Alenuty.pl księgarnia muzyczna
do kasy Wartość koszyka: 0,00 zł
Sprowadzamy nuty z całego świata! Wysyłamy za DARMO od 199 zł!
ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Facebook ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Instagramikona i link do kanału Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Youtube

Blog

7 najlepszych kompozytorów muzyki filmowej wszech czasów

0
7 najlepszych kompozytorów muzyki filmowej wszech czasów

Nadaje ton scenie, ubarwia występy aktorów i sprawia, że dialogi nabierają blasku… Muzyka filmowa na pianino! To „ona” rozkochała w sobie miliony serc. Nikt się temu nie dziwi, bo to muzyka wywołuje emocje, tworzy niepowtarzalną atmosferę, nadaje charakter scenom. Ścieżki dźwiękowe ze słynnych filmów wyryły trwały ślad w kinematografii i stały się ulubionym repertuarem instrumentalistów na całym świecie. Po obejrzeniu filmu to właśnie muzyka zostaje w naszych głowach najdłużej. Zatem dzisiejszy wpis ma uzasadnienie tak dalece mocne, że nie wymaga tłumaczenia ani rozwlekłego wstępu:)

Filmowi giganci - zobacz nuty na różne instrumenty 

W tym artykule ujrzysz listę 7 najlepszych kompozytorów filmowych, których gościmy na naszych półkach. Popularność takiego repertuaru jest ogromna, dlatego długo nie leżą u nas bezczynnie. Przed Tobą niezapomniane tematy największych kompozytorów wszechczasów w opracowaniu na pianino, gitarę, akordeon, instrumenty dęte oraz smyczkowe.

Upewnij się, czy znajdziesz coś odpowiedniego na swój instrument.

Hans Zimmer

Naszą filmową top siódemkę rozpoczyna Hans Zimmer, który zdominował muzykę filmową XXI wieku. Ten urodzony w Niemczech kompozytor rządzi hollywoodzkim krajobrazem muzyki filmowej, dzięki swoim wyprzedzającym trendy metodom komponowania i wrodzonemu wyczuciu muzycznej dramaturgii. Kompozytor ma na koncie muzykę skomponowaną do ponad 150 filmów. 
A na naszych półkach znajdziesz opracowania m.in. do muzyki z filmu „Król Lew” - na waltornię, klarnet, trąbkę, puzon, skrzypce, wiolonczelę, altówkę. Odszukasz także opracowania z muzyką do filmu „Gladiator” czy "Sherlock Holmes". Wśród naszych klientów dużą popularnością cieszą się pozycje z tytułem „Piraci z Karaibów”. Poniżej widnieją przykładowe nuty z muzyką z tego właśnie filmu. Są to nuty skierowane do gitarzystów. Opracowanie zawierające tabulaturę. 

Szczególnie polecamy nuty PVG z kolekcją największych i najbardziej znanych tematów muzyki Hansa. Takie nuty to nie tylko okazja do grania solo, ale i możliwość stworzenia zespołu i spędzania czasu z innymi instrumentalistami. 

Lion King (Król Lew 2019): Flute Pirates Of The Caribbean - Solo Guitar Hans Zimmer: Collection

John Williams

Nazwisko numer dwa na naszej liście to John Williams. Jeden z najbardziej znanych, nagradzanych i odnoszących sukcesy finansowe kompozytorów w historii USA. Szeroki wachlarz utworów zapewnia mu miejsce na szczycie każdej listy kompozytorów filmowych. Z pewnością jest on jednym z najbogatszych i najbardziej utytułowanym kompozytorem filmowym wszech czasów. Za swoją twórczość był nominowany do 52 Oscarów, co czyni go bardziej cenionym niż jakikolwiek inny żyjący kompozytor.
Na półkach naszej księgarni znaczną część opracowań z muzyką Johna Williamsa zajmują kolekcje najpopularniejszych tematów z filmu „Star Wars”. Są to nuty na różne instrumenty, a poniżej wyciągnęłam jedne z nich - nuty na pianino dla dzieci z dopełniającą partią dla nauczyciela. Nuty bardzo proste, ale dające mnóstwo frajdy, dzięki dołączonej wersji dla pedagoga. Z powodzeniem można je wykorzystać w początkowym okresie nauki.
W dzisiejszym zestawieniu pojawiły się również 3 nowości. Pierwsze to nuty na orkiestrę smyczkową „Pop Specials for Strings”, które są świetnym materiałem do pracy oraz pokazania szerszemu gronu widzów. Kolejne dwie pozycje to nuty na skrzypce do utworu "Devil's Dance" będącego głównym tematem filmu "Czarownice z Eastwick" oraz nuty na wiolonczelę „Three Pieces from Memoirs of a Geisha”. Wszystkie poniższe wydania godne polecenia! 

 
Star Wars: A Musical Journey Episodes I-VI Pop Specials for Strings: John Williams Trilogy 333 Three Pieces from Memoirs of a Geisha for Cello and Piano

Ennio Morricone

Ennio Morricone, kompozytor najbardziej rozpoznawalnej muzyki filmowej wszech czasów, stworzył wiele utworów muzycznych do filmów z gatunku western w latach 60. i 70. Jego kompozycje znane są z ujmującej atmosfery Europy Środkowej i Ameryki Południowej, co sprawia, że są równie popularne poza ekranem, jak i na nim. W trakcie ponad 70-letniej kariery włoski kompozytor zilustrował swoimi dźwiękami przeszło 500 filmowych obrazów.

Z repertuaru kompozytora, który możesz znaleźć w naszej księgarni, szczególnie polecam nuty dla pianistów "The Best of Ennio Morricone". Zostały one wydane w trzech częściach. To szczególna niespodzianka dla miłośników muzyki kompozytora.
Twoją uwagę chciałabym zwrócić również na nuty wydane przez De Haske. Są to doskonałe materiały opracowane na kwartety. W naszej księgarni dostaniesz nuty na kwartet  klarnetowy, fletowy i saksofonowy. Nowością są nuty na akordeon. Wszystkie poniższe opracowania dedykowane są średnio zaawansowanym muzykom.

 The Best of Ennio Morricone Cinema Morricone - Three Famous Movie Melodies for Clarinet Quartet Akkordeon pur: Ennio Morricone

Thomas i Randy Newman

W dzisiejszym zestawieniu, tych panów nie dało się nie połączyć:) Obaj słyną ze swojej muzyki do filmów animowanych i co ciekawe łączą ich więzi rodzinne, głęboko zakorzenione w hollywoodzkim muzykowaniu. Ojcem Thomasa był wielki kompozytor filmowy i dyrygent Alfred Newman, który przez około 20 lat panował w wytwórni 20th Century Fox jako dyrektor muzyczny. I to właśnie on skomponował kultową fanfarę studia! Newman senior zbudował w Foxie potężny dział muzyczny, pielęgnując talenty muzyków i kompozytorów, w tym Johna Williamsa.

Thomas Newman lubiany jest za muzykę do takich produkcji jak "Droga do zatracenia", "Gdzie jest Nemo", "Skazani na Shawshank" oraz "Skyfall" (2012). Znany jest ze swoich tajemniczych, nastrojowych i dziwnych (a przez to oryginalnych) kompozycji. Oferuje swojemu odbiorcy naprawdę potężną ilość melodii i tematów.
Jest najczęściej nominowanym żyjącym kompozytorem, który w rzeczywistości nigdy nie zdobył Oscara (z czego sam głośno żartuje:)

Randy zaś ma już na półce dwa Oscary, oba za oryginalną piosenkę (Monsters Inc "If I Didn't Have You" i Toy Story 3 "We Belong Together"). Zobacz co znajdziesz na naszych półkach z repertuaru tych dwóch panów. 

Adeptom sztuki pianistycznej polecam "Randy Newman Anthology", która została wydana w dwóch częściach. Młodszym pianistom oferujemy nuty w bardzo łatwych układzie "Thomas Newman: Finding Dory". Zwróć uwagę również na nuty PVG "The Princess And The Frog". Na koniec coś wyjątkowego dla miłośników bondowskiej ścieżki dźwiękowej "Skyfall" w przepięknym opracowaniu dla średnio zaawansowanych pianistów. Są to nuty które zawierają również tekst, linię melodyczną oraz akordy. 

Randy Newman Anthology Volume Thomas Newman: Finding Dory Randy Newman: The Princess And The Frog Thomas Newman: Skyfall

James Horner

James Horner stworzył muzykę do takich kasowych hitów jak "Titanic", "Braveheart", czy "Avatar", „Gniew oceanu” i „Piękny umysł”. Jego ścieżka dźwiękowa do Titanica pozostaje najlepiej sprzedającą się ścieżką dźwiękową w historii kina. Horner jest szczególnie znany z wykorzystywania instrumentów muzycznych o celtyckim rodowodzie. Kompozytor potrafił doskonale wprowadzić odpowiedni klimat do filmu, podkreślić punkty zwrotne oraz emocje, dopełnić obraz.
Z naszych półek wyciągnęłam dwie pozycje James'a. Pierwszą jest propozycja dla pianistów z 12. największymi kompozycjami Horner'a. W drugiej znajdziesz 8 pięknych tematów z "Titanica" w opracowaniu na skrzypce. Posiadamy także wersję tych nut na flet i klarnet.

James Horner - The Ultimate Film Score Collection Music from Titanic: Violin

Alan Menken 

Naszą dzisiejszą listę zamyka legendarny kompozytor Alan Menken. Inni znakomici filmowi giganci tacy jak Danny Elfman, Ludovico Einaudi oraz Henry Mancini dostaną oddzielne miejsce na naszym blogu innym razem:) Powróćmy tymczasem do Menken'a - kompozytora , który stworzył jedne z najbardziej ukochanych piosenek i partytur muzycznych naszych czasów. Alan Menken znany jest ze swojej wielokrotnej współpracy z wytwórnią Walta Disneya. Napisał muzykę do "Małej Syrenki", "Pięknej i Bestii" oraz  "Aladyna". Kompozytor otrzymał więcej Oscarów niż jakakolwiek żyjąca osoba - ma na swoim koncie 8 statuetek.

Z pozycji z muzyką tego wielkiego kompozytora wybrałam dla Ciebie świetną antologię. Takie zbiory to jest zawsze dobry wybór. W jednym miejscu masz największe dzieła muzyki filmowej (tu aż 38). Nuty są opracowaniem dla średnio zaawansowanych pianistów. Dla dzieci polecam "Disney At Sea". Zaś wiolonczelistom, skrzypkom oraz altowiolistom, a także grupie dętej blaszanej (waltornia, puzon, trąbka) proponuje serię z muzyką do filmu "Alladyn", do której dołączony jest kod dostępu do audio online. 

 
 
Alan Menken Songbook Disney At Sea - Alan Menken Aladdin
 
Życzę miłego grania!
 

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium