Alenuty.pl księgarnia muzyczna
do kasy Wartość koszyka: 0,00 zł
Weź kod DOSILASOL na DARMOWĄ dostawę już od 99 zł!
ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Facebook ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Instagramikona i link do kanału Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Youtube

Blog

Siła nawyku w grze na instrumencie - porzuć wymówki i zbuduj wymarzoną technikę

0

Nowy Rok! Nowe Postanowienia!

muzyk grający na pianinie widoczne ręce i klawiaturaSami dobrze wiemy ile co roku obiecujemy. Jednym postanowienia pomagają działać, u innych wywołują frustracje. Są i tacy, co nie zaprzątają sobie głowy „jakimiś tam” postanowieniami. My zachęcamy do noworocznych postanowień związanych z grą na instrumencie! Znajdź swoją piętę Achillesa związaną z instrumentem i przystąp do budowania nowych = lepszych nawyków.

Dwa miesiące! Tyle czasu potrzebujesz, by wypracować u siebie nawyk. Dobry nawyk... no i zły nawyk… ale skupmy się na tych dobrych. Tylko nad nimi będziemy wytrwale pracować. My - ekipa z Alenuty.pl - pomożemy Tobie wkroczyć w Nowy Rok z nową energią do gry na instrumencie. Postaramy się pozytywnie zmotywować Ciebie do pracy nad dobrymi nawykami. To one prowadzą do idealnej techniki gry na instrumencie. Dobry nawyk to siła! Dlatego warto spisać muzyczne postanowienia. Styczeń to doskonały czas, by wziąć się w garść i wytrenować silną wolę. W naszej księgarni muzycznej www.alenuty.pl zgromadziliśmy dla Was wiele dobrych pozycji do codziennego ćwiczenia. Zatem do dzieła!

Na początek podsumuj poprzedni rok. Tym razem pod względem muzycznym. Czy udało się Tobie przełamać bariery związane z grą na instrumencie? Czy zauważasz postępy w swoich umiejętnościach? Zestaw ze sobą utwory z początku i końcówki minionego roku. Czy czas poświęcony grze na instrumencie był dostateczny? Jakie zauważasz błędy i potknięcia na swojej muzycznej drodze? Przeanalizuj zarówno swoje słabości jak i sukcesy! Wyciągnij wnioski. To podstawa do dalszej pracy i wyznaczenia sobie kolejnych celów na najbliższy czas. Świadomość mocnych i słabych stron jest szalenie ważna! Pozwalaj na rozwój i osiaganie coraz doskonalszego warsztatu gry, który nie ma przecież być tylko marzeniem.

Co pozwala budować nawyki w grze na instrumencie?

Wiele czynności wykonujemy w sposób automatyczny. Nie zastanawiamy się nad nimi zbytnio. I tak jest też z grą na instrumencie. Codzienne ćwiczenie powoduje, że nie myślimy o większości czynności wykonywanych podczas grania. Dlatego tak ważne jest wypracowanie dobrych przyzwyczajeń. Jeśli zrezygnujesz z ich kształtowania to niestety, ale powodzenie w muzycznym rozwoju będzie znikome. Do celu skutecznie prowadzi metoda małych kroków i systematyczność! Umysł musi być trenowany po kolei i konsekwentnie. A trening powinien mieć jasny cel. Pomyśl jaki rezultat chcesz osiągnąć i zapisz to jak najbardziej konkretnie.

Instrukcja budowania nawyku. Dopasuj swój cel i działaj.

Najprostszym sposobem w budowaniu nawyku jest odnalezienie odpowiedniego bodźca. To on będzie warunkował Twój nowy nawyk.
Przykład:

  1. Od razu po przebudzeniu --> kilka minut ćwiczeń oddechowych
  2. Zawsze przed ćwiczeniem --> krótka fizyczna rozgrzewka oraz rozciąganie
  3. Zawsze podczas ćwiczenia gam --> obserwacja w lustrze ułożenia ciała, ruchu palców albo rąk
  4. Od razu po zagraniu gamy --> kilka minut ćwiczeń technicznych z ulubionymi nutami z naszej księgarni :)

Przemyśl, kiedy i w jakich sytuacjach możesz wyznaczyć swoje zadania związane z instrumentem. Dzięki temu uda Ci się stworzyć powtarzalność danego zachowania. Kluczowe są tu podkreślone słowa: od razu, zawsze. Chodzi o to by nie czekać, aż przyjdzie chęć do wykonania zadania. Koniecznie wstań w pierwszej minucie i wykonaj to, co sobie założyłeś. Zwlekanie i przekładanie wykonania zadania zazwyczaj kończy się porażką. Nie unikaj dyskomfortu! Nie ulegaj wymówkom!

Dobrym krokiem może okazać się powiedzenie komuś o tym, że starasz się wypracować w sobie nowy nawyk. Im więcej Twoich bliskich będzie o tym wiedziało, tym trudniej będzie Tobie zrezygnować.

Na koniec chcę Ci powiedzieć o jednej małej pułapce w budowaniu nawyku. Kiedy budujemy nawyki bardzo często popadamy w przesadę. Chcemy zmienić wszystko, co nam nie pasuje, w tym samym czasie. Ale uwierz mi - nie da się zmienić wszystkiego! Wybierz jedną - najistotniejszą na tę chwilę dla Ciebie rzecz - i pracuj nad nią. Powodzenie w tej jednej rzeczy zmotywuje Cię do podejmowania kolejnych wyzwań. Dlatego dokładnie przemyśl plan pracy nad swoimi nawykami podczas gry. Pamiętaj! Nawet jeśli masz na swoim koncie setki prób wytrwania w postanowieniach, warto spróbować jeszcze raz.

A nasze nuty pomogą Tobie uporządkować codzienne ćwiczenie na instrumencie - bo po to właśnie są. Skompletowaliśmy sporo dobrych materiałów na każdy instrument, które dokładnie poprowadzą Ciebie w codziennych zmaganiach nad techniką gry. Potrzebna jest tylko Twoja determinacja. Zwróć uwagę na szkoły gry na instrumencie, etiudy, ćwiczenia progresywne / techniczne oraz gamy i pasaże. Te nuty to must have każdego instrumentalisty.

Przejdź na naszą stronę i wybierz swój instrument >>> https://www.alenuty.pl/instrumenty

Trzymamy kciuki i życzymy wytrwałości w budowaniu dobrych nawyków!

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium