Alenuty.pl księgarnia muzyczna
do kasy Wartość koszyka: 0,00 zł
Weź kod DOSILASOL na DARMOWĄ dostawę już od 99 zł!
ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Facebook ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Instagramikona i link do kanału Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Youtube

Blog

Przegląd książek o muzyce - zobacz tytuły które Cię oczarują

0
Przegląd książek o muzyce- tytuły, które Cię oczarują

Kupuję i wypożyczam więcej książek niż jestem w stanie przeczytać, ale warto, choćby dla lektury kilku zdań. Zawsze, gdy biorę taką książkę do ręki wkraczam w inny świat. To mnie uzależnienia i wcale nie chcę z tego stanu wyjść. Prawda jest taka, że książki mnie przyciągają i nie pozwalają racjonalnie określić czasu jaki mogę poświęcić lekturze. Też tak masz? To zapewne znajdziesz u nas coś dla siebie. W poniższym zestawieniu zawarłam pozycje, w których z satysfakcją zamkniesz ostatnią stronę.  

Na początek krótka informacja organizacyjna. Szukając książek w naszej księgarni wybierz kategorię >>> Książki o muzyce <<< Znajdziesz tam biografie i autobiografie muzyków najróżniejszych gatunków, przepięknie wydane albumy, leksykony, opowiadania i wywiady dobierane przez nas ze szczególną starannością. Wśród książek o muzyce są też wydania wkraczające w sferę psychologii oraz pozycje, które pokazują świat muzyki inaczej – w sposób niestandardowy. Odkryjesz tam również tajemnicę sukcesu wirtuozów albo dowiesz się jak czerpać jeszcze większą radość ze słuchania muzyki. Tematów jest oczywiście znacznie więcej. Koniecznie poszperaj i znajdź odpowiednią pozycję dla siebie. Warto!

Bestseller wśród książek o tematyce muzycznej

Danuta Gwizdalanka: Uwodziciel

Na początek książka, która przypadnie do gustu nawet najbardziej wymagającym czytelnikom: „Uwodziciel. Rzecz o Karolu Szymanowskim” Danuty Gwizdalanki. Książka określana jest jako intrygująca. Ja dodam: kusząca każdym słowem i wiedzą. Jest to bez wątpienia świetnie napisana monumentalna monografia. Solidna pozycja muzykologiczna i barwna opowieść o nieszablonowym człowieku w jednym. Istna uczta literacka dla miłośników muzyki klasycznej. Portret Karola Szymanowskiego jaki maluje autorka jest złożony i niejednoznaczny. Kompozytor jawi się jako człowiek z krwi i kości. Dalece odbiega od pompatycznej pomnikowej sylwetki. Szymanowski „uważał się za artystę powołanego do służenia sztuce, czyli swym marzeniom i fantazjom. Był przekonany, że komponować należy jedynie wtedy, gdy ma się natchnienie i wyłącznie to, na co ma się ochotę." Wiele mu wybaczano. Potrafił wykorzystać swój czar i urok osobisty. Nie potrafiono mu się oprzeć. Nawet, gdy: „Zdarzało się, że uwodziciel tracił czar, a nawet panowanie nad sobą. W takich sytuacjach otoczenie tłumaczyło irytację artysty „uczuleniem nerwowym”. Ponadto Danuta Gwizdalanka umiejętnie szkicuje całą gamę nietuzinkowych postaci z najbliższego otoczenia kompozytora oraz pejzaż barwnych czasów, w jakich przyszło żyć Karolowi Szymanowskiemu. Tę książkę trzeba przeczytać. Absolutnie jest warta tego, by trafić do Twoich ręk!

Zobacz w księgarni: Danuta Gwizdalanka: Uwodziciel 

Warte uwagi - dla melomanów

Zygmunt Mycielski: Znaki zapytania

Twoją uwagę chciałabym zwróć teraz na kolejną propozycję. Nosi ona wymowny tytuł „Znaki Zapytania”. Książkę napisał Zygmunt Mycielski – kompozytor, publicysta, pisarz, krytyk muzyczny. Bezsprzecznie jest to idealna propozycja dla ambitnych miłośników sztuki. Zasługuje na miano swoistego dokumentu epoki. Po przeczytaniu książki czytelnika wypełnia wiedza o polskiej kulturze lat 1955-1958. Przez całą książkę czuć niezwykłą wnikliwość autora odnośnie opisywanych zdarzeń. I właśnie to jest szalenie intrygujące w tej lekturze. Można ją czytać z przerwami bez obawy, że straci się wątek. Jest to książka, do której chętnie się wraca ze względu na niezwykle ciekawe i trafne muzyczne opisy. Oto jeden z nich dotyczący Strawińskiego: „Warto jest pomęczyć się trochę, żeby wejść w świat tego twórcy. On sam złości się na publiczność, która zawsze tkwi w jego pierwszych dziełach: „Pietruszce”, ”Święcie Wiosny” i „Weselu”, a opornie podąża za jego pomniejszymi „klasycznymi” dziełami. Nie dowiemy się też nigdy „co by było, gdyby było” jaki byłby Strawiński, gdyby kontynuował tę pierwszą swoją drogę , rytmiczno-emocjonalną erupcję, pełną krzyków, uporczywości i niespodzianek. Poszedł inną drogą. Zapewne w obrazie świata przeraża go chaos, dlatego postanowił skupić całe swoje siły na organizacji, na porządkowaniu muzycznego tworzywa i eliminacji wszystkiego, co uważa za zbędne."

Zobacz w księgarni: Zygmunt Mycielski: Znaki zapytania

Oryginalne przyciąganie do Chopina 

W związku z budzącą się do życia przyrodą nie omieszkam pokazać Wam teraz mojej ulubionej książki wpisującej się w muzyczno-przyrodniczą tematykę. Książka nosi tytuł „Kwiaty Parku Żelazowej Woli”, a autorkami są Natalia Marcinkowska - Chojnacka i Anna Tarnowska. O tej pozycji pisałam już w zeszłym roku na stronie www.cameralmusic.pl (przeczytasz tam również inne nasze wpisy, do czego gorąco Ciebie zapraszamy). A póki co gwarantuje, że za sprawą tej pozycji poczujesz ogromną chęć podróży do miejsca urodzenia Fryderyka Chopina, a pomysł ten okaże się strzałem w dziesiątkę. To punkt obowiązkowy na zbliżający się wiosenno-letni okres :)

Kwiaty Parku w Żelazowej Woli

„Kwiaty Parku W Żelazowej Woli” to niesztampowe spojrzenie na Fryderyka Chopina. Taki wabik dla miłośników kolorowych roślin. Po lekturze książki z pewnością poczujecie ogromną chęć zobaczenia tych wspaniałości. Niezwykłe jest to, że książkę czyta się z poczuciem rosnącej chęci bycia tu i teraz wśród opisywanych wspaniałych kwiecistych rabat i to nie są tylko nasze odczucia. Dlatego kupując książkę szykujcie się dodatkowo na wycieczkę do Żelazowej Woli. Przy okazji będzie to świetna okazja do zadumy i refleksji nad wielkością geniuszu Fryderyka Chopina. Prezentowana książka posiada piękne opisy kwiatów z komentarzem dotyczącym zastosowania danego gatunku w parku. Stonowana oprawa wprowadza w błogi nastrój, a zdjęcia kwiatów przy każdym opisie dopełniają całości. Na potwierdzenie naszych słów cytat z recenzji Kamili Stępień-Kutery z Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina: „Dajmy się więc poprowadzić wokół Chopinowskiego Domu Urodzenia i zapoznać się z wdzięcznymi imionami wypełniających je roślin, dowiadując się o ich historii, przyzwyczajeniach i funkcjach."

Zobacz w księgarni: Kwiaty Parku w Żelazowej Woli

Co słychać w książkowych nowościach?

Za sprawą Krzysztofa zakładka Nowości pęka w szwach. Asortyment z "prędkością światła" wskakuje na nasze półki. Aby nie umknęły Waszej uwadze nasze najnowsze książkowe pozycje, napiszę o kilku z nich specjalnie z okazji Dnia Książki. Dla pianistów, organistów oraz klawesynistów i wszelkich miłośników muzyki klasycznej proponuję lekturę książki "Jan Sebastian Bach i jego synowie" Marii Strzykowskiej. W środku znajdziecie opowieści o kompozytorze i jego potomstwie. Książkę dobrze się czyta nawet w przypadku, gdy nie jest to Twoja pierwsza książka o Bachu.

Kolejne dwie książki to zbiór tekstów i wywiadów towarzyszących festiwalowi Sacrum Profanum z 2018 i 2019 roku. "Antagonizmy kontrolowane" i "Nazwaliśmy to utopią" są książkami otwierającymi głowę na współczesne brzmieniowe przestrzenie. Zapewniają potężną dawkę intrygujących odpowiedzi na nietypowe pytania. Wśród autorek i autorów znajdziesz fascynujących debiutantów, jak i znanych akademickich twórców. Lektura warta uwagi, jeśli muzyka współczesna to Twój konik i lubisz patrzeć na sztukę nieco szerzej.

Maria Strzykowska: Jan Sebastian Bach i jego synowie Antagonizmy kontrolowane Nazwaliśmy to utopią

Zobacz w księgarni:

Biografie - strzał w dziesiątkę miłośnika muzyki

W naszej księgarni z powodzeniem znajdziesz biografie największych ikon muzyki. Książki te przypadną do gustu zarówno muzyka klasycznego jak i miłośnika rozrywki czy jazzu. Na początek kieruję Twoją uwagę na biografię wybitnej skrzypaczki Kai Danczowskiej. Jej życie było owiane tajemnicą i niedomówieniami. Jaka była jej droga do sukcesu?  Kim była prywatnie? To wszystko przybliża autorka Katarzyna Marczak w książce "Kaja - biografia Kai Danczowskiej" otulonej we frapującą, czarną okładkę.
Kolejne genialne biografie to opowieści o ikonach muzyki Arecie Franklin i Janis Joplin. Te książki to nie jest droga na skróty. Wnikliwe, poruszające, mocne - idealne!
Zastanawia Ciebie trzecia okładka w poniższym zestawieniu? To biografia niewidomego od dzieciństwa pianisty Mieczysława Kosza, który swój sukces zawdzięczał niezwykłej miłości do muzyki. Książka o pianiście nie tylko dla pianistów. Polecam!

Kaja. Biografia Kai Danczowskiej Janis - życie i muzyka - historia Janis Joplin  Tylko smutek jest piękny - opowieść o Mieczysławie Koszu Respect - życie Arethy Franklin

Zanurz się w naszych muzycznych książkach w te nadchodzące ciepłe dni :) Miłego czytania!

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium