Alenuty.pl księgarnia muzyczna
do kasy Wartość koszyka: 0,00 zł
Sprowadzamy nuty z całego świata i wysyłamy za darmo od 199 zł!
ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Facebook ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Instagramikona i link do kanału Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Youtube

Blog

Zabawy muzyczne dla dzieci czyli jak twórczo bawić się z dzieckiem w domu

0
Zabawy muzyczne dla dzieci czyli jak twórczo bawić się z dzieckiem w domu

Etapu muzycznego rozwoju dziecka 

Do 1,5 roku: Pośpiewaj mi mamo, tato

Na kontakt z muzyką nigdy nie jest za wcześnie. Dla noworodka najlepszą muzyką jest czuły głos i śpiew mamy - dociera do niego wcześniej niż obraz matczynej twarzy. Około 3. miesiąca życia niemowlę podejmuje próby dostrojenia głosu do intonowanego dźwięku. Około 9. miesiąca pojawiają się pierwsze symptomy pamięci muzycznej i świadome podejmowanie aktywności muzycznej. Dziecko zaczyna odróżniać melodie. Pozwól swojemu maluszkowi wsłuchać się w muzykę, nie zawsze trzeba podskakiwać i wyginać się przy muzyce. Jest to okres okres kształtowania się wrażliwości sensoryczno-emocjonalnej na muzykę. Cenne są zabawy ze stałym pulsem i powtarzalnymi rymami. Mogą to być rytmiczanki, masażyki i bujanie z jednoczesnym śpiewaniem lub deklamacją oraz proste ćwiczenia fizyczne o uporządkowanym rytmie. Zaproście na stałe do Waszego domu piosenkę. Mimowolnie śpiewajcie przy różnych codziennych czynnościach, żeby obcowanie z muzyką stało się czymś naturalnym, niewymuszonym. Wszystkie swoje działania muzyczne dopasujcie do potrzeb i nastroju dziecka. Unikajcie zabawek o ostrym i głośnym brzmieniu. Ich nadmiar może zmęczyć i pozbawić wrażliwości na piękno dźwięku.

 

1,5 - 3 lat: Teraz będę śpiewać sam

Jest to okres gromadzenia prostych wrażeń muzycznych. Czas rozwoju wrażliwości na bodźce muzyczne i kształtowanie percepcji wysokości dźwięków. Jest to jednocześnie etap fascynacji dziecka różnorodnością poziomów dynamiki. W tym czasie najważniejszą rolę odgrywa naśladowanie. Dziecko próbuje powtarzać fragmenty usłyszanych piosenek. Powoli też zaczyna zauważać, że to co śpiewa i robi, różni się od tego, co wykonuje mama czy tata. Jest to bardzo ważny etap przygotowujący maluszka do wykonywania coraz trudniejszych zadań. Dobrym krokiem w jego muzycznym rozwoju jest tworzenie melodii. I nie chodzi tu wcale o komponowanie spójnych i elegancko brzmiących utworów, ale o intuicyjne eksperymentowanie z dźwiękami. Pozwól dziecku znaleźć jego własną melodię. Grając ma dzwonkach, pianinku czy "brzdąkając" na gitarze, dziecko uczy się, że są dźwięki wysokie i niskie, że mogą brzmieć długo lub krótko, a melodia może być głośna i pełna energii lub cicha i spokojna. Uczy się różnorodności i otwartości na dźwięk.

4 - 6 lat: Odkrywam, pamiętam, uczę się

4 - 6 lat to okres rozwoju pamięci i wyobraźni muzycznej oraz spontanicznej aktywności i ekspresji muzycznej. Muzyka zaczyna nabierać emocjonalnego charakteru. Możliwy jest śpiew dzieci bez akompaniamentu, bez ruchu czy podpowiedzi dorosłego. W wieku pięciu lat dzieci są w stanie nabyć umiejętność czystego śpiewania, rytmicznego powtórzenia rytmu, rozróżniania barwy znanych im instrumentów. Czterolatkom można już wprowadzić pojęcia średnio głośno, średnio szybko, coraz ciszej, coraz głośniej. Powoli dziecko potrafi odczuwać regularnie powtarzające się akcenty metryczne. Może też tworzyć swoje własne rytmy w mowie, śpiewie i ruchu, śpiewy, rysunku. Rozwój jego wyobraźni pobudza chęć wyrażania myśli i uczuć za pomocą ruchu, śpiewu, rysunku.

Jak wykorzystać dźwięki do rozwoju dzieci?

- Odgłosy z otoczenia. Zatrzymajcie się na chwilę w ciągu dnia i swoją uwagę skierujcie na odgłosy odchodzące z najbliższego otoczenia. Niech dziecko wymieni co słyszy np. gotująca się zupa, ptaki, samochód itd.

- Opowiadania o muzyce. Poproś, by dziecko opowiedziało ci co jest charakterystycznego w utworze, który słuchacie. Uczy to dzielenia się wrażeniami i rozwija umiejętność nazywania często bardzo osobistych odczuć. Zabawa przyczynia się do wzrostu inteligencji emocjonalnej.

- Zagadki słuchowe.  Przygotuj kilka przedmiotów wydających dźwięki: papier, klucze, bączek... i pobawcie się w odgadywanie odgłosów.

Z tymi książkami nie zabraknie Ci pomysłów na muzyczne zabawy

W Alenutach, na półce opisanej Zabawy muzyczne znajdziecie kilkadziesiąt książek pełnych pomysłów na twórcze i rozwijające aktywności. Poniżej kilka takich, które polecamy szczególnie:

Gotowe zajęcia uwielbiane przez dzieci

 

Tuptaj średniaczku - Miłosz Konarski

Na początek pozycja, którą pokochały dzieci w wielu przedszkolach w całej Polsce. “Tuptaj średniaczku” to gotowe zajęcia zarejestrowane na płycie CD. Bardzo dobrze sprawdzają się również w domu. W dobie panującej pandemii warto mieć gotowy materiał, który można puścić swojemu dziecku podczas, gdy musimy łączyć obowiązki związane z pracą i opieką nad dzieckiem. Jest to również świetny sposób na wspólne spędzenie czasu z dzieckiem. Zapewniamy, że zabawy dostarczą Wam mnóstwo frajdy, a przy okazji potrenujecie poczucie rytmu, wrażliwość na zmiany tempa, reakcje na to co dzieje się w muzyce. Przez zabawy poprowadzi Was głos pana Miłosza, dlatego doskonale będziecie wiedzieć jak się bawić. Posiadamy również inne pozycje z tej serii - skierowane do młodszych dzieci, starszaków oraz nowość, wydanie w języku angielskim. Jesteś zainteresowany? Zajrzyj tutaj.

Zobacz w księgarni: Tuptaj średniaczku - Miłosz Konarski

 

Doskonały kontakt z muzyką klasyczną

Kolejne dwie pozycje to doskonałe materiały do prowadzenia zajęć w grupie, ale i świetnie sprawdzą się również w domu. Dzięki “ZOO w filharmonii” oraz “ Muzycznym animacjom” wprowadzicie Wasze dzieci w świat muzyki klasycznej w sposób najlepszy z możliwych, czyli poprzez doświadczanie. Takim sposobem muzyka klasyczna stanie się bliska i zrozumiała. Pozycje te zawierają pomysły na zabawy oraz wskazówki metodyczne. Są napisane w przystępny sposób. Nie będziemy ukrywać - są naszymi ulubieńcami!

ZOO w filharmonii - Izabella Klebańska  Muzyczne animacje - Karnawał zwierząt

Zobacz w księgarni:

 Rozwijające zabawy z piosenką

“W rytmie kroków i podskoków” Katarzyna Forecka-Waśko oraz “ 28 zabaw muzycznych” Barbary Sher dostarczą Wam mnóstwa pomysłów na muzyczne zabawy z dzieckiem. Do książek dołączono płyty z piosenkami na bazie, których opracowane zostały rozwijające zadania. Materiał został opracowany tak, by umiejętnie móc zwrócić uwagę dzieci na zagadnienia muzyczne. Z powodzeniem wykorzystacie je w domu. Piosenki są bardzo proste i wpadają dzieciom w ucho, co ułatwia wykonywanie muzycznych ćwiczeń. Wykorzystując te książki w domu zadbacie o rozwój swojego dziecka w zakresie postrzegania dynamiki, artykulacji, rytmiki. Proste i przejrzyste materiały! Polecamy!

W rytmie kroków i podskoków 28 zabaw muzycznych

Zobacz w księgarni:

Zabawa w komponowanie

pięciolinie dla dzieci

Nawet nie wiesz jakie pokłady kreatywności drzemią w małych ludziach :) Nawet jeśli Twoje dziecko nie zna nut, może świetnie bawić się w zapisywanie zmyślonej melodii. Na Alenuty.pl znajdziesz kolorowe, gotowe do wydruku arkusze z pięcioliniami specjalnie przygotowanymi dla maluchów. Zajrzyj na stronę naszego projektu Mały Kompozytor, zainspiruj się i pobierz darmowe .pdfy z pięcioliniami.

 

Życzymy Wam mnóstwa okazji do muzycznego rozwoju Waszych dzieci:) 

--------------

Poznaj też Łaminutki!

Łaminutki arkusze ćwiczeń nauka nut

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium