Alenuty.pl księgarnia muzyczna
Sprowadzamy nuty z całego świata
i wysyłamy ZA DARMO od 300 zł
 

Blog

Nauka nut – jak to ugryźć

0
Nauka nut – jak to ugryźć

Pierwszy kontakt z nutami

Pierwsze lekcje gry na instrumencie to ogrom nowych informacji, dlatego naukę nut warto rozsądnie zaplanować. Dobrze jest swoją przygodę ze znajomością nut zacząć od samodzielnego wydobycia dźwięku z instrumentu. Dlaczego warto nieco opóźnić umiejscawianie nut na pięciolinii? Ponieważ metoda uwrażliwia na współzależności między dźwiękami, uczy słuchania, uczula na zachodzące zmiany w melodii. Od samego początku ważne jest skupienie uwagi na brzmieniu i wysokości dźwięków. Stopniowe rozwijanie muzycznej świadomości niezwykle pomaga w nauce nut. 

Warto odpowiednio dostosować metodę nauki nut do preferencji i predyspozycji. Ogrom podręczników może nieco onieśmielić i przytłoczyć, dlatego przychodzimy z pomocą... W naszej księgarni www.alenuty.pl posiadamy mnóstwo wspaniałych podręczników wspierających naukę nut. Postanowiliśmy nieco zawęzić temat i skupiliśmy się na pozycjach skierowanych do początkujących pianistów. Jest w czym wybierać, więc z pewnością dopasujecie odpowiednią metodę nauki nut do swoich potrzeb.

Droga do znajomości nut. Jak się ich nauczyć?

1. nauka beznutowa (inaczej słuchowa)
2. wprowadzanie nut po kolei w kluczu wiolinowym i basowym - oddzielnie
3. nauka interwałowa, uwrażliwienie na rodzaj położenia nut względem siebie - czy są blisko (odległość sekundy)? czy może wykonują „skok” (o tercję)
4. działanie na wyobraźnię poprzez bajkę
5. kolorowe nuty, pięciolinia
6. rozwiązywanie ćwiczeń, korzystanie z różnych pomocy dydaktycznych (karty, plansze)

1. Nauka nut bez nut

Nauczanie beznutowe (inaczej słuchowe) przygotowuje ucznia do gry z nut. Dzięki początkowej nauce beznutowej znika na pewien czas trudność jaką jest czytanie nut z pięciolinii. Powstaje przestrzeń na uwrażliwianie ucznia na relacje między dźwiękami tj. wzajemne powiązania, długość trwania oraz odcienie. Jest to wspaniały sposób na pierwsze lekcje w przypadku dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych. Skutecznie rozwiązujący problem natłoku informacji na początku muzycznej drogi. Mały uczeń często nie umie dobrze czytać. Nie jest przez to zdolny do szybkiego opanowania nazw literowych nut i umiejscowienia ich na pięciolinii czy klawiaturze. W takich przypadkach nauka bez pięciolinii staje się zbawienna.

Nauka nut - podręczniki po polsku

Doskonałym przykładem zastosowania metody beznutowej jest elementarz muzyczny „Krasnoludki grają na fortepianie” Marii Grzebalskiej oraz tegoroczna nowość „Gramisie” Anny Martyniuk- Tofiluk. W obu przypadkach nauka rozpoczyna się od krótkich utworów na samych czarnych klawiszach. Uczeń śledzi kierunek melodii, co w późniejszym etapie ułatwia naukę nut na pięciolinii. Po wstępnym graniu melodii na samych czarnych klawiszach utwory schodzą na białe klawisze. Po tym etapie powyższe podręczniki zaczynają się różnić.
Maria Grzebalska przechodzi do wprowadzenia nazw literowych umieszczonych w każdej nucie – cały czas bez pięciolinii. Po czym kolejnym etapem są już utwory na pięciolinii w przedziale od f do a1 – również z podpisami literowymi.
W „Gramisie” wprowadzanie nut na pięciolinię odbywa się stopniowo. Zaczynając od c1 autorka dokłada w każdym utworze po jednej nowej nucie rozszerzając skale o najbliższe nuty w kluczu wiolinowym i basowym. Książka urzeka swoją prostą formą. Wspaniale ukazana teoria, cenne wskazówki, zabawne obrazki GraMisia - wszystko to tworzy spójną całość. Pełen humoru GraMiś z pewnością skradnie serce każdego małego adepta sztuki, a nauka przebiegnie lekko i efektywnie.

Zobacz w księgarni:

Nauczanie słuchowe - wydania zagraniczne

My First Piano Adventure Lesson Book A - Nancy and Randall Faber

„My First Piano Adventure” to niesamowita dawka zabawy, która w sprytny sposób przemyca najważniejsze aspekty początkowej nauki gry na pianinie oraz nauki nut. Dzięki niezwykłym pomysłom Nancy and Randalla Faber przyswajanie wiedzy staje się niezapomnianą przygodą. Zabawne piosenki, gry rytmiczne i ćwiczenia techniczne rozwijają umiejętności gry na klawiaturze oraz ułatwiają naukę czytania nut. Pozycja skierowana jest do najmłodszych miłośników muzyki, dlatego cała książka poświęcona jest nauce nut bez pięciolinii. Pierwsze utwory zapisane są w postaci cyfr – przypisanych konkretnym palcom. Następnie pojawiają się nuty wyraźnie ukazujące kierunek linii melodycznej oraz sugerujące grę odpowiednią ręką. Po tym etapie w środku każdej nuty pojawia się jej nazwa literowa. Książka polecana każdemu ruchliwemu małemu uczniowi.

Zobacz w księgarni: My First Piano Adventure Lesson Book A - Nancy and Randall Faber

2. Powoli, po kolei i wszystko staje się jasne

Idealnych przykładem podręcznika, dzięki któremu uczeń pozna nuty oddzielnie na każdą rękę jest „Me and my piano”. W pierwszej części wprowadzone są dźwięki od f do g1. Na początku uczeń zapoznaje się z kluczem wiolinowym grając tylko prawą ręką, następnie przechodzi do klucza basowego – gdzie również ma szanse poczuć się pewnie grając tylko jedną ręką (tym razem lewą). Pod koniec podręcznika znajdziecie utwory na dwie ręce w średnicy wcześniej poznanych dźwięków. Pomiędzy utworami są ćwiczenia utrwalające znajomość nut. Ta sama metoda zastosowana jest w podręczniku „The Lang Lang Piano Method” oraz „Ten Fingers”. Elementem różniącym wszystkie podręczniki jest rozpiętość poznanych nut. W „The Lang Lang Piano Method” to klucz basowy od G do g, zaś klucz wiolinowy od c1 do c2. „Ten Fingers” zawiera utwory i ćwiczenia w zakresie g – g1. Wszystkie trzy podręczniki są bardzo atrakcyjne graficznie. Wydane w sposób logiczny i bardzo przejrzysty. Na którą się zdecydować? Hmm… na wszystkie😊 

Me and My Piano Part 1 - Fanny Waterman, Marion Harewood Lang Lang Piano Method 333

Zobacz w księgarni:

3. Kontrola ucha i oczu

Prep Course Lesson Book Level B

„Prep course” stawia na uwrażliwienie ucznia na zależności między dźwiękami. Na początek uwagę ucznia kieruje się ku postrzeganiu linii melodycznej, czyli czy jest opadająca czy wznosząca. Następnie uczeń trenuje myślenie interwałowe. Każdy utwór „wymusza” analizę odległości. Dźwięki ułożone są na początek sekundami, następnie dochodzi tercja. Dzięki temu przychodzą do głowy skojarzenia: linia – pole albo pole – linia to sekunda, a tercja to pole – pole lub linia - linia. Po takiej nauce wszystko staje się banalnie proste. Na koniec książki wprowadzona zostaje kwarta i kwinta, co nie stanowi żadnego problemu u nawet początkującego ucznia. Taka analiza przyspiesza naukę nut, a grane utwory już na samym początku nauki są efektowne. Cały podręcznik zawiera utwory bez znaków przykluczowych, co ułatwia budowanie interwałów. Jedyne znaki które występują to przygodne. 

Zobacz w księgarni: Prep Course Lesson Book Level B

4. Nauka przez bajkę

Bajka i dzieci to zawsze dobre połączenie. Poniższe propozycje doskonałe spełniają swoje zadanie. „Przygody kota Midora w krainie muzyki” Anny Dramowicz oraz „Bajka o piosence i nutkach” Lidii Bajkowskiej wprowadzają dzieci w świat nut piękną opowieścią. Taki początek przygody z muzyką z pewnością utkwi w głowie młodego instrumentalisty i nauka będzie przyjemnością.

Przygody kota Midora w krainie muzyki - Anna Dramowicz Bajka o Piosence i Nutkach - Bajkowska

Zobacz w księgarni:

5. Kolory mają moc

Kolory są bardzo pomocne w nauce nut. Czarne kropki i linie mogą sporo namieszać w głowie początkującego. Dlatego proponujemy trzy pozycje, posługujące się kolorem w nauce czytania nut:

Disney Music Activity Book

„Music Activity Book” - Każda nuta w tej książce jest podpisana, dzięki czemu dziecko ma od samego początku niezwykłą radość grania swoich ulubionych utworów, a lista tytułów jest naprawdę imponująca. W jednym miejscu znajdziecie ponad 20 disneyowskich hitów. Każda nuta ma przypisany kolor, co dodatkowo ułatwia naukę. Do książki dołączone są kolorowe naklejki na klawisze. Nuty są duże, wyraźne i niezwykle zachęcające do gry. Nazwy nut same wejdą do głowy, a ich rozmieszczenie nie będzie stanowić problemu.

Zobacz w księgarni: Disney Music Activity Book

Kolorowe dźwięki cz. 1 - Jacek Biskupski

„Kolorowe dźwięki” Jacka Biskupskiego to publikacja skierowana do dzieci w wieku od 4 do 7 lat. Autor stosuje metodę nauki przez zabawę - kolorowanki, gry, karty, domino. Wszystko to dynamizuje lekcje i pomaga w szybkich postępach w nauce nut. Pozycja została wydana w dwóch częściach. Pierwsza część to zapoznanie dziecka z nazwami nut i umiejscowieniem ich na pięciolinii poprzez gry i ćwiczenia. Każda nuta posiada przypisany kolor. Nasza rada: warto zakupić od razu drugą część, ponieważ stwarza okazję do wykorzystania wiedzy zawartej w części pierwszej (dopiero w drugiej części są pierwsze utwory).

Zobacz w księgarni:

Poco Piano for Young Children Book 1

„Poco Piano for Children" Ta wspaniała seria wprowadza dziecko w świat pięciolinii, kluczy i metrum. Przedstawia w przystępny i zrozumiały sposób wysokości i wartości nut. Przybliżmy teraz jak wygląda tutaj nauka nut. Jako pierwsze zostają wprowadzone nuty a i e1 leżące na pierwszej linii obu kluczy. Nowe nuty oraz nieznane dotąd zagadnienia wprowadzane są zawsze poprzez zaznaczenie ich kolorem. Linia na której jest wprowadzona nowa nuta również wyróżniona jest innym kolorem. Metoda ta jest ratunkiem dla dzieci, które mają problem z umiejscowieniem nut na pięciolinii.

Zobacz w księgarni: Poco Piano for Young Children Book 1

6. Graj w gry i wypełniaj zadania

Na koniec proponujemy 4 pozycje, które zawierają ćwiczenia, zagadki i gry dla osób uczących się nut. Są świetnym dodatkiem do nauki nut. Z pewnością przyspieszą biegłość czytania z pięciolinii.

Pauline Hall: Piano Time Sight-reading Book 1 Wiosenne Łaminutki arkusze PDF z ćwiczeniami dla dzieciElementarne podstawy z zakresu czytania nut - Katarzyna Ignaciuk Student Piano Library - Piano Practice Games Book 1

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl