Alenuty.pl księgarnia muzyczna
do kasy Wartość koszyka: 0,00 zł
Sprowadzamy nuty z całego świata! Wysyłamy za DARMO od 199 zł!
ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Facebook ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Instagramikona i link do kanału Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Youtube

Blog

Sonaty fortepianowe Ludwiga van Beethovena - przegląd publikacji nutowych

0

Przegląd publikacji nutowych Ludwiga van Beethovena

Okrągła rocznica urodzin Beethovena, którą świętować będziemy w 2020 roku, to świetny pretekst, aby pokazać jak wiele wydawnictw zdecydowało się na publikację sonat fortepianowych mistrza i czym publikacje te się charakteryzują.

Czym jednak w ogóle jest sonata? Za Muzykoteką Szkolną możemy przytoczyć jedną z prostszych definicji: sonata to utwór muzyczny przeznaczony na instrument solowy lub instrument solowy z akompaniamentem składający się z trzech lub czterech części. Pierwotnie sonatą określano właściwie każdy utwór instrumentalny, odróżniając ja w ten sposób od kantaty, czyli utworu wokalnego. Bardziej formalnie możemy powiedzieć, że sonata to instrumentalna forma muzyczna.

Kompozytorem, który wywarł największy wpływ na ukształtowanie się sonat fortepianowych był właśnie Ludwig van Beethoven (1770–1827). Skomponował 32 sonaty. Każda z nich została oznaczona opusem, który wskazuje na kolejność ich wydania. Nie są to w większości utwory dla początkujących pianistów, zdecydowana większość sonat fortepianowych Beethovena stawia przed wykonawcą najwyższe wymagania techniczne.

W ofercie naszej księgarni muzycznej Alenuty.pl znajdziecie osiem, uznanych za najlepsze, wydań. Podstawową różnicą między nimi jest osoba redaktora wydania oraz ilość opublikowanych tomów.

ABRSM: Barry Cooper

Wydawnictwo ABRSM wydało sonaty Beethovena w 2007 roku. Redaktorem publikacji jest brytyjski muzykolog - autor m.in. biografii Beethovena "The Beethoven Compendium" - Barry Cooper. Jest to jedno z najnowszych wydań, a eksperci twierdzą, że jedno z najlepszych. Ta edycja, oprócz standardowych 32 sonat, zawiera jeszcze 3 sonaty oznaczone jako WoO 47 Nr. 1-3 tzw. Kurfürstensonaten. Te wczesne dzieła Beethovena (skomponował je w wieku dwunastu i trzynastu lat), zwykle nie są wliczane do kanonu jego sonat fortepianowych. Barry Cooper uznał jednak, że ich włączenie do wydania jest niezbędne, aby pokazać rozwój kompozytora.

Sonaty fortepianowe Ludwiga van Beethovena Sonaty fortepianowe Ludwiga van Beethovena Sonaty fortepianowe Ludwiga van Beethovena

Alfred Music Publishing: Stewart Gordon

Alfred Music Publishing zdecydowało się na wydanie sonat fortepianowych Beethovena w znanej i cenionej serii Alfred Masterwork Edition, w czterech tomach, w latach 2002, 2004, 2008 i 2010. Wielu muzyków bardzo ceni tę edycję ze względu na komentarz krytyczny oraz sugestie wykonawcze amerykańskiego pianisty i wykładowcy - Stewarta Gordona. Wydanie zawiera również wiele szczegółów dotyczących życia Beethovena, informacje o używanej przez niego artykulacji, ornamentacji, stosowanym tempie oraz o jego fortepianach. 

Sonaty fortepianowe Ludwiga van Beethovena Sonaty fortepianowe Ludwiga van Beethovena Sonaty fortepianowe Ludwiga van Beethovena Sonaty fortepianowe Ludwiga van Beethovena

G. Henle Verlag: Bertha Antonia Wallner

Wydawnictwo Henle wydaje utwory Beethovena pod redakcją wielu różnych muzykologów. W przypadku edycji zbiorczej sonat fortepianowych redaktorem jest Bertha Antonia Wallner. Za opracowanie palcowania odpowiada tutaj natomiast Conrad Hansen. Ta edycja, pierwotnie wydana w latach 50-tych, poprawiona i ponownie wydana w latach 80-tych XX wieku, jest uważana za standard przez wielu pedagogów fortepianu.

Sonaty fortepianowe Ludwiga van Beethovena Sonaty fortepianowe Ludwiga van Beethovena

Wiener Urtext Edition: Peter Hauschild

Austriackie wydawnictwo Wiener Urtext rozpoczęło wydawanie trzytomowej reedycji wszystkich sonat Beethovena w 2018. Tekst muzyczny oparty został na kilku nowo dostępnych źródłach, a zawarty w publikacji komentarz krytyczny wyjaśnia złożone problemy badania źródeł tych sonat. Decyzje redakcyjne uzasadniono w sposób przystępny i zrozumiały sprawiając, że edycja ta powinna być niezbędnym narzędziem do studiowania tych wybitnych dzieł literatury fortepianowej. Redaktorem pierwotnym jest Peter Hauschild, a za reedycję i komentarz odpowiada Jochen Reutter. 

Sonaty fortepianowe Ludwiga van Beethovena Sonaty fortepianowe Ludwiga van Beethovena Sonaty fortepianowe Ludwiga van Beethovena

Dover Publications: Heinrich Schenker

Pomimo tego, że jest to najtańsza edycja sonat fortepianowych Beethovena nie można jej zarzucić braku jakości. To wydanie jest przedrukiem z wydawnictwa Universal Edition pod redakcją Heinricha Schenkera - wybitnego teoretyka muzyki klasycznej. Opatrzone zostało nowym wprowadzeniem Carla Schachtera. Czytelne, dobre wydanie dla wszystkich miłośników Beethovena. No i jaka piękna grafika na okładce!

Sonaty fortepianowe Ludwiga van Beethovena Sonaty fortepianowe Ludwiga van Beethovena

Edition Peters: Claudio Arrau

Redaktorem sonat fortepianowych Beethovena wydanych przez Peters Edition jest znakomity chilijski pianista Claudio Arrau León - mistrz interpretacji dzieł Beethovena i Schumanna. Dlatego wielu ekspertów uważa, że ta edycja jest najbardziej wierna intencjom kompozytorskim Beethovena. Ponadto wielu pedagogów chwali ją za dobre sugestie w palcowaniu.

Sonaty fortepianowe Ludwiga van Beethovena Sonaty fortepianowe Ludwiga van Beethovena

Breitkopf & Hartel: Frederic Lamond

Pierwsze całościowe wydanie sonat fortepianowych Beethovena w Breitkopf & Hartel - najstarszym wydawnictwie muzycznym na świecie - zostało opublikowane w 1923 roku pod redakcją Frederica Lamonda, wybitnego szkockiego pianisty. Był uważany za najważniejszy beethovenowski autorytet w czasach pomiędzy Hansem von Bulow a Arturem Schnabel. Niniejsza edycja pedagogiczna (Instructive Edition) jest kolejnym wznowieniem z okazji 250. rocznicy urodzin Beethovena w ramach serii wydawniczej Breitkopf Originals. W odróżnieniu od Urtextowych wydań ta reedycja ma na celu pokazanie praktyki wykonawczej jednego z najważniejszych interpretatorów Beethovena XIX i XX wieku. Stąd często używany podtytuł: Szkot i jego Beethoven.

Sonaty fortepianowe Ludwiga van Beethovena Sonaty fortepianowe Ludwiga van Beethovena

Barenreiter: Jonathan Del Mar

Najnowsza edycja sonet fortepianowych Beethovena została opublikowana w 2019 przez wydawnictwo Barenreiter pod redakcją Jonathana Del Mar - dyrygenta i eksperta od twórczości Ludwiga van Beethovena. To wydanie prezentuje tekst muzyczny zgodny z najnowszymi badaniami muzykologicznymi nad sonatami Beethovena prezentując je w znanej, czytelnej i eleganckiej szacie graficznej. Podobnie jak w wydaniu ABRSM tutaj również umieszczono 35 sonat łącznie z trzema nieopusowymi WoO 47 nr. 1-3 tzw. Kurfürstensonaten.

Sonaty fortepianowe Ludwiga van Beethovena Sonaty fortepianowe Ludwiga van Beethovena Sonaty fortepianowe Ludwiga van Beethovena

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium