Alenuty.pl księgarnia muzyczna
do kasy Wartość koszyka: 0,00 zł
Sprowadzamy nuty z całego świata i wysyłamy za darmo od 199 zł!
ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Facebook ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Instagramikona i link do kanału Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Youtube

Blog

Moje muzyczne odkrycia, czyli podsumowanie roku 2022

1
Moje muzyczne odkrycia, czyli podsumowanie roku 2022

Gdy za oknem zima, a w kubku herbata z imbirem doprawiona szczyptą cynamonu i kurkumy, czas na podsumowanie roku. Lubię robić podsumowania. Spojrzenie z pewnym dystansem na to, co się udało, nad czym dobrze jest popracować, co dobrego się wydarzyło, jakie decyzje uruchomiły to, co niechciane. Napędza mnie to do dalszego działania w Nowym Roku. Zapraszam zatem, usiądź ze mną i zobacz jak wyglądał nasz rok oraz co wpadło w moje ręce i na dobre zagościło na moich własnych domowych półkach. Zapraszam Cię do nas po garść moich muzycznych odkryć!

Rok 2022 w księgarni alenuty.pl

Jak nam minął rok? Dobrze😊 Alenutowy zespół rozrasta się. Mix jaki tworzymy to istna mieszanka, która owocuje wieloma pomysłami i świetną atmosferą pracy. Rok zamykamy z uśmiechem na twarzy. To był dobry rok pod względem projektów edukacyjnych mających na celu weprzeć małych instrumentalistów i ich nauczycieli. Projekt „Mały kompozytor” zaowocował wieloma kolorowymi pięcioliniami, które, jak doszły do nas słuchy, zostały uzupełnione mnóstwem kompozycji. I o to właśnie chodziło! Twórczość, kreatywność, nauka poprzez zabawę, swoboda w operowaniu nazewnictwem muzycznym podczas praktyki - to był nasz cel!
Kolejnym ukłonem w stronę dzieci były „Łaminutki”, czyli karty edukacyjne wspierające naukę nut w ciekawej formie graficznej. Pierwsze - wiosenne muzyczne łamigłówki - ruszyły w świat na wiosnę 2021. Potem dołączyły do nich arkusze zagadek letnich, zadania jesienne i wreszcie - zimowe Łaminutki. Zaś z myślą o nieco starszych instrumentalistach stworzyliśmy gamowe wyzwanie, czyli spojrzenie na granie gam z zupełnie innej strony. Wyzwanie obrało formę mailingowego wsparcia, które miało u nas miejsce po raz pierwszy w historii.
W naszej księgarni pojawiły się również ukulele – piękne, klasyczne, a także bardzo wesołe i wielokolorowe. Rozrasta się także dział z gadżetami. Urocze muzyczne gumki, piórniki, kubki to wspaniały upominek dla każdego miłośnika dźwięków. I na koniec najważniejsze nuty! Nuty zapełniają nasze półki systematycznie, co sprawia, że spełniamy coraz więcej muzycznych marzeń😊 Nasze wirtualne drzwi odkrywają przed Tobą mnóstwo możliwości gry na instrumencie.

Moje muzyczne odkrycia - Top 5 

top 2022 w alenuty.pl

1. Rewelacyjne spojrzenie na poczucie rytmu w chórze 

"Rytmetykę chóralną" Marcina Wawruka uwielbiam za sposób spojrzenia na chór. Mnóstwo dydaktycznych wskazówek pracy nad poczuciem i wyczuciem rytmu w ciele. To ogrom wiedzy i ćwiczeń służących rozwijaniu kompetencji rytmicznych chóru. Spontaniczne reakcje na bodźce dźwiękowe, czerpanie przyjemności z wytwarzania rytmicznego hałasu, pstrykanie, tupanie i teatr dźwięków, kreatywne sposoby użycia fonetyki języka polskiego to metody, których spodziewaj się biorąc ten podręcznik do ręki. Cenię sobie tę pozycję również za język! Mistrzostwo operowania słowem, lekki a zarazem nasycony fachowością i muzyczną terminologią! Polecam! 

2. Rozwiń swoją muzykalność na fortepianie

Przy okazji artykułu „ 5 sposobów, aby wrócić do gry na pianinie i nie zrezygnować po miesiącu” natknęłam się na „The Rusty Pianist”. Uwielbiam te nuty! Są to utwory wydane w bardzo przystępny sposób, nie zniechęcające do gry ilością znaków i technicznymi trudnościami. Idealne dla tych, którzy chcą powrócić do gry po latach, albo dla grających na poziomie średnio zaawansowanym w szkole muzycznej bądź dla siebie w domu. Aranżacje w różnych stylach zapewniają utrzymanie świeżości w repertuarze. To co mnie najmocniej zaintrygowało, to komentarze autorki dołączone do każdego utworu. Krótkie i lekkie, ale niezwykle trafiające w sedno! Uwagi nadają tej książce wartość niezwykłą. Niesamowicie uruchamia głowę muzyczne myślenie. Z tymi nutami obudzisz swoją muzykę. 

3. Postrzeganie przestrzenne muzyki? Tylko z treningiem czytania a'vista! 

Kolejnym podręcznikiem odkrytym przeze mnie w 2022 roku jest "Czytanie a'vista" Grzegorza Mani i Moniki Gardoń-Preinl. Wydany przez PWM w 2020 roku jest pozycją must have dla nauczycieli gry na fortepianie. Wnikliwość spojrzenia na temat czytania nut, jaka charakteryzuje tę książkę, jest niezwykle imponująca. Mimo oczywistości, jaką jest ważność nauki czytania a'vista, lektura tej pozycji otwiera oczy na to zagadnienie jeszcze mocniej, dosadniej. To pozycja dla muzyków, nauczycieli, pedagogów. Często korzystam z tego podręcznika, gdyż umożliwia rozwój pamięci i wyobraźni muzycznej ucznia, kształtuje postrzeganie przestrzenne, uczy analizy tekstu muzycznego i wyobrażenia dźwiękowego oraz rozumienia przebiegu muzycznego. Moja fascynacja tym podręcznikiem zaraziła już wielu znajomych muzyków. Teraz kolej na Ciebie:)

4. Kolęda bliżej niż kiedykolwiek, z książką, którą musisz poznać! 

Tuż przed świętami miało miejsce jeszcze jedno moje tegoroczne odkrycie. Mowa o książce "O kolędach. Gawęda"  autorstwa Emilii Kiereś. Pozycja ta bardzo mnie zaskoczyła. Odkryłam ją w okolicznościach kolędowego wpisu i została ze mną na dłużej. Zachwyt do tej książki rozpoczyna się już po wyjęciu z opakowania. Pięknie wydana, zachwycająca grafika i bogata, dobrze podana treść! Wyjątkowa! I dla dziecka i dla dorosłego! Emilia Kiereś buduje niesamowite opowieści. Aspekty religijne mieszają się z historycznymi, muzycznymi, etnograficznymi. Sugestywne opisy wprowadzają czytelnika w tamten świat. Autorka tłumaczy to, co niezrozumiałe, a starodawne wyrazy nabierają innego wymiaru. Ta książka pomaga zobaczyć w kolędach najprawdziwsze opowieści, a dzieje się w nich naprawdę dużo. Dodatkowo zamieszone zapisy nutowe i proste gitarowe chwyty ułatwią wspólne kolędowanie!

5. Wachlarz różnorodnego brzmienia na zimne wieczory 

Na koniec przenieśmy się jeszcze na chwile do Monachium. Przy okazji buszowania po Spotify natknęłam się na album „Episodes” Floriana Christla. Utwory przepełnione emocjami od głębokiej melancholii po żywiołową euforię zatrzymały moją uwagę na dłużej. Każdy utwór kryje w sobie inną niespodziankę. Inspirowane konkretną emocją, nastrojem lub doświadczeniem kawałki dają pełen wachlarz różnorodnego brzmienia. Pozornie bez wysiłku przeplatają się miękkie i ciężkie dźwięki, senne i dramatyczne tony, taneczne rytmy i dramatyczne ruchy. Kontrasty te zestawione są blisko, co zapewnia świetne wrażenia słuchowe. Nuty do tego albumu są dostępne w naszej księgarni od początku 2021 roku. 

Nowości 2022 w naszej księgarni, które mnie oczarowały

top 2022 nowości w alenuty.pl

1.Książki z serii Małe monografie  wydane prze PWM są strzałem w dziesiątkę dla wszystkich, którzy interesują się muzyką klasyczną. Mimo, że publikacje bogate są w informacje i daty, opowieści o kompozytorach są lekkie dzięki anegdotami i ciekawostkom. Nie sposób jest się nudzić podczas czytania. Uwaga! Książki zmieszczą się nawet do codziennej torebki, albo do kieszeni w pokrowcu do wiolonczeli czy gitary:) Dzięki swojej małej wielkości mogą stać się nieodłącznymi towarzyszami drogi do pracy i szkoły.

2. "Hratky s rytmem - Playing with Rhythm" to bardzo ciekawa pozycja dla gitarzystów. Niewielkie kompozycje rozwijające rytmiczne wyczucie początkujących gitarzystów wprowadzają pewną świeżość w literaturze fachowej. Temat kształtowania poczucia rytmu poprowadzony jest w sposób logiczny i fachowy. Polecam!

3. Tym razem coś dla trębaczy! "Frits Damrow Trumpet Collection: Festive Baroque" to starannie wyselekcjonowany repertuar kompozytorów okresu baroku. W środku utwory Purcella, Haendla, Bacha, Hassego, Rameau, Tartiniego, Lully'ego i Telemanna. Ważna pozycja dla uczących się w szkole muzycznej!

4. Muzyka filmowa na harfie? To musi brzmieć pięknie i wyjątkowo! Ostatnio na nasze półki wskoczyły nuty z opracowaniem słynnych filmowych tematów Ludovico Einaudi, John'a Williams'a, czy Paul'a Simon'a. Jeśli nie grasz na harfie to koniecznie daj znać znajomym harfistom i harfistkom o nutach "Film Tunes for Harp  Anne Kox-Schindelin"

5. Bardzo lubię podręczniki, dzięki którym dostajesz gotowy plan na codzienne ćwiczenie. Konkretnie sprecyzowany cel i celowo dobrane ćwiczenia są kluczem do sukcesu. Ćwiczenie gry na skrzypcach bez zbędnego tracenia czasu? "Violin Technique in Practice" daje właśnie taką możliwość. To wspaniałe narzędzie do tego, by kształtować technikę konkretnie i skutecznie. Celowo dobrane ćwiczenia, wartościowe notki techniczna, dobry plan! Polecam!

Życzę Tobie Szczęśliwego Nowego Roku, wypełnionego po brzegi niezapomnianymi, muzycznymi chwilami!

Komentarze do wpisu (1)

23 grudnia 2022

Bajecznie dobry wpis Agnieszka! Sporo niespodzianek, tym bardziej, że na bieżąco śledzę nowości w księgarni. Pozdrawiam

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium