Alenuty.pl księgarnia muzyczna
do kasy Wartość koszyka: 0,00 zł
Sprowadzamy nuty z całego świata! DARMOWA dostawa już od 299 zł!
ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Facebook ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Instagramikona i link do kanału Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Youtube

Blog

Samodyscyplina - to dzięki niej osiągniesz sukces!

0
Samodyscyplina - to dzięki niej osiągniesz sukces!

Kluczowym czynnikiem sukcesu jest zdolność do samokontroli, panowania nad sobą i zdyscyplinowania samego siebie. Jeżeli brakuje Ci samodyscypliny twoje talenty i zdolności muzyczne niewiele pomogą w osiągnięciu zamierzonego celu. Wtedy letnie rozpraszacze wezmą górę nad obowiązkami. Samodyscyplina wymaga silnego charakteru i konsekwencji. To dzięki niej doprowadzisz zadanie do końca mimo przyjemnych rozpraszaczy.

Samodyscyplina- co to jest dokładnie?

1. Działanie w określonym kierunku, niezależnie od warunków zewnętrznych

2. Umiejętność kontrolowania siebie w chwilach pokusy

3. Codzienne kroki ku zrealizowaniu celu, niezależne od aktualnej chęci

Samodyscypliny da się nauczyć!

Na początku wyeliminuj jak najwięcej rozpraszających Ciebie elementów. W dzisiejszych czasach mamy ich wiele. Pożerają nasz czas bez skrupułów, powodując mniejszą chęć do poświecenia uwagi na nieco mozolne wykonywanie ćwiczeń podczas gry na instrumencie. Pewnie już na samym początku przygody z instrumentem wyznaczyłeś sobie ilość czasu jaki będziesz poświęcać na ćwiczenie, tak samo zrób z rozpraszaczami. Era Netflixa, mediów społecznościowych, gier komputerowych to odchłań, w której łatwo się zatracić. Kilka sezonów ulubionego serialu jest dostępne na wyciągnięcie ręki. Dlatego określ ile czasu możesz poświęcić na media i się tego trzymaj! Bez większej filozofii. Twardo i konsekwentnie! Skończył się czas, wyłączasz! Bez przedłużania nawet o minutę.

Uwierz, że masz realny wpływ na swoją samodyscyplinę! To Ty o niej decydujesz!

Samodyscypliny można się nauczyć, tak jak to jest z każdą inną umiejętnością. Nawet jeśli przychodzi Ci to z trudem to i tak nadal jest to możliwe. Uda się jeśli podejdziesz do tego z głową i odpowiednim planem. Tu nie ma miejsca na zwalanie winy na innych, bądź niedogodne warunki wokół Ciebie. W samodyscyplinie jesteś odpowiedzialny sam za siebie i sam podejmujesz decyzje.

Najlepszy sposób na wytrenowanie samodyscypliny to metoda małych kroków. Podejmowanie się od razu wielkich zobowiązań to większe zagrożenie porażki. W takich przypadkach zapału starcza na bardzo krótko. Swoją samodyscyplinę trenuj nie tylko podczas codziennego kontaktu z instrumentem. Ćwicz swoją samokontrolę również w innych dziedzinach życia. Tak zbudujesz swoją siłę! Nie odpuszczaj. Kto raz odpuści ten otwiera drogę do odpuszczania sobie częściej! Nie ma znaczenia na czym budujesz samodyscyplinę, bo gdy już ją wytrenujesz, to będzie Ci służyła na każdym obszarze życia. Zacznij od tego co sprawia Ci najmniej trudu i stopniowo zwiększaj obszar pracy nad sobą. Gwarantuje, że uzyskasz lepsze rezultaty. Ciągłe utrzymywanie dyscypliny (uwaga: lub jej brak ) zostanie zaprogramowany w twoim mózgu jako nawyk.


Celowo poruszamy ten temat właśnie teraz w czerwcu. Powiew ciepłego wiatru, na który tak długo czekaliśmy skutecznie odciąga nas od siedzenia w czterech ścianach z instrumentem. Dlatego zobacz co możesz zrobić, by pokonać letnie słabości, gdy zabierasz się za ćwiczenie gry na instrumencie w słonecznie piękne dni.

Sekret sukcesu

Wyznacz na nowo swój plan gry na instrumencie uwzględniając warunki atmosferyczne za oknem. Tak! To jest właśnie cały sekret. Weź pod uwagę to, że masz cały rok szkolny ćwiczenia za sobą, a słońce i piękna pogoda kojarzy się z beztroskimi wakacjami. To nie pomaga w wytrwaniu i solidnym ćwiczeniu muzycznych umiejętności. Dlatego nowy plan musi być naprawdę starannie przemyślany. Weź pod uwagę wszystko co może przeszkodzić Tobie w graniu. Weźmy pod lupę wysoką temperaturę. Takie warunki mogą spowodować większe zmęczenie, duszne powietrze nie będzie sprzyjać koncentracji. Dlatego na ile to możliwe przygotuj się takie warunki np. zmieniając godzinę ćwiczenia, spożywając lekkie wychładzające dania, dbając o odpowiednie nawodnieniem. Zrób wszystko, by zabrać się do ćwiczenia w sposób jak najbardziej efektywny. Ślizganie się palców po klawiaturze, klapkach, czy ustnika fletu po brodzie? To nie może być wymówką. Przygotuj się na takie niedogodności i w miarę możliwości wyeliminuj. Staraj wyobrażać sobie różne sytuacje, które mogą Cię spotkać oraz wybierz sposób reakcji. W ten sposób, gdy już do nich dojdzie, nie będziesz zaskoczony.

Jak zwiększyć swoją samodyscyplinę, gdy wokół panuje piękne gorące lato?

Jest na to kilka sposobów😊

# Wstawaj wcześniej

Okres letni to dobra okazja, by zacząć wcześniej wstawać i wykorzystać poranny spokój na naukę, czy delikatną rozgrzewkę. Dodatkowy czas spożytkuj na coś co możesz przenieść z popołudnia. Będziesz do przodu ze swoimi zobowiązaniami, a co za tym idzie? zyskasz bonusowy czas na rozrywkę, czy relaks na świeżym powietrzu, na który tak czekaliśmy podczas zimnych ponurych dni.

# Planuj ćwiczenie w odpowiednim czasie 

Zastanów się, kiedy jesteś najbardziej efektywny i ćwicz w miarę możliwości wtedy, kiedy najmniej musisz się do tego dyscyplinować. Ćwiczenie zaplanuj w porze, w której masz mnóstwo energii i chęci do działania. Pozostawi to pozytywny wydźwięk na następny dzień.

# Znajdź czas na odpoczynek

Ale jak to? Mówimy przecież o samodyscyplinie! Praca będzie tylko wtedy wydajna, gdy zapewnisz sobie odpowiedni odpoczynek. Co to znaczy odpowiedni? Dostosowany do danej osoby. Odpoczynek jest tu kluczowy. Jeśli chcesz wytrwać w codziennym ćwiczeniu, musisz mieć czas na naładowanie baterii na świeżym powietrzu. Czas na skorzystanie z uroków lata na swój ulubiony sposób. Koniec kropka. Inaczej poczucie frustracji zdominuje Twoje ćwiczenia i wpłynie niekorzystnie na efekty Twojej pracy.

Mini poradnik dla Ciebie

Specjalnie dla Ciebie, przygotowaliśmy krótką ściągawkę z treści tego wpisu w postaci mini poradnika A4 - Samodyscyplina w życiu muzyka. Czujesz, że przyda Ci się takie wsparcie w codziennej mobilizacji do ćwiczeń? - pobierz, wydrukuj i powieś w widocznym miejscu.

Trzymajcie się i bądźcie wytrwali!

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium