Alenuty.pl księgarnia muzyczna
do kasy Wartość koszyka: 0,00 zł
Sprowadzamy nuty z całego świata i wysyłamy za darmo od 199 zł!
ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Facebook ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Instagramikona i link do kanału Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Youtube

Blog

Chopin nieco inaczej - recenzje książek i nut Chopina

0
Chopin nieco inaczej - recenzje książek i nut Chopina

aktualizacja luty 2024
Książki, które dla Ciebie dzisiaj wybrałam z naszej księgarnianej półki bezwzględnie określamy hitami! Nie są to typowe biografie czy monografie. Stanowią szersze spojrzenie na osobę i życie kompozytora. Do książek dołożę jeszcze nuty z muzyką Chopina w bardzo nieoczywistym opracowaniu. Będzie to Chopin nietuzinkowy, Chopin wykraczający poza swój styl, Chopin na różne instrumenty.

Zacznę od ciekawostek o Chopinie, zatem czy wiesz, że...

  • Na Merkurym znajduje się krater nazwany imieniem kompozytora, a w kosmosie słońce okrąża planetoida imienia Fryderyka Chopina. Śmiało można powiedzieć, że sława Fryderyka wykracza poza obszar ziemski!!
  • W 2007 roku Fryderyk Chopin pojawił się w japońskiej grze Eternal Sonata. W tym nietypowym hołdzie Japończyków Chopin wygląda niczym postać z Anime. Gracz wciela się w sylwetkę kompozytora w ostatnich godzinach swojego życia. Cała akcja toczy się w fantastycznym świecie, który Fryderyk stworzył we własnym umyśle. Bohater przeżywa niezliczone przygody w towarzystwie postaci o muzycznych imionach tj. Jazz, Allegretto, Polka. Ścieżka dźwiękowa to fragmenty muzyki Chopina nagranej przez słynnego rosyjskiego pianistę, Stanisława Bunina.

Książki o Chopinie dla dorosłych

Chopin: fakty i zagadki - biografia - Zieliński

„Chopin, fakty i zagadki” Tadeusza A. Zielińskiego to niewielka książeczka, która jest dopełnieniem monumentalnej monografii autora z 1993 roku „Chopin. Życie i droga twórcza”. Książka została wydana po śmierci autora. Zawiera dziewięć artykułów publikowanych w latach dziewięćdziesiątych na łamach „Ruchu Muzycznego” i „Rocznika Chopinowskiego”. Znajdziesz w niej odpowiedzi na wiele pytań dotyczących życia Chopina. Udzielone przez autora odpowiedzi są często mocno zaskakujące. Książka napisana jest pięknym, zrozumiałym językiem. Treść przeznaczona jest nie tylko dla znawców i melomanów, ale i dla każdego miłośnika muzyki Chopina. Interesuje Ciebie pewnie, jakich treści możecie się spodziewać? Tadeusz Zieliński porusza m.in. takie kwestie jak: sporne fakty Chopinowskiej biografii, ważne cytaty w jego muzyce, sprawy datowania i autorstwa utworów, domysły i hipotezy na temat jak miał wyglądać III koncert Chopina.

Zobacz w księgarni: Tadeusz A. Zieliński: Chopin - fakty i zagadki - biografia

Jerzy Waldorff, Jacek Hawryluk: Wielka gra - rzecz o konkursach chopinowskich

„Wielka gra - rzecz o konkursach chopinowskich to jedna z ciekawszych książek o Konkursie Chopinowskim jaka ukazała się na rynku księgarskim na przestrzeni lat. Ta pełna anegdot książka to wciągająca opowieść legendarnego krytyka muzycznego - Jerzego Waldorffa, o historii konkursów Chopinowskich od 1927 roku. Dodatkowo znajduje się w niej rozdział autorstwa dziennikarza muzycznego i twórcy Płytomanii Jacka Hawryluka.

Zobacz w księgarni: Jerzy Waldorff, Jacek Hawryluk: Wielka gra - rzecz o konkursach chopinowskich

Chopin. małe monografie Jakub Puchalski

Książka Jakuba Puchalskiego "Chopin" to rzetelna biografia jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Autor nie tylko opisuje życie i twórczość Chopina, ale także umiejscawia go w kontekście historycznym i kulturowym. Dzięki temu książka jest również fascynującą opowieścią o epoce romantyzmu. Puchalski korzysta z bogatej bibliografii, w tym z listów Chopina, co pozwala mu stworzyć pełny i wiarygodny obraz kompozytora. Nie unika trudnych tematów, takich jak choroba Chopina czy jego zawiłe relacje z kobietami. Książka napisana jest językiem klarownym i przystępnym, co sprawia, że z przyjemnością czytają ją zarówno miłośnicy muzyki klasycznej, jak i osoby, które dopiero poznają twórczość Chopina. W połączeniu z niewielkim kieszonkowym formatem wydania książka jest dobrym sposobem na poznanie Mistrza i jego muzyki, bez konieczności zagłębiania się w znaczne objętościowo tomy biografii

Zobacz w księgarni: Jakub Puchalski: Chopin. Małe monografie

Narzeczone Chopina

"Narzeczone Chopina" Magdy Knedler to książka o Chopinie widzianym oczami zakochanych w nim kobiet. Autorka powieści inspirowanej listami miłosnymi Fryderyka rysuje obraz największego polskiego kompozytora przez pryzmat kobiet, którym nie był obojętny. Poznajemy nie tylko jaki był na scenie, ale i w życiu. Konstancja Gładkowska, Maria Wodzińska, George Sand, Jane Stirling pokazują jaki miały wpływ na artystę, opowiadają poniekąd o etapie życia i kariery, na którym mu towarzyszyły. Magda Knedler w swojej powieści nie przedstawia zatem samego Chopina, nie jest to tak naprawdę powieść o nim, a o kobietach jego życia, jego miłościach czy też tych które go kochały.

Zobacz w księgarni: Magda Knedler - Narzeczone Chopina

Inne publikacje opowiadające o Chopinie

Poniżej znajdziesz inne moje propozycje opowieści o Chopinie, które mogą Ciebie zaciekawić. Kliknij w zdjęcie, a wskoczysz na naszą stronę.

A może tak Audiobook?

Fryderyk Chopin - Listy (wybór + audiobook) - czyta Zbigniew Zamachowski

Cierpisz na brak wolnego czasu? A może jadąc samochodem bądź gotując masz ochotę na posłuchanie dobrego audiobooka? Jeśli interesuje Ciebie postać Fryderyka Chopina albo grasz jego muzykę to pozycję „Fryderyk Chopin listy” musisz mieć koniecznie. Dzięki listom napisanym przez samego kompozytora wnikniesz w koleje jego życia, poznasz myśli oraz cechy jego osobowości. Chopin w swoich listach odsłania najgłębsze uczucia i sekrety związane ze swoimi utworami. To prawdziwy klucz do jego biografii. Tak bliskie poznanie Chopina na zawsze przemienia odczuwanie i grę jego dzieł. To nie wszystko! Dodatkowo ten wyjątkowy audiobook to również bardzo elegancka książka wzbogacona grafiką Józefa Wilkonia. Stylowa twarda okładka zadowoli niejednego wymagającego konesera sztuki. Książka wzbogacona jest o wstęp napisany przez samego Ernesta Brylla. Idealny pomysł na wyjątkowy prezent dla pasjonata muzyki Chopina. Listy czyta Zbigniew Zamachowski.

Zobacz w księgarni: Fryderyk Chopin - Listy (wybór + audiobook) - czyta Zbigniew Zamachowski

Jaśnie Pan Pichon. Rzecz o Fryderyku Chopinie - audiobook - czyta: Jan Englert - opowieść muzyczna

Audiobook „Jaśnie Pan Pichon. Rzecz o Fryderyku Chopinie” wydany przez Wydawnictwo BUKA to część cyklu „Mistrzowie wyobraźni”. Odznaczona Orderem Uśmiechu Anna Czerwińska-Rydel doskonale odczarowała Chopina z posępnej postaci z pomnika. W bardzo zrozumiały, prosty, a jednocześnie barwny sposób, opowiada o Fryderyku. Historia mistrza fortepianu pełna jest ukrytych morałów, rozbudzających ciekawość zdań. Porywa do tego stopnia, że rodzi się wewnętrzna chęć gry na instrumencie. Audiobook skierowany jest przede wszystkim do najmłodszych słuchaczy, ale myśle, że zaciekawi również starszych odbiorców. Kupując „Jaśnie Pan Pichon. Rzecz o Fryderyku Chopinie” otrzymasz dodatkowo nagrania utworów Chopina wykonanych przez pianistę Krzysztofa Trzaskowskiego. W świat Fryderyka wprowadza pełen wyczucia głos Jana Englerta. Dodatkowo do audiobooka załączona jest książeczka. Znajdziesz w niej m.in. ciekawostki o fortepianie i podsumowanie twórczości mistrza.

Zobacz w księgarni: Jaśnie Pan Pichon. Rzecz o Fryderyku Chopinie - audiobook - czyta: Jan Englert - opowieść muzyczna

Aby ułatwić przeglądanie i wybór książek związanych z osobą Chopina zgromadziliśmy je w kolekcji Książki o Chopinie. Zapraszam Cię do przejrzenia zgromadzonych w niej publikacji, biografii, monografii i powieści.

Książki dla dzieci o Chopinie

Tam gdzie gra muzyka. Przewodnik po Żelazowej Woli (nie tylko dla dzieci) - Monika Utnik-Strugała, Anna Ładecka

Ta książka to majstersztyk wśród książek dla dzieci opowiadających o Fryderyku Chopinie. Podzielona jest na trzy części, dzięki czemu cały czas podtrzymuje uwagę czytającego. Nowoczesna grafika, duża czcionka i wartka fabuła tworzy wartościową opowieść wydaną w dość niecodziennej formie. Sam pomysł, wokół którego zbudowano fabułę jest intrygujący. Kto bowiem wcześniej wpadł na pomysł, by przy okazji biografii wybitnego kompozytora porozmawiać i zastanowić się nad barwami, roślinnością otaczającą pianistę, nad stylem mebli z dawnych czasów, nad całym otoczenie,  którym żył i pracował Chopin.

Przez swoją konstrukcję i niecodzienne podejście do tematu opowieści o kompozytorze, książka szalenie pobudza kreatywność, wzmaga ciekawość świata, zadaje  trafne pytania. „Tam Gdzie Gra Muzyka” to skarbnica pomysłów z zabawami. Zawiera również miejsce na notatki i wykonanie zadań pojawiających się w treści. Szczerze polecam zakup i korzystanie z tego przewodnika po życiu Chopina i odkrywanie aspektów jego twórczości przez spacer po Żelazowej Woli!

Zobacz w księgarni: Monika Utnik-Strugała, Anna Ładecka: Tam gdzie gra muzyka. Przewodnik po Żelazowej Woli

Wielka księga zadań Chopinowskich102 strony zadań, które dzieciaki uwielbiają! Łamigłówki, krzyżówki, labirynty, rysowanki, malowanki, wykreślanki, łączenie kropek, szukanie różnic, budowanie filharmonii, tworzenie fortepianu to tylko niektóre zadania z tego bogatego zbioru przygotowanego przez Annę Ładecką we współpracy z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina.

Książka ma duży format, przez co z pewnością spodoba się dzieciom. Grafika zachęca do twórczego spędzania czasu, tym bardziej, że księga wydana została na papierze podobnym do kartek bloku technicznego, zatem dobrze się w niej koloruje i pisze. Okładka ma "skrzydełka" więc użytkownik księgi może zaznaczyć stronę, na której skończył (chwilowo) rozwiązywanie zadań.

Wszystkie zadania dotyczą osoby Fryderyka, jego muzyki, miejsc w których bywał, żył i tworzył. Zachęcają do wszechstronnej twórczości i dlatego mogą być wykorzystane podczas zajęć z muzyki, plastyki a także na warsztatach twórczych związanych z osobą Fryderyka Chopina.

Zobacz w księgarni: Anna Ładecka: Wielka księga zadań Chopinowskich

Chopin na różne instrumenty

Obiecałam pokazanie niestandardowych materiałów związanych z muzyką Chopina zatem... co powiesz na nuty z muzyką Chopina opracowane na duety? A może interesuje Ciebie większy skład? Jeśli potrzebujesz naszej pomocy w odnalezieniu nut do utworów Chopina na konkretny skład lub instrument napisz do nas na: [email protected] Ale najpierw spójrz na poniższe pozycje:

Fryderyk Chopin - słynne transkrypcje na flet i fortepian 1 Chopin - słynne transkrypcje na klarnet z fortepianem Fryderyk Chopin - słynne transkrypcje na skrzypce i fortepian 1 2 fantazje na tematy Chopina - nuty na obój i fortepian - Theodore Lalliet Mazurki w transkrypcji na dwie gitary - Chopin Chopin: Fantazja na tematy polskie op. 13 - transkrypcja na fortepian i kwartet smyczkowy

Fortepian - Chopin na jazzowo, chill z Chopinem, Chopin filmowo, Chopin łatwy

Czy kiedykolwiek przeszło Ci przez myśl zestawienie Chopina z chillowaniem? Nie mam absolutnie nic przeciwko nowym odkryciom wykorzystania muzyki Chopina. Nowoczesne spojrzenie na jego twórczość przez pryzmat jazzu czy filmu powoduje, że jego muzyka jest wciąż żywa. Spójrz na poniższe nuty. Znajdziesz wśród nich również proste opracowanie, dzięki czemu możesz sięgnąć po jego utwory bez wirtuozowskich umiejętności :)

Zabawy z jazzem - Chopin nuty na fortepian nie tylko dla początkujących Chill with Chopin - 9 tranquil masterpieces for piano - nuty na fortepian The Pianist for Piano Solo - 9 Pieces by Frederic Chopin - dziewięć kompozycji Chopina z filmu Pianista - nuty na fortepian It's Easy To Play Chopin - łatwe opracowanie na fortepian

Gadżety i gry planszowe

Gadżety z nutami czy wizerunkiem Chopina są towarem mocno deficytowym. Najszybciej znikają z półek księgarni. I wcale mnie to nie dziwi! To świetny pomysł na nagrodę w konkursie czy prezent dla miłośnika muzyki Chopina. Mam dziś dla Ciebie takie perełki jak popularna na całym świecie gra planszowa Monopoly w wersji z Chopinem. Podczas rozgrywki poznajesz miejsca związane z Chopinem. Jest to pomysł NIFC stworzony wspólnie z Hasbro. Natomiast Chopin i jego przyjaciele to gra strategiczna zrobiona w kooperacji z producentem gier Granna. Skierowana do młodzieży i dorosłych pozwala wcielić się w przyjaciół Chopina i poznać jego historię zarówno tą warszawską jak i paryską, razem z nim przemierzając Europę. Obie gry znajdziesz w naszej księgarni www.alenuty.pl.

Chopin i przyjaciele gra planszowa Monopoly Chopin

Powyższe książki, nuty i gry pozwoliły mi zobaczyć Chopina z innej perspektywy. Dlatego polecam je Tobie. Postać najsłynniejszego polskiego kompozytora jakim był Fryderyk jest barwniejsza i ciekawsza niż nam się wydaje. Chopin i jego muzyka mogą być bliższe właśnie przez sposób poznawania jego życia i twórczości. A Ty? Za co lubisz Chopina?

Odpowiadając na to pytanie posłuchaj ze mną naszych ulubionych wykonań utworów Chopina, które zgromadziliśmy na playliście Ulubiony Chopin:

Życzę Wam ciekawych i odkrywczych poszukiwań odpowiedzi na to pytanie!

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium