Alenuty.pl księgarnia muzyczna
do kasy Wartość koszyka: 0,00 zł
Wybierz książkę z kolekcji "książki o Chopinie" i wpisz kod: frycek2024 -> weź rabat 12% na całe zamówienie!
ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Facebook ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Instagramikona i link do kanału Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Youtube

Blog

Muzykoterapia, czyli uzdrawiająca moc dźwięków

0
Muzykoterapia, czyli uzdrawiająca moc dźwięków

Muzyka wpływa na emocje, poprawia nastrój, relaksuje fizycznie i psychicznie. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wielki i dalekosiężny wpływ mają na nas dźwięki, a warto wiedzieć, że oddziałują na korę mózgu nawet podczas snu. Fenomen uzdrawiających właściwości muzyki jest znany nie od dziś. Muzyka rezonuje z ciałem człowieka. Posiada puls i rytm. I tak jak każdy człowiek, muzyka posiada swój indywidualny charakter, co wywołuje całą paletę emocji. Nasze ciała mają własne rytmy, związane z impulsami elektrycznymi powstającymi w mózgu, z pracą serca, płuc, żołądka. Rytm w muzyce może przyczynić się do przyśpieszenia tętna, jak i zwolnienia. Dzisiejszy wpis opowiada o muzykoterapii, czyli o zbawiennym wpływie muzyki na człowieka. Czas na herbatę z odrobiną wiedzy i ciekawymi pozycjami z naszych półek. 

Co to jest muzykoterapia? 

Muzykoterapia jest formą terapii, która wykorzystuje muzykę i jej elementy jako środki stymulacji oraz ekspresji emocjonalnej. Celem muzykoterapii jest poprawa zdrowia psychicznego oraz ogólnego samopoczucia człowieka. Poprzez różne elementy, rodzaje oraz zróżnicowane formy odbierania i uprawiania muzyki, muzykoterapia wywiera leczniczy wpływ zarówno na dzieci, jak i osoby dorosłe. Sesje terapeutyczne obejmują słuchanie lub tworzenie muzyki za pomocą różnych instrumentów. Spotkania mogą zawierać również śpiewanie lub poruszanie się do muzyki. Muzykoterapeuta łączy wiedzę muzyczną z elementami medycyny, zwłaszcza psychiatrią, psychologią. Podczas muzykoterapii ważna jest żywa interakcja muzyczna między osobą a terapeutą.

Podstawy muzykoterapii - Krzysztof Stachyra

Chcąc dowiedzieć się się więcej czym jest muzykoterapia, sięgnij po książkę "Podstawa muzykoterapii" Krzysztofa Stachyry. Książka ta skierowana jest zarówno do poczatkujących jak i profesjonalistów. To istne kompendium wiedzy o procesie muzykoterapeutycznym. Ukazuje szerokie możliwości pracy muzykoterapeutów i formy terapii muzyką. Dowiesz się z niej jak dobierać muzykę do sesji muzykoterapeutycznych. Ponadto przeczytasz o warunkach sprzyjających relaksacji i o tym jak pracować w różnych obszarach praktyki klinicznej. Dobra i solidna wiedza w jednym miejscu!

Uzdrawiająca muzyka, czyli co leczą dźwięki

Terapia muzyką pomaga w leczeniu wielu chorób m.in. depresji, nerwicy, Parkinsona, Alzheimera, autyzmu, udaru mózgu, uzależnień, przewlekłego bólu, agresji czy zaburzeń snu. wykorzystuje właściwości psychosomatyczne muzyki tj. jej wpływ na wydzielanie hormonów, oddziaływanie na częstotliwość akcji serca i oddechu, napięcie mięśniowe oraz przemianę materii. Może pomóc w poprawie pamięci, potrafi obniżyć ciśnienie krwi, zmniejszyć stres, podnieść samoocenę. Muzykoterapię stosuje się w przypadku osób z przewlekłymi schorzeniami związanymi z odczuciami lękowymi i bólowymi. Leczenie z wykorzystaniem muzyki pomaga wyzbyć się uczucia przygnębienia, niepewności oraz bezradności. Podczas sesji muzykoterapeutycznej pacjent pracuje z muzyką, aby uzyskać wgląd w siebie. Aktywizuje się, jednocześnie angażując swoje ciało. Czasem już samo wysłuchanie utworu muzycznego i opisanie swoich reakcji emocjonalnych może pomóc tym, którzy mają trudności ze skupieniem uwagi lub wyrażeniem swoich uczuć.
Cennym źródłem wiedzy o muzykoterapii jest cykl prac powstałych z ramienia Wydawnictwa Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Są to 4 tomy dotykające różnych zagadnień koniecznych podczas poszerzania wiedzy na temat leczenia muzyką. "Wrocławska muzyka" jest dedykowana studentom. 

Muzykoterapia wrocławska

Do jakich celów wykorzystuje się muzykoterapię u zdrowego człowieka?
- poprawienia kondycji psychofizycznej
- do wzrostu pozytywnego nastawienia do życia i sił witalnych
- osiągnięcia integracji w grupie,
- wzmocnienia i ułatwienia rehabilitacji
- nauki odpoczynku i relaksacji
- ujawnienia i rozładowania zablokowanych emocji i napięć
- do skupienia uwagi

Jak działa muzykoterapia?

Według cenionego australijskiego psychiatry dr John'a Diamond'a skoro każda komórka ma własną częstotliwość, to każdy organizm posiada własne, unikalne częstotliwości harmoniczne. Zdrowy organizm posiada ciągły i stały wzorzec częstotliwości. Zaś, gdy zaburzenia lub choroby zakłócają harmonię ciała, powstaje nieprawidłowa częstotliwość rezonansowa. Gdy oddziałuje się na ciało odpowiednimi drganiami, chore tkanki lub narządy zaczynają z nim rezonować, tym samym przywracając organizm do zdrowia. John Diamond zbadał terapeutyczną jakość muzyki tysięcy kompozytorów - od średniowiecznej muzyki artystycznej po dwudziestowieczną muzykę popularną. Jest twórcą The Diamond Method For Music. 

Z jakich książek czerpać wiedzę?

W naszej księgarni posiadamy specjalistyczną literaturę, z którą poszerzysz swoją wiedzę. W kategorii muzykoterapia znajdziesz literaturę idealną na początek zgłębienia tematu muzykoterapii oraz materiały poszerzające wiedzę dla specjalistów. Szczególnie polecam Tobie poniższe cztery książki. Każda z nich dotyka innego aspektu. "Muzyczna zabawa" to esencja wiedzy i doświadczenia autora w pracy z dziećmi z głęboką niepełnosprawnością intelektualną i dziecięcym porażeniem mózgowym. Kolejna książka "Zastosowanie muzykoterapii aktywnej w chorobach psychosomatycznych" to pozycja bardzo ważna biorąc pod uwagę ilość chorób cywilizacyjnych, w których powstawaniu główną rolę odgrywają czynniki psychiczne ‒ stres, emocje, konflikt, złość, lęk, frustracja, smutek.
Kolejną książką wnikliwie zgłębiającą temat muzykoterapii jest "Uzdrawiająca moc muzyki". Autor opisuje lecznicze działania muzyki w różnych chorobach i zaburzeniach, a także wyjaśnia jakie działanie wywiera muzyka na mózg. Spójrz również na "Autism Movement Therapy"- książce o metodzie wykorzystującej ruch, taniec i muzykę do stymulowania pracy mózgu u osób z autyzmem.

Mirosław Zalewski: Muzyczna zabawa Zastosowanie muzykoterapii aktywnej w chorobach psychosomatycznych - Stella Kaczmarek Uzdrawiająca moc muzyki 'Autism Movement Therapy'
 
Życzę owocnych chwil z muzyką!
 
 
 

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium