Do darmowej dostawy brakuje Ci:
do kasy suma: 0,00 zł
Kategorie wpisów
Newsletter
Napiszemy do Ciebie o nowościach w nutach i książkach muzycznych
15 sposobów nauki gry na pianinie dla dorosłych - zobacz najczęściej kupowane szkoły gry! 0

Jak nauczyć się grać na pianinie czyli od pomysłu do grania z nut

Wszystko, a na pewno wiele, zależy od motywacji, czasu wygospodarowanego na naukę, zapału i ... materiałów, z którymi przyjdzie Ci pracować. Najważniejsza jest jednak motywacja. To ona stanowi koło napędowe naszych działań. Dlatego powiedz nam co Cię motywuje, a my pokażemy Ci najlepsze (wg nas) materiały do nauki gry na pianinie (fortepianie) dla osób dorosłych, samouków. Wybierz się w muzyczną podróż z 88 klawiszami fortepianu :)

Zapytasz czym różnią się materiały dla dzieci od tych dla dorosłych - teoria muzyki jest przecież ta sama. Owszem, jednak sposób jej podania ma znaczenia. Materiał dla dzieci jest często podany w dużym uproszczeniu i podzielony na "porcje" zgodne z możliwościami i umiejętnościami dziecka na danym etapie rozwoju.
Poza tym nauka teorii muzycznej nie może istnieć w oderwaniu od praktyki. W materiałach dla dzieci czy młodzieży znajdziecie utwory i ćwiczenia dostosowane do ich zainteresowań muzycznych. W materiałach dla dorosłych, czy to w języku polskim czy angielskim, zamieszczone są utwory i ćwiczenia, które tematycznie zachęcą dorosłego do tych ćwiczeń.

Gotowy? Poniżej wyłoniliśmy 4 motywy, które pojawiają się w rozmowach z Wami - naszymi klientami. Sprawdź, co Cię motywuje i wybierz książki oraz nuty, dzięki którym nauka gry na pianinie odbywać się będzie o wiele sprawniej.

Motyw 1: chcę wrócić do gry na pianinie (fortepianie) - kiedyś grałem, kiedyś chodziłem do szkoły muzycznej

Miałeś już styczność z klawiaturą fortepianu czy pianina, uczyłeś się gry na tym instrumencie, znasz nuty, a różne terminy muzyczne nie są ci obce. 
Na dobry początek proponujemy odświeżyć wiedzę i sprawić, aby palce przypomniały sobie dawniej wyuczone etiudy, piosenki, utwory.

Pomoże Ci w tym podręcznik autorstwa Mieczysława Fryca wydany przez wydawnictwo Impuls oraz proste utwory skomponowane przez nauczyciela gry na fortepianie, który na co dzień pracuje z dorosłymi uczniami. A mowa o Arturze Wiśniewskim z Centrum Emipre w Kielcach. Możesz skorzystać również z nieśmiertelnych Gam i pasaży na fortepian pod redakcją Zbigniewa Drzewieckiego:

Szkoła na fortepian dla dorosłych Gamy i pasaże ćwiczenia na fortepian Miłe granie na fortepianie dla dorosłych i dzieci

Jeżeli szukasz materiałów w języku angielskim polecamy nuty na fortepian do najbardziej znanych melodii oraz dwie szkoły gry opracowane specjalnie dla dorosłych uczniów:

Returning to the piano - zbiór utworów o różnej tematyce, z którymi w łatwy sposób przypomnisz sobie zapomniane umiejętności. Znajdziesz tu 44 utwory z muzyki filmowej, rozrywkowej i klasycznej. Do książki dołączono 2 płyty CD z demo.

Szkoła gry na fortepianie dla dorosłych 
Adult Piano Method book 1 i 2 to zestaw wydany w serii "Student Piano Library" łączący w sobie teorię i praktykę nauki gry na pianinie. Z tej książki uczyć się będziesz krok po kroku, mając dostęp do materiałów muzycznych online. Prosty, ale zarazem angażujący sposób przedstawienia poszczególnych zagadnień pozwoli poradzić sobie nawet z trudniejszym materiałem.
Play it again piano book 1-3 autorstwa Melanie Spanswick to podręczniki przypominające kiedyś nabytą wiedzę oraz pozwalające wrócić do dawnych umiejętności dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom i utworom.

Motyw 2: chcę wreszcie spełnić swoje marzenia o grze na fortepianie, ale nigdy wcześniej nie grałem

Z materiałów w języku polskim szczególnie polecamy dwie części szkoły na fortepian autorstwa Mieczysława Niemiry oraz Abecadła na fortepian (tego samego autora) jak również Szkołę na fortepian dla początkujących Marcina Lemiszewskiego:

Natomiast z materiałów dostępnych w języku angielskim książka "Its never too late" autorstwa Pam Wedgwood od lat zbiera bardzo dobre recenzje. Warta uwagi jest również dwuczęściowa szkoła na fortepian "Pianoworks" Alana Bullarda, trzyczęściowy kurs gry na fortepianie Carol Barratt oraz dwuczęściowa szkoła Michaela Aarona

Its never too late Pam Wedgwood to anglojęzyczny podręcznik dla tych którzy poszukują nowy świeżych utworów do przypomnienia sobie kiedyś nabytych umiejętności. Autorka poprowadzi Cię przez zagadnienia teoretyczne zapraszając do ćwiczeń z muzyką dobrze znaną, ale prowadza również swoje własne utwory. W ten sposób zachęca do ćwiczeń.

The Classic Piano course book 1-3 to szybki kurs podzielony na trzy etapu: początkowy, w którym poznajesz pojęcia niezbędne do poruszania się po klawiaturze fortepianu, średniozaawansowany, w którym grasz w miarę sprawnie i etap improwizacji czyli "robienia muzyki", w którym tworzysz muzykę :)
Pianoworks book 1 i 2 Janet i Alan Bullard - dwutomowa szkoła na fortepian która wprowadza teorię za pomocą ciekawych prostych utworów opracowanych przez dwóch wybitnych pedagogów.
Michael Aaron Adult Piano Course - jak każdy podręcznik, również i ten zawiera poukładany według stopnia trudności materiał dzięki któremu możesz wrócić do gry na fortepianie. Stworzony został przez wybitnego pedagoga na bazie doświadczeń w praktyce pracy z dorosłym uczniem.

Motyw 3: lubię uczyć się nowych rzeczy - nauka gry na pianinie to kolejna umiejętność, którą chcę nabyć (totalny samouk)

Klienci zmotywowani w ten sposób bardzo chętnie korzystają z samouczka Self Teaching Adult Piano Course lub z książki You Can Teach Yourself:

Motyw 4: umiejętność gry na pianinie przyda mi się w pracy z dziećmi, seniorami (w przedszkolu, w szkole, podczas warsztatów) - chcę uczyć się szybko i materiały mieć w jednej książce

Jeżeli chcesz uzyskać szybkie wyniki, jesteś mocno zdeterminowany, również pod kątem poznania wielu piosenek, to dla Ciebie jest pakiet, w którym otrzymujesz nie tylko książkę, ale także materiał audio i video:

Do książek i podręczników przyda się również kilka pomocy edukacyjnych ułatwiających naukę, jak zeszyt czy klawiatura na pianino papierowa ośmiooktawowa:

Pamiętaj tylko o jednym: nie ma cudów w nauce gry czyli bez Twojego zaangażowania i bez ćwiczeń, nie zaczniesz wymarzonej muzycznej przygody. Żadne materiały, podręczniki i kursy online Ci w tym nie pomogą. Więc do roboty!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl