Alenuty.pl księgarnia muzyczna
do kasy Wartość koszyka: 0,00 zł
Sprowadzamy nuty z całego świata i wysyłamy za darmo od 199 zł!
ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Facebook ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Instagramikona i link do kanału Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Youtube

Blog

Wiolonczela dla najmłodszych - 4 najciekawsze publikacje do nauki gry na wiolonczeli

0
Wiolonczela dla najmłodszych - 4 najciekawsze publikacje do nauki gry na wiolonczeli

Małe Concertina, Aria - Paweł Łukaszewski

Małe Concertina oraz Aria na wiolonczelę i fortepian autorstwa Pawła Łukaszewskiego to warte uwagi pozycje przeznaczone dla najmłodszych wiolonczelistów. Opracowaniem partii wiolonczeli w obu publikacjach zajął się Paweł Łukaszewski. (...) W moim przekonaniu szczególnie oba Concertina są cennym novum. Generalnie w literaturze wiolonczelowej, za wyjątkiem I części Koncertu d-moll Oscara Riedinga, brak jest większych form muzycznych możliwych do wykonania przez uczniów klasy pierwszej i drugiej szkoły muzycznej I stopnia.

Aria ŁukaszewskiMałe concertina Łukaszewski

Utwory Pawła Łukaszewskiego świetnie wypełniają tę lukę. Ich problematyka, aplikatura, wymogi rytmiczne dopasowane są do umiejętności pierwszo- i drugoklasistów. I tak I Concertino wykorzystuje pierwszą pozycję i układ wąski, II Concertino zaś dodatkowo układ obniżony, szeroki i półpozycję. Równie dostrzegalna jest różnica w zastosowanych problemach rytmicznych - w II Concertino są one zdecydowanie bardziej zaawansowane. Zgadzam się w pełni z dedykacjami kompozytora - to utwory idealnie dopasowane do klasy pierwszej i drugiej. Aria jest już propozycją dla zdecydowanie bardziej zaawansowanych uczniów (klasa czwarta lub piąta) ze względu na konieczność swobodnej gry w pozycjach od pierwszej do czwartej (...) Wszystkie te utwory będą chętnie wykonywane przez uczniów ze względu na swoją melodyjność. Dodatkowo Małe concertina dadzą najmłodszym sporo satysfakcji z możliwości wykonywania dużej formy, nie stawiając jednocześnie nadmiernych wymagań techniczno-muzycznych. (...)

Cello DebutO tym jak trudno jest czasami przekonać do żmudnych ćwiczeń opartych na kilku dźwiękach tych najmłodszych, wie każdy nauczyciel. Tym bardziej cieszy odkrywanie publikacji, która wychodząc na przeciw potrzebom uczniów pierwszych klas, dba o stronę dydaktyczną, nie zaniedbując sfery zabawy muzyką, tak ważnej dla dzieci. Takie właśnie jest Cello Debut Jamesa Rea - zbiór dwunastu łatwych utworów dla początkujących. Kolorowa okładka zachęca aby spojrzeć do środka, a tam oprócz dodatku z głosem, akompaniamentu fortepianu (osobna publikacja) dołączona jest płyta CD, na której pierwsze cztery ścieżki zapisu to nagranie dźwięków pustych strun wiolonczeli: A, D, G, C; bardzo pożyteczny dodatek w przypadku rozstrojenia instrumentu w trakcie ćwiczenia w domu. Kolejne to nagrania utworów w różnych zestawieniach. Oprócz kompozycji w wykonaniu wiolonczeli i akompaniującego fortepianu na płycie usłyszymy nagrania samego akompaniamentu, które można wykorzystać podczas wykonywania partii solowej przez ucznia. Pierwsze cztery utwory napisane zostały na wiolonczelę z towarzyszeniem fortepianu; następne to kompozycje w których instrumentowi prowadzącemu może towarzyszyć drugi głos, ponieważ autor napisał również partię dla drugiej wiolonczeli. jeśli dodamy do tego różnorodność artykulacji wykorzystanej w utworach (pojawia się m. in. legato, staccato, tremolo, pizzicato, sul ponticello itp.) otrzymujemy bardzo bogaty zestaw zagadnień technicznych zaprezentowany na przyjemnym, sprawnie przygotowanym materiale nutowym, a więc niezwykle atrakcyjne połączenie miłe dla ucznia i nauczyciela.

Małe ABC na wiolonczelęOtrzymujemy do dyspozycji zbiór 36 krótkich utworków dla najmłodszych, początkujących adeptów gry na wiolonczeli. Możemy je wraz z uczniem klaskać, śpiewać, a w końcu zagrać. Akompaniament fortepianowy dołączony do wszystkich utworów pozwala nam na to, na co dzieci i, nie oszukujmy się rodzice, czekają od pierwszej lekcji - pierwsze samodzielne koncerty (...) Zbiorek rozpoczyna się od utworów najprostszych. Cztery pierwsze to gra na pustych strunach G i D w nieskomplikowanych rytmach. Kolejne dwa wykorzystują już struny A i C. Potem mamy kilka utworów, na których możemy ćwiczyć z uczniem zmianę struny od C do A. Kolejnym stopniem wtajemniczenia jest gra pierwszym palcem. Potem stopniowo autor wprowadza grę 2 i 3 palcem. Wreszcie od 24 utworku operujemy już wszystkimi palcami. W niektórych utworach pojawia się gra pizzicato lewą ręką, flażolety. Zastosowanie tych środków technicznych da dziecku dużo radości. Na początku i końcu zbiorku autor umieścił podstawowe informacje dla początkujących - nazwa strun, informacje o kluczu, pięciolinii, palcach, wartościach. Z jednej strony pedagog otrzymuje przemyślany materiał dydaktyczny, który w znaczącym stopniu ułatwi mu pracę z najmłodszymi, z drugiej zaś strony początkujący uczeń otrzymuje bajecznie kolorowy przyjazny dla oka - ozdobiony fantastycznymi ilustracjami Marcina Bruchnalskiego - zbiór utworów, których tytuły same zachęcają do grania: Spacerek, Skakanka, Bałwanek. Warto jeszcze zaznaczyć, że nuty są duże, wyraźnie rozłożone na większych niż standardowe pięcioliniach.

Cello Time StartersJest to fantastycznie kolorowy i bogato ilustrowany podręcznik dla początkujących wiolonczelistów wydany przez Oxford University Press. Już sam jego wygląd zachęca do zabawy z wiolonczelą. W sposób przystępny prezentuje wiedzę niezbędną na starcie nauki gry: jak zbudowany jest instrument, jak przy nim siedzieć, trzymać go, jak grać pizzicato. Bazuje na przyjaznych dziecku skojarzeniach, rysunkach, zagadkach oraz wesołych wierszykach, które utrwalają wiedzę na temat trzymania i prowadzenia smyczka czy ostatnio poznanych nut. Przy stopniowym wprowadzeniu dźwięków i rytmów, uczeń ma możliwość rozwiązywania praktycznych ćwiczeń, uzupełniając odpowiedzi bezpośrednio w nutach. Nauka gry rozpoczyna się od piosenek z użyciem wyłącznie pustych strun. Ich zaletą jest dodanie słów, które ułatwiają kojarzenie strun/ wysokości dźwięku i rytmu. Stopniowe wprowadzenie palców, komplikowanie rytmów i dodawanie kolejnych elementów techniki gry jest każdorazowo wspomagane metodą skojarzeń, samodzielnymi notatkami i propozycjami komponowania własnych melodii. Dodatkową zaletą tego podręcznika jest dołączona płyta CD z akompaniamentem do wszystkich utworów, umożliwiająca dziecku samodzielne koncertowanie.

[Pełne teksty wyżej przedstawionych recenzji Krzysztofa Wójtowicza oraz jeszcze więcej ciekawych publikacji nut na wiolonczelę znajdziecie w Scali nr 6/2015 wydanym przez PWM i w naszej księgarni Alenuty.pl]

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium