Do darmowej dostawy brakuje Ci:
do kasy suma: 0,00 zł
Wydawnictwa

Edition Peters 

To wydawnictwo muzyki klasycznej założone w Lipsku w 1800 roku. Początki firmy sięgają momentu kiedy wiedeński kompozytor Franz Anton Hoffmeister i miejscowy organista Ambrosius Kühnel otworzyli w Lipsku koncern o nazwie „Bureau de Musique”. Wraz z wydawnictwem firma obejmowała grawerownię i drukarnię oraz sklep detaliczny sprzedający drukowane nuty i instrumenty. Do jej najwcześniejszych publikacji należały zbiory dzieł kameralnych Haydna i Mozarta.

Historia wydawnictwa EP

Gdy Hoffmeister wyjechał do Wiednia w 1805 roku, firma wydała już kilka utworów Ludwiga van Beethovena. Kühnel kontynuował wydawanie nowych dzieł, dodając utwory kompozytorów Daniela Gottloba Türka, Václava Tomáška i Louisa Spohra, z których wszyscy od dawna współpracowali z firmą. Po śmierci Kühnel'a przedsiębiorstwo zostało sprzedane księgarzowi Carlowi Friedrichowi Petersowi z Lipska. Pomimo trudności wynikających z następstw wojny, Peters dodał do katalogu nowe utwory Webera, Hummla, Klengela i Riesa oznakowane swoim nazwiskiem („Bureau de Musique C. F. Peters”). Kolejnym właścicielem był fabrykant Carl Gotthelf Siegmund Böhme, który wydał kolejne dzieła. Własność firmy została przekazana organizacji charytatywnej prowadzonej przez miasto Lipsk na krótki okres po śmierci Böhme.

W 1860 roku firma została sprzedana berlińskiemu sprzedawcy muzyki i książek Juliusowi Friedländerowi. Rok później roku Friedländer przyjął wspólnika, Dr. Max'a Abrahama. Zastosowano wiele ulepszeń w druku muzycznym, które zostały wprowadzone przez grawera z Lipska i wprowadzono nadruk „Edition Peters”. Okładki tej serii wykorzystano w dwóch schematach kolorystycznych: jasnozielona okładka dla dzieł wcześniejszych kompozytorów nieobjętych ograniczeniami praw autorskich oraz różowe okładki na nowe, oryginalne prace nabyte przez Peters lub licencjonowane od innych wydawców. W 1880 roku, kiedy Abraham objął stanowisko dyrektora, zaczęto wydawać nowe dzieła współczesnych kompozytorów tamtej epoki. W katalogu znalazły się nowe utwory kompozytorów, w tym Brahmsa, Brucha, Griega, Köhlera, Moszkowskiego, Regera, Sindinga i Wagnera. Następcą Abrahama został jego bratanek, Henri Hinrichsen, który dodał dzieła Mahlera, Pfitznera, Regera, Schönberga i Hugo Wolfa. Synowie Hinrichsena Max, Walter i Hans-Joachim weszli do biznesu w latach 30. Po nadejściu nazistowskiego rządu Niemiec w Niemczech Max Hinrichsen przeniósł się do Londynu, gdzie w 1938 roku założył Hinrichsen Edition (przemianowany na Edition Peters London), a jego brat Walter przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie założył C. F. Peters Corp. W 1940 roku reżim nazistowski zmusił Henriego i Hansa-Joachima Hinrichsenów do przekazania firmy Johannesowi Petschullowi, który później założył firmę we Frankfurcie w 1950 roku. Pomimo szkód, jakie ponieśli inni wydawcy w Lipsku w wyniku bombardowania Niemiec przez aliantów w czasie wojny, zakład w Lipsku został ponownie otwarty w 1947 roku. Następnie przeszedł na własność państwa wschodnioniemieckiego rządu Georga Hillnera a kolejnym zarządcą został muzykolog Bernd Pachnicke w 1969 roku. W czasach komunistycznych Peters Leipzig wydał współczesne dzieła kompozytorów, w tym Paula Dessau, Hannsa Eislera i Christiana Geislera, a także kompozytorów radzieckich, w tym Chaczaturiana i Szostakowicza, urtekstowe wydania utworów Beethovena, Chopina, Fauré, Mahlera, Skriabina, Vivaldiego i innych. W 1989 roku koncern lipski został wchłonięty przez frankfurcką firmę, która nabyła jego katalogi. The Peters Edition Ltd. (Londyn), C.F. Peters Corporation (Nowy Jork), C.F. Peters Musikverlag (Frankfurt) i lipskie firmy Edition Peters połączyły się w sierpniu 2010 roku, tworząc Edition Peters Group. W lipcu 2014 r. Siedziba została przeniesiona z Frankfurtu z powrotem do Lipska

Oferta wydawnictwa Edition Peters w księgarni muzycznej Alenuty

W naszej księgarni muzycznej Alenuty znajdziesz mnóstwo książek zawierających nuty na fortepian, wśród których prócz utworów wielkich klasyków znajdują się również wydania zawierające utwory egzaminacyjne wydawnictwa ABRSM. Publikacje na chór wydawnictwa Edition Peters cieszą się dużą popularnością w naszej księgarni. Znajdziesz tu książki zawierające nuty na wiolonczelę i skrzypce, organy i obój w charakterystycznych jasno-zielono okładkach. Wszystkie opracowania są w aranżacji zarówno dla początkujących jak również dla średnio-zaawansowanych i zaawansowanych muzyków.

Niektóre publikacje to wydania urtekstowe - kopie pierwszego wydania, na które kompozytor odręcznie naniósł poprawki. Zazwyczaj zawierają przedmowę, w której redaktor wskazuje, z których źródeł skorzystano.

 Więcej na temat wydawnictwa Edition Peters przeczytasz na naszym Blogu.

Znaleziono produktów: 257

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl