Alenuty.pl księgarnia muzyczna
do kasy Wartość koszyka: 0,00 zł
Weź kod DOSILASOL na DARMOWĄ dostawę już od 99 zł!
ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Facebook ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Instagramikona i link do kanału Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Youtube

Blog

William Gillock - urodzinowa kartka z kalendarza

0
William Gillock - urodzinowa kartka z kalendarza

Dziś pod lupę biorę nuty opracowane na jeden z najmłodszych instrumentów akustycznych - saksofon. Wynalazek Adolphe’a Sax’a, od którego wziął swoją nazwę, kojarzony jest głównie z jazzem i muzyką rozrywkową. Równie dobrze jednak sprawdza się w twórczości klasycznej. Obecność saksofonu w składzie orkiestry symfonicznej była głównym celem Saxa. Mimo początkowych problemów z przekonaniem większej liczby muzyków i kompozytorów do saksofonu, ostatecznie wpisał się w najważniejsze utwory symfoniczne. Po mistrzowsku został wykorzystany przez Debussy’ego, Bartóka, Ravela i oczywiście Gershwina. Saksofon doskonale uwodzi dźwiękiem w orkiestrach symfonicznych, jest niezastąpiony w jazzie, idealnie dopełnia orkiestrę dętą, a w rozrywce dodaje smaczku. Dzięki swojej barwie bryluje w utworach solowych, ale i świetnie uzupełnia wielobarwną fakturę zespołów.
Saksofon występuje w dziewięciu odmianach. Dwie z nich są najpopularniejsze i w związku z tym dziś zaprezentuję Wam garść recenzji nut na saksofon altowy i tenorowy.

Idealna seria dla początkujących saksofonistów

Seria 101 Songs jest bogata w utwory, które są znanymi hitami muzyki klasycznej, wielkimi standardami jazzowymi, ulubionymi piosenkami oraz niezapomnianymi tematami prosto z największych musicali. Każdy z tych zbiorów nut znajdziesz w dwóch wersjach: na alt i tenor. Kolekcje: 101 Broadway songs, Hit songs, Jazz songs, Most beautiful songs przybliżają instrumentalistom wiele popularnych utworów, a dodatkowo pozwalają doskonalić technikę gry na instrumencie w różnych stylach muzycznych. Opracowania nie stawiają zbyt dużych wymagań technicznych. Kluczowym elementem jest dobra zabawa muzyką.
Fantastyczną serią z nutami na saksofon jest również Guest Spot. Są to łatwe nuty z muzyką klasyczną, jazzową, soulową. Znajdziesz w niej ponadto wersje z utworami w stylu swing i latin. Mimo, iż trafisz w tych opracowaniach na różne rytmy charakterystyczne dla danego rodzaju muzyki, początkujący saksofonista śmiało może zabrać się za utwory z tej serii. Nuty występują w wersji z płytą CD albo z dołączonych kodem audio online.

101 Broadway Songs: Alto Sax 101 Hit Songs: Alto Sax 101 Jazz Songs for Tenor Sax 101 Most Beautiful Songs: Tenor Sax

Muzyka filmowa na saksofon altowy

Poniżej znajdziesz kolekcje nut często pojawiających się w Waszych zamówieniach. Są to nuty przeznaczone na saksofon altowy z doskonale wszystkim znanych filmów, bajek Disneya oraz musicali. Opracowania są proste, o łatwej fakturze. Tonacje nie odstraszą początkujących saksofonistów. Takie publikacje to świetny pomysł na prezenty dla instrumentalisty. Z pewnością urozmaicą codzienne ćwiczenia z instrumentem.

Disney Movie Hits: Alto Sax Top Hits From TV, Movies, Musicals Top Hits From TV, Movies, Musicals
 

Rozrywka na alt i tenor

Saksofon odcisnął mocny ślad w muzyce rozrywkowej. Jego charakterystyczne brzmienie nadaje wielu kawałkom charyzmy. Poniższe nuty opracowane są na saksofon altowy i tenorowy. Dobrze zabrzmią również na sopranie i barytonie. Jeśli szukasz wielu hitów w jednym miejscu, to te zbiory są strzałem w dziesiątkę. W jednych znajdziesz 50, w drugim aż 100 najpopularniejszych popowych przebojów wszechczasów. Nic już nie stoi na przeszkodzie, by zagrać na swoim instrumencie największe hity Madonny, Shakiry, czy Prince'a. Utwory są  w standardowym zapisie nutowym wraz z akordami. Z powodzeniem poradzi sobie z nimi początkujący saksofonista, a i bardziej wtajemniczeni znajdą w tych zbiorach odpowiednie opracowania.
Przy okazji pisania o nutach do muzyki rozrywkowej nie mogę przejść obojętnie obok saksofonowej kolekcji Best of Pop, w której znajdziesz oprócz klasyków popu także kilka ulubionych numerów rockowych. To sama śmietanka 15. najbardziej lubianych piosenek - od lat 60. do początku XXI wieku. Wśród artystów są Elton John, Adele, Beatlesi czy Coldplay.

Koniecznie zobacz również First 50 Songs You Should Play on the Sax!

 
 50+ Easy Popular Solos For Sax 100 More Pop Solos For Saxophone

Polecane przez alenuty.pl

Jazz bez saksofonu? To jak skrzypce bez strun:) Saksofon nierozerwalnie kojarzony jest z jazzem. Brzmienie pełne wolności, niezwykła inwencja melodyczna. W naszej księgarni zebraliśmy całkiem sporą kolekcje nut dla miłośników jazzu. Są to nuty dla początkujących saksofonistów, jak i zaawansowanych muzyków. Koniecznie zajrzyj do specjalnej kategorii nuty na saksofon - jazz! 
Tymczasem mam dla Ciebie coś niezwykłego, coś wyjątkowego! Oto zwycięzca nagrody 2021 "Best Tools for Schools" dla najlepszego produktu jazzowego:
ekskluzywna kolekcja note-for-note zawierająca transkrypcje 40 utworów na saksofon, trąbkę, fortepian, bas i perkusję Charlie'yego Parkera! To gratka dla miłośników tej ikony amerykańskiej muzyki, wybitnego saksofonisty altowego, jednego z ojców bebopu i prekursorów nowoczesnego jazzu. Poczuj tę muzykę! I nie zapomnij się z nami podzielić swoimi wrażeniami czy nagraniami zespołu z wykorzystaniem nut z tego wyjątkowego opracowania :) Chętnie zostaniemy Twoimi słuchaczami!

 Charlie Parker: The Complete Scores   

Graj w duecie i w zespołach z tymi nutami!

Ważnym elementem nauki gry na saksofonie jest granie zespołowe. Efekty są nie do przecenienia. Gra zespołowa rozwija umiejętność grania i jednoczesnego słuchaniu drugiego instrumentalisty. Wspólne granie potrafi mobilizująco wpływać na dokładność artykulacyjną, odpowiednią intonację. Ponadto uczula na sposób prowadzenia frazy muzycznej. Dlatego na koniec pokażę dwa idealne na start zbiory opracowań na duet i zespół.

Na dobry początek przygody grania w duecie proponuję nuty "The Best Saxophone Duet Book Ever" Emmy Coulthard. Jest to materiał dostosowany do możliwości technicznych uczniów w pierwszych latach nauki. Zróżnicowanie poziomu trudności oraz gatunków muzycznych czyni ten zestaw atrakcyjnym pod względem pedagogicznym. Znajdziesz tu utwory z kręgu muzyki klasycznej takich kompozytorów jak Strawiński, Bartók czy Kabalewski. Wykonywanie duetów Wielkich Mistrzów z satysfakcją urozmaicisz folkiem, muzyką pop, oraz jazzowymi tematami Duke'a Ellingtona. Od wyboru do koloru :) Z pewnością wszystkie 32 opracowania zostaną wykorzystane z uśmiechem na twarzy. 

Ostatnie nuty w dzisiejszym zestawieniu to francuskie wydanie "Jouons ensemble" Vol. 1 Claude'a Delangle'a oraz Christophe'a Bois'a. Idealne na rozwinięcie umiejętności gry w zespole. Must have nauczycieli gry na saksofonie! Publikacja zawiera utwory na saksofon altowy i fortepian, duety, tria i kwartety saksofonowe autorstwa różnych kompozytorów. Gorąco polecam!

 
The Best Saxophone Duet Book Ever Jouons ensemble Vol. 1 - Claude Delangle, Christophe Bois

 Saksofoniści, łapcie nuty i niech dźwięki saksofonu cieszą uszy słuchaczy :) Powodzenia!

William Gillock - amerykański kompozytor, pedagog, aranżer. We wspomnieniach swoich uczniów, znajomych i współpracowników - elegancki i uprzejmy gentelmen. Ten niezwykle ceniony i lubiany kompozytor utworów edukacyjnych nie uważał siebie za wybitnego pianistę. W swojej skromności wręcz wspominał, że gdyby miał lepsze umiejętności techniczne, nie mógłby dobrze tworzyć kompozycji dla początkujących. Uważam, że dużo większe znaczenie miała tutaj jego wieloletnia praktyka nauczycielska. Codzienne obserwacje, co uczniom sprawia największą trudność, a co ich motywuje i rozwija, potrafił wykorzystać w kompozycjach, które grane były i nadal są z wielką radością przez kolejne pokolenia młodych adeptów fortepianu.

Jak oceniać grę uczniów - metoda Gillocka

Nie istnieje oficjalnie nic takiego jak "metoda Gillocka". Kiedy jednak poznajesz szerzej sposób pracy tego pedagoga, nie sposób zauważyć, że było w tym coś wyjątkowego i autorskiego. Przede wszystkim, po usłyszeniu wykonania, nigdy nie zostawiał uczniów bez słowa komentarza. Mogli usłyszeć: "Twoja kontrola tempa naprawdę zrobiła na mnie wrażenie", "Postaraj się dodać więcej iskry do swojej gry", albo proste "Dobrze wyćwiczone!". Zawsze sprawiedliwie, zawsze z szacunkiem. Innych nauczycieli zachęcał do bycia szczodrym w pochwałach, kiedy tylko są zasłużone. 

Zwracał szczególną uwagę na pozycję ciała pianisty, na rozluźnienie ramion i dłoni. Wiedział, że to podstawa, bez której trudno pracować nad kolorytem czy tonem gry. Te również były jego oczkiem w głowie - zależało mu, aby uczniowie potrafili wydobyć z instrumentu ciepły, niosący dźwięk. 

Jego wyróżnik to też poważne traktowanie nawet najmłodszych muzyków. Co pomyślelibyście gdyby Wasz nauczyciel fortepianu zapytał Was o opinię na temat swojej nowej kompozycji? Jeden z byłych uczniów - Henry Doskey - wspomina, że to się zdarzało. Kiedy przychodził na lekcje, zastawał rozłożone dzieła Debussy'ego, Ravela, albo właśnie manuskrypt Gillocka. W ten sposób szukał sposobu na zainteresowanie młodego muzyka na tyle, aby stanowiło to motywację do ćwiczeń na kolejne długie miesiące.

Myślę, że każdy z nas chciałby na swojej drodze spotkać tak wspierającego nauczyciela. Po prostu chciał pomóc Ci być lepszym - mówią jego uczniowie.

Panie Gillock - co zagrać?

W opowieściach o Williamie Gillocku przewija się fakt jego wielkiej świadomości, jak istotny w nauce gry jest repertuar - taki, który ucznia zainteresuje, zachwyci, nie znudzi, a zmotywuje, zainspiruje. Mówił, że uczeń chętnie poświęci czas na szlifowanie utworu jeśli uzna, że ten jest tego wart. Komponował więc utwory bardzo melodyczne, ponadczasowe. Zanim wybierzecie jakieś nuty dla siebie, poczujcie ten klimat i posłuchajcie:

Gillock krok po kroku

Niezwykłą zdolnością Williama Gillocka była umiejętność komponowania utworów "przyjaznych dla dłoni". Jego kompozycje brzmią zwykle tak, jakby były dużo trudniejsze do wykonania, niż są w rzeczywistości. Z tego względu są to szczególnie polecane nuty na fortepian dla początkujących. Wiele takich melodii znajdziecie w serii Accent on Gillock. Została ona pomyślana tak, aby podążać za uczniem w miarę rozwoju jego umiejętności. Możecie zdecydować się na zakup pojedynczych zeszytów albo wydania zebranego, w ładnej, matowej oprawie. W obu przypadkach w pierwszej części użyto większych nut, ale całość czyta się łatwo dzięki odpowiednim odstępom i rozmiarowi czcionki.

Accent On Gillock część 1 Accent on Gillock Complete

Gillock na recital i dla przyjemności

Martha Hilley, profesorka Uniwersytetu Teksanskiego w Austin i przyjaciółka Williama Gillocka napisała kiedyś: "Nauczyciele wiedzieli, że nie ma się co zastanawiać nad zakupem jego muzyki. Po prostu kupowali, przynosili do domu i zaczynali wykorzystywać w nauczaniu. Zainteresowanie uczniów i sukces były prawie stuprocentowo zagwarantowane." Zdaje się, że właśnie tak jest, bo kolekcja recitalowa z utworami Gillocka to jedna z najchętniej kupowanych w naszej księgarni. Głowisz się nad wyborem repertuaru dla swoich podopiecznych? Dwie poniższe pozycje to pewniaki.

William Gillock kolekcja Recital CollectionWilliam Gillock: Accent On The Seasons

Nowoorleańska dusza Williama Gillocka

Blisko 20 lat swojego życia William Gillock spędził w Nowym Orleanie. Tutaj prowadził swoje studio i przekazywał wiedzę młodym adeptom fortepianu. Nic dziwnego, że rytm nowoorleńskiego jazzu czuł dobrze, jak mało kto. Jeśli masz ochotę na muzyczną wycieczkę po uliczkach Nowego Orleanu z panem Gillockiem, możesz wybrać kompilację jego oryginalnych utworów na fortepian solo New Orleans Jazz Styles. Szczególnie polecam wydanie wszystkich zeszytów w komplecie, ponieważ daje ono dostęp online do nagrań wersji demonstracyjnych. Zwróć też uwagę na publikację z uproszczonymi aranżami oraz tę na cztery ręce.

William Gillock: New Orleans Jazz Styles Complete William Gillock: Simplified New Orleans Jazz Styles William Gillock: New Orleans Jazz Styles Duets

Przez style i epoki

Umiejętność Gillocka do komponowania w dowolnym stylu zaowocowała powstaniem takich zbiorów jak Preludia liryczne oraz Dookoła świata. W pierwszym - bawi się stylistyką romantycznych kompozytorów klasycznych jak Brahms czy Chopin. Drugi to zabawa w odtworzenie charakteru muzyki z różnych stron świata. Jeśli wybierzecie wznowione jubileuszowo wydanie preludiów, skorzystacie dodatkowo z nagrań audio utworów oraz przeczytacie autorskie notki wykonawcze kompozytora do każdego z nich.

Lyric Preludes in Romantic Style Gillock Gillock Lyric Preludes in Romantic Style wydanie jubileuszowe William Gillock: Accents Around The World

Sto lat panie Gillock

W zakamarkach YouTube odkryłam filmik, w którym ktoś zmontował kilka zdjęć z życia Williama Gillocka. Ścieżka dźwiękowa to Happy Birthday zaaranżowane swego czasu przez niego samego. Świetnie pasuje dziś, w 105. rocznicę jego urodzin. Sto lat panie Gillock! Jaka szkoda, że nie możemy już pana poznać osobiście.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium