Alenuty.pl księgarnia muzyczna
do kasy Wartość koszyka: 0,00 zł
Weź kod DOSILASOL na DARMOWĄ dostawę już od 99 zł!
ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Facebook ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Instagramikona i link do kanału Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Youtube

Blog

Poznaj najciekawsze książki o muzyce dla dzieci i młodzieży!

0
Poznaj najciekawsze książki o muzyce dla dzieci i młodzieży!

aktualizacja artykułu: marzec 2022

Mam dla Was 27 propozycji wybranych z kategorii książek dla dzieci. Różnią się tematyką, choć wszystkie mają wspólny mianownik - muzyka. Raz będzie to muzyka pana Chopina czy Paderewskiego, innym razem instrumenty, a jeszcze innym sam dźwięk i jego powstawanie. Wybór zależy przede wszystkim od dziecka - jego wieku, upodobań i zainteresowań. Wiele z tych książek polecają sami rodzice zaangażowani w umuzykalnianie swoich dzieci. Dlatego tym bardziej zapraszam do przeglądania, czytania i doświadczania muzyki wraz z dziećmi - na wiele różnych sposobów. Książki podzieliłam według wieku dzieci. Łatwiej wówczas wyszukać odpowiednią pozycję. Natomiast wszystkie książki mogą być kreatywnie wykorzystane przez Was - rodzice i nauczyciele - do umuzykalniania dzieci. Korzystajcie z zawartej w nich wiedzy. Niech dostarczają pomysłów na naukę przez zabawę.

Muzyczne książeczki dla smyka

Idę do filharmonii - książeczka dla dzieci Aleksandra Grzesiek

Jeśli odwiedzasz filharmonię ze swoim maluchem to książka Aleksandry Grzesiek jest dla Was! Twarde kartki, elementy wypukłe miłe w dotyku umożliwiające "poczuć" dźwięki, wpadające w ucho wyrazy dźwiękonaśladowcze oraz ilustracje z wysokim kontrastem powodują, że książeczka jest doskonałym wyborem dla każdego malucha, również tego z dysfunkcją wzroku. Książka została przygotowana we wspópracy z Polskim Związkiem Niewidomych i pokazuje, że Filharmonia to miejsce dla każdego.

Zobacz w księgarni: Idę do filharmonii - książeczka dla dzieci

W Filharmonii koncert będzie Dorota Gellner

Filharmonię w szerszym zakresie i w nieco inny sposób zobaczymy również w cieszącej się dużym zainteresowaniem opowieści Doroty Gellner dla najmłodszych dzieci W Filharmonii koncert będzie. Tekst pani Doroty wzbogacony został niezwykłymi ilustracjami Macieja Szymanowicza. A nietypowa konstrukcja książki to dodatkowy jej atut - dzieci łączą zabawę z nauką. Twarde kartki tej książeczki można bowiem nie tylko przewracać, ale także otwierać w górę i w dół. Pani Dorota zabiera małych czytelników na spacer do Filharmonii, po drodze przedstawiając poszczególne instrumenty.

Zobacz w księgarni: W Filharmonii koncert będzie - opowieść o instrumentach muzycznych dla małych dzieci

Symfonia zwierząt

Przedszkolaków wraz z rodzicami zapraszam do zabawy z książką Dana Browna Symfonia zwierząt. To nie tylko świetna opowieść, za której przetłumaczenie odpowiedzialny był niezastąpiony Michał Rusinek. To także interaktywne (dzięki dołączonej aplikacji) poznawanie dźwięków i muzyki skomponowanej przez autora oraz poszukiwania instrumentów grających dane dźwięki na ilustracjach zawartych w książce.

Zobacz w księgarni: Symfonia zwierząt wierszyki dla dzieci (+ audio online) - Dan Brown

Uwerturki - zestaw 5 książeczek o muzyce dla najmłodszych dzieci

Idealną serią książek o muzyce dla maluszków czyli 2-3 latków są Uwerturki czyli 5 książek z twardymi kartkami wydanych przez PWM. Autorka, Kalina Cyz, w prosty i wesoły sposób opowiada o tym, skąd się biorą dźwięki oraz pokazuje jaki kształt i kolor ma muzyka. W kolejnych częściach dziecko poznaje również instrumenty i orkiestrę oraz nazwy dźwięków.

Muzyczne propozycje książkowe dla dzieci szkolnych

Nieco starsze dzieci, szczególnie te które rozpoczynają swoją przygodę z instrumentem, zapraszam do lektury Tajemnicy Matyldy autorstwa znanej autorki książek dla dzieci Anny Czerwińskiej-Rydel. Opowieść wciąga od pierwszych stron ciekawą narracją i bardzo aktualnym tematem mądrego wspierania dzieci w rozwijaniu ich pasji. Poznajcie historię Matyldy, zwyczajnej dziewczynki z miasta, która pewnego dnia podążyła za niezwykłym kotem i zobaczcie co z tego wynikło. Na półkach księgarni Alenuty.pl znajdziecie również drugą część przygód Matyldy pt. Sekretnik Matyldy:

Tajemnica Matyldy  Sekretnik Matyldy

Dla starszych przedszkolaków i szkolniaków, którzy chcieliby poznać nuty, ale trochę się boją i nie wiedzą jak zabrać się do tego, polecam Bajkę o Piosence i Nutkach. Autorka pani Lidia Bajkowska w mistrzowski sposób połączyła pedagogikę zabawy z muzyką. I w wyniku tego połączenia powstała książka, która potrafi nawet najbardziej opornych przekonać, że język muzyki czyli nuty, pauzy, bemole i krzyżyki to "prościzna", a do tego bardzo ciekawa przygoda. Jeśli zakochasz się w bohaterach Bajki o Piosence i nutkach, to dalsze ich przygody znajdziesz w książce Nutki z Królestwa muzyki.

Bajka o Piosence i Nutkach Nutki z Królestwa muzyki

Książki o kompozytorach dla dzieci

Czas najwyższy opowiedzieć dzieciom o kompozytorach. Ale jak to zrobić?

Mam kilka książek, które na pewno w tym pomogą. Jeśli zatem chcesz zbliżyć dziecko do wielkiego kompozytora i opowiedzieć o Chopinie, Paderewskim, Moniuszce i Wieniawskim, zdecydowanie polecam książki autorstwa Katarzyny Huzar-Czub wydane przez PWM: Impro-Frycek, Ignacy Jan i jego plan, Tatulczyk Moniuszko i Henio i cztery struny. Każda z nich w zabawny i prosty sposób opowiada historię światowej sławy kompozytora, przybliżając dziecku jego życie, a szczególnie pokazując mu jak zaczęła się pasja, która zaprowadziła go w wielki muzyczny świat. Pani Katarzynie udało się w każdej opowieści podkreślić ważny, z punktu widzenia czytającego dziecka, element życia kompozytora, który jednocześnie może być bliski każdemu z dzieci żyjących w XXI wieku.

Impro-Frycek - opowieść o Chopinie dla najmłodszych  Ignacy Jan i jego plan - czyli jak Paderewski wygrał niepodległość na fortepianie
Tatulczyk Moniuszko - biografia Moniuszki dla dzieci  Henio i cztery struny - opowieść dla dzieci o Henryku Wieniawskim

Dla starszych przedszkolaków i młodszych szkolniaków polecam dość nietypową książkę o Witoldzie Lutosławskim Bajka o Witku. Jej nietypowość polega na sposobie wydania oraz wynikającym z tego sposobie czytania :) Książka jak list - tak ją nazwę. Poszczególne opowieści dotyczące życia Witolda Lutosławskiego - w dużej mierze dzieciństwa - zostały zamieszczone w kopertach wklejonych do książki. Na dołączonej płycie CD natomiast treść tych opowiadań jest czytana. Można posłużyć się zatem nagraniami, ale można również samodzielnie czytać, trochę jak list od przyjaciela. Poza tym na płycie nagrane zostały jeszcze trzy utwory Mistrza Witolda.

Opowieścią o Chopinie zaczarowuje nas niezastąpiona Wanda Chotomska w książce Muzyka Pana Chopina. Czytając możecie od razu poznawać poszczególne utwory. Ich nagrania zostały dołączone do książki w formie płyty CD.

Natomiast o kompozytorze Roty, jego życiu i twórczości w pięknej wersji dla dzieci opowiada na kartkach książki Siedem Dni w Willi wśród róż - opowieść o Feliksie Nowowiejskim wnuczka Mistrza, pianistka i pedagożka Bogna Nowowiejska-Bielawska. Do książki dołączono płytę CD z wybranymi utworami Nowowiejskiego. W ten sposób możecie poznać wraz z dzieckiem nie tylko historię danego kompozytora, ale również jego muzykę.

Bajka o Witku, co wielkim kompozytorem został - opowieść o Witoldzie Lutosławskim Muzyka Pana Chopina Siedem dni w willi wśród róż

Niełatwej sztuki przybliżenia dzieciom postaci współczesnych kompozytorów i muzyków podjęli się autorzy 12 książek wydanych w serii Gama i Pasażerowie. Książki napisane zostały z myslą o młodych czytelnikach w wieku 6-10 lat. Opowiada o Elżbiecie Sikorze, Agnieszce Duczmal, Agacie Zubel, Jerzym Maksymiuku czy Krzysztofie Pendereckim. Możecie zakupić całą serię lub pojedyncze jej tomy. 

Aga Jaga Agata Zubel Aga Jaga Agata Zubel Pan Głos Opowieść o Jerzym Maksymiuku

Tanecznym krokiem czyli książki o tańcu dla dzieci

Jeśli Twoje dziecko interesuje się tańcem to polecam uwadze trzy rewelacyjne książki: Jak tańczono przed wiekami opowieść o tańcach napisana przez Izabellę Klebańską, leksykon Jaki to taniec? oraz Baletki i Baleriny. W pierwszej książce znajdziecie zabawne wierszowane opisy 27 tańców, a nagrania na dołączonej płycie CD pozwolą poznać dany taniec nie tylko w teorii i z ilustracji. Baletki i Baleriny to książka dedykowana miłośnikom baletu. Napisana z doskonałym poczuciem humoru opowiada o najważniejszych dziełach baletowych i ich kompozytorach, tancerkach i tancerzach. A pisząc o balecie trudno nie wspomnieć w tym miejscu również o serii Bajki Baletowe. A jeśli Twoje dziecko lubi leksykony to szczerze polecam nowość od wydawnictwa SBM Jaki to taniec?. W tej niedużej książce opisanych zostało kilkadziesiąt tańców. Barwne ilustracje i ciakwostki zamieszczone przy każdym opisie, czynią z tego leksykonu bardzo ciekawą lekturę.

Jak tańczono przed wiekami Baletki i balerinyBajki Baletowe seria opowieści o balecie Jaki to taniec? - leksykon

Leksykony o instrumentach i muzyce

Kończąc wędrówkę po najciekawszych książkach o muzyce dla dzieci wspomnę jeszcze o czterech pozycjach. Jedna z nich w pomysłowy sposób przedstawia instrumenty: Co tak pięknie gra i pozwala usłyszeć ich dźwięki za pomocą aplikacji mobilnej. Druga natomiast w dowcipny sposób wyjaśnia pojęcia związane z poszczególnymi formami muzycznymi Kaprys żart i inne muzyczne fanaberie , których przykłady nagrane zostały na dołączonej do książki płycie CD

Pozostałe dwie książki to podróż w krainę dźwięków zatytułowana 12 półtonów oraz ciekawie i barwnie wydany, bogaty w wiedzę, leksykon o muzyce rockowej Ilustrowana historia rocka.

Kaprys, żart i inne muzyczne fanaberie - opowieść muzyczna dla dzieci CO tak pięknie gra  12 półtonów książka o muzyce  Ilustrowana historia rocka

Wszystkie książki o muzyce dla dzieci i młodzieży gromadzimy na półce z bajkami i opowieściami muzycznymi oraz muzycznymi książkami dla dzieci. Zapraszamy do muzycznych zakupów!

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium