Alenuty.pl księgarnia muzyczna
do kasy Wartość koszyka: 0,00 zł
Sprowadzamy nuty z całego świata! Wysyłamy za DARMO od 299 zł!
ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Facebook ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Instagramikona i link do kanału Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Youtube

Blog

Nauka gry na ukulele - znajdź swój sposób

0
Nauka gry na ukulele - znajdź swój sposób

Jak nauczyć się grać na ukulele?

Znalezienie właściwego sposobu nauki gry na ukulele to najważniejsza sprawa na drodze do opanowania gry na tym instrumencie. Ułatwia motywowanie siebie do nauki i pomaga wypracować dobre nawyki w grze na ukulele. I powiem więcej, aby ją znaleźć nie musisz przerabiać podręczników na temat metod uczenia się. Wystarczy, że zatrzymasz się na chwilę i pomyślisz w jaki sposób najszybciej się uczysz. Może najbardziej lubisz jak ktoś tłumaczy Ci zagadnienia, pokazuje, wyjaśnia? A może najszybciej materiał wchodzi Ci do głowy, gdy oglądasz filmy instruktażowe?

Zatem po pierwsze znajdź sposób nauki najbardziej do Ciebie dopasowany: indywidualnie czy grupowo, na zajęciach z nauczycielem czy przez Internet. A po drugie: warto, abyś - zanim zaczniesz naukę gry - wiedział jakim sposobem gry jesteś zainteresowany. Czy kręcą Cię nuty na ukulele i Twoje opanowanie instrumentu będzie zmierzać w tym kierunku, czy raczej wolisz uczyć się akordów do konkretnych piosenek czy utworów. Zdecydowana większość osób rozpoczyna swoją przygodę z ukulele od ulubionej piosenki, którą opanowało ucząc się kilku akordów. Nie oznacza to jednak, że nie można uczyć się gry na ukulele poznając nuty. Każdy sposób i podejście jest dobre, jeśli służy realizacji zamierzonego celu i sprawia satysfakcję osobie uczącej się.

Na co zwrócić uwagę przy samodzielnej nauce gry na ukulele?

Jeśli uczysz się samodzielnie zastanów się co będzie ci niezbędne w nauce. Na dobry początek warto nauczyć się właściwie układać palce na gryfie oraz dowiedzieć się jak dbać o swój instrument. Kolejna sprawa to tabela akordów. Powiesz: przecież mam Internet! Owszem, w Internecie jest bardzo dużo darmowych materiałów, jednak wiele z nich jest średniej lub niskiej jakości. A żmudne poszukiwania mogą rodzić zniechęcenie. Dlatego warto zaopatrzyć się w tabelę chwytów na ukulele. Wówczas gdziekolwiek jesteś wystarczy, że sięgniesz po tabelę i już będziesz w stanie zagrać określoną melodię. Najpopularniejszym zbiorem akordów na ukulele jest poniższy spis przygotowany przez Grzegorz Templina. Zawiera 240 rozrysowanych na gryfie akordów - od najprostszych, po te bardziej skomplikowane. Mały format (A6) i niska cena sprawiają, że stał się nieodłącznym elementem wyposażenia ukulelisty :)

Chwyty na ukulele - Grzegorz Templin - spis akordów na ukulele Chwyty na ukulele - Grzegorz Templin - spis akordów na ukulele

Zagranie piosenki na ukulele - jak zacząć?

Zaczynasz naukę od opanowania ulubionej piosenki? Wyszukaj w sieci dobrej jakości nagranie, na którym pokazane zostało jakie akordy są niezbędne do jej zagrania oraz jakie bicie warto zastosować. Dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w sprawdzony i polecany samouczek na ukulele, do którego będziesz mógł sięgnąć w każdym momencie. Nie zapomnij również o planie działania - pomaga w systematyczności, która jest niezbędna w szybkiej i efektywnej nauce gry na ukulele.

Na co zwrócić uwagę przy nauce gry na ukulele z nauczycielem?

Jeśli uczysz się z nauczycielem, niezależnie czy będą to lekcje stacjonarne czy online - ważne jest określanie swoich potrzeb, zainteresowań muzycznych. Pozwoli to osobie uczącej dostosować materiał do Twoich oczekiwań. Nauczyciel może zaproponować pracę z ciekawym podręcznikiem, który nie ograniczy się do zagrania kilku piosenek, ale pomoże nabyć umiejętność gry na ukulele i pokaże całe spektrum możliwości tego instrumentu. Materiały, który możesz mieć w domu podczas ćwiczeń, pomogą w szybszym opanowaniu gry. 

Wybór prawidłowego ukulele - klucz do sukcesu

Niezależnie czy uczysz się sam czy z nauczycielem najistotniejszą sprawą jest Twój instrument! Dobór wielkości ukulele, zadbanie o jego dobre wykonanie i wykończenie ma kluczowe znaczenie, ponieważ wpływa na strojenie i brzmienie ukulele. Jeśli to zaniedbasz Twój instrument będzie się ciągle rozstrajać, albo struny będą za daleko od gryfu i brzmienie będzie nie takie jakiego oczekujesz, bardzo szybko zniechęcisz się do nauki. Dlatego staranność w wyborze ukulele jest tak istotna. Nie ma nic bardziej demotywującego od nietrzymającego stroju instrumentu! O tym na co zwrócić uwagę przy zakupie ukulele opowiada Dorota w artykule Jak wybrać ukulele dla początkujących? Skorzystaj z tej wiedzy!

Możesz wybrać między ukulele drewnianym a z tworzywa ABS. Zwróć uwagę, aby próg zerowy i mostek były właściwie osadzone. Jest to gwarancją niskiej akcji strun i właściwej intonacji. Mówiąc prościej struny muszą dać się łatwo przyciskać do gryfu :) Kolejną sprawą jest wielkość ukulele - możesz wybrać między  ukulele sopranowym a koncertowym. Pierwsze jest małe i przeznaczone dla drobnych dłoni i palców. Drugie jest większe, przez co polecam je osobom dorosłym i początkującym, którzy mogą mieć manualne problemy z akordami na zbyt wąskim gryfie. Ukulele, które widzisz, mają na wyposażeniu pokrowce ułatwiające transport i ochronę instrumentu. I na koniec zwróć uwagę na wzory i kolory - jest ich całe mnóstwo! Także w tym zakresie możesz dopasować instrument do siebie :)

Flight DUC325 Zebrawood - ukulele koncertowe z pokrowcem Flight Art AUC33 Jungle - drewniane ukulele koncertowe z pokrowcem Flight TUC KITTY Travel - ukulele koncertowe z pokrowcem

Czy trudno jest nauczyć się grać na ukulele?

Kiedy już dobierzesz właściwy instrument i poznasz jaki sposób przyswajania muzycznej wiedzy jest dla Ciebie najlepszy, nauka powinna przychodzić z łatwością. Spodziewaj się jednak, że mogą przyjść trudniejsze momenty - wyjątkowo skomplikowane bicie czy zniechęcenie ćwiczeniami. Dlatego chcę abyś poznał też cztery złote zasady, które pomogą motywować się do codziennej pracy i wytrwać mimo trudności. Stosuj je bez względu na to czy jesteś samoukiem czy uczestniczysz w lekcjach gry.

Zasada 1: Małymi krokami do celu czyli podziel naukę na mniejsze partie, które jesteś w stanie regularnie wykonywać. Jeśli np. chcesz opanować piosenkę: naukę bicia i poszczególnych nut czy akordów rozłóż na poszczególne dni. 

Zasada 2: Naucz się stroić swoje ukulele - czysty dźwięk pomaga w nauce. Nastrojony instrument to bardzo ważna kwestia. Dlatego zainwestuj w stroik lub skorzystaj z aplikacji w smartfonie, która umożliwia strojenie ukulele. Jeśli potrzebujesz filmu instruktażowego zajrzyj na kanał na YT. 

Zasada 3: Lepsze zrobione od doskonałego czyli staraj się codziennie sięgać po instrument nawet, jeśli nie możesz poświęcić nauce tyle czasu ile zakładałeś. Wypracowanie dobrych nawyków to proces! 

Zasada 4: Mierz siły na zamiary czyli załóż sobie minimalny efekt z jakiego będziesz zadowolony i zgodnie z tym zaplanuj działania na dany tydzień. Weź pod uwagę swój plan, zajęcia stałe, dodatkowe, czas wolny. Zobacz jaka pora dnia będzie najkorzystniejsza do nauki i ile czasu jesteś w stanie wygospodarować na ćwiczenie. Jeśli znasz swoje słabe strony w procesie nauki - pomyśl w jaki sposób możesz sobie z nimi poradzić. A jeśli któregoś dnia z różnych względów nie uda Ci się chwycić do ręki ukulele, nie zniechęcaj się. Zastanów się dlaczego nie wyszło i spróbuj ponownie.

W efektywnej nauce gry na ukulele ważne jest, aby doceniać swoje starania, cieszyć się z postępów i wytrwale dążyć do celu. Zbytnia krytyka czy wygórowane oczekiwania szybko obracają się przeciwko, są demotywujące i zniechęcają. Szczególnie, jeśli uczysz się samodzielnie. 

Sprawdzone materiały do nauki gry na ukulele

Teraz kilka konkretów dotyczących sprawdzonych pomocy do nauki gry na ukulele i ciekawych opracowań piosenek na różnym poziomie zaawansowania.

Tabele chwytów (akordów) na ukulele skutecznie mogą przyspieszyć i ułatwić naukę. Otwierasz książeczkę, szukasz akordu i grasz. Znalazłeś nową piosenkę i szybko chcesz ją opanować? Sięgasz po swoją tabelę akordów i grasz. Książeczka mieści się w kieszeni, plecaku czy pokrowcu na ukulele. Masz ją zawsze pod ręką!

Chwyty na ukulele Grzegorz Templin Playbook: Ukulele Chords - akordy na ukulele dla początkujących

 

Używanie tabeli akordów nie wyklucza korzystanie ze sprawdzonego samouczka czy podręcznika. Książka zawsze szerzej traktuje naukę. Pomaga zrozumieć teoretyczne podstawy - dlaczego gramy tak a nie inaczej. Proponowane książki różnią się poziomem zaawansowania i podejściem do nauki - wybierz ten, który lepiej odpowiada Twoim oczekiwaniom i metodzie nauki. W Ukulele dla każdego autor prowadzi Cię przez teoretyczne podwaliny gry, pokazuje jak trzymać ukulele, jak je stroić. Wyjaśnia w jaki sposób uczyć się określonego uderzania w struny, które nada odpowiedni rytm i charakter wybranej piosence. Pokazuje również jak grać z tabulatury (granie placami) oraz w jaki sposób nauczyć się grania poszczególnych nut na ukulele. Słoneczne rytmy to mniej obszerny podręcznik, który łączy w sobie śpiewnik i prosty samouczek. Sięgnij po książkę, jeśli chcesz szybko poznać podstawowe zasady gry oraz masz zajawkę na naukę kilku tradycyjnych piosenek granych na ukulele.

Krzysztof Błaś: Ukulele dla każdego - szkoła gry na ukulele Robert Gawron: Słoneczne rytmy na ukulele - nauka gry i nuty na ukulele

Jeśli uczysz się samodzielnie i zależy Ci na szerszym opanowaniu gry na ukulele zwróć uwagę jeszcze na dwa podręczniki do gry na ukulele: Ukulele Aerobics to anglojęzyczny samouczek pozwalający rozłożyć naukę na poszczególne tygodnie. Ten 40-tygodniowy kurs pomoże opanować grę na ukulele w sposób podobny do pracy z nauczycielem. Tym bardziej, że do książki dołączony jest kod, który umożliwi Ci korzystanie z dodatkowych materiałów jak demo utworów czy podkłady ułatwiające naukę. Natomiast Ukulele Today! All-in-One dzieli materiał na kilkadziesiąt lekcji i poza nagraniami audio udostępnia również lekcje video online.

Ukulele Aerobics for all levels from Beginner to Advanced (+ audio online) - Chad Johnson - nauka gry na ukulele Play Ukulele Today! All-in-One Level 1 i 2 - Barrett Tagliarino, John Nicholson - szkoła gry na ukulele - pakiet dla początkujących audio i video online

Opracowania piosenek na ukulele - nuty, czy zapis w tabulaturze?

Granie ulubionych piosenek jest najskuteczniejszym sposobem nauki. Dlatego proponuję, abyś spojrzał na kilka poniższych śpiewników i prostych opracowań znanych i lubianych piosenek na ukulele. Możesz sięgać po nie przy różnych okazjach - w zaciszu swojego pokoju, przy ognisku wśród znajomych czy podczas zajęć grupowych, jeśli w takich uczestniczysz.

Grzegorz Templin: Ukulele - piosenki na 2 chwyty - nuty na ukulele Ukulele ogniskowe - śpiewnik młodzieżowy - Robert Gawron 21 Easy Songs For Ukulele - Matt Cowe - łatwe piosenki na ukulele

 

A jeśli stawiasz sobie poprzeczkę wyżej i chcesz nauczyć się gry z nut, zajrzyj do Wielkiego śpiewnika rockowego - skarbnicy polskiej piosenki w której melodia została zapisana nie tylko w akordach ale także w nutach i tabulaturze. Spodobać Ci się może również opracowanie 101 hitów na uku gdzie znajdziesz nuty i akordy oraz Przeboje muzyki filmowej zapisanej w nutach i tabulaturze.

Wielki śpiewnik rockowy - nuty - opracowanie na instrumenty klawiszowe, gitarę i ukulele 101 Hits For Ukulele (Blue Book) - nuty na ukulele Muzyka filmowa na ukulele - fingerpicking z tabulaturami - ukulele dla każdego - Marek Pawełek

Ile trwa nauka gry na ukulele?

Na koniec pytanie, które wielu zadaje sobie zastanawiając się, czy w ogóle wybrać właśnie ten instrument. Odpowiedź nie jest prosta, ponieważ zależy od wielu czynników - poziomu zaangażowania, talentu, wiedzy muzycznej, relacji z nauczycielem czy dostępności dobrych materiałów. Inny aspekt, to poziom gry, jaki uznasz za satysfakcjonujący. Ktoś może być zadowolony już po opanowaniu dwóch ulubionych piosenek, a inny poczuje, że naprawdę umie grać dopiero gdy zacznie koncertować z zespołem. Tak, czy inaczej, należy podkreślić, że ukulele jest instrumentem, na którym wyjątkowo łatwo osiągnąć pierwsze efekty. Trzy chwyty i proste bicie opanujesz dobrze już po kilku godzinach, a to naprawdę wystarczy do zagrania prostej piosenki.

Trzymam kciuki za Twoją naukę! Jeśli dobrze to zaplanujesz i docenisz swoje postępy - osiągniesz sukces :) Teraz masz już wszystko czego potrzebujesz, aby rozpocząć przygodę z ukulele.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium