Od 1957 roku Berklee Press jest oficjalnym wydawcą podręczników muzycznych i filmów wideo opartych na uznanych metodach nauczania i programie nauczania Berklee College of Music. 

Historia wydawnictwa Berklee Press

Lawrence Berk - założyciel wydawnictwa - był pianistą jazzowym, kompozytorem i aranżerem. Swoje umiejętności muzyczne osiągnął ciężką pracą gdyż w ówczesnych czasach nie było systemu edukacji w obszarze jazzu, mimo że był to wówczas bardzo popularny styl muzyczny. Początkujący muzycy jazzowi uciekali się do zapisywania tego, co słyszeli na nagraniach, aby poznane techniki kompozytorskie użyć do własnych potrzeb muzycznych. Dlatego Lawrence Berk rozpoczął swoją karierę od pedagogiki jazzu rozpoczynając działalność wydawniczą Barklee Press w 1957 roku zapoczątkował serię nagrań jazzowych i zestawy partytur dla profesjonalnych muzyków i pedagogów. Nazywane Jazz in the Classroom partytury były hołdem dla uznanych kompozytorów jazzowych, takich jak Duke Ellington, Manny Albam, Oliver Nelson, Benny Golson i innych. Ich muzykę na wysokim poziomie wykonywali utalentowani studenci, powracający z wojny muzycy z orkiestr zbrojnych lub utalentowani muzycy lokalni. Jednak sporo muzyków nie mogło skorzystać z tych projektów gdyż nie mieli do dyspozycji odpowiednich narzędzi. Nie mieli też możliwości przeniesienia się do Bostonu na studia jazzowe. I tak Lawrence Berk rozpoczął program kursu korespondencyjnego. Była to seria 25 lekcji, które prowadziły przez podstawowe pojęcia teorii jazzu, harmonii aż do technik komponowania i aranżacji big bandów. W niewielkim pomieszczeniu ustawiono powielacz i przy pomocy operatora Roberta Seastroma, Lawrence stworzył wielostronicowe zestawy wykładów i ćwiczeń. Uczniowie otrzymywali je pocztą, odsyłali uzupełnione gdy zaś te zostały skorygowane przez pedagogów -  z poprawkami i komentarzami zwracane były do uczniów wraz z kolejnym zestawem lekcji. Z czasem katalog edukacyjny poszerzał się np. o serię studiów saksofonowych prowadzonych przez Woodwind Josepha E. Violi czy serię studiów gitarowych / zespołów gitarowych prowadzonych przez Williama G. Leavitta. Wraz ze wzrostem zainteresowania i popytu na tytuły Berklee Press, nawiązano współpracę początkowo z G. Schirmer, a następnie z Hal Leonard. Keith Mardak, szef Hal Leonard, zadbał o promowanie katalogu Berklee i przedstawianie jego tytułów nauczycielom i dealerom muzycznym oraz rekomendowanie ich na konferencjach poświęconych branży muzycznej. Ta relacja z Hal Leonard trwa do dziś, wydawnictwo stało się partnerem dystrybucyjnym i marketingowym Berklee Press. Ponieważ dzisiejsza technologia zapewnia możliwość studiowania online - Berklee zapewniło środki wspierające wykładowców w prowadzeniu zajęć w domenie cyfrowej, za pośrednictwem e-booków czy zajęć Berklee Online. Misja zapoczątkowana przez założyciela Lawrence'a Berka pozostaje wciąż ta sama: poszerzać możliwości edukacji muzycznej przez dostarczanie informacji i narzędzi potrzebnych początkującym muzykom, aby mogli się rozwijać.

Publikacje wydawnictwa Berklee Press w księgarni muzycznej Alenuty

W naszej księgarni znajdziesz mnóstwo publikacji edukacyjnych wydawnictwa Berklee Press. Są to książki do nauki śpiewu i technik wokalnych. Opracowania te zawierają dyskusje, ćwiczenia i spostrzeżenia dążące do poprawy wszystkich aspektów śpiewania w wielu stylach muzycznych, zagadnienia z emisji głosu i dykcji, pracy z mikrofonem itp. Posiadamy też liczne szkoły gry na perkusji, skrzypcach, gitarze organach, saksofonie czy flecie dla każdego poziomu zaawansowania. Wspaniałą propozycją jest szkoła bluesowej improwizacji na różnych instrumentach to świetne podręczniki do nauki improwizacji i gry bluesa w różnych stylach - jazz, latin, fusion, rock i funk. Książki zawierają praktyczne wskazówki i instrukcje, z którymi można rozwijać podstawowe umiejętności związane z czytaniem nut, słuchaniem, techniką gry, rytmicznymi synkopami i innymi. Wydawnictwo Berklee Press obfituje w całe serie Berklee Practice Method zawierające podręczniki gry na instrumenty, w których zawarte są ćwiczenia, poruszane są tematy interakcji, odpowiedzi muzycznych i improwizacji. Na szczególną uwagę zasługuje książka Blues Improvisation Complete: Bb Instruments zapewnia ona mocne podstawy zasad harmonicznych, wspierając dalszą naukę w zakresie kompozycji jazzowej, aranżacji i improwizacji. Obejmuje podstawowe typy akordów z praktycznymi wskazówkami. Do wielu książek wydawnictwa Berklee Press dołączona jest płyta CD lub kod audio online umożliwiający dostęp do nagrań demonstracyjnych, które ułatwiają przystosowanie wiedzy. Z publikacjami wydawnictwa BP z pewnością nauczysz się gry lub śpiewu a także rozwiniesz swoje umiejętności muzyczne.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl