Alenuty.pl księgarnia muzyczna
do kasy Wartość koszyka: 0,00 zł
Sprowadzamy nuty z całego świata i wysyłamy za darmo od 199 zł!
ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Facebook ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Instagramikona i link do kanału Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Youtube

Blog

Sprawdzone materiały do nauki gry na flecie - seria Le Petit Flute

0
Sprawdzone materiały do nauki gry na flecie - seria Le Petit Flute

Ciesząca się uznaniem we Francji seria nut na flet poprzeczny Annick Sarrien-Perrier wydawnictwa Robert Martin jest wyjątkowym materiałem edukacyjnym. Dlaczego? Pierwsze spostrzeżenie jakie nasuwa się po przestudiowaniu tych pozycji, to sposób w jaki traktowany jest młody instrumentalista. Mianowicie mały flecista od początku nauki gry na instrumencie może poczuć się jak prawdziwy artysta. Przepiękne, bogate harmonicznie, uwydatniające różne muzyczne barwy akompaniamenty dają możliwość kształtowania gustu muzycznego i wrażliwości początkującego i średnio zaawansowanego flecisty. Ponadto utwory z serii Annick Sarrien-Perrier są zróżnicowane stylistycznie i umożliwiają wszechstronny rozwój ucznia nawet w zakresie współczesnych technik wydobywania dźwięku.

"La Premiere Methode du Tout Petit Flute”- szkoła gry na flecie, którą musisz poznać!

La Premiere Methode du Tout Petit Flute 1 La Deuxieme Methode du Tout Petit Flute 2

W pierwszej kolejności coś dla początkujących flecistów: szkoła gry na flecie poprzecznym „La Premiere Methode du Tout Petit Flute” cz.I. Polecam Wam ten podręcznik ze względu na jego wysokie walory edukacyjne. Wiem jak ważne jest odpowiednie dopasowanie materiałów do ucznia, dlatego zwracam uwagę na kilka istotnych szczegółów, które ułatwią Wam odpowiedni wybór. Ten podręcznik rozpoczyna naukę gry od oktawy dwukreślnej i na tej oktawie skupia się większość ćwiczeń oraz utworów. Skala zostaje rozszerzona pod koniec jedynie do e3, a w pierwszej oktawie do g. Do każdej lekcji dołączony jest rysunek fletu z nowym chwytem. Jaki jest porządek nauki? Wprowadzenie nowego dźwięku, ćwiczenie, etiuda, ćwiczenie palców, utwór. Dzięki temu uczeń czuje się bezpiecznie opanowując kolejne nowe zagadnienie. 

Poza tym od samego początku przygody z instrumentem dziecko chłonie wysokie walory artystyczne, związane z pięknym i różnorodnym akompaniamentem. Nawet utwór składający się tylko z czterech dźwięków to wielkie artystyczne doznanie. W szkole znajdziesz akompaniamenty oprawione nutką lekkiego impresjonizmu, frywolnego żartu, a innym razem nostalgicznej zadumy. Akompaniamenty są również w charakterze swingu, w stylu bluesa, a także tanga. W nauce utworów towarzyszy fortepian, ale uwaga: młody flecista podczas swojej muzycznej drogi z tym podręcznikiem zostanie także członkiem tria z towarzyszeniem perkusji. Wszystko jest pięknie nagrane. Należy tylko ściągnąć specjalną aplikację i wpisać dołączony do podręcznika kod. Ważne jest to, że akompaniamenty można odtworzyć również w trybie offline. Nagrania z fletem oraz bez linii melodycznej występują na odrębnych ścieżkach, a aplikacja pozwala na zmiany tempa. Zaś wyciągi akompaniamentów można ściągnąć ze strony internetowej.

Oprawa podręcznika

Muszę jeszcze co nieco dodać o oprawie książki. W większości wydawanych podręczników zszycie nut uniemożliwia wygodne korzystanie z materiałów. Podręczniki Annick Sarrien-Perrier posiadają bardzo pomysłowe rozwiązanie w tym zakresie. Są zbindowane, dzięki czemu z łatwością można przewrócić strony i korzystać z nut na pulpicie, ale to nie wszystko. Dodatkowo nuty oprawione są w twardą okładkę, która również okala i chroni sprężyny oprawy, co pomaga w utrzymaniu stron w dobrym stanie.

Druga część

Co nowego? Oprócz oczywistego zwiększenia trudności został wprowadzony zróżnicowany rytm. W nutach znajdziemy triole, szesnastki oraz sekstole. Tonacje zamykają się w czterech znakach przykluczowych, występują również liczne znaki przygodne. Dlatego, aby móc sprawnie przyswoić ten szeroki zakres kolejnych wiadomości i umiejętności, uczeń nie może mieć już trudności z wydobywaniem dźwięków. Ten podręcznik będzie miał zdecydowanie za szybkie tempo, jeśli uczeń powoli zdobywa kolejne szczeble umiejętności muzycznych. Metoda Annie polega również na obyciu ucznia w metrum 12/8, 6/8. Autorka szybko wprowadza tryle, ozdobniki, a nawet deklamowanie słów podczas grania. W drugiej części podręcznika dzieje się naprawdę dużo. To jest pozycja dla tych co ćwiczą i chcą grać 😊

"La Premiere Methode du Tout Petit Flute"- małe posumowanie:

- nauka rozpoczyna się od oktawy dwukreślnej
- przepiękne akompaniamenty sprawiają, że młody flecista poczuje się od samego początku jak prawdziwy artysta,
- nagrania są na wysokim poziomie estetycznym, z piękną barwą fletu i wykonaniem,
- utwory są zróżnicowane stylistycznie,
- nagranie z fletem oraz bez linii melodycznej występuje na odrębnych ścieżkach
- wprowadzone zostają współczesne techniki wydobycia dźwięku tj. szumy, wypowiadanie słów podczas gry,
- seria uwzględnia wiele elementów muzycznych, 

Czas na kolejny krok - uzupełnij repertuar o współczesnych kompozytorów 

Seria „Le petite Flute” to bardzo ciekawe uzupełnienie repertuaru dla szkół muzycznych. Kompozycje współczesnych autorów stanowią świetną okazję do zabawy barwą i zapoznania się z różnymi formami muzyki. I żeby Was nie zmyliło, że Volume 1 zawiera najłatwiejszy repertuar. Autorka postawiła sobie zupełnie inne kryterium dobierając utwory. W jednej pozycji znajdziecie utwory zarówno łatwiejsze, jak i nieco trudniejsze. Dlatego przy wyborze nut sugerujcie się po prostu tytułem. Takowy jest bardzo wymowny i mocno określa zawartość. Zachęcamy do zebrania całej kolekcji😊  

Le Petit Flute volume 4 - Le Petit Flute au Cirque

Cała kolekcja nut "Le Petit Flute" opowiada o małym flecie, który podróżuje przenosząc nas w różne miejsca. Gdzie przenosimy się w czwartej części zatytułowanej "Le Petit flute au Cirque"? Charakter utworów potwierdza tytuł i nie pozostawia cienia wątpliwości. Już przy pierwszych dźwiękach akompaniamentu wiemy, że mały flet zaprzyjaźnia się z cyrkową rodziną. Utwory są krótkie i niezwykle urocze. Przepełnia je żartobliwy akompaniament i frywolna linia melodyczna. Te psotne i wesołe nuty opowiadają ciekawą cyrkową historię. Przy tym poruszają swym czułym brzmieniem wyobraźnie, która prowadzi nas prosto na arenę. Bardzo udane narzędzie dydaktyczne dla początkujących. 

Zobacz w księgarni: Le Petit Flute volume 4 - Le Petit Flute au Cirque

Le Petit Flute volume 6 - Un Ballet Imaginaire

Le Petit Flute volume 6 "Un Balet Imaginaire" to 7 krótkich utworów na flet poprzeczny i piccolo współczesnego kompozytora Pascal’a Proust’a. Pascal jest autorem licznych zbiorów muzyki do nauczania, a także blisko tysiąca innych utworów na różne instrumenty, muzykę kameralną i duże zespoły. W świat baletowych wyobrażeń wprowadza nas krótką notką sam kompozytor: ”Po rewolucji francuskiej i terrorze naród francuski, a zwłaszcza Paryżan ogarnął uzasadniony szał przyjemności i gier. Pragnąc zapomnieć o tragicznych kartach niedawnej historii ludzie pragnęli marzyć... Romantyzm narodził się po obu stronach Renu. Pierwszymi kierunkami były muzyka i literatura, ale przyczyniły się do tego wszelkie formy rozrywki, w tym taniec. Dekoracje, kostiumy trafiały w gusta, które zwróciły się w stronę literatury gotyckiej, opowieści o duchach, wróżkach i rycerskich eposów…” 

Zobacz w księgarni: Le Petit Flute volume 6 - Un Ballet Imaginaire

Le Petit Flute volume 10 - Le Petit Flute au Fil du Temps

"Le Petit Flute au Fil du Temps" volume 10 zabiera nas w podróż w czasie tak samo jak to zrobił w częściach 7,8 i 9. Uczeń w tych pozycjach odkrywa style muzyczne z różnych epok. Krótko opowiem jak wygląda repertuar 10. części. W tym zbiorze na samym poczatku wchodzimy w prehistoryczny świat jurajskich dźwięków z bębnami w tle. Ten utwór skradł moje serce, jest niezwykle intrygujący!. Po czym przekładając kartki poznajemy melodie średniowiecza, temat i wariacje "klasyczne", a następnie wspaniały utwór w stylu Brahmsa lub walca wiedeńskiego. Na koniec trochę jazzu, piękna akwarela, a na końcówce bossa, która zaczaruje słuchaczy i samego wykonawcę. 

Zobacz w księgarni: Le Petit Flute volume 10 - Le Petit Flute au Fil du Temps

Le Petit Flute volume 12 - Le Petit Flute Gourmand

"Le petit Flute Gourmand" volume 12 to duety i utwory solo z fortepianem skierowane do początkujących i średnio zaawansowanych flecistów, ale uwaga, utwory nie są trudne. Za to rozpalają zmysły ze smakiem na czele. Dlaczego? W środku znajdziecie pięknie zilustrowane przepisy na pyszne słodkie dania. Jak sama autorka pisze „Te nuty połaskoczą Wasze podniebienia”. Projekt powstał dzięki współudziałowi Juliena Bourina – flecisty i cukiernika. Dzięki temu udało się połączyć przepisy i melodie w piękną poetycką całość. Wesołe duety i kuszące ciasta tworzą tu całość. „Ciesz się bez umiaru”- zachęca Annick.

Zobacz w księgarni: Le Petit Flute volume 12 - Le Petit Flute Gourmand

 

 

 

 

Utwory z tej serii są do wysłuchania na stronie wydawnictwa www.edrmartin.com

 

Życzę Wam owocnego korzystania z nut:)

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium