
Metodyka gry na fortepianie sięga prawie 300 lat wstecz. Od zawsze jednak szczególną uwagę poświęcano początkom gry na fortepianie - właściwemu ustawieniu ręki, postawie, umiejętności czytania nut oraz pracy nad dźwiękiem. Ostatni Dzień Edukacji Muzycznej w Warszawie jest tego najlepszym przykładem. Wielu nauczycieli najbardziej interesuje możliwość wzbogacania warsztatu pracy z dziećmi o ciekawe pomysły na ćwiczenie pracy dłoni i czytania nut, kształcenia słuchu. Dobry start bowiem - jak w wielu dziedzinach, także w muzyce - jest znaczący dla dalszej nauki. Stąd warto, aby nauczyciele mieli dostęp do różnych metod pracy z dziećmi. Poniższe propozycje służyć mają wzbogaceniu warsztatu nauczyciela gry na fortepianie, a rodzicom pomóc znaleźć ciekawe i dostosowane do wieku i umiejętności dziecka utwory do praktycznych, twórczych i interesujących ćwiczeń.
Najnowszą pozycją na naszych półkach jest szkoła gry na fortepian dla dzieci z serii Student Piano Library. Przeznaczona dla najmłodszych, wzbogacona wesołymi ilustracjami i ćwiczeniami połączonymi z zabawą może być z powodzeniem wykorzystywana w pierwszych latach nauki. Seria zawiera podręcznik dla ucznia, utwory solowe, ćwiczenia techniczne oraz książkę metodyczną dla nauczyciela:
Ciekawą serią ze sporym wyborem dodatkowych wydawnictw nutowych uzupełniających jest seria Piano Time autorstwa Pauline Hall. Trzy części szkoły zawierają materiał do wykorzystania podczas 2-3 lat nauki. Pojęcia muzyczne wprowadzane są stopniowo. Dziecko od początku zachęcane jest do gry obiema rękami naprzemiennie. Grę obiema rekami jednocześnie wprowadza się dopiero po poznaniu pięciu dźwięków. Szkoła łączy naukę z zabawą, operuje skojarzeniami bliskimi dziecku, przez co trudne pojęcia mogą zostać wyjaśnione w sposób zrozumiały i ciekawy. Dodatkowo naukę gry na fortepianie można tu powiązać z nauką języka angielskiego. Na każdym etapie nauki dziecko zachęcane jest do aktywnego uczestniczenia w nauce przez analizowania granych utworów i możliwość proponowania doboru akompaniamentu lewej ręki. Uzupełnieniem serii są zbiory z łatwymi opracowaniami popularnych utworów muzyki klasycznej, jazzowej, kolędami i duetami.
Wydawnictwo Willis Music wydało serię autorstwa John Thompson'a Easiest Piano Course. Podręczniki z tej serii polecamy szczególnie do pracy z małymi dziećmi. Dostosowane dla dzieci przedszkolnych, prost i pełne poczucia humoru lekcje wzbogacone kartami ćwiczeń, które rozwijają umiejętność czytania nut to podstawowe zalety tej serii. Dziecko uczy się podstawowych dźwięków gamy C-dur, a ćwiczenia uatrakcyjnia akompaniament dla rodzica czy nauczyciela. Dzięki takiemu podejściu nawet ćwiczenie jednego czy dwóch dźwięków nigdy nie będzie nudne.
Z polskich propozycji szczególnie polecamy Wam pracę metodą Lidii Bajkowskiej. Od Bajki o Piosence i nutkach rozpoczynało swoją edukację muzyczną wiele polskich dzieci. W tym roku mija 35 lat od kiedy Lidia Bajkowska założyła pierwsze muzyczne zerówki, aby w przyjaznym dla dzieci środowisku odkrywać i wspierać rozwój muzycznych talentów. Bajka o Piosence i nutkach nie jest od dawna wznawiana, jednak za kilkanaście dni na rynku pojawi się zbiór 35 miniatur fortepianowych stworzonych przez dzieci pracujące metodą Bajkowskiej. Będzie to ciekawy materiał do pracy na początkowym etapie nauki gry szczególnie najmłodszych dzieci, przedszkolaków.
Z innych propozycji polskich pedagogów mamy Krasnoludki grają na fortepianie autorstwa Marii Grzebalskiej. Szkoła jest odpowiednia dla dzieci w wieku 4-7 lat. Angażuje w naukę również rodziców, a dołączona z myślą o nauczycielach płyta DVD pomaga w organizacji i przeprowadzeniu poszczególnych lekcji. Zawiera wskazówki metodyczne do poszczególnych lekcji. Co wyróżnia ten podręcznik? Sposób organizacji poszczególnych lekcji. Każda z nich wprowadza nowy element dźwiękowy używając do tego różnych aktywności uwielbianych przez dzieci: śpiewania z maszerowaniem, ćwiczenia elastyczności rąk i palców przez zabawę, gra na klawiaturze i zachęta do improwizacji. Wszystko służyć ma zrozumieniu przez dziecko poruszanych zagadnień muzycznych.
Ogromnym zainteresowaniem cieszy się również szkoła dla dzieci wydawnictwa Crescendo Ja i pianino. Wydana w trzech częściach w prosty sposób wprowadza poszczególne dźwięki wzbogacając je prostymi ćwiczeniami gry na klawiaturze oraz zgadywankami. Materiał zawarty w podręcznikach oparty jest na melodiach dziecięcych oraz utworach specjalnie opracowanych w celu stopniowego wprowadzania trudności technicznych. Seria "Ja i pianino" uzupełniona jest również o kilkanaście pozycji z łatwymi opracowaniami muzyki klasycznej, popularnych piosenek dziecięcych, wakacyjnych, patriotycznych, melodii świata czy duetów fortepianowych. Więcej o serii piszemy w artykule >>> Ja i pianino nauka gry dla najmłodszych
Zobacz wszystkie publikacje w serii: Seria Ja i pianino
Natomiast z opracowań nutowych na fortepian szczególnie w jazzowej aranżacji polecamy wydawnictwa autorstwa Mike'a Cornick'a:
Zachęcamy Was do poznania i korzystania z różnych dostępnych metod nauki gry na fortepianie. Bo jak napisała o tym w Scali (wrzesień 2014) Aleksandra Pochaba "Mówienie o rzeczach trudnych i skomplikowanych w sposób prosty i ciekawy to wyzwanie, z którym musi zmierzyć się każdy nauczyciel. Jednoczesne dbanie o poprawną realizację tekstu nutowego, technikę gry i muzykowanie wymaga kwalifikacji, przemyślenia i zaplanowania pracy. Szeroki wachlarz dostępnych publikacji pozwala na zweryfikowanie stosowanych metod i nieustanny rozwój pedagogiczny".