Jak nauczyć się grać na ukulele?
Znalezienie właściwego sposobu nauki gry na ukulele to najważniejsza sprawa na drodze do opanowania gry na tym instrumencie. Ułatwia motywowanie siebie do nauki i pomaga wypracować dobre nawyki w grze na ukulele. I powiem więcej, aby ją znaleźć nie musisz przerabiać podręczników na temat metod uczenia się. Wystarczy, że zatrzymasz się na chwilę i pomyślisz w jaki sposób najszybciej się uczysz. Może najbardziej lubisz jak ktoś tłumaczy Ci zagadnienia, pokazuje, wyjaśnia? A może najszybciej materiał wchodzi Ci do głowy, gdy oglądasz filmy instruktażowe?
Zatem po pierwsze znajdź sposób nauki najbardziej do Ciebie dopasowany: indywidualnie czy grupowo, na zajęciach z nauczycielem czy przez Internet. A po drugie: warto, abyś - zanim zaczniesz naukę gry - wiedział jakim sposobem gry jesteś zainteresowany. Czy kręcą Cię nuty na ukulele i Twoje opanowanie instrumentu będzie zmierzać w tym kierunku, czy raczej wolisz uczyć się akordów do konkretnych piosenek czy utworów. Zdecydowana większość osób rozpoczyna swoją przygodę z ukulele od ulubionej piosenki, którą opanowało ucząc się kilku akordów. Nie oznacza to jednak, że nie można uczyć się gry na ukulele poznając nuty. Każdy sposób i podejście jest dobre, jeśli służy realizacji zamierzonego celu i sprawia satysfakcję osobie uczącej się.
Na co zwrócić uwagę przy samodzielnej nauce gry na ukulele?
Jeśli uczysz się samodzielnie zastanów się co będzie ci niezbędne w nauce. Na dobry początek warto nauczyć się właściwie układać palce na gryfie oraz dowiedzieć się jak dbać o swój instrument. Kolejna sprawa to tabela akordów. Powiesz: przecież mam Internet! Owszem, w Internecie jest bardzo dużo darmowych materiałów, jednak wiele z nich jest średniej lub niskiej jakości. A żmudne poszukiwania mogą rodzić zniechęcenie. Dlatego warto zaopatrzyć się w tabelę chwytów na ukulele. Wówczas gdziekolwiek jesteś wystarczy, że sięgniesz po tabelę i już będziesz w stanie zagrać określoną melodię. Najpopularniejszym zbiorem akordów na ukulele jest poniższy spis przygotowany przez Grzegorz Templina. Zawiera 240 rozrysowanych na gryfie akordów - od najprostszych, po te bardziej skomplikowane. Mały format (A6) i niska cena sprawiają, że stał się nieodłącznym elementem wyposażenia ukulelisty :)
Zagranie piosenki na ukulele - jak zacząć?
Zaczynasz naukę od opanowania ulubionej piosenki? Wyszukaj w sieci dobrej jakości nagranie, na którym pokazane zostało jakie akordy są niezbędne do jej zagrania oraz jakie bicie warto zastosować. Dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w sprawdzony i polecany samouczek na ukulele, do którego będziesz mógł sięgnąć w każdym momencie. Nie zapomnij również o planie działania - pomaga w systematyczności, która jest niezbędna w szybkiej i efektywnej nauce gry na ukulele.
Na co zwrócić uwagę przy nauce gry na ukulele z nauczycielem?
Jeśli uczysz się z nauczycielem, niezależnie czy będą to lekcje stacjonarne czy online - ważne jest określanie swoich potrzeb, zainteresowań muzycznych. Pozwoli to osobie uczącej dostosować materiał do Twoich oczekiwań. Nauczyciel może zaproponować pracę z ciekawym podręcznikiem, który nie ograniczy się do zagrania kilku piosenek, ale pomoże nabyć umiejętność gry na ukulele i pokaże całe spektrum możliwości tego instrumentu. Materiały, który możesz mieć w domu podczas ćwiczeń, pomogą w szybszym opanowaniu gry.
Wybór prawidłowego ukulele - klucz do sukcesu
Niezależnie czy uczysz się sam czy z nauczycielem najistotniejszą sprawą jest Twój instrument! Dobór wielkości ukulele, zadbanie o jego dobre wykonanie i wykończenie ma kluczowe znaczenie, ponieważ wpływa na strojenie i brzmienie ukulele. Jeśli to zaniedbasz Twój instrument będzie się ciągle rozstrajać, albo struny będą za daleko od gryfu i brzmienie będzie nie takie jakiego oczekujesz, bardzo szybko zniechęcisz się do nauki. Dlatego staranność w wyborze ukulele jest tak istotna. Nie ma nic bardziej demotywującego od nietrzymającego stroju instrumentu! O tym na co zwrócić uwagę przy zakupie ukulele opowiada Dorota w artykule Jak wybrać ukulele dla początkujących? Skorzystaj z tej wiedzy!
Możesz wybrać między ukulele drewnianym a z tworzywa ABS. Zwróć uwagę, aby próg zerowy i mostek były właściwie osadzone. Jest to gwarancją niskiej akcji strun i właściwej intonacji. Mówiąc prościej struny muszą dać się łatwo przyciskać do gryfu :) Kolejną sprawą jest wielkość ukulele - możesz wybrać między ukulele sopranowym a koncertowym. Pierwsze jest małe i przeznaczone dla drobnych dłoni i palców. Drugie jest większe, przez co polecam je osobom dorosłym i początkującym, którzy mogą mieć manualne problemy z akordami na zbyt wąskim gryfie. Ukulele, które widzisz, mają na wyposażeniu pokrowce ułatwiające transport i ochronę instrumentu. I na koniec zwróć uwagę na wzory i kolory - jest ich całe mnóstwo! Także w tym zakresie możesz dopasować instrument do siebie :)
Czy trudno jest nauczyć się grać na ukulele?
Kiedy już dobierzesz właściwy instrument i poznasz jaki sposób przyswajania muzycznej wiedzy jest dla Ciebie najlepszy, nauka powinna przychodzić z łatwością. Spodziewaj się jednak, że mogą przyjść trudniejsze momenty - wyjątkowo skomplikowane bicie czy zniechęcenie ćwiczeniami. Dlatego chcę abyś poznał też cztery złote zasady, które pomogą motywować się do codziennej pracy i wytrwać mimo trudności. Stosuj je bez względu na to czy jesteś samoukiem czy uczestniczysz w lekcjach gry.
Zasada 1: Małymi krokami do celu czyli podziel naukę na mniejsze partie, które jesteś w stanie regularnie wykonywać. Jeśli np. chcesz opanować piosenkę: naukę bicia i poszczególnych nut czy akordów rozłóż na poszczególne dni.
Zasada 2: Naucz się stroić swoje ukulele - czysty dźwięk pomaga w nauce. Nastrojony instrument to bardzo ważna kwestia. Dlatego zainwestuj w stroik lub skorzystaj z aplikacji w smartfonie, która umożliwia strojenie ukulele. Jeśli potrzebujesz filmu instruktażowego zajrzyj na kanał na YT.
Zasada 3: Lepsze zrobione od doskonałego czyli staraj się codziennie sięgać po instrument nawet, jeśli nie możesz poświęcić nauce tyle czasu ile zakładałeś. Wypracowanie dobrych nawyków to proces!
Zasada 4: Mierz siły na zamiary czyli załóż sobie minimalny efekt z jakiego będziesz zadowolony i zgodnie z tym zaplanuj działania na dany tydzień. Weź pod uwagę swój plan, zajęcia stałe, dodatkowe, czas wolny. Zobacz jaka pora dnia będzie najkorzystniejsza do nauki i ile czasu jesteś w stanie wygospodarować na ćwiczenie. Jeśli znasz swoje słabe strony w procesie nauki - pomyśl w jaki sposób możesz sobie z nimi poradzić. A jeśli któregoś dnia z różnych względów nie uda Ci się chwycić do ręki ukulele, nie zniechęcaj się. Zastanów się dlaczego nie wyszło i spróbuj ponownie.
W efektywnej nauce gry na ukulele ważne jest, aby doceniać swoje starania, cieszyć się z postępów i wytrwale dążyć do celu. Zbytnia krytyka czy wygórowane oczekiwania szybko obracają się przeciwko, są demotywujące i zniechęcają. Szczególnie, jeśli uczysz się samodzielnie.
Sprawdzone materiały do nauki gry na ukulele
Teraz kilka konkretów dotyczących sprawdzonych pomocy do nauki gry na ukulele i ciekawych opracowań piosenek na różnym poziomie zaawansowania.
Tabele chwytów (akordów) na ukulele skutecznie mogą przyspieszyć i ułatwić naukę. Otwierasz książeczkę, szukasz akordu i grasz. Znalazłeś nową piosenkę i szybko chcesz ją opanować? Sięgasz po swoją tabelę akordów i grasz. Książeczka mieści się w kieszeni, plecaku czy pokrowcu na ukulele. Masz ją zawsze pod ręką!
Używanie tabeli akordów nie wyklucza korzystanie ze sprawdzonego samouczka czy podręcznika. Książka zawsze szerzej traktuje naukę. Pomaga zrozumieć teoretyczne podstawy - dlaczego gramy tak a nie inaczej. Proponowane książki różnią się poziomem zaawansowania i podejściem do nauki - wybierz ten, który lepiej odpowiada Twoim oczekiwaniom i metodzie nauki. W Ukulele dla każdego autor prowadzi Cię przez teoretyczne podwaliny gry, pokazuje jak trzymać ukulele, jak je stroić. Wyjaśnia w jaki sposób uczyć się określonego uderzania w struny, które nada odpowiedni rytm i charakter wybranej piosence. Pokazuje również jak grać z tabulatury (granie placami) oraz w jaki sposób nauczyć się grania poszczególnych nut na ukulele. Słoneczne rytmy to mniej obszerny podręcznik, który łączy w sobie śpiewnik i prosty samouczek. Sięgnij po książkę, jeśli chcesz szybko poznać podstawowe zasady gry oraz masz zajawkę na naukę kilku tradycyjnych piosenek granych na ukulele.
Jeśli uczysz się samodzielnie i zależy Ci na szerszym opanowaniu gry na ukulele zwróć uwagę jeszcze na dwa podręczniki do gry na ukulele: Ukulele Aerobics to anglojęzyczny samouczek pozwalający rozłożyć naukę na poszczególne tygodnie. Ten 40-tygodniowy kurs pomoże opanować grę na ukulele w sposób podobny do pracy z nauczycielem. Tym bardziej, że do książki dołączony jest kod, który umożliwi Ci korzystanie z dodatkowych materiałów jak demo utworów czy podkłady ułatwiające naukę. Natomiast Ukulele Today! All-in-One dzieli materiał na kilkadziesiąt lekcji i poza nagraniami audio udostępnia również lekcje video online.
Opracowania piosenek na ukulele - nuty, czy zapis w tabulaturze?
Granie ulubionych piosenek jest najskuteczniejszym sposobem nauki. Dlatego proponuję, abyś spojrzał na kilka poniższych śpiewników i prostych opracowań znanych i lubianych piosenek na ukulele. Możesz sięgać po nie przy różnych okazjach - w zaciszu swojego pokoju, przy ognisku wśród znajomych czy podczas zajęć grupowych, jeśli w takich uczestniczysz.
A jeśli stawiasz sobie poprzeczkę wyżej i chcesz nauczyć się gry z nut, zajrzyj do Wielkiego śpiewnika rockowego - skarbnicy polskiej piosenki w której melodia została zapisana nie tylko w akordach ale także w nutach i tabulaturze. Spodobać Ci się może również opracowanie 101 hitów na uku gdzie znajdziesz nuty i akordy oraz Przeboje muzyki filmowej zapisanej w nutach i tabulaturze.
Ile trwa nauka gry na ukulele?
Na koniec pytanie, które wielu zadaje sobie zastanawiając się, czy w ogóle wybrać właśnie ten instrument. Odpowiedź nie jest prosta, ponieważ zależy od wielu czynników - poziomu zaangażowania, talentu, wiedzy muzycznej, relacji z nauczycielem czy dostępności dobrych materiałów. Inny aspekt, to poziom gry, jaki uznasz za satysfakcjonujący. Ktoś może być zadowolony już po opanowaniu dwóch ulubionych piosenek, a inny poczuje, że naprawdę umie grać dopiero gdy zacznie koncertować z zespołem. Tak, czy inaczej, należy podkreślić, że ukulele jest instrumentem, na którym wyjątkowo łatwo osiągnąć pierwsze efekty. Trzy chwyty i proste bicie opanujesz dobrze już po kilku godzinach, a to naprawdę wystarczy do zagrania prostej piosenki.
Trzymam kciuki za Twoją naukę! Jeśli dobrze to zaplanujesz i docenisz swoje postępy - osiągniesz sukces :) Teraz masz już wszystko czego potrzebujesz, aby rozpocząć przygodę z ukulele.