Alenuty.pl księgarnia muzyczna
do kasy Wartość koszyka: 0,00 zł
Weź kod DOSILASOL na DARMOWĄ dostawę już od 99 zł!
ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Facebook ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Instagramikona i link do kanału Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Youtube

Blog

Muzyka filmowa - czy ma wstęp do szkoły muzycznej?

0
Muzyka filmowa - czy ma wstęp do szkoły muzycznej?

Ile jest melodii filmowych, które na długo zostają nam w uszach i stają się niezależne od widzianego kiedyś obrazu. Oczywiście słuchając po raz kolejny tych utworów czy to z płyty CD w formie soundtracków czy granych na żywo przez orkiestrę, jak to ma miejsce chociażby podczas Krakowskiego Festiwalu Muzyki Filmowej, przywołujemy emocje i obrazy, które towarzyszyły pierwszemu słuchaniu (i oglądaniu). Nie przeszkadza to w żaden sposób pojawianiu się nowych emocji czy wzruszeń.

Co by nie powiedzieć muzyka filmowa zajmuje coraz bardziej znaczące miejsce w świecie muzycznym. I nie jest tylko dodatkiem. Wystarczy zobaczyć jak sprzedają się soundtracki, posłuchać dyskusji o filmach, przyjrzeć się nagrodom filmowym wręczanymi na całym świecie czy przejrzeć dostępne nuty w opracowaniu na fortepian, gitarę i wokal nie tylko do największych przebojów kina. Wszystko to świadczy o ważnym miejscu, jakie muzyka filmowa zajmuje w codzienności.


Nyman na fortepian soloWilliams na fortepian soloNyman na fortepian soloEinaudi na fortepian solo


Z perspektywy księgarza muzycznego mogę dodać, że nawet szkoły muzyczne powoli przekonują się do muzyki filmowej. Piszę "nawet", ponieważ nie tak łatwo wprowadzić na zajęcia nauki gry na instrumencie muzykę inną niż klasyczna. W świadomości wielu osób, także nauczycieli, muzyka filmowa choć tworzona przez znakomitych kompozytorów, nie jest tak wartościowa jak muzyka klasyczna.

Mimo wszystko coraz częściej wysyłamy właśnie do szkół muzycznych nuty na fortepian solo lub w opracowaniu na saksofon, skrzypce, wiolonczelę czy trąbkę do utworów z bajek i filmów Disneya lub znanych produkcji filmowych jak James Bond, Władca pierścieniPiraci z Karaibów czy Star Wars.

W rozmowie z nauczycielami dowiadujemy się, że utwory muzyki filmowej, bliskie dzieciom i młodzieży zachęcają ich do ćwiczeń, do nauki gry na instrumencie, przez co nierzadko są nagrodą za opanowanie danej partii materiału. Pozytywnie motywują do pracy nad doskonaleniem umiejętności gry na fortepianie, skrzypcach czy wiolonczeli. Co więcej możliwość zagrania muzyki, którą dziecko lubi, która jest mu bliska, bo pochodzi ze znanego mu świata i jest wykonywana przez podziwianych przez dziecko artystów sprawia, że wzrasta w nim poczucie sprawstwa: "Tak ja potrafię to zagrać!", "Mogę zagrać rodzicom ten świetny fragment z Mission: Impossible lub Star Wars". Takie doświadczenia są bardzo ważne dla dziecka i pozytywnie, bardzo pozytywnie wpływają na jego motywację do nauki.

Poza murami szkolnymi wartość muzyki filmowej oczywiście nie maleje. Gramy muzykę filmową dla przyjemności i rozrywki, dla delektowania się pięknem. O muzyce filmowej, tak jak o utworach muzyki klasycznej można powiedzieć, że ma również wartość terapeutyczną. Uspokaja, dodaje energii, pomaga w koncentracji - w zależności od jej charakteru, a naszego nastroju.

Dlatego do naszej księgarni sprowadzamy coraz to nowe opracowania muzyki filmowej. Nuty na fortepian solo i nuty w formacie PVG czyli nuty na fortepian, akordy gitarowe i linia melodyczna dla głosu wraz ze słowami to najczęściej pojawiające się opracowania muzyki filmowej. Sporym zainteresowaniem cieszą się również nuty do przebojów muzyki filmowej na skrzypce, wiolonczelę, saksofon, trąbkę wydane wydane w postaci zbiorów.

Ulubieni kompozytorzy muzyki filmowej mają w naszej księgarni muzycznej szczególne względy. Interesują Was zbiory najlepszych utworów Nymana, EinaudiegoKilara, Elfmana czy Williamsa. Dlatego zapraszamy Was do grania i dalszego odkrywania muzyki filmowej.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium