Alenuty.pl księgarnia muzyczna
do kasy Wartość koszyka: 0,00 zł
Sprowadzamy nuty z całego świata i wysyłamy za darmo od 199 zł!
ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Facebook ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Instagramikona i link do kanału Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Youtube

Blog

Książki dla dzieci o muzyce, które musisz mieć w swojej bibliotece

0

Uczysz dzieci? Twoje dziecko gra na instrumencie? A może masz małego szkraba i zależy Ci, by odkrywał świat muzyki? Jeśli przynajmniej na jedno pytanie Twoja odpowiedź brzmi: Tak! To ten artykuł jest dla Ciebie. Dzisiaj opowiem Wam o wspaniałych książkach, które w niezwykły sposób wprowadzają dzieci do świata dźwięków, zjawisk muzycznych oraz kompozytorów. Bajki i opowieści muzyczne umieściliśmy kategorii Edukacja muzyczna

Czas przedświątecznej gorączki, lepienia pierogów, wieszania ozdób świątecznych… Już niedługo na widok upragnionych prezentów dzieci będą wesoło podskakiwać, a ich radość sięgnie zenitu… Przed nami wiele długich zimowych wieczorów. Przyda się ciepły wełniany koc i dobra książka… Zima to idealny czas, by pochłonąć je w ogromnej ilości. Koniecznie spędźcie czas z dziećmi w wartościowy i rozwijający sposób z ciekawą książką w rękach.

Idealny partner muzyki - bajka

Zastanawiasz się jak wspomóc odczuwanie muzyki u dziecka? Moim pierwszym skojarzeniem jest bajka. Zarówno bajka jak i muzyka silnie oddziałują na rozwój dziecka. Bajka pobudza emocje dziecka i pozwala marzyć. Wpływa na jego postrzeganie ludzi i odbiór świata. W sposób fantazyjny i przystępny wyjaśnia dziecku rzeczywistość w której żyje. Z kolei muzyka jest sztuką, ale podobnie jak bajka pozwala przenieść się w świat fantazji. Te dwa elementy idealnie ze sobą współgrają. Niestety percepcja elementów muzycznych nie jest dla młodego człowieka łatwym zadaniem. Dlatego przedstawiam Wam nasze topowe pozycje skierowane do dzieci. Dzięki nim poznawanie świata dźwięków będzie fascynujące.

Nauka nut i pojęć muzycznych

Bajka o Piosence i Nutkach - Bajkowska

Pierwszą książką, którą pokażę, albo być może tylko Tobie o niej przypomnę jest „Bajka o piosence i nutkach” Lidii Bajkowskiej. Czy znasz ją? Jest to książka, do której mam osobiście szczególny sentyment. Książka z mojego dzieciństwa, z początków mojej muzycznej drogi. Utkwiła mi tak głęboko w pamięci, że nawet po wielu latach przerobienia już dużo poważniejszych materiałów, bez problemu mogłam sobie wyobrazić twarze nutek – bohaterów bajki. Teraz sama jestem nauczycielem i ucząc korzystam z książki Bajkowskiej. Dzięki interesującej fabule dzieci szybko zapamiętują imiona nutek oraz ich położenie na pięciolinii i klawiaturze. Ta książka pozostawia trwały ślad w sercu i umyśle ucznia! Gwarantuję! Długo czekaliśmy na wznowienie pierwszego wydania „Bajki o piosence i nutkach”. Ale udało się! W 2019 roku dzięki m.in. uporowi setki nauczycieli, którzy pomimo dwóch dekad nieobecności „Bajki..” w księgarniach wciąż z niej uczyli. Na szczęście dzisiaj bez problemu ją zamówisz na Alenuty.pl. Skorzystaj koniecznie!

Zobacz w księgarni: Lidia Bajkowska: Bajka o Piosence i Nutkach

Nutki z Królestwa Muzyki - druga część opowieść o nutkach - Bajkowska

Druga część Bajki - powstała stosunkowo niedawno. Jeszcze pachnąca i świeżutka. Idealna kontynuacja przygody z nutkami.

Zobacz w księgarni: Lidia Bajkowska: Nutki z Królestwa Muzyki - druga część opowieść o nutkach

Jazz dla dzieci

Emma chce grać jazz! - bajka muzyczna dla dzieci - Wechterowicz

Księgarnia Alenuty.pl jest istną kopalnią książek muzycznych dla dzieci. Poznaj pełną afrykańskich rytmów i kolorów historię o marzeniach, odwadze i przyjaźni! „Emma chce grać jazz” to wspaniała bajka o małpce Emmie, która szuka odpowiedzi na pytanie „Co chcę robić w życiu?”. Po intensywnych poszukiwaniach znajduje odpowiedź. Emma chce grać jazz! Małpka zakłada zespół, który szybko osiąga sukces. Jednak druga strona medalu jest zupełnie inna… z nauką Emmy w szkole nie jest dobrze. Czy znajdzie sposób na rozwiązanie problemu? Czy małpka nauczy się łączyć pasję i obowiązki szkolne? Książka pełna afrykańskich rytmów i kolorów.

„Jazzowo zaczynam dziś dzień, ten dzień,
I nie chcę słyszeć, że coś idzie źle, o nie!
To nie mój rytm i nie mój swing”

Zobacz w księgarni: Przemysław Wechterowicz: Emma chce grać jazz! - bajka muzyczna dla dzieci

Chopin – życie, muzyka, trudne słowa

Impro-Frycek - opowieść o Chopinie dla najmłodszych - Huzar-Czub

Być może powiesz: mam już książkę o Chopinie, ale zapewniam Cię każda z tych książek zachwyca i wciąga małych czytelników na nowo. Warto mieć kolejną. „Impro-Frycek” to świetna propozycja dla najmłodszych. Autorka Katarzyna Huzar-Czub (świetna poetka i tłumaczka) w zabawny i łatwy sposób opowiada o Frycku, który okazuje się być niezłym urwisem. Swoją publiczność rozbawia do łez. Jednocześnie autorka wyjaśnia znaczenie trudnego słowa „improwizacja”. Umiejętność swobodnego improwizowania na instrumencie, ale i w życiu, jest szalenie ważna. Dzięki takim ciekawym pomocom słowo staje się bliskie i zrozumiałe. Niech improwizacja śmiało wkracza w Waszą codzienność. Książkę dopełniają kolorowe, piękne ilustracje, które z pewnością pobudzą umysł młodego słuchacza.

Zobacz w księgarni: Katarzyna Huzar-Czub: Impro-Frycek - opowieść o Chopinie dla najmłodszych

Ucho do klasyki: Fryderyk Chopin (+ płyta CD)

Inna książka o mistrzu nokturnów, scherz, preludiów i ballad, którą równie gorąco polecamy to „Ucho do klasyki: Fryderyk Chopin”. Książka ze wspaniałej serii, która w przystępny sposób przybliża dzieciom utwory i postaci największych kompozytorów. Wielcy Mistrzowie, dzięki zabawnym anegdotom z dzieciństwa i późniejszego życia, sugestywnym oraz dowcipnym ilustracjom, dają się poznać od zupełnie innej strony – schodzą z piedestału, na którym ich postawiliśmy, by ukazać ludzką twarz.
Jaki wpływ miała gra młodego Fryderyka Chopina na wielkiego księcia Konstantego i innych groźnych zbójców? Jakie psoty sprawiał swoim nauczycielom w szkole, a jakie swoim uczniom – francuskim arystokratom? Dlaczego nie chciał zaprzyjaźnić się z Mickiewiczem i Słowackim? I jakim podstępem udał się w ostatnią podróż do ojczyzny?

Zobacz w księgarni: Ucho do klasyki: Fryderyk Chopin

Inne książki o Chopinie znajdziesz tu >>>

Lutosławski inaczej

Bajka o Witku, co wielkim kompozytorem został - opowieść o Witoldzie Lutosławskim (+ płyta CD) - Kućmierz

Nic tak nie zniechęca uczniów do „Wielkich ludzi” jak stawianie pomników, pompatyczność i wzniosłość. Jak nie zmiażdżyć słowem twórczości znakomitych kompozytorów? Kluczem jest pomysł i opowiadanie bez patosu. „Bajka o Witku, co wielkim kompozytorem został” jest pod tym względem rewelacyjna. Książka w środku zawiera przyczepione do stron koperty. W każdej kopercie znajdziemy historię małego Witka. Ciekawość dzieci jest podsycana w mistrzowski sposób. Nowoczesna grafika ucieszy oko małego, ale i dużego czytelnika. Korzystam z tej książki bardzo często, daje ona możliwość zabawy nawet po przeczytaniu całości. Zdradzę Tobie mój mały trik na przypominanie dzieciom o Witku. Wyciągam karteczki zawarte w kopertach. Na jednej stronie jest tekst, a na drugiej obrazek. Obrazek perfekcyjnie działa na wyobraźnię dziecka, dzięki czemu historia Witka szybko przypomina się małym odbiorcom. Kartoniki celowo pokazuje w złej kolejności, by dzieci poukładały historię tak jak ją pamiętają. Zabaw z karteczkami można tworzyć mnóstwo. To niekończąca się frajda. Do książki dołączona jest płyta CD.

Zobacz w księgarni: Lidia Kućmierz: Bajka o Witku, co wielkim kompozytorem został - opowieść o Witoldzie Lutosławskim

Komiks? Czemu nie!

No to gramy! Muzyczna awantura od Little Richarda do Bjork - Oklejak

Kolejna propozycja to „No to gramy! Muzyczna awantura od Little Richarda do Bjork” - fantastyczny, dowcipnie napisany w formie komiksu przewodnik po muzyce rozrywkowej. Bohaterowie książki to starzy melomanii, którzy starają się odpowiednio ukształtować gust muzyczny Młodego (królika). Zabierają czytelników w szaloną podróż przez pokręcone dzieje muzyki rozrywkowej. Książka oprócz tego, że jest autorskim albumem znanej i docenianej ilustratorki Marianny Oklejak, to jest zbiorem wielu ciekawostek i anegdot muzycznych. Bawi i jednocześnie uczy.

Zobacz w księgarni: Marianna Oklejak: No to gramy! Muzyczna awantura od Little Richarda do Bjork

Inny komiks o muzyce znajdziesz tu: Grzegorz Janusz, Ernesto Gonzales: Thriller symfoniczny: Bon Ton - savoir vivre na wesoło

Glissando, ostinato, alikwoty i fantastyczna przygoda

W Krainie Sonostworów: Glissando - opowieść muzyczna dla dzieci - Huzar-Czub  W Krainie Sonostworów: Ostinato - opowieść muzyczna dla dzieci - Huzar-Czub W Krainie Sonostworów: Alikwoty - opowieść muzyczna dla dzieci - Huzar-Czub

Dźwięki można porównać do emocji. Każdy przeżywa je inaczej i tak naprawdę nie można ich zobaczyć. Dlatego niełatwo jest dzieciom je zrozumieć. Seria „Sonia w Krainie Sonostworów” w cudowny sposób tłumaczy świat niezwykłych zjawisk dźwiękowych. Są to 3 fantastyczne książki. W każdej z nich główna bohaterka poznaje nowe stworki, przeżywa muzyczne przygody i jednocześnie zdobywa wiedzę. Zabawa w czystej postaci. Książki przetestowałam na swoich dzieciach oraz na moich uczniach. Sonostwory wciągnęły zarówno 4 latki, jak i 8 latki. Dzieci za każdym razem są zafascynowane przygodami Soni. Dopytują o Glissando, Ostinato i Alikwoty. Przygody wymyślone przez Annę Pęcherzewską-Hadrych, spisane wierszem przez Katarzynę Huzar-Czub i zilustrowane przez Gosię Herbę tworzą mistrzowskie dzieło. Zarówno dzieci jak i ja jesteśmy oczarowani Krainą Sonostworów. Dodatkowym atutem książek są grube tekturowe kartki. Takich kartek jeszcze nie miałam w rękach. Sprawiają, że już samo przeglądanie książek jest niezwykłe. Dopełnieniem serii są aplikacje mobilne (do pobrania bezpłatnie na Google Play i App Store) oraz gra pamięciowa: W Krainie Sonostworów.
Koniecznie zapoznaj dzieci z Sonostworami. To ogromne bogactwo pięknego słownictwa oraz wiedzy. Niezwykle pobudzają wyobraźnię i zostawiają trwały ślad w małych główkach.

 

Życzę Wam i sobie niegasnącej radości z odkrywania muzyki.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium