Alenuty.pl księgarnia muzyczna
do kasy Wartość koszyka: 0,00 zł
Sprowadzamy nuty z całego świata i wysyłamy za darmo od 199 zł!
ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Facebook ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Instagramikona i link do kanału Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Youtube

Blog

Astor Piazzolla - 10 nut na 100. rocznicę urodzin

0
Astor Piazzolla - 10 nut na 100. rocznicę urodzin

Tango

Z czym kojarzy się Argentyna? Nam kojarzy się z tangiem, a tango z Astorem Piazzollą. Bezsprzecznie i bezdyskusyjnie. Argentyna = tango = Piazzolla. Tango argentyńskie - rytuał przyjemności i zmysłowości. Magiczne, namiętne, prowokujące. Uwodzi słuchających i oglądających. By je zrozumieć, warto zatopić się w jego historię i filozofię. Wiedza otwiera drzwi do szczególnego świata – świata pełnego nadziei, frustracji, złudzeń i marzeń. Tango, które przeobraził Piazzolla jest tańcem sensualnym i seksownym, zrodzonym w zaułkach i domach publicznych Buenos Aires. Jaka jest jego historia? Zaczyna się w latach 80-tych XIX wieku, kiedy to imigranci z Europy i Afryki napływali na przedmieścia Buenos Aires. Konsekwencją było rozpaczliwe poszukiwanie rozrywki, która złagodziłaby ich poczucie braku korzeni oraz pozbawienie praw obywatelskich. Ratunkiem stała się muzyka i taniec jaki stworzyli. Był to doskonały sposób na ucieczkę od przygnębiających uczuć. I tak najbiedniejsze i zapomniane dzielnice stolicy stały się symbolem całego kraju. Narodziło się tango utożsamiane z pięknymi, ale smutnymi kobietami, którym towarzyszyli zazdrośni, dzielni mężczyźni.

Muzyczna droga Piazzolli

Marzeniem Piazzolli było tworzenie muzyki nie do tańca, ale do słuchania. W tamtych czasach traktowanie tanga jako muzyki wyłącznie wykonywanej na koncertach było czymś niezwykłym. Dzieła Piazzolli napotkały jednak opór ze strony tradycjonalistów. Wielu z nich odrzuciło je bez ogródek. Zanim Argentyna przekonała się do tanga Piazzolli musiało minąć wiele lat. Za to z entuzjazmem przyjęła go reszta świata. Muzyka Astora Piazzolli była niezwykle oryginalna i nowoczesna. Kompozytor mistrzowsko wplótł do tanga jazz i muzykę klasyczną, a nawet próbował adoptować elementy rocka i muzykę elektroniczną. Wprowadzał również dysonanse, chromatykę i poszerzył gamę rytmów ponad to, na co pozwalało tradycyjne tango. Ostatecznie porzucił typowe formy pieśni tangowych.

 Jego twórczość była krytykowana przez argentyński rząd wojskowy za zbytnią awangardowość. Jak sam mówił: "Tradycyjni słuchacze tanga mnie nienawidzili. Gdy wprowadziłem fugi, kontrapunkt ludzie myśleli, że zwariowałem. Wszyscy krytycy tanga i stacje radiowe w Buenos Aires nazywali mnie błaznem. Mówili, że moja muzyka jest “paranoiczna”. I dzięki temu stałem się popularny. Młodzi ludzie, którzy stracili zainteresowanie tangiem, zaczęli mnie słuchać. To była wojna jednego przeciwko wszystkim, ale w ciągu 10 lat wojna została wygrana."

Życie twórcy Nuevo Tango

Aby sylwetka słynnego bandeonisty i kompozytora stała się Wam bliższa przewrotnie cofnijmy się o 100 lat ......

11 marca 1921 w Mar del Plata na południe od Buenos Aires na świat przychodzi Astor Piazzolla, lecz jeszcze jako dziecko wraz z rodzicami zmienia miejsce zamieszkania i dorasta w Nowym Jorku. Młody Astor był zapalonym kolekcjonerem płyt. Jego gusta sięgały od jazzowego fortepianu po "Święto wiosny" Strawińskiego. Na jedne z urodzin otrzymał od ojca bandoneon i tak rozpoczął swoją przygodę z tym instrumentem. Gdy w 1937 roku wrócił do Buenos Aires zyskał sławę jako bandoneonista i aranżer. Pracował u boku Anibala Troilo - kompozytora, który prowadził jedną z najpopularniejszych orkiestr tangowych tamtych czasów. Jednocześnie w tym okresie rozpoczął studia muzyki klasycznej. W 1954 roku za symfonię, którą napisał dla Filharmonii w Buenos Aires, otrzymał stypendium. Dzięki temu wyjechał do Paryża, by kształcić się u Nadii Boulanger. To istotny punt w jego życiu. Bowiem jak już dzisiaj wiemy Nadia Boulanger to legendarna pedagog. Wykształciła kilka pokoleń muzyków (a wśród m.in. Wojciecha Kilara czy Grażynę Bacewicz). To właśnie ona nauczyła Piazzollę czerpać inspiracje z ojczystej muzyki i skierowała jego uwagę na tango. Namawiała go, by pozostał wierny sobie i kontynuował eksperymenty z tangiem. Odtąd muzyk łączył swoje muzyczne pasje, mimo krytyki ze strony tradycjonalistów tanga.

Po powrocie do Buenos Aires w 1955 roku założył własny zespół i zaczął tworzyć muzykę, która mocno odbiegała od tradycyjnej formy tanga. W 1960 roku założył Quinteto Nuevo Tango. Odtąd kwintet złożony ze skrzypiec, gitary, fortepianu, kontrabasu i bandoneonu stał się podstawą większości jego kompozycji, choć rozwijał także style bigbandowe i orkiestrowe.

Jego muzyka wpłynęła na nowe pokolenie kompozytorów. Pojawiała się w partyturach filmowych, programach telewizyjnych i reklamach. Piazzola osiągnął ogromny międzynarodowy sukces. W 1990 roku jego kariera została przerwana przez udar mózgu. Zmarł dwa lata później w Buenos Aires.

Wybrane nuty Piazzolli

Patrząc na to, jakie nuty wybraliśmy nasuwa się pytanie: który instrument jest stworzony do tanga? Czy aby na pewno jest to tylko akordeon? Samo słynne "Oblivion" można wysłuchać dzisiaj w niesamowicie różnorodnych wykonaniach, od harmonijki po obój, czy trąbkę. Nie wspominając już o innych hitach tego wybitnego kompozytora w wersji na rozmaite konfiguracje instrumentalne. To naprawdę niewyobrażalny fenomen. Spójrzcie poniżej na wybrane przez nas nuty i nie omieszkajcie uczcić rocznice urodzin argentyńskiego kompozytora grając jego tanga.

W naszej księgarni znajdziecie Piazzollę w wydaniu dla średnio zaawansowanych i zaawansowanych, ale i dla początkujących. Z tym, że jeśli jesteście początkujący weźcie pod uwagę, że Piazzolla często używał w swoich utworach chromatyki, dlatego nawet w prostych wersjach będzie dużo dodatkowych przygodnych znaków.

Akordeon:

Fortepian

Astor Piazzolla: 40 Piazzolla Tangos for Piano - nuty na fortepian Astor Piazzolla: 12 Piazzolla Tangos for Easy Piano - nuty na pianino dla początkujących

Flet poprzeczny

25 Piazzolla Tangos for Flute and Piano - nuty na flet poprzeczny i fortepian

Skrzypce

Piazzolla Tangos - Violin Play-Along Volume 46 - nuty na skrzypce (+ audio online) Piazzolla Tangos: Violin - 14 tang na skrzypce (+ audio online)

Serie nut na różne instrumenty z akompaniamentem fortepianu

Seria Easy Piazzolla na skrzypce, wiolonczelę, saksofon, obój, flet z akompaniamentem fortepianowym Seria Easy Piazzolla na skrzypce, wiolonczelę, saksofon, obój, flet z akompaniamentem fortepianowym Seria Easy Piazzolla na skrzypce, wiolonczelę, saksofon, obój, flet z akompaniamentem fortepianowym
 

Duety

Piazzolla - Histoire du Tango pour flute et guitare - nuty na flet poprzeczny i gitarę klasyczną Tango Diary - 12 tangos for two violins - nuty na duety skrzypcowe

Książka - Historia tanga

Książka dla wszystkich fanów tanga. Podzielona na dwie części, dzięki czemu sprawia, że ogrom informacji w niej zawartych jest jasny i przejrzysty. Pierwsza część jest niczym biografia tanga. Autorka w porządku chronologicznym, geograficznym oraz społecznym zapoznaje z historią tego intrygującego tańca. W drugiej części czytelnik przechodzi na wyższy stopień zaawansowania i zostaje wtajemniczony w specyficzny język tangowych tekstów, a także w jego obecność w literaturze, sztuce czy kinie. 

Ewa Stala: Historia tanga dla początkujących i zaawansowanych

Interesuje Ciebie Piazzolla na inny instrument wejdź tutaj. Posiadamy nuty z muzyką Astora Piazzolli również na saksofon, klarnet, trąbkę, wiolonczelę, czy altówkę

 

Życzymy Wam niezapomnianych wrażeń dźwiękowych z muzyką Astora Piazzolli.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium