Alenuty.pl księgarnia muzyczna
do kasy Wartość koszyka: 0,00 zł
Sprowadzamy nuty z całego świata i wysyłamy za darmo od 199 zł!
ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Facebook ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Instagramikona i link do kanału Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Youtube

Blog

Mój mały artysta! Jak wspierać dziecko przed występami?

0
Mój mały artysta! Jak wspierać dziecko przed występami?

Temat tremy na naszym blogu pojawia się nie po raz pierwszy. Pozwól, że przypomnę mój niedawny wpis skierowany do nieco starszych instrumentalistów: "Jak radzić sobie z tremą? Skuteczne sposoby dla muzyków"Pisałam w nim o ciekawych publikacjach, które polecam również Tobie. Zapraszam zatem do lektury :)

"Mamo, tato, mam tremę!"

Jak często słyszysz to zdanie? A może Twoje dziecko nie mówi otwarcie o swoim strachu, lecz Ty po prostu doskonale wiesz jak mocno przeżywa swoje występy? Skutecznym środkiem na tremę jest dobre przygotowanie repertuaru. A co w sytuacji, gdy to nie wystarcza, świetnie opanowany materiał nie pomaga w zapanowaniu na swoim ciałem, a trema zamiast mobilizować i pobudzać - paraliżuje i nie pozwala na swobodną grę? 

Trema niejedno ma imię i tego trzeba być świadomym. Odczułam na własnej skórze niemal wszystkie przejawy tremy. Dlatego temat jest mi bliski zarówno od strony muzyka jak i rodzica małego instrumentalisty. Od wielu lat sama borykam się z negatywnymi skutkami tremy, które które są pokłosiem stresu związanego z występami. Trema "zabierała" moje umiejętności, nie pozwalała panować nad własnym ciałem i głową. Na szczęście udało mi się znaleźć na ten stres skuteczne sposoby. Dzięki odpowiednim działaniom mogę znowu cieszyć się podczas występowania, mogę też pomagać swoim dzieciom wypracować skuteczne sposoby na tremę.

Psychologia Tremy Julia Kaleńska-Rodzaj

Zanim powiem o pomysłach wsparcia dziecka w radzeniu sobie z występami scenicznymi, podzielę się jeszcze z Tobą niezwykłą książką, której lektura ożywiła wiele moich wspomnień związanych z tremą. Największą wartością książki jest uświadomienie sobie jak reagujemy na stres, dlaczego tak się dzieje i w jaki sposób skutecznie działać, aby poradzić sobie z tremą.

Jest to świetnie napisana książka Julii Kaleńskiej-Rodzaj "Psychologia tremy". Skierowana jest przede do nauczycieli i studentów, ale moim zdaniem i Ty jako rodzic możesz skorzystać z jej praktycznych porad i wskazówek. Dzięki takiej wiedzy masz szansę dobrze poradzić sobie w przyszłości z negatywnymi skutkami scenicznego stresu swojego dziecka.

Kilka wskazówek, dzięki którym Twoje dziecko postawi pewniejszy krok na deskach sceny

Przeszłam przez całą ścieżkę edukacji muzycznej - od szkoły podstawowej po akademię - doświadczając po drodze najróżniejszych problemów związanych z występami na mniejszej i większej scenie. Teraz jestem rodzicem dzieci, które również rozpoczęły grę na instrumencie w szkole muzycznej. Tym bardziej więc poszukuję dobrych sposobów wsparcia dzieciaków w radzeniu sobie w stresogennych sytuacjach - szczególnie podczas prezentacji swoich umiejętności na scenie. Oto kilka wskazówek, które stosuję na co dzień:

  • pokaż dziecku, że jego gra na instrumencie jest dla Ciebie ważna, ciesz się jego małymi codziennymi sukcesami podczas nauki,
  • wspieraj dziecko poprzez poświęcanie uwagi np. okazywanie zainteresowania, słowa pochwały kierowane ku dziecku, 
  • wskaż sposoby na pokonywanie strachu (ćwiczenia oddechowe, rysunki, wizualizacje),
  • przypomnij dziecku sytuacje, kiedy poradziło sobie z tremą (niekoniecznie podczas grania),
  • zabieraj dziecko na koncerty, pokazuj jak należy zachowywać się w konkretnej sytuacji podczas występu,
  • rozwijaj u dziecka samodzielność i wytrwałość w działaniu,
  • ucz radzenia sobie z porażką i krytyką również w innych dziedzinach życia,
  • rozwijaj umiejętność wyrażania emocji.

Nie rób tego, a zwyciężycie z tremą!

Skoro piszę o tym co robić, to warto też wspomnieć o tym czego unikać i co na pewno NIE pomoże Twojemu dziecku w poradzeniu sobie z tremą.

1. Najważniejsze: nie przenoś własnych ambicji na dziecko. Brzmi brutalnie, ale my rodzice robimy to czasem zupełnie nieświadomie.

2. Nie mów dziecku, że utwór jest łatwy, podczas gdy ono twierdzi, że jest trudny. Lepiej wysłuchaj i zachęć do podjęcia wysiłku. Odwołuj się do pozytywnych doświadczeń związanych z grą. Wyraźnie komunikuj, że wierzysz w umiejętności pociechy.

3. Unikaj częstego chwalenia i ogólnikowych zwrotów typu "ładnie grasz". Staraj się zauważać szczegóły. Dobrym pomysłem będzie organizowanie mini recitali w gronie rodzinnym. Jeśli dziecko odczuwa bardzo duży wstyd zabawcie się w koncert wśród ulubionych zabawek. 

Przyzwyczajenie zmniejsza strach!

Brak obycia z wyjątkową sytuacją wzmaga negatywne skutki tremy. Gdy instrumentalista gra utwór kilka razy z rzędu dokładnie w tych samych warunkach początkowy strach i napięcie zmniejsza się w dużym stopniu.

Dodaj dziecku skrzydeł z moimi 5 wskazówkami

Bardzo ważne jest, w odnowieniu do dziecka uczącego się w szkole muzycznej, abyś doceniał, a nie oceniał. Autorytetem - nawet jeśli sam grasz na instrumencie - jest nauczyciel i on jest osobą, która pracuje z dzieckiem nad udoskonalaniem jego umiejętności. Ty - Rodzic - wspierasz. I to nie jest łatwe zadanie, bo nie chodzi o poklepywanie po plecach, a uważne docenianie wysiłku wkładanego w zdobywanie muzycznych umiejętności. Poniżej dzielę się z Tobą 5 zasadami, którymi kieruję się w stosunku do swoich dzieci:

1. Przed występem wysłuchaj repertuaru małego artysty i szczerze powiedz, co o tym myślisz. Nie oszukuj dziecka! Jeśli jest nieprzygotowane, nie mów, że gra pięknie - dziecko nie zaufa kolejnym komplementom!

2. Zawsze staraj się zauważać coś dobrego w grze małego muzyka.

3. Unikaj wszelkich porównań i etykiet.

4. Opowiedz dziecku o swoich doświadczeniach - nawet, jeśli nie są związane z muzyką.

5. Po występie miej przygotowaną niespodziankę (niekoniecznie materialną), która będzie nagrodą za muzyczne dokonania na scenie

Pamiętaj! Nawet jeśli coś się nie wyjdzie, znajdź powód do pochwały. Pogratuluj przede wszystkim odwagi wzięcia udziału w konkursie czy prezentacji na scenie. To naprawdę może dodać skrzydeł!

Oswajanie tremy

Poradnik trema alenuty.pl

Przygotowaliśmy dla Was mini ściągawkę z pomysłami na ćwiczenia i zabawy, które pomogą we wspólnym oswajaniu strachu związanego z występem. Kliknij w obrazek, a zobaczysz ją w dużym formacie PDF.

 

Powodzenia!!! Trzymam kciuki!

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium