Mier to bardzo użyteczne pedagogicznie utwory. Dzieci lubią ich atrakcyjne i chwytliwe melodie, a prosta faktura pozwala im przyswoić materiał bardzo szybko. Poziom utworów jest zróżnicowany, więc każdy znajduje coś dla siebie. Szczególnie atrakcyjne są zbiory nawiązujące stylem do muzyki rozrywkowej, jak cykl: "Jazz, Rags & Blues" i znajdujący się tam „Ragtime Do-si-do” i „Don’t Wanna Leave You Blues”. Do ulubionych przez młodych wykonawców należą też utwory w stylu romantycznym, jak: „Morning Glories”, czy „Sand Castle”."

Utwierdziłam się zatem w przekonaniu, że melodie Marthy Mier są przyjemne w graniu, dostępne i zawsze dobrze dopasowane do stopnia zaawansowania ucznia, a uczniowie grają je chętnie, ponieważ nie nudzą i nie są przekombinowane.

Podręczniki i kompozycje Marthy Mier wydawane są aktualnie przez Alfred Music Publishing. Pozwólcie, że polecę Wam szczególnie trzy sztandarowe serie, które możecie znaleźć w naszej księgarni.

Classical Jazz, Rags and Blues

Martha Mier seria Classical Jazz, Rags and Blues

Książki z tej serii chętnie wykorzystywane są przez nauczycieli jako wprowadzenie do jazzu i bluesa. Zebrane tu utwory uczą rytmu, dynamiki, pomagają ćwiczyć linię basu (lewa ręka) i akordy. Pani Martha sama wspominała, że dzięki tym książkom uczniowie odzyskiwali entuzjazm do gry i ćwiczeń. Ot, motywująca siłą jazzu!

Oprócz serii "klasycznej" znajdziecie u nas również wydanie z opracowaniami na cztery ręce: Jazz, Rags and Blues for Two.

Romantic Impressions

Seria Romantic Impressions by Martha Mier

Ten zestaw zdaje się być kwintesencją twórczości Marthy Mier - relaksująca i harmoniczna muzyka, która daje radość z grania. Kompozycje nie przytłaczają uczniów swoją trudnością, ale jednocześnie są interesujące i zawierają rozwiązania, które mogą być wyzwaniem. Świetne dla pianistów o romantycznej duszy, niezależnie od wieku.

Martha Mier's Favorite Piano Solos

Seria Martha Mier's Favorite Piano Solos

Jako ostatnia propozycja - wybór samej kompozytorki. Trzyczęściowe wydanie utworów na fortepian solo wybranych osobiście przez Marthę Mier. Kompozycje w tym zbiorze z pewnością różni styl i poziom trudności, ale łączy wysoka ocena uczniów i nauczycieli.

Na koniec anegdotka. Martha Mier została zapytana podczas jednego z wywiadów z jakim muzykiem (z przeszłości albo teraźniejszości), chciałaby zjeść kolację. "Najchętniej z Chopinem! Chciałabym poznać lepiej jego osobowość aby zrozumieć skąd wziął się ten jego piękny romantyczny styl." odpowiedziała.
Jeśli do sięgnięcia po twórczość tej kompozytorki nie przekonał Was powyższy opis jej stylu i podejścia pedagogicznego, niech zrobi to wizja Chopina i pani Marthy siedzących razem przy jednym stole i dyskutujących o muzyce :)

Wszystkie publikacje z utworami autorstwa Marty Mier dostępne są w naszej księgarni >>> pod tym linkiem.

Przeczytaj także o kobietach kompozytorkach w artykule: Kompozytorki - odkryj kobiecą stronę muzyki Piszemy w nim o zbiorach nut z utworami stworzonymi przez kobiety, a które dostępne są na półkach naszej księgarni.

-----
Podczas pisania artykułu korzystałam z informacji dostępnych na stronach:

https://www.alfred.com/authors/martha-mier/
http://thevault.musicarts.com/piano-teaching-tips-martha-mier/
https://alfredledgerlines.wordpress.com/2017/04/13/composer-qa-getting-to-know-martha-mier/

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium