Alenuty.pl księgarnia muzyczna
do kasy Wartość koszyka: 0,00 zł
Sprowadzamy nuty z całego świata! DARMOWA dostawa już od 299 zł!
ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Facebook ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Instagramikona i link do kanału Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Youtube

Blog

250 świeczek na urodzinowym torcie Mistrza Beethovena

0

Zacznijmy od tortu. Wyobrażacie sobie taki właśnie tort?! Gigantyczny, kilkupiętrowy uwieńczony małym fortepianem i rozświetlony tyloma świeczkami! Czy Beethovena ucieszyłaby taka słodka niespodzianka? Jak wyglądałyby dziś jego urodziny? Na pewno nie zabrakłoby na nich wykonania utworu Dla Elizy w interpretacjach różnych artystów i w różnych stylach muzycznych. A czy wiecie kto był inspiracją i adresatem tego najbardziej znanego utworu Beethovena? Ta zagadka nie została rozwiązana. Jest kilka dam, które mógł mieć na myśli Beethoven pisząc swoją Bagatelę. Istnieje też przypuszczenie, że owa dama nie miała wcale na imię Eliza tylko Teresa. Skomponowany 210 lat temu utwór dziś wykorzystywany jest jako dzwonek telefonu czy mało oryginalna muzyczna zabawka dla dzieci. W naszej księgarni posiadamy trzy pojedyncze opracowania owej Bagateli:

Dla Elizy nuty na fortepian Dla Elizy nuty na fortepian Dla Elizy nuty na akordeon

Przygodę z utworami Beethovena można rozpocząć na różne sposoby. Najmłodszym proponuję włożyć do rąk książkę, z którą poznają pierwsze dźwięki utworów Beethovena "Poznaję dźwięki: Beethoven". Wydana na twardych kartach kolorowa książeczka poprowadzi dziecko w świat dźwięków których może posłuchać naciskając nutkę na poszczególnych stronach. Ponadto książka w kolorystyce odwołuje się do widzenia muzyki w kolorach, co dzieciom jest bardzo bliskie.

Poznaję dźwięki Beethoven dla najmłodszych

Dla starszych dzieci, jak również dla wszystkich z Was, którzy rozpoczęli całkiem niedawno swoją przygodę z fortepianem polecamy zbiory nut do utworów Beethovena w prostym zapisie:

John Thompson Utwory Beethovena nuty dla dzieci Łatwe opracowanie Beethoven Łatwy Beethoven nuty dla początkujących Beethoven Gold nuty na fortepian z płytą CD

Dobrze jest również poznać życiorys Mistrza. Ale te bywają napisane nieciekawie. Dlatego wyszukałam dla Was dwie książki, które sprawią, że osoby kompozytorów takich jak: Bach, Beethoven, Mozart czy Chopin nigdy nie będą już nudne. A mówię o: 

Bach Beethoven i inne chłopaki Wierszyki z historii muzyki

Beethoven ma w tych publikacjach swoje miejsce i przestrzeń, którą wypełnia muzyką i nierozerwalnie z nią związanym życiem, jakie prowadził i z którego doświadczeń owa muzyka powstawała.

Czy znajdziecie w nich odpowiedź na pytanie o spotkanie Chopina i Beethovena? Wiemy, że Chopin czytał partytury utworów Beethovena będąc w Warszawie, a później w Wiedniu i w Paryżu grał i studiował wybrane z nich. Muzykolodzy dopatrują się wpływu muzyki Beethovena na Chopina i podobieństwa w rozwiązaniach kompozycyjnych w niektórych tematach czy utworach. Natomiast czy doszło do spotkania obu kompozytorów w realu, jakbyśmy to dziś powiedzieli? Może uda Wam się znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Ich muzyka natomiast spotkała się z początkiem 2020 roku w Filharmonii Dwójki: https://www.polskieradio.pl/8/688/Artykul/2430219,2020-Rok-Chopina-i-Beethovena

Dla miłośników utworów Beethovena, którzy już w miarę dobrze poruszają się po klawiaturze fortepianu mam przynajmniej cztery ciekawe zbiory utworów:

Beethoven gold nuty na fortepian At the piano nuty na fortepian do utworów Beethovena The best Beethoven nuty na fortepian Najpiękniejszy Beethoven nuty na fortepian

Beethoven i jazz albo samba? Dlaczego nie, spójrzcie na dwa zbiory nut z utworami mistrza zaaranżowanych w różnych stylach muzycznych z jazzem na czele:

Beethoven Around the World Beethoven na jazzowo

Torba na nuty i książki podpisana przez Beethovena

Na koniec oprowadzania Was po zbiorach nutowych i książkach o Beethovenie zapraszam do zaopatrzenia się w świetnie wykonaną, pojemną, czarną torbę z fragmentem utworu Beethovena. Torba jest uszyta z wodoodpornego materiału i posiada wewnętrzną zapinaną kieszonkę. Któż nie chciałby mieć torby z fragmentem Sonaty i autografem Mistrza?

Torba czarna z autografem Beethovena

Prawie bym zapomniała o kaczce. Co zatem wspólnego ma kaczka z Beethovenem? Fryzurę :) Przez cały rok Beethovenowski w naszej księgarni muzycznej towarzyszy nam mała gumowa kaczka, która postanowiła ufryzować się na Beethovena, wzięła pod skrzydła papier nutowy i zawzięcie tworzy :)

Kaczka z wizerunkiem Beethovena

Zapraszam Was także lektury artykułu związanego z sonatami Beethovena, o których jakiś czas temu pisał Krzysiek na naszym księgarnianym blogu:  https://www.alenuty.pl/pl/blog/Sonaty-fortepianowe-Ludwiga-van-Beethovena-przeglad-publikacji-nutowych/106

Wszystkie opracowania utworów Beethovena przejrzycie tutaj >>> https://www.alenuty.pl/pl/c/Ludwig-van-Beethoven/318

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium