Kategorie wpisów
Newsletter
Napiszemy do Ciebie o nowościach w nutach i książkach muzycznych.

Siła nawyku w grze na instrumencie - porzuć wymówki i zbuduj wymarzoną technikę

0

Nowy Rok! Nowe Postanowienia!

muzyk grający na pianinie widoczne ręce i klawiaturaSami dobrze wiemy ile co roku obiecujemy. Jednym postanowienia pomagają działać, u innych wywołują frustracje. Są i tacy, co nie zaprzątają sobie głowy „jakimiś tam” postanowieniami. My osobiście zachęcamy do noworocznych postanowień związanych z grą na instrumencie! Znajdź swoją piętę Achillesa związaną z instrumentem i przystąp do budowania nowych = lepszych nawyków.

Dwa miesiące! Tyle czasu potrzebujesz, by wypracować u siebie nawyk. Dobry nawyk... no i zły nawyk… ale skupmy się nad tymi dobrymi. Tylko nad takimi będziemy wytrwale pracować. My - ekipa z Alenuty.pl - pomożemy Tobie wkroczyć w Rok 2021 z nową energią do gry na instrumencie. Postaramy się pozytywnie zmotywować Ciebie do pracy nad dobrymi nawykami. To one prowadzą do idealnej techniki na instrumencie. Dobry nawyk to siła! Dlatego warto spisać muzyczne postanowienia. Styczeń to doskonały czas, by wziąć się w garść i wytrenować silną wolę. W naszej księgarni muycznej www.alenuty.pl zgromadziliśmy dla Was wspaniałe pozycje do codziennego ćwiczenia. Zatem do dzieła!

Na początek podsumuj rok 2020. Oczywiście pod względem muzycznym…. Czy udało się Tobie przełamać bariery związane z grą na instrumencie? Czy zauważasz postępy swoich umiejętności? Zestaw ze sobą utwory z początku i końcówki roku 2020. Czy czas poświęcony grze na instrumencie był dostateczny? Jakie zauważasz błędy w swojej muzycznej nauce? Przeanalizuj zarówno swoje słabości jak i sukcesy! Świadomość dobrych i słabych stron jest szalenie ważna. Oddziel wszystko grubą kreską i postaw nowe cele! Niech doskonały warsztat gry nie będzie tylko marzeniem.

Co pozwala budować nawyki w grze na instrumencie?

Wiele czynności wykonujemy w sposób automatyczny. Nie zastanawiamy się nad nimi zbytnio. I tak jest też z grą na instrumencie. Codzienne ćwiczenie powoduje, że nie myślimy o większości czynności wykonywanych podczas grania. Jeśli zrezygnujesz z kształtowania tych przyzwyczajeń to niestety, ale powodzenie w muzycznym rozwoju będzie znikome. Do celu skutecznie prowadzi metoda małych kroków i systematyczność! Umysł musi być trenowany po kolei i konsekwentnie. A trening powinien mieć jasny cel. Pomyśl jaki rezultat chcesz osiągnąć i zapisz to jak najbardziej konkretnie.

Instrukcja budowania nawyku. Dopasuj swój cel i działaj.

Najprostszym sposobem w budowaniu nawyku jest odnalezienie odpowiedniego bodźca. To on będzie warunkował Twój nowy nawyk.
Przykład:

  1. Od razu po przebudzeniu --> kilka minut ćwiczeń oddechowych
  2. Zawsze przed ćwiczeniem --> krótka fizyczna rozgrzewka oraz rozciąganie
  3. Zawsze podczas ćwiczenia gam --> obserwacja w lustrze ułożenia ciała, ruchu palców albo rąk
  4. Od razu po zagraniu gamy --> kilka minut ćwiczeń technicznych z nut z naszej księgarni

Przemyśl, kiedy i w jakich sytuacjach możesz wyznaczyć swoje zadania związane z instrumentem. Dzięki temu uda się Tobie wytworzyć powtarzalność danego zachowania. Kluczowe są tu podkreślone słowa: od razu, zawsze. Ważne jest by nie czekać, aż przyjdzie chęć do wykonania zadania. Koniecznie wstań w pierwszej minucie i wykonaj to co sobie założyłeś. Zwlekanie i przekładanie wykonania zadania zazwyczaj kończy się porażką. Nie unikaj dyskomfortu! Nie ulegaj wymówkom!

Dobrym krokiem może okazać się powiedzenie komuś o tym, że starasz się wypracować w sobie nowy nawyk. Im więcej Twoich bliskich będzie o tym wiedziało, tym trudniej będzie Tobie zrezygnować.

Na koniec jest niestety mała pułapka. Kiedy budujemy nawyki bardzo często popadamy w przesadę. Chcemy zmienić wszystko, co nam nie pasuje, w tym samym czasie. Dlatego dokładnie przemyśl plan pracy nad swoimi nawykami podczas gry. Pamiętaj! Nawet jeśli masz na swoim koncie setki prób wytrwania w postanowieniach, warto spróbować jeszcze raz. Nasze nuty pomogą Tobie uporządkować codzienne ćwiczenie na instrumencie i tym razem osiągniesz swój cel. Skompletowaliśmy mnóstwo materiałów na każdy instrument, które dokładnie poprowadzą Ciebie w codziennych zmaganiach nad techniką gry. Potrzebna jest tylko Twoja determinacja. Zwróć uwagę na szkoły gry na instrumencie, etiudy, ćwiczenia progresywne / techniczne oraz gamy i pasaże. Te nuty to must have każdego instrumentalisty.

Przejdź na naszą stronę i wybierz swój instrument https://www.alenuty.pl/instrumenty.

Życzymy wytrwałości w budowaniu dobrych nawyków!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl