Alenuty.pl księgarnia muzyczna
do kasy Wartość koszyka: 0,00 zł
Sprowadzamy nuty z całego świata! Wysyłamy za DARMO od 199 zł!
ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Facebook ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Instagramikona i link do kanału Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Youtube

Blog

Czas na jazz - od początkującego pianisty do jazzmana

2
jazz

Synkopowane rytmy, improwizacja, celowe odchylenia wysokości dźwięku i wykorzystanie oryginalnych brzmień - to jest właśnie jazz. Daje poczucie wolności, ale i jednocześnie przez swoje kolosalne bogactwo harmoniczne, budzi niepokój wśród początkujących instrumentalistów. Jazz, stworzony przez Afroamerykanów pod wpływem europejskiej struktury harmonicznej i rytmów afrykańskich, przyciąga i pozostawia w sercu słuchacza trwały ślad. Wywołuje mnóstwo sprzecznych emocji, od uwielbienia poprzez niechęć, wywołaną zazwyczaj brakiem wiedzy. Przyjemność czerpana z muzyki jazzowej jest zazwyczaj wtedy, gdy lepsze jest jej zrozumienie. Poniżej znajdziecie wybrane przez mnie nuty jazzowe na pianino o różnym stopniu trudności. Mam nadzieję, że znajdziecie coś dla siebie i rozwinięcie swoje skrzydła😊

Jazz dla dzieci? Tak!

Z tymi nutami dziecko z powodzeniem postawi pierwsze kroki w jazzie. Pierwsza prezentowana przeze mnie pozycja "Piano Time Jazz Book 1" z serii "Piano Time" zawiera kolekcję oryginalnych utworów otwierających przed grającym bogaty wachlarz melodii jazzowych i bluesowych.

Kolejne dwie pozycje to idealne nuty dla zupełnie początkujących małych pianistów. John Thompson's Easiest Piano Course charakteryzuje przejrzysty i uproszczony materiał do gry na pianinie o wyraźnej, dużej czcionce. W środku znajdziesz opracowanie m.in. „Corcovado” (Quiet Nights Of Quiet Stars) i „Fly Me To The Moon” (In Other Words).

Na koniec Wydawnictwo Hall Leonard i wyjątkowy podręcznik „Jazz Piano For Kids”. Jest to pozycja, w której zostały wyjaśnione elementy składowe jazzu. Wszystko poukładane jest w sposób logiczny w poszczególne rozdziały. Nie spodziewaj się jednak, że jest to podręcznik do teorii jazzu. Znajdziesz w nim wyjaśnienia dotyczące tworzenia akordów, ale co najważniejsze, dzięki odpowiednim ćwiczeniom zachęcisz dziecko do improwizacji.

Piano Time Jazz Book 1  First Jazz Tunes First Jazz Songs Hal Leonard Jazz Piano for Kids

Zobacz w księgarni:

Jazz dla początkujących - zacznij z tymi podręcznikami

Być może jesteś na początku swojej jazzowej drogi i nie wiesz jak się zabrać za granie jazzu. Jeśli słuchasz muzyki jazzowej to jesteś już na dobrej drodze. Teraz pytaj, dociekaj i ćwicz i improwizuj. Dbaj o pięć czynników odpowiedzialnych za sukces w nauce jazzu: intuicja, intelekt, emocje, wyczucie wysokości dźwięku i przyzwyczajenie. My ze swojej strony przychodzimy z pomocą ściągając dla Ciebie rewelacyjne pomoce w formie podręczników.

I tak, w „Berklee Jazz Piano” i „Contemporary Jazz Piano” znajdziesz między innymi: charakterystykę akordów jazzowych, skale, techniki gry, harmonizację i naukę improwizacji jazzowych. W „Jazz Piano Basic”, dzięki serii krótkich ćwiczeń, potrenujesz skale i techniki jazzowe. Zaś  książka „100 Jazz Lesson” to 100 oddzielnych modułów, które obejmują ogromny zakres tematów. Każda lekcja zawiera szczegółowe instrukcje z przykładami gry. Książka należy do serii Keyboard Lesson Goldmine, która składa się z czterech książek: Blues, Country, Jazz i Rock.

Musisz wiedzieć, że poniższe książki nie są skierowane do początkujących instrumentalistów. Pianista musi już posiadać umiejętność swobodnej gry na instrumencie, wtedy poniższe podręczniki doskonale poprowadzą w początkowym etapie nauki gry jazzu.

Berklee Jazz PianoContemporary Jazz PianoJazz Piano Basics 1 100 Jazz Lessons

No to gramy! - łatwy jazz

Chcesz grać jazz i nie wiesz jak się za to zabrać? Zacznij od prostych standardów. Przygotowałam poniższe zestawienie uwzględniając podstawowe możliwości techniczne pianistów.

"First 50 Jazz Standards" pozwala początkującym artystom zanurzyć się w standardach jazzowych. Aranżacje, choć łatwe, są na tyle pełne, że brzmią po prostu pięknie i ciekawie. Ogromnym atutem jest również ilość utworów w jednym miejscu.

"Zabawy z Jazzem" to wyjątkowa seria, w której znajdziesz nieco trudniejsze, ale nadal łatwe aranżacje różnych utwór pogrupowanych tematycznie. Jeśli interesują Ciebie takie nietypowe zestawienia jak pieśni patriotyczne, melodie romantyczne, czy walce to kliknij i zobacz całą serię publikacji Zabawy z jazzem.

W świat ragtime, bossa-nova czy swing świetnie wprowadzi i przeprowadzi przez charakterystyczne dla tego stylu utwory autor ostatnich dwóch pozycji Mike Cornick. W naszej księgarni znajdziesz również mnóstwo innych ciekawych nut autorstwa Cornick'a. Tego pana koniecznie odwiedźcie podczas szperania po naszych półkach:)

First 50 Jazz Standards Zabawy z jazzem - Moniuszko Easy Jazzy Piano 1 Mike Cornick - Piano Jazz 1

Zobacz w księgarni:

Czas na średniozaawansowanych pianistów, czyli jazz w trudniejszym wydaniu

Wybór jazzowych nut dla średniozaawansowanych pianistów jest w naszej księgarni przeogromny. Znawcą jazzu jest u nas Krzysztof i dokładnie wie, co jest dobre i warte uwagi. Poniższe tytuły to jest właśnie to, co poleca. Możecie być pewni, że warto pograć z poniższych nut.

Pierwsza propozycja to Nikki Iles. Fantastycznie oprawiona i równie ciekawa muzycznie. Kompozytorka poprzez swoje ukochane standardy jazzowe zabiera nas w muzyczną, wiosenną podróż, a utwory posegregowała w 4 zbiorach według pór roku. Każdy z kawałków prezentuje inny styl jazzowy, między innymi swing, folk, samba czy jazz współczesny.

Kolejne nuty również gwarantują różnorodność stylistyczną. Especially in Jazzy Style 3 jest wręcz nasiąknięte unikalnymi cechami jazzu. Spodziewaj się utworów lirycznych, jak i mocniejszych rytmów i harmonii.

Beethoven goes Jazz for Piano - Kleeb to świetny miks klasyki i stylu jazzowego. Takie kawałki zawsze sprawiają dużo frajdy słuchaczom i grającemu. Znane motywy widziane inaczej dają niezapomniane wrażenie, a dzieje się to za sprawą uwalniania, tasowania, filtrowania i łączenia tych melodii z jazzowymi harmoniami i rytmami.

Ostatnie już na dzisiaj nuty "Jazz Piano Anthology" i "Jazz Standards" to świetny wybór jeśli szukasz ponadczasowej kolekcji najlepszych utworów jazzowych. W tych zbiorach dostaniesz dużo, bo 57 i 45 utworów w jednym miejscu. Wystarczy na wiele pięknych chwil przy pianinie:)

 

Nikki Iles - Jazz In Springtime  Dennis Alexander: Especially in Jazzy Style 3 Beethoven goes Jazz for Piano The Faber Music Jazz Piano Anthology Piano Playbook: Jazz Standards

Zobacz w księgarni:

Jazzowe kolekcje, które warto poznać:

------ > Jazz Piano Solos

-------> Jazz Play Along

-------> Aebersold Jazz Play

Życzę Tobie czytelniku nieustannego rozwijania jazzowych skrzydeł!

Komentarze do wpisu (2)

29 kwietnia 2022

Bardzo ciekawe pozycje, ale szkoda, że linki do nich nie działają. Nie można nic obejrzeć , ani nic kupić!

5 maja 2022

Dziękujemy za opinię, wszystkie zdjęcia i linki w artykule są klikalne i działają poprawnie, otwierają się w nowej karcie / oknie. Możliwe, że ma Pan ustawioną blokadę na wyskakujące okienka.

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium