Alenuty.pl księgarnia muzyczna
do kasy Wartość koszyka: 0,00 zł
Sprowadzamy nuty z całego świata i wysyłamy za darmo od 199 zł!
ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Facebook ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Instagramikona i link do kanału Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Youtube

Blog

Zielona seria czyli 150 lat wydawania nut w Edition Peters

0
Zielona seria czyli 150 lat wydawania nut w Edition Peters

Edition Peters jest jednym z najstarszych i najznamienitszych znanych wydawnictw muzycznych na świecie. Począwszy od roku 1800 wydaje dzieła najbardziej znaczących kompozytorów w historii muzyki. Katalog wydawnictwa Edition Peters, który obecnie liczy sobie ponad 13000 tytułów, zawiera nie tylko wielkich klasycznych kompozytorów jak Bach, Mozart czy Beethoven, ale również wielu ważnych kompozytorów współczesnych jak John Cage, Mauricio Kagel, György Ligeti i Morton Feldman.
Od samego początku wydawnictwo stawiało sobie za cel wydawanie nuty w najwyższym standardzie edytorskim. Oznacza to uwzględnienie najświeższych badań muzykologicznych oraz zatrudnianie w procesie wydawniczym najbardziej doświadczonych edytorów.

Historia wydawnictwa Edition Peters sięga 1800 roku, kiedy to w Lipsku powstała firma "Bureau de Musique", zajmująca się wydawaniem nut i sprzedawaniem instrumentów. Kilkanaście lat później właścicielem firmy został Carl Friedrich Peters, od którego wydawnictwo wzięło swoją nazwę. Natomiast praca biznesmana i wizjonera Maxa Abrahama, człowieka wyprzedzającego swoje czasy oraz wdrożenie w proces wydawniczy nowoczesnych maszyn drukujących, znacząco obniżyło koszty i pozwoliło firmie stać się liderem na rynku wydawania nut.

I tak w 1867 roku powstała marka Edition Peters istniejąca po dziś dzień. Ich rozpoznawalna na całym świecie Zielona Seria (Grüne Reihe) wydawnictw nutowych, wyróżniająca się jasno-zieloną okładką, zielonym obramowaniem przywodzącym na myśl tajne dokumenty, czarnym eleganckim logo oraz charakterystyczną czcionką używaną do zapisania nazwiska kompozytora stała się sztandarowym produktem. Pierwszy tytuł wydany w serii z numerem EP1 to Das Wohltemperierte Klavier Jana Sebastiana Bacha przez wzgląd na Lipsk - miasto, w którym kompozytor pracował i umarł.
Sukces serii był niesamowity. Do roku 1877 wydano numer 1740a. Przez następne dekady cały główny repertuar - od ćwiczeń Burgmullera na fortepian przez Pieśni Hugo Wolfa do dzieł chóralnych wielkich kompozytorów - był dostępny w nowej, zielonej serii.
W latach 30 XX wieku działalność firmy kontynuował Henri Hinrichsen siostrzeniec Maxa Abrahama. Z ciekawostek warto wiedzieć, że Edition Peters jako pierwsze wydało nuty w wersji Urtext. Były to Inwencje dwugłosowe Bacha.
W dalszej swojej dwudziestowiecznej historii Wydawnictwo pozyskało nowe kompozycje do swojego katalogu - m.in. Arnolda Schoeberga, Mahlera i Richarda Straussa. Henri z zaangażowaniem kontynuował również działalność filantropijną swojego wuja dotując działalność kulturalną w Lipsku i całych Niemczech.
W wyniku ataków na Żydów w 1938 roku firma została znacjonalizowana, a Henri Hinrichsen i wielu członków jego rodziny zginęło w obozie koncentracyjnym. Ocalało dwóch najstarszych synów - Max, który później założył Peters Edition Limited w Londynie oraz Walter, który w Nowym Jorku stworzył C.F. Peters Corporation.
Po wojnie Lipsk był pod kontrolą sowiecką, a wydawnictwo zostało narodowym wydawnictwem nutowym Wschodnich Niemiec. W międzyczasie w Londynie i Nowym Jorku bracia Max i Walter ciężko pracowali na utrzymaniem rodowego dziedzictwa. W Niemczech Zachodnich firmę Peters uruchomiono w 1951 we Frankfurcie. Pomimo tragedii rodzinnych, które znacząco wpłynęły na historię Wydawnictwa „Zielona Seria” była nadal kontynuowana i ulepszana.
W 2010 roku utworzono Edition Peters Group łącząc wszystkie oddziały firmy. We wrześniu 2014 oddział we Frankfurcie zamknięto i przeniesiono z powrotem do Lipska pod historyczny adres Telstrasse 10.

W roku 2017 obchodzimy 150 rocznicę powstania „Zielonej Serii” - najbardziej znanej serii nutowej na świecie. Prezentujemy kilka najbardziej znaczących i bestsellerowych tytułów.

Verdi: Requiem - nuty na chór + wyciąg fortepianowy Mendelssohn: Elias op. 70 - Eliasz - nuty na chór + wyciąg fortepianowy Bach J.S. - Weihnachts-Oratorium - Christmas Oratorio BWV 248 - Oratorium na Boże Narodzenie

Mozart: Missa c-moll - Mass C minor KV 427 - Msza c-moll - nuty na chór + wyciąg fortepianowy Hanon: The Virtuoso Pianist - ćwiczenia na fortepian Burgmuller: 25 etudes faciles et progressives op. 100 - 25 łatwych etiud na fortepian

Chopin: Nocturnes - Nokturny - nuty na fortepian Chopin: Etuden - Etiudy - nuty na fortepian John Field: Nocturnes - Nokturny - nuty na fortepian 

Nasza księgarnia muzyczna posiada w swoim katalogu nuty z "Zielonej serii" Edition Peters. Cały czas również pracujemy nad sukcesywnym poszerzaniem oferty dostępnych nut z tego Wydawnictwa. Wszystkie dotychczas wprowadzone przez nas nuty znajdziesz na stronie >>> Peters Edition

Jeżeli potrzebujesz konkretnego tytułu, którego nie znalazłeś na stronie, napisz do nas. Chętnie sprowadzimy nuty dla Ciebie

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium