Darmowa dostawa od 300 zł
● Sprowadzamy nuty z całego świata
● Istniejemy od 2008 roku
 

Blog

Mój mały artysta! Jak wspierać dziecko przed występami? 0
Mój mały artysta! Jak wspierać dziecko przed występami?

Temat tremy na naszym blogu pojawia się nie po raz pierwszy. Pozwól, że przypomnę nasz niedawny wpis skierowany do nieco starszych instrumentalistów: "Jak radzić sobie z tremą? Skuteczne sposoby dla muzyków"Pisałam w nim o ciekawych publikacjach, które polecam również Tobie. Zapraszam zatem do lektury :)

"Mamo, tato, mam tremę!"

Znasz to? A może Twoje dziecko nie mówi otwarcie o swoim strachu, lecz Ty po prostu doskonale wiesz jak mocno przeżywa swoje występy? Skutecznym środkiem na tremę jest dobre przygotowanie repertuaru. Ale co, gdy to zawodzi, a trema zamiast mobilizować i pobudzać - paraliżuje i nie pozwala na swobodną grę? Trema niejedno ma imię i tego trzeba być świadomym. Odczułam na własnej skórze niemal wszystkie przejawy tremy. Dlatego temat jest mi bliski. Przez wiele lat borykałam się z negatywnymi skutkami tremy. Trema pokazała mi wszystkie swoje oblicza. Przez wiele lat pracowałam nad tym, by pozbyć się negatywnych skutków, jakie  otrzymałam w prezencie wraz ze stresem związanym z występami. Trema zabierała moje umiejętności, nie pozwalała panować nad własnym ciałem i głową. Na szczęście udało mi się ją przezwyciężyć. Doszłam do momentu radości podczas występowania i ten stan chcę zatrzymać:)

Zanim przejdę do pomysłów wpierania dziecka w walce z tremą, podzielę się jeszcze z Tobą niezwykłą książką, której lektura ożywiła wiele moich wspomnień związanych z tremą, zostawiła mnóstwo refleksji oraz wniosków. Jest to niezwykle profesjonalnie napisana książka Julii Kaleńskiej-Rodzaj "Psychologia tremy". Moim zdaniem skierowana jest przede do nauczycieli i studentów, ale i Ty jako rodzic odnajdziesz się czytając tę lekturę. A kto wie, czy dzięki wiedzy jaką posiądziesz nie unikniecie w przyszłości nieprzyjemności związanych z negatywnymi skutkami scenicznego stresu.

Kilka wskazówek, dzięki którym Twoje dziecko postawi pewniejszy krok na deskach sceny

- pokaż dziecku, że jego gra na instrumencie jest dla Ciebie ważna, ciesz się jego małymi codziennymi sukcesami podczas nauki,

- wspieraj dziecko poprzez poświęcanie uwagi np. okazywanie zainteresowania, słowa pochwały kierowane ku dziecku, 

- wskaż sposoby na pokonywanie strachu (ćwiczenia oddechowe, rysunki, wizualizacje),

- przypomnij dziecku sytuacje, kiedy poradziło sobie z tremą (niekoniecznie podczas grania),

- zabieraj dziecko na koncerty, pokazuj jak należy zachowywać się w konkretnej sytuacji podczas występu,

- rozwijaj u dziecka samodzielność i wytrwałość w działaniu,

- ucz radzenia sobie z porażką i krytyką również w innych dziedzinach życia,

- rozwijaj umiejętność wyrażania emocji.

Nie rób tego, a zwyciężycie z tremą!

Nie przenoś własnych ambicji na dziecko. Brzmi brutalnie, ale my rodzice robimy to czasem zupełnie nieświadomie. Ponadto nie mów dziecku, że utwór jest łatwy, podczas gdy ono twierdzi, że jest trudny. Lepiej wysłuchaj i zachęć do podjęcia wysiłku. Odwołuj się do pozytywnych doświadczeń związanych z grą. Wyraźnie komunikuj, że wierzysz w umiejętności pociechy, ale jednocześnie unikaj zbyt częstego chwalenia i ogólnikowych zwrotów typu "ładnie grasz". Staraj się zauważać szczegóły. Dobrym pomysłem będzie organizowanie mini recitalów w gronie rodzinnym. Jeśli dziecko odczuwa bardzo duży wstyd zabawcie się w koncert wśród ulubionych zabawek dziecka. 

Przyzwyczajenie zmniejsza strach!

Brak obycia z wyjątkową sytuacją wzmaga negatywne skutki tremy. Gdy instrumentalista gra utwór kilka razy z rzędu dokładnie w tych samych warunkach początkowy strach i napięcie zmniejsza się w dużym stopniu.

Dodaj dziecku skrzydeł z moimi 4 wskazówkami

1. Przed występem wysłuchaj repertuaru małego artysty i szczerze powiedz, co o tym myślisz. Nie oszukuj dziecka! Jeśli jest nieprzygotowane, nie mów, że gra pięknie - dziecko nie zaufa kolejnym komplementom.

2. Zawsze staraj się zauważać coś dobrego w grze małego muzyka.

3. Unikaj wszelkich porównań i etykiet.

4. Warto opowiadać dziecku o swoich doświadczeniach - nawet jeśli nie są związane z muzyką.

A gdy już będzie po wszystkim, miej przygotowaną niespodziankę (niekoniecznie materialną), która będzie nagrodą za muzyczne dokonania na scenie. 

Pamiętaj! Nawet jeśli coś się nie wyjdzie, znajdź powód do pochwały. Po występie pogratuluj odwagi wzięcia w nim udziału przez dziecko.

Oswajanie tremy

Poradnik trema alenuty.pl

Przygotowaliśmy dla Was mini ściągawkę z pomysłami na ćwiczenia i zabawy, które pomogą Wam wspólnie oswajać się ze strachami związanymi z występem. Kliknij w obrazek, a zobaczysz ją w dużym formacie PDF.

 

Powodzenia!! Trzymam kciuki!

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl