Alenuty.pl księgarnia muzyczna
do kasy Wartość koszyka: 0,00 zł
Sprowadzamy nuty z całego świata i wysyłamy za darmo od 199 zł!
ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Facebook ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Instagramikona i link do kanału Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Youtube

Blog

Rytmika i lekcje muzyki bez nudy - najlepsze książki dla dzieci i starszych

0
Rytmika i lekcje muzyki bez nudy - najlepsze książki dla dzieci i starszych

Książki do rytmiki mogą być niezwykle pomocne w rozwijaniu umiejętności muzycznych u dzieci. Dzięki odpowiednio dobranym utworom i zabawnym wierszykom podopieczni rozwijają poczucie rytmu, uwrażliwiają się na kierunek melodii czy tempo w muzyce. Wybrałam książki skierowane przede wszystkim do dzieci, ale znajdziesz tutaj również propozycje inspirujących materiałów do prowadzenia zajęć muzycznych z młodzieżą. Zacznę od propozycji dla maluszków.

Zabawy muzyczne dla dzieci żłobkowych

Ważne jest, aby zajęcia były dostosowane do wieku i możliwości dzieci, a także aby były prowadzone w sposób atrakcyjny i angażujący. Dzięki temu dzieci będą miały okazję rozwinąć swoje umiejętności muzyczne, a także cieszyć się muzyką i tworzyć piękne wspomnienia w czasie spędzonym w poza domem.

Dobrze dopasowane ćwiczenia i zabawy rozwijają słuch muzyczny, koordynację ruchową oraz emocjonalne przeżycia dziecka. Pozycją, która wpisuje się w ramy możliwości percepcyjnych małego dziecka jest książka „Piosenki Kota Leona”. Dołączona do publikacji płyta zawiera podkłady o łagodnym brzmieniu, piosenki są łatwe do śpiewania, mają proste teksty i melodyjne refreny. Wszystko to sprawia, że będą idealne dla najmłodszych słuchaczy. Dodatkowym atutem jest kot Leon, który niczym przewodnik dzieci wprowadza je do świata muzyki. Dzieci przeżywają wspólnie z kotem Leonem muzyczne przygody ucząc się i przy tym dobrze się bawiąc.
Zajrzyj również na półkę z książką „Zabawy muzyczno-ruchowe w edukacji i animacji” Ewy i Leszka Gęców, która zawiera zabawy ułatwiające kontakt w grupie, uczące otwartości i rozwijające ekspresję twórczą.

Koniecznie zwróć uwagę na książkę Doroty Kluski - „Sposoby na nudę”, wydaną w czterech częściach, dostosowanych do pór roku. W środku znajduje się 100 propozycji m.in. zabaw ruchowych, paluszkowych, zabaw w kole, czy masażyków bez muzyki oraz 12 piosenek z dołączoną do nich zabawą. Pozycja bardzo wartościowa przede wszystkim ze względu na zawarte wierszyki. Polecam!
Dla najmłodszych świetnie się sprawdzi także pozycja „Klaśnij tupnij, raz i dwa” Małgorzaty Barańskiej. Proste zabawy wraz z klarownymi opisami to cenny materiał do pracy z dziećmi w młodszych grupach przedszkolnych. Piosenki o lekkiej fakturze brzmieniowej- idealne dla maluszków. Łagodny głos Magdy Wasylik pięknie rozbrzmiewa w piosenkach i sprawia, że ta pozycja wskakuje wysoko wśród wartościowego repertuaru dla dzieci.

 Piosenki kota Leona Zabawy muzyczno-ruchowe w edukacji i animacji Sposoby na nudę - Lato Klaśnij, tupnij, raz i dwa!

Czas na hit - dzieci uwielbiają te zajęcia 

Koszałki - opałki Pana Miłosza

Pana Miłosza myślę, że nie trzeba nikomu przedstawiać. Jego muzyczne zabawy rozbrzmiewają w salach przedszkolnych w całej Polsce. Poniższe płyty są najnowszym dziełem autora z sierpnia 2023 roku. Zabawy zostały podzielone według pór roku. Treści zawarte w publikacji inspirowane są porami roku i związanymi z nią zjawiskami. Koszałki-opałki łączą zalety poprzednich publikacji Pana Miłosza. W środku znajdziesz zadania z poleceniami nagranymi przez autora oraz na oddzielnej płycie te same ćwiczenia bez poleceń.

Idealne dla starszaków

Moim faworytem wśród materiałów do pracy ze starszakami są dwie poniższe pozycje:

 A kura stroszy pióra

Zacznę od książki Izabeli Klebańskiej „A kura stroszy pióra”. Oprócz wartości dydaktycznej ważne jest to, że znajdziesz tu nietuzinkowe piosenki nagrane przez samych artystów krakowskiej „Piwnicy pod Baranami”. Płyta zawiera sam akompaniament, a tekst i materiał nutowy znajdziesz w książce. Sama publikacja, aż buzuje od kreatywnych aktywności. Piosenki są bardzo oryginalne, ale uwaga - nie są proste (niestandardowe metrum, zmiany tempa oraz znaki przygodne), za to uaktywniają śpiewających do interpretacji muzycznej i rewelacyjnie rozwijają. Oprócz zabaw muzycznych spodziewaj się również aktywności plastycznych, matematycznych, ruchowych, masażyków, pantomimy.

 

Muzyczny przepis na dobrą zabawę

Wykorzystywanie na zajęciach różnorodnych piosenek i utworów zachęca dzieci do aktywności, co przyczynia się do lepszego kształcenia ich koordynacji i słuchu. Dlatego nieustanne czerpanie inspiracji jest niezwykle ważne, stąd czas na moja kolejną propozycję: książkę, która pomysłów na aktywności muzyczne ma naprawdę mnóstwo. Mowa o „Muzycznym przepisie na dobrą zabawę” Doroty Kluski. Piosenki zawarte na dołączonej płycie szybko wpadają w ucho - dzieci je wprost uwielbiają, a 60 opisów aktywności sprawia, że zabawa z muzyką nie ma końca. Pozwalają one na przeprowadzenie atrakcyjnych zajęć z zabawami rytmicznymi, ruchowymi, które doskonalą wrażliwość słuchową dziecka oraz umiejętność skupienia uwagi. Dzieci w zawartych propozycjach zabaw uczą się łączyć melodię z gestami i odpowiednim ruchem ciała. W opisie z tyłu książki przeczytasz, że płyta wprawi w dobry nastrój nie tylko dzieci, ale i pracujących z nimi dorosłych - możesz mi wierzyć na słowo - tak właśnie jest. Książka świetnie się sprawdzi zarówno w pracy z maluszkami jak i ze starszakami.

 

Koniecznie zobacz jeszcze tę książkę:
„Ludowe dziecięce zabawy muzyczne” Dominiki Leńskiej

Z klasyką w przedszkolu

Jak rozbudzić w dzieciach zainteresowanie muzyką klasyczną? Otaczać je nią… Wtedy dźwięki staną się zrozumiałe i bliskie. Dodatkowo aktywności wykonywane do muzyki klasycznej uwrażliwiają i rozwijają dziecko i przybliżą dziecko do świata bogatej muzyki klasycznej. To jest niezwykle dobry pokarm dla ucha i mózgu dziecka. Warto sięgnąć po książki i materiały edukacyjne, które pomogą dzieciom lepiej zrozumieć i polubić ten gatunek muzyki. Takie książki widzisz poniżej. Jest to must have nauczyciela pracującego z dziećmi w przedszkolu.

Zacznijmy od „Muzyczne animacje” Romualdy Ławrowskiej i Zbigniewa Nowaka. Tu króluje muzyka Camille’a Saint Saensa. Opisy zabaw, wiersze, opowieści, zagadki i pytania zawarte w publikacji niezwykle inspirują do aktywnego słuchania poszczególnych części „Karnawału zwierząt”. Kolejne dwie pozycje to podróż po muzyce Modesta Musorgskiego „Obrazki z wystawy” z płytą. Poszczególne części dzieła zawierają krótki opis, czasem w formie pytań, które mają pomóc dziecku oczami wyobraźni zobaczyć obraz. W tej książce to nie ruch a słowa, ilustracje i muzyka wiodą najistotniejszą rolę.
I na koniec „Piotruś i wilk” Sergiusza Prokofiewa - bajka, która czyta niezastąpiony Piotr Fronczewski. Muzyka została przedstawiona w bardzo przyjaznej i zachęcającej dla dzieci formie książeczki z kolorowymi ilustracjami. Płyta zawiera nagraną kompozycję w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu. Bajka zachęca do wykonana rysunku podczas słuchania, a następnie zabawy w Piotrusia i Wilka.

 

Muzyczne animacje - Karnawał zwierząt Obrazki z wystawy  Piotruś i Wilk
 

Muzykowanie w domu z mamą i tatą

Mamo, tato, zaśpiewaj mi o...

Książki do rytmiki to również wspaniała okazja do wspólnego spędzania czasu z dziećmi w domu. Śpiewając, tańcząc i recytując wierszyki, możemy nie tylko rozwijać ich umiejętności muzyczne, ale także budować silną więź emocjonalną. Pozycją, którą oprócz nauczycieli z powodzeniem mogą wykorzystać rodzice to „Mamo, tato, zaśpiewaj mi o...”. Idealna do słuchania w samochodzie, czy zabawy w domu. Forma słuchowiska muzycznego czyni płytę atrakcyjną i nietuzinkową. W książce znajdziesz szesnaście piosenek z propozycjami różnorodnych aktywności. Pełny humoru i nietuzinkowych tematów repertuar z pewnością sprawi wiele radości i uczyni czas spędzony z dzieckiem twórczym i zarazem beztroskim.

Skąd czerpać pomysły na zajęcia z młodzieżą?

Dialog muzyki z literaturą

Nauka muzyki w liceum może mieć różne formy i być prowadzona na różnych poziomach zaawansowania. Może obejmować teorię muzyki, analizę dzieł muzycznych, historię muzyki, naukę gry na instrumentach muzycznych, śpiew, ale co jest najważniejsze powinna zawierać dialog z uczniami. Zadawanie pytań, wzajemne słuchanie oraz dyskusje pozwalają uczniom poczuć się bardziej zaangażowanymi w proces nauki. Idealną pozycją w pracy z młodzieżą jest „Dialog muzyki z literaturą” Adama Regiewicza i Tomasza Florczyka. W środku odnajdziesz 30 scenariuszy lekcji. Celem materiału jest otwarcie tekstu literackiego na interpretacje - nie zamykanie się tylko na to co jest w kluczu. Jak autorzy wspominają „Jeśli tekst ma przemawiać do współczesnego pokolenia, to trzeba zrobić wszystko, by stał się zrozumiały, a muzyka jest jednym z doskonałych tłumaczy…”. Celem takich lekcji jest uzmysłowienie uczniom potencjału kulturowego i muzycznego. Szczerze polecam!

Więcej gotowych propozycji muzycznych zajęć znajdziesz w kategorii >>> scenariusze zajęć muzycznych

Wszystkie materiały wspierające osoby prowadzące zajęcia muzyczne, rytmiczne czy lekcje muzyki znajdziesz na półce Rytmika dla dzieci oraz Umuzykalnienie. Zapraszam!

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium