Alenuty.pl księgarnia muzyczna
do kasy Wartość koszyka: 0,00 zł
Sprowadzamy nuty z całego świata
i wysyłamy ZA DARMO od 300 zł
 

Blog

Zabawy z jazzem - melodie romantyczne na jazzowo nie tylko dla początkujących - recenzuje Ewelina Czaja

0
Zabawy z jazzem - melodie romantyczne na jazzowo nie tylko dla początkujących - recenzuje Ewelina Czaja

Prezentujemy drugi artykuł z cyklu Klienci recenzują. Tym razem zaprosiliśmy panią Ewelinę Czaję - poznańską pianistkę i pedagożkę prowadzącą szkołę muzyczną International Music Education, aby zrecenzowała nuty z serii Zabawy z jazzem. Seria wydana została przez Wydawnictwo Contra i ukazało się w niej 10 zeszytów. Pani Ewelina opowie o jednym z nich: Zabawy z jazzem - melodie romantyczne.

Romantyzm w jazzowej aranżacji

Od kilku tygodniu jestem w posiadaniu ciekawej pozycji nutowej, która całkiem niedawno pojawiła się na rynku wydawniczym. Jest to dość obszerny zbiór trzydziestu utworów romantycznych w jazzowej aranżacji w opracowaniu pana Piotra Śmiejczaka. W pierwszym momencie, biorąc do ręki te nuty myślałam, że będę miała do czynienia z utworami pochodzącymi wyłącznie z okresu romantyzmu. Ku mojemu pozytywnemu zaskoczeniu określenie “melodie romantyczne” dotyczy utworów mających wydźwięk nastrojowy i odnosi się do utworów wyrażających emocje, uczucia.

Wśród nich można znaleźć opracowania dzieł z okresu baroku, klasycyzmu i w przeważającej części romantyzmu. Co za tym idzie pojawia się tu wielość form charakterystycznych dla tych okresów. Znajdziemy wśród nich nie tylko utwory fortepianowe, ale także transkrypcje utworów przeznaczonych na instrumenty smyczkowe czy też większe składy orkiestrowe. Dla mnie jako pianistki, która pracuje także ze śpiewakami, ciekawe było jazzowe ujęcie utworów wokalnych i sposób prowadzenia w nich linii melodycznej. Arie, które znam w klasycznym ujęciu, urzekły mnie innym, bardziej współczesnym spojrzeniem autora. Poziom trudności opracowanych utworów jest wyrównany. Może zatem stanowić wyzwanie dla kogoś początkującego, jak i sprawiać przyjemność grania bardziej zaawansowanym pianistom. Autor w żaden sposób nie zaburza linii melodycznej, którą często mamy w uchu znając te utworu. Daje im natomiast inne, bo jazzowe zabarwienie, koloryt czy rozmycie. W klasycznym ujęciu utworów, które znalazły się w zbiorze, niejednokrotnie brakowało mi wtrącenia jakiegoś akordu, który zburzy elegancki ład i porządek. I to właśnie otrzymałam w opracowaniu pana Piotra “Zabawy z jazzem. Melodie romantyczne na fortepian”. 

Polecam ten zbiór przede wszystkim nauczycielom, jak również uczniom oraz dojrzałym muzykom. Autor wykonał sporo pracy wyszukując takie utwory, które w jazzową aranżację mogą się wpisać. Zrobił to w sposób niezwykle subtelny i elegancki. Dzięki temu powstał bogaty, odświeżony zbiór niekiedy zapomnianych już utworów, które w uwspółcześnionej aranżacji jazzowej nabrały nowego blasku.

Ewelina Czaja

Poznańska pianistka i pedagożka fortepianu. Ukończyła studia muzyczne pod kierunkiem profesora Waldemara Andrzejewskiego. Prowadzi szkołę muzyczną International Music Education w Poznaniu. Profil szkoły oparty jest na systemie ABRSM, Rady Brytyjskich Królewskich Szkół Muzycznych. Nauka w tym systemie pozwala na przygotowanie do egzaminu przed niezależnym przedstawicielem z Londynu i uzyskanie międzynarodowego certyfikatu. Zajęcia, które prowadzi z zakresu fortepianu, śpiewu i teorii muzyki dają nie tylko solidne wykształcenie muzyczne, ale także pozwalają czerpać radość z muzykowania.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl