Alenuty.pl księgarnia muzyczna
do kasy Wartość koszyka: 0,00 zł
Sprowadzamy nuty z całego świata i wysyłamy za darmo od 199 zł!
ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Facebook ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Instagramikona i link do kanału Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Youtube

Blog

Zdobądź inspirację nutową dla orkiestry i zespołu

0
Zdobądź inspirację nutową dla orkiestry i zespołu

Dobór repertuaru dla orkiestry czy zespołu to nie lada wyzwanie. W zależności od składu, trzeba wziąć pod uwagę zakres możliwości technicznych i stylistycznych instrumentalistów, a dobór nut w odpowiednich tonacjach i trafienie w gusta publiczności to tylko niektóre z punktów, o których trzeba pamiętać w trakcie wyszukiwania nut. Strzał w dziesiątkę może znacznie przyczynić się do odpowiedniej realizacji utworu przez orkiestrę, co skutkuje muzyką pełną pasji i emocji. Zatem przejdźmy do wędrówki po naszych półkach.

Mały skład? Zobacz ciekawe nuty na duety i tria!

Zacznę od kategorii duety oraz tria. Mamy mnóstwo ciekawych nut, ale zatrzymam się tylko na chwilę, gdyż w dzisiejszym wpisie zagoszczą również większe składy. Na początek trzy perełki, dzięki którym stworzysz ciekawy duet. Pierwsze nuty to „Gitara z przyjacielem” Włodzimierza Sojki, czyli mojapropozycja dla osób poczatkujących, która zapewni wspólne granie gitarzysty w duecie z drugim gitarzystą, flecistą bądź skrzypkiem – co nie jest sprawą mocno oczywistą. Bowiem znalezienie nietrudnych, a zarazem ciekawych nuty na taki skład to niełatwe zadanie. Istotną cechą kompozycji Włodzimierza Sojki jest przyjemna dla ucha melodia. Warto do nich zajrzeć!

Dla średniozaawansowanych polecam publikację wydawnictwa Ars Musica zawierającą opracowanie na saksofon sopranowy lub klarnet i fortepian utworu "Crazy Taxi Driver's Song" Bernarda Chmielarza. Ta kompozycja jest ciekawym muzycznym obrazkiem rzeczywistej scenki z życia, którą jest ryzykowna jazda taksówkarza i nieco przerażony pasażer. Utwór został skomponowany przez Bernarda Chmielarza po spotkaniu w Polsce ze słynnym saksofonistą Claudem Delangle. Przepełnia słuchacza jazzową harmonią i rytmiką.

Crazy Taxi Driver's Song Gitara z przyjacielem

Jeśli poszukujesz ciekawych nut dla trio koniecznie zajrzyj do nut z serii "Children on Stage". Dlaczego warto sięgnąć po tę serię wydawniczą? Ponieważ odpowiednio dobrane utwory oraz ciekawe głosy towarzyszące, a także duża elastyczność w doborze instrumentów, sprawiają, że uczniowie chętnie sięgają po te nuty i dążą do gry w zespole. Kolekcja jest przystosowana do wieku uczniów. Dodatkowym atutem książki jest atrakcyjność wszystkich partii - nie ma tu nudnych głosów towarzyszących - utwory inspirują do samodzielnej pracy w domu. Prezentowana seria powstała, aby pokazać jak wspaniałą zabawą może być wspólne muzykowanie.

Camile Saint-Saëns - Karnawał Zwierząt na zespół dziecięcy Piotr Czajkowski - Dziadek Do Orzechów na zespół dziecięcy Wolfgang Amadeus Mozart - Czarodziejski Flet na zespół dziecięcy

Kwartet smyczkowy - nowa kategoria w księgarni

Nowością w naszej księgarni jest kategoria kwartet smyczkowy. Wcześniej nuty na kwartet nie miały tak dobrze wyodrębnionego dla siebie miejsca. Teraz jednym kliknięciem ukaże się Tobie szereg nut przeznaczony na ten bardzo popularny skład. Publikacje zawierają kompletny zapis muzyczny w formie partytury, a większość z nich wzbogacona jest o głosy instrumentalne. Znajdziesz tu różnorodny repertuar, poczynając od dzieł barokowych, przez klasykę i romantyzm, aż po muzykę współczesną, a także muzykę rozrywkową.

Szukając repertuaru dla poczatkujących zobacz nuty z serii:
- String time - wydawnictwo Oxford University Press
- Easy String Music - Boosey and Hawkes

Suita g-moll w starodawnym stylu na kwartet smyczkowy i kwartet skrzypcowy

Zwróć również uwagę na wydanie z serii dziecięcej „Świerszcz”, które zawiera „Suitę g-moll w starodawnym stylu” napisaną przez Aleksandra Pogorilca. Nuty te zostały stworzone z myślą o uczniach kompozytora, aby mogli wspólnie muzykować, bawić się i rozwijać swoje umiejętności. Dodatkowo utwór ten daje różne możliwości obsadowe. Wykorzystasz je do kwartetu skrzypcowego, a także do pracy z tradycyjnym kwartetem smyczkowym.

Taylor Swift: Wildest Dreams from Bridgerton

Wybierając repertuar warto uwzględnić aktualne przeboje i popularne utwory, które będą cieszyć się uznaniem wśród słuchaczy, dlatego kolejnym przystankiem na półce z nutami na kwartet smyczkowy są nuty do piosenek z dramatu Netflix – Bridgertonowie. Publikacja zawiera partyturę kwartetu smyczkowego i partie do tej porywającej muzyki w wykonaniu kwartetu Duomo znanego z coverów największych współczesnych hitów w klasycznych w różnych aranżacjach.

Przy okazji nut na kwartet smyczkowy wspomnę, że w naszej księgarni znajdziesz również oddzielne miejsce dedykowane orkiestrze smyczkowej. Umieściliśmy w niej nuty zarówno dla początkujących skrzypków jak i bardziej zaawansowanych. Jeśli szukasz nut na taki właśnie skład to kieruję Cię tu: Orkiestra smyczkowa.

Zespół instrumentalny i kameralny - musisz to wiedzieć zanim zaczniesz szukać nut!

Co takiego musisz wiedzieć? Ano czym różnią się te kategorie. By skutecznie znaleźć interesujące Cię nuty, nie możesz błądzić po naszej księgarni. Nuty na zespół kameralny w kategorii o tej samej nazwie to klasyka szeroko rozumiana na typowe owym okresom składy. W kategorii zespół instrumentalny spodziewaj się materiału wychodzącego poza klasykę na różnorodne składy instrumentalne.

Kategoria zespoły instrumentalne mieści w sobie przede wszystkim nuty takich wydawnictw jak PWM, Hal Leonard, Alfred Music Publishing. Zaś w kategorii zespół kameralny znajdziesz m.in. nuty Barenreiter, Editio Musica Budapest i Oxford University Press, G. Helne Verlag opracowane na różnej wielkości zespoły o różnym składzie instrumentalnym.

Utwory kameralne na dziecięce zespoły instrumentalne

Szukając nut na zespół kameralny warto zwrócić uwagę na bardzo ciekawe nuty do pracy z uczniami szkoły muzycznej I stopnia. Są nimi pierwszy zeszyt z cyklu „Utwory kameralne na dziecięce zespoły instrumentalne”, w którym znajdują się kompozycje młodych kompozytorów, jak i utwory mistrzów epok minionych. Celem wydawcy jest przybliżenie uczniom utworów nowych, współczesnych, aby mogli zapoznać się z najnowszą literaturą instrumentalną. Większość kompozycji zawartych w zeszycie (wyjątek stanowi jedna pozycja) to utwory uniwersalne – przeznaczone na różne składy instrumentalne.

Movie Quartets for All

Jeśli potrzebujesz materiałów na zespół instrumentalny, które są zarówno edukacyjne jak i zabawne to polecam serię Movie Quartets for All, która może poszczycić się sporym materiałem nutowym muzyki filmowej w opracowaniu na kwartety instrumentalne. Dostępna na instrumenty dęte blaszane, instrumenty dęte drewniane, smyczki oraz instrumenty perkusyjne. Utwory znajdujące się w tych książkach są ustawione w rosnącym stopniu trudności (od klasy 1 do klasy 3-4). Wszystkie zapisane w formie partytury.

Ciekawym repertuarem są również nuty wydawnictwa Kevin Mayhew Flavour Fusions Flexible Ensemble, które posiada kilka zbiorów z utworami inspirowanych muzyką karaibską, afrykańską, czy Bollywood opracowanych na instrumenty o różnych strojach muzycznych.

Polecam także jeden z kilku zeszytów z nutami na zespół dixielandowy, jakie pojawiły się w serii Pszczółki. Celem tych publikacji jest upowszechnianie standardów jazzowych wśród młodego pokolenia. Nuty zostały opracowane przez Adama Brzozowskiego.

Flavour Fusions Flexible Ensemble Do You Know What Means To Miss New Orleans

Nuty na zespół o dowolnym składzie - to jest to!

Często odwiedzana przez klientów kategoria z nutami na zespół o dowolnym składzie otwiera wiele możliwości aranżacyjnych i kreatywnych, dlatego warto do niej zajrzeć. Dzięki nutom w tej kategorii stworzysz zespół na różne instrumenty, bez ściśle określonego zestawu. Na szczególną uwagę zasługują nuty z serii Kaleidoscope, która pozwoli Ci zaoszczędzić czas na aranżowanie muzyki na zespół instrumentalny.

Seria zapewnia nuty do niemal każdej kombinacji instrumentalnej. Kaleidoscope świetnie sprawdza się na fletach prostych, zespołach gitarowych, perkusyjnych i klawiszowych, a także orkiestrowych. Niezależnie od tego, czy jest pięciu czy pięćdziesięciu graczy. Każdy zestaw zawiera partyturę plus około 50 części starannie napisanych tak, aby dopasować ją do potrzeb każdego instrumentu. Aby ułatwić wykonawcom wybór odpowiedniej części - autorzy podali klucze w nawiasach. Nuty zawierają utwory współczesnej muzyki rockowej, filmowej czy jazzowej.

Więcej o tej serii przeczytasz we wpisie Krzysztofa poświęconemu w całości tym wyjątkowym nutom.

Postaw na młodzieżową orkiestrę dętą - co wybrać?

W naszej ofercie znajdziesz blisko 300 utworów muzyki filmowej, popularnej, rockowej i klasycznej zaaranżowanych na orkiestrę dętą. W większości są to nuty opracowane na podstawowym i średniozaawansowanym poziomie (Grade 2-4 w zachodnim systemie edukacyjnym). Znajdują się w kategorii Młodzieżowa orkiestra dęta, przy której się teraz zatrzymam.

Nuty jakie znajdują się w tej kategorii świetnie służą nauczycielom podczas zajęć zespołowych, ponieważ stanowią materiał do ćwiczeń dla orkiestry dętej ułatwiając wspólne doskonalenie gry oraz zapewniają udany repertuar na koncerty. Szczególnie polecamy serię Music for Young Bands, która obejmuje z nuty na młodzieżową orkiestrę dętą o średnim stopniu zaawansowania (Grade 3-3.5). W nutach znajdziesz opracowania kawałków np. Pharell WIlliamsa, The Beatles, The Lion King, Mission Impossible, Star Wars.

Nowości

Z nowości, które dodaliśmy w ostatnim czasie do oferty księgarni na szczególną uwagę zasługują aranżacje z wydawnictw Hal Leonard i Beriato Music Publishing:
- nuty do piosenek z serialu Stranger Things z serii Music for Concert Band
- nuty do tematów muzycznych i piosenek z filmów o agencie 007 pt. The Best of James Bond z serii Discovery Plus Band
- nuty do piosenki You're The One That I Want z kultowego filmu Grease

Music for Concert Band Discovery Plus Band John Farrar: You're The One That I Want from Grease for Concert Band

Najpopularniejsze nuty na orkiestrę dętą

W naszej ofercie znajdziesz utwory oryginalne, skomponowane specjalnie na orkiestrę dętą, jak również opracowania, czyli aranżacje istniejących utworów muzyki filmowej, popularnej, klasycznej na orkiestrę dętą.

Największą popularnością wśród osób prowadzących orkiestry dęte cieszą się trzy serie nut orkiestrowych wydawanych przez Hal Leonarda, a dostępnych w naszej księgarni:
- seria Discovery Band (poziom 1.5 dedykowany w 1-2 roku nauki)
- seria Discovery Plus Band (poziom 2-2.5 dedykowany w 2-3 roku nauki)
- seria Music for Young Concert Band (poziom 3-3.5 dedykowany w 3-4 roku nauki)

Wśród innych wydawców nut dla orkiestr dętych na naszych półkach znajdziesz nuty m.in. od: Belwin, Alfred Music Publishing, Beriato Music Publishing, De Haske, Editions Marc Reift czy Amstel. Ofertę kompozycji dla orkiestr dętych o poziomie zaawansowanym (Grade 5 i wyżej) umieściliśmy w osobnej kategorii Orkiestra dęta.

Materiały edukacyjne dla lidera i członków orkiestr

Essential Elements 2000 for Band: Conductor Book 1

Na koniec nie mogę nie wspomnieć o materiałach dla dyrygentów i nauczycieli, są to bowiem cenne źródła inspiracji, motywacji i wiedzy. Naprzeciw potrzebom orkiestry dętej wychodzi seria Essential Elements 2000 Band. W nutach Conductor Book (podręcznik dla dyrygenta) znajdziesz świetny materiał do pracy z instrumentalistami. Książki zawierają m.in. ćwiczenia rozgrzewające, techniczne oraz utwory w formie partytury na orkiestrę dętą. Seria Essential Elements 2000 for Band umożliwia zakup szkoły gry na każdy instrument, który znajduje się w podręczniku dyrygenta. Poszczególne zeszyty podzielone są instrumentami i poziomami zaawansowania. Jest to jeden z najpopularniejszych kursów do nauki gry na instrumentach w orkiestrze dętej.

111

Grającym jazz proponuję nuty zebrane w kursie Essential Elements for Jazz Ensemble. Publikacja dedykowana dyrygentom przygotowuje do prowadzenia zespołów jazzowych. Książka obejmuje podstawy improwizacji, skale oraz teorię. Przedstawia zagadnienia w bardzo przystępny sposób. Poza tym znajduje się tu historia jazzu i ludzi z nim związanych oraz przykładowe solówki. Wydanie obejmuje 7 pełnych aranżacji dla zespołu. W serii dostępne są podręczniki przygotowujące do gry w zespole jazzowym na poszczególnych instrumentach.

Essential Elements For Strings

Smyczkom naprzeciw wychodzi seria Essential Elements 2000 for Strings. Podręcznik "Teacher Manual Book" to materiał dla nauczyciela. Ten wyjątkowy zasób materiału do nauczania, stanowi łatwy zestaw narzędzi technologicznych na zajęcia, oceny pracy i komunikacji z nauczycielem. Skutecznie pomoże przygotować instrumentalistów do grania w orkiestrze. Seria ta również zawiera szkoły gry na poszczególne instrumenty przygotowujące do gry w orkiestrze.

Do powyższych książek z serii Essential Elements dołączony jest specjalny kod umożliwiający dostęp do muzycznej interaktywnej platformy internetowej. Oferuje prosty zestaw narzędzi do nauki online, nauczania, oceniania i komunikacji. System jest idealny do nauczania dzisiejszych uczniów i zespołów zarówno w klasie, jak i w domu.

Aha i jeszcze jedno, jeżeli nie znajdziesz na stronie księgarni opracowania do wybranego utworu, napisz do Krzysztofa na adres [email protected]

Pozdrawiam muzycznie:)

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium