Alenuty.pl księgarnia muzyczna
do kasy Wartość koszyka: 0,00 zł
Sprowadzamy nuty z całego świata i wysyłamy za darmo od 199 zł!
ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Facebook ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Instagramikona i link do kanału Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Youtube

Blog

Poznaj 6 świetnych podręczników dla początkującego flecisty

0
Poznaj 6 świetnych podręczników dla początkującego flecisty

Na początku muzycznej drogi kluczowy jest dobór odpowiedniego podręcznika, dzięki któremu uczeń nabierze wiatru w żagle. Mnogość metod wprowadzania poszczególnych elementów technicznych tj. nauka nowych dźwięków, artykulacja, improwizacja,  stylistyka utworów, daje możliwość dobrego dopasowania podręcznika do ucznia. Dobrany umiejętnie program rozwinie potencjał flecisty. Dlatego zobacz jaki repertuar i metody proponują poniższe podręczniki. Dziś skupię się na podręcznikach tylko dla początkujących flecistów. Kolejność wprowadzania zagadnień technicznych i problematyki fletowej w poniższych podręcznikach jest zróżnicowana. Dlatego pokażę Tobie, czym się charakteryzują i czym się różnią między sobą te pozycje. Każdy poniższy podręcznik jest dobry, lecz nie każdy jest dla każdego😊 Zatem przejdźmy do meritum!

Podręcznik, który Ciebie nie zawiedzie - idealny do nauczania w państwowej szkole muzycznej

Oto mój faworyt - francuska szkoła „La Premiere Methode du Tout Petit Flute”, z bardzo ciekawym repertuarem i pięknymi akompaniamentami. Wartościowy materiał do pracy z dzieckiem w szkole muzycznej. Top of the Top pod wieloma względami. Dlaczego? Na początek coś, co może dla nas dorosłych nie jest najistotniejsze, ale dla dzieci owszem! To szata graficzna! Ta książka została wydana niezwykle dokładnie i jednoczenie bardzo estetycznie. Podręcznik zdobią gustowne obrazki nadając poszczególnym lekcjom wesoły charakter. Ilustracje nie przytłaczają i nie odwracają uwagi ucznia. Wręcz przeciwnie, pomagają i pobudzają wyobraźnię małego flecisty. Rozpoczynając naukę z tego podręcznika młody muzyk zostaje zaznajomiony przede wszystkim z oktawą dwukreślną. Pierwszym dźwiękiem jaki mały flecista wydobędzie jest dźwięk g2! Więc uważaj, jeśli uczysz zaczynając od oktawy razkreśnej. W tym podręczniku większość ćwiczeń oraz utworów bazuje na dźwiękach w oktawie dwukreślnej. Skala zostaje rozszerzona pod koniec podręcznika, ale  jedynie do e3, a w pierwszej oktawie do g1.
Więcej o tej pozycji i całej serii nut Annick Sarrien-Perrier (autorki) przeczytasz we wpisie w całości dedykowanemu właśnie tym nutom. Zachęcam Cię do kliknięcia w „Sprawdzone materiały do nauki gry na flecie- seria Petit Flute”
Tymczasem teraz dokonam małej charakterystyki nut.

Zobacz, czym się charakteryzuje francuska szkoła „La Premiere Methode du Tout Petit Flute”: 

La Premiere Methode du Tout Petit Flute 1
 • przepiękne akompaniamenty (różnorodna stylistyka od klasyki po jazz) sprawiające, że młody flecista poczuje się od samego początku jak prawdziwy artysta (CD z nagraniem i pdf do ściągnięcia z akompaniamentem),
 • nagrania na wysokim poziomie estetycznym, piękna barwa fletu i wykonanie, zróżnicowany stylistycznie akompaniament,
 • logiczny, zawsze stały porządek nauki: wprowadzenie nowego dźwięku, ćwiczenie, etiuda, ćwiczenie palców, utwór,
 • od samego początku przygody z instrumentem dziecko chłonie wysokie walory artystyczne,
 • nagranie z fletem oraz bez linii melodycznej występuje na odrębnych ścieżkach,
 • dla dzieci w wieku 6-9 lat.

Nuty do wykorzystania zarówno w państwowej szkole muzycznej jak i dla tych, którzy szukają szerokiego i wartościowego spojrzenia na muzykę.

Powoli, bez presji, ale z radością!

Przejdę teraz do zupełnie odmiennego podręcznika Ana Kavcic Pucihar, Blaz Pucihar: Fluting Stars 1, przeznaczonego dla nieco młodszych dzieci. Ten podręcznik zdecydowanie wolniej zwiększa trudność utworów. Znajdziesz w nim dużo zgrabnych melodii idealnie sprawdzających się u uczniów potrzebujących nieco więcej praktyki nowo poznanego dźwięku. Tu nagrane akompaniamenty mogą wydać się nieco za bardzo frywolne, ale dzieciom sprawiają mnóstwo radości. Granie razem ze startującą rakietą to przecież niezła przygoda! Spójrz na poniższą charakterystykę i zdecyduj, czy pasuje do potrzeb Twoich uczniów:

Ana Kavcic Pucihar, Blaz Pucihar: Fluting Stars 1
 • rozpoczęcie nauki gry na flecie od dźwięku g1 (g razkreślnego) - metoda skupiająca się na opanowaniu na początku oktawy razkreślnej po czym stopniowe przejście do dźwięków z oktawy dwukreślnej,
 • wprowadzanie nowych dźwięków następuje bardzo powoli,
 • podręcznik zawiera sporo utworów tylko na 2-4 dźwięki, dzięki czemu uczeń, który potrzebuje więcej czasu, by opanować chwyty ma możliwość treningu na kolejnych utworach,
 • podkłady nagrane w jednym, dosyć szybkim tempie (warto pomyśleć o programie zwalniającym tempo dla dzieci, które mogą mieć trudności z graniem w docelowym tempie,
 • akompaniamenty pianina urozmaicone o perkusję, bębny, efekty dźwiękowe typu deszcz, szum,
 • odsłuchiwanie nagrań na lekcji pomaga wprowadzić ucznia w charakter utworu oraz pobudza wyobraźnię młodego instrumentalisty,
 • nagranie z fletem jest połączone z nagraniem bez linii melodycznej w jednej ścieżce, czyli najpierw trzeba wysłuchać przykłady dopiero potem zagrać.

Rzetelna wiedza i dobra zabawa? Tak, to jest możliwe!

Uczysz w prywatnej szkole muzycznej i możesz swobodnie potraktować naukę gry na flecie swoich uczniów? Jeśli tak, to spójrz na poniższe dwa podręczniki. Są moimi ulubieńcami w kategorii: Gramy dobrze, ale na luzie! Materiał zawarty w nich doskonale wprowadzi dziecko w świat muzyki - szeroko pojętej. Pozycje "Flute Basics" oraz "Look, Listen and Learn" polecam nauczycielom, którym zależy, aby pokazać różnorodność stylistyczną jaką kryje za sobą słowo muzyka. Krótkie utwory i melodie zawarte w tych podręcznikach zaznajomią dziecko nie tylko z muzyką klasyczną, ale i ludową, piosenkami dziecięcymi różnych narodów oraz zahaczą o swing, czy funky. Są to doskonałe pozycje, gdy pragnie się wyjść poza schemat klasycznego kształcenia ucznia. Bowiem nie każdy uczeń zostanie muzykiem, ale każdy może zostać miłośnikiem muzyki. Te podręczniki właśnie taki rozwój umożliwiają. Materiał podany jest rzetelnie, krótkie informacje i treściwe notki poruszają zagadnienia dotyczące teorii. Dodatkowo w podręczniku Sally Adams znajdziesz aktywizujące pytania, które usystematyzują poznane wiadomości przez ucznia, a wesołe muzyczne rysunki fletu (i nie tylko) zapadną głęboko w pamięci niejednemu małemu fleciście.

Uwaga! W tym podręczniku pojawia się oprócz skali dur - moll, również pentatonika oraz skala bluesowa

Ważne! "Look, Listen and Learn" zahacza również o naukę improwizacji. Ta szkoła uczy nie tylko gry, ale i słuchania za pomocą ćwiczeń, łamigłówek oraz zagadek umożliwiających tworzenie muzyki w zabawny sposób.

Oba podręczniki zaczynają naukę od oktawy razkreślnej, sukcesywnie przechodząc do oktawy dwukreślnej.

Look, Listen and Learn: Method for Flute 1 Sally Adams: Flute Basics

Uniwersalne podręczniki dla każdego!

Na koniec opowiem Ci jeszcze o dwóch podręcznikach, które warto zgłębić z kilku powodów.  Są nimi "Flöte Spielen" (występuje w 6 częściach) oraz "A New Tune a Day for Flute". Znajdziesz je w kategorii Nauka gry na flecie. Obie pozycje logicznie wprowadzają kolejne elementy warsztatu gry. Lekcje poparte są praktycznymi ćwiczeniami i utworami. Przejrzysty i wygodny w użyciu podział na rozdziały, z których każdy eksponuje jakiś istotny z punktu widzenia techniki problem albo zagadnienie muzyczne. Czytelnie omówione kwestie postawy, oddechu, zadęcia, rozpoczęcia dźwięku. Ćwiczenia umożliwiają pracę nad dokładnością artykulacyjną, uważnością łączenia dźwięków czy prowadzenia frazy. Oba podręczniki zawierają krótkie utwory zróżnicowane stylistycznie. Materiał nadaje się do nauki zarówno w państwowej szkole muzycznej, jak i podczas prywatnej nauki gry na flecie. Pracując na tych podręcznikach będziesz mieć możliwość omówienia istotnych zagadnień dotyczących dobrego smaku w kontekście praktyki wykonawczej. Wszystko to dzięki odpowiedniemu doborowi repertuaru i kolejności wprowadzania materiału muzycznego.

Przeczytaj! Podręcznik "Flöte Spielen" jednocześnie prowadzi ucznia przez naukę w oktawie razkreślnej i dwukreślnej. Początkowe melodie są napisane w dwóch wersjach.

 

Życzę owocnej pracy z małymi flecistami:)

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium