Alenuty.pl księgarnia muzyczna
do kasy Wartość koszyka: 0,00 zł
Sprowadzamy nuty z całego świata
i wysyłamy ZA DARMO od 299 zł
 

Blog

Świętujemy urodziny Chopina - zobacz 7 wybranych serii nutowych i opowieści o nim!

0
Świętujemy urodziny Chopina - zobacz 7 wybranych serii nutowych i opowieści o nim!

Chopin dla świata jest jednym z najwybitniejszych kompozytorów romantycznych, dla Polaków najważniejszą osobowością muzyczną w naszej historii. Żył tylko 39 lat, a zostawił po sobie tyle muzyki, że inspiruje ona wielu po dziś dzień. Fortepian był od urodzenia obecny w życiu Chopina głównie z uwagi na matkę Chopina, która często przy nim siadała i grała. Samodzielną naukę gry na fortepianie rozpoczął jako sześciolatek, by już po roku wydać drukiem pierwszy utwór Polonez g-moll. W tym samym roku powstają również wydane pośmiertnie: polonez B-dur oraz Marsz wojskowy. Po dwóch latach nauki Chopin po raz pierwszy prezentuje się przed szerszą publicznością. W rok 1822 (Chopin ma 12 lat) w Pamiętnikach Warszawskich pojawia się wzmianka o Chopinie jako prawdziwym geniuszu muzycznym. Takie były początki, które kształtowały jego wrażliwość twórczą i muzyczną osobowość. Żył w niespokojnych czasach Powstania Listopadowego, dlatego większość dorosłego życia spędził na emigracji, tęskniąc za ojczyzną. Ta tęsknota i nostalgiczny smutek są mocno obecne w muzyce Chopina. Jego twórczość ma również wymowę patriotyczną szczególnie zaznaczoną w polonezach i mazurkach, traktowanych często jako synonim polskości.

 

O Chopinie, jego życiu i twórczości napisano bardzo wiele biografii i książek. Powstały również filmy opowiadające o perypetiach życia geniusza. Dla młodego widza polecam nietypowy jak na obecne czasy film "Latająca maszyna". Opowiada on o Chopinie osadzając jednak jego muzykę we współczesności, w życiu zwyczajnego dziecka z kamienicy. W filmie słuchamy najróżniejszych utworów z dorobku Chopina wykonywanych przez jednego z wybitniejszych pianistów współczesnych Lang Lang. Osobę Chopina przybliża również, głównie dzieciom, Wanda Chotomska w swojej opowieści "Muzyka Pana Chopina". Ciekawie
opowiedziana historia życia Chopina uzupełniona została najważniejszymi utworami mistrza zamieszczonymi na dołączonej płycie. Pozwala nie tylko poznać ciekawostki z życia kompozytora, spojrzeć na nie oczami dziecka, ale również poznać jego muzykę.Wszystkie dzieła Chopina zostały zebrane w dwóch seriach wydawniczych wydanych przez PWM: Complete Works pod redakcją Paderewskiego oraz Wydanie Narodowe pod redakcją profesora Ekiera.

Complete Works to najpopularniejsza seria wydań utworów Fryderyka Chopina przygotowana około 100 lat temu przez I. J. Paderewskiego, L. Bronarskiego i J. Turczyńskiego. Redaktorzy tego wydania skupili się na najwierniejszym oddaniu zamysłu kompozytora dlatego wielką wagę przywiązywali do rękopisów, kopii zatwierdzonych przez samego Chopina oraz do pierwszych wydań.Natomiast Wydanie Narodowe to pierwsze na świecie, współczesne źródłowo krytyczne wydanie kompletu dzieł wszystkich Fryderyka Chopina. Redaktorami wydania są Jan Ekier i Paweł Kamiński i swoją pracę oparli na podstawie wszystkich dostępnych źródeł - rękopisów, kopii zatwierdzonych przez samego Chopina i pierwszych wydań. Jego celem jest przedstawienie całej zachowanej twórczości Chopina w jej autentycznym kształcie wzbogaconych o komentarz redakcyjny.Poza wydaniami dzieł Chopina na fortepian wydane zostały przez PWM również transkrypcje poszczególnych utworów na klarnet, flet, gitarę, wiolonczelę i skrzypce.Na szczególną uwagę zasługują opracowania nutowe utworów Chopina dla dzieci i młodzieży. Są to nuty często w tak zwanym łatwym układzie, który pozwala zagrać utwory Chopina również początkującym muzykom:

Najpiękniejszy Chopin na fortepianNajłatwiejszy Chopin na fortepian

Dzieła Chopina zostały transponowane na zespoły instrumentalne i wydane przez PWM w serii Polska muzyka kameralna

 

Pisząc o Chopinie trudno mi nie wspomnieć o pięknych opatrzonych autografem mistrza gadżetach muzycznych jak filcowe etui do telefonu, podkładka pod mysz, torba ekologiczna czy teczka na nuty lub dokumenty:

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl