Alenuty.pl księgarnia muzyczna
do kasy Wartość koszyka: 0,00 zł
Sprowadzamy nuty z całego świata i wysyłamy za darmo od 199 zł!
ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Facebook ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Instagramikona i link do kanału Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Youtube

Blog

Emocja dobrze opanowana - jak radzić sobie z tremą bez leków podpowiada psycholog i muzyk Maria M. Żak

1
Emocja dobrze opanowana - jak radzić sobie z tremą bez leków opowiada psycholożka i muzyk Maria M. Żak

Zapraszam do posłuchania Marii M. Żak - psychologa, coacha i muzyka czyli osoby jak najbardziej właściwej do mówienia o tremie towarzyszącej występom na scenie i sposobach radzenia sobie z nią bez leków, w zgodzie ze sobą.

Bycie artystą muzycznym jest „byciem” trochę skomplikowanym

Z jednej strony oczekuje się solidnego rzemiosła, bezbłędności technicznej (co wymaga determinacji, systematyczności oraz lat wyrzeczeń), a z drugiej – no właśnie tego czegoś wrażliwego: cząstki siebie, przeniesienia w świat przeżyć metafizycznych, a tutaj trzeba wyobraźni, delikatności i wyczucia. Owa wyśmienita mieszanka cech stanowiących podstawę rzemiosła i artyzmu, decyduje o powodzeniu wykonania i owacjach na stojąco... Jeszcze tylko trzeba poradzić sobie z tremą. Bez farmakologii.

Występ przed publicznością wywołuje napięcie, podekscytowanie i bardzo często... strach. Dlaczego strach? Bo strach jest naturalną, normalną reakcją w kontakcie z niewiadomą. Nie wiemy przecież, jak wypadniemy. Zaakceptowanie niepokoju, bez oceniania go, bez krytykowania siebie za to, że czujemy to, co czujemy, jest jednym z pierwszych kroków na drodze radzenia sobie z tremą.

Strach mogą wywołać również myśli. Gdy przed występem rozmyślamy o pomyłkach, gorszej dyspozycji dnia, wywołujemy niepokój. To, jakiego rodzaju treści mamy w głowie przed koncertem - przyjemne, czy nieprzyjemne - takie emocje obudzą się w nas podczas występu. A muzycy doświadczają przeróżnych myśli: Gubię palcowanie! Czy zagram czysto? Wkładam serce, czy się spodoba? Chcę przestać się denerwować, czy to możliwe? Uwielbiam grać!

Jak zapanować nad strachem i emocjami przed wyjściem na scenę

Aby zmierzyć się ze swoim strachem i pomóc przezwyciężyć tremę, warto odpowiedzieć sobie na pytania: czyje są oczekiwania, które grają w mojej głowie? Co już wiem o sposobach regulowania moich emocji, a czego chciałbym się dowiedzieć? Jak czuję się na myśl przed ważnym koncertem? Co sprawia, że w ogóle chcę wyjść na scenę? Z jakiego powodu mi zależy?

Panowania nad własnymi emocjami uczymy się na przestrzeni życia. Jeśli przyjrzeć się znakomitym aktorom dostrzeżemy, że i śmiech, i płacz, i wyciszenie są na zawołanie. Panowanie osiąga się stopniowo. Pomocne w rozwoju mogą być książki - jak chociażby Strategie radzenie sobie z tremą Urszuli Bissinger-Ćwierz i Anny Nogaj - filmy instruktażowe, konsultacje z psychologiem, treningi. Warto pomóc sobie czerpać radość z występów, umiejętnie radząc sobie z tremą. Taka praca będzie procentować na lata.

Maria Żak psycholog muzyk radzenie sobie z tremaI tak jak stroisz instrument przed grą, tak równie ważne jest nastrojenie umysłu przed występem. I stąd właśnie powstał Program treningowy Strojenie umysłu wzmacniający umysł i radzenie sobie z trema przed występem. Jest to propozycja skierowana do osób występujących publicznie czyli również do muzyków, tancerzy, solistów. W programie pracuję za pomocą testów diagnozujących poziom umiejętności scenicznych oraz radzenia sobie ze stresem, prowadzę sesje coachingowo - psychologiczne. W konsultacji psychologicznej wykorzystuję dialog motywujący, techniki mindfullness oraz elementy coachingu.

Jestem psychologiem, coachem i muzykiem z ponad 16-letnim doświadczeniem w prowadzeniu rozmów, rozpoznawaniu mocnych stron i budowaniu odporności psychicznej managerów, artystów, ekspertów różnych branż.

Muzyka jest moją pasją, psychologia - źródłem wiedzy i narzędziem do poznawania umysłu. Połączyłam te dwie dziedziny, aby czynić życie ludzi z pasją łatwiejszym.

Zapraszam do kontaktu!

Maria M. Żak, psycholog, coach, muzyk

http://mariazakconsulting.com/strojenie-umyslu/

Komentarze do wpisu (1)

28 listopada 2022

Polecam tą Panią. Osobiście sprawdziłam i naprawdę pomogła mi przed występem który miałam po dłuuugim urlopie macierzyńskim.

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium