Alenuty.pl księgarnia muzyczna
do kasy Wartość koszyka: 0,00 zł
Sprowadzamy nuty z całego świata
i wysyłamy ZA DARMO od 300 zł
 

Blog

Rodzinne kolędowanie, czyli po co sięgnąć na nasze półki

0
Rodzinne kolędowanie, czyli po co sięgnąć na nasze półki

Kolędowanie, to bycie razem

Boże Narodzenie zajmuje wśród świąt chrześcijańskich pozycję niezwykłą. Święto od wieków inspiruje artystów różnych wyznań chrześcijańskich, czego dowodem są komponowane na tę uroczystość hymny, motety, msze, nieszpory, pastorelle oraz najliczniejsza grupa - kolędy i pastorałki. I przy tej grupie się dziś zatrzymam!

Kolęda! Zajmuje wyjątkowe miejsce w historii kultury polskiej. Jej wielka popularność wśród wszystkich warstw społecznych na przestrzeni stuleci sprawiła, że jest ważnym przejawem życia religijnego, kulturalnego i artystycznego. Cudownie rozbrzmiewa w wielu polskich domach. W gronie bliskich nabiera szczególnej wartości.

Wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek to dobra okazja do nawiązywania i pogłębiania relacji z bliskimi. Bycia tu i teraz. Bez pośpiechu, telefonów, telewizji. Czy jeszcze tak umiemy? Kolędowanie to swoiste pochylenie się nad żłóbkiem małego Jezusa. W gąszczu ozdób świątecznych, prezentów, nawoływania, co musisz jeszcze zrobić przed świętami bo inaczej magia świąt zgaśnie, zapomina się najważniejszym - o byciu, po prostu byciu razem, nie tylko ciałem... o prawdziwej obecności. Kolędowanie sprzyja doświadczaniu świąt. Umożliwia zatrzymanie się na chwilę bez presji i ciśnienia. To niewymuszona radość i trwanie tu i teraz.

Cieszy mnie fakt, iż kolędowanie w Polsce jest nadal powszechne. Ilość koncertów poświęconych śpiewaniu kolęd jest niezwykle radująca. Piękna muzyczna oprawa, ciekawe aranżacje, znane głosy co roku rozbrzmiewają na dużych i małych scenach. A jak to jest z naszym kolędowaniem w zaciszu domowym? Czy nadal jest praktykowane? Czy może media zastąpiły wspólny śpiew, grę na instrumentach? Jak to jest u Ciebie? W Twoim domu? Dzisiejszy wpis ma zainspirować, podpowiedzieć co wybrać, szepnąć co nieco o tym, co sprawdzi się najlepiej podczas wspólnego kolędowania:) Ale zanim sięgnę po materiały z naszej księgarni cofnijmy się na chwilę do początków kolędowania. 

Czy wiesz, że... czyli krótka historia, która Cię zadziwi 

Termin "kolęda" pochodzi od łacińskiego słowa calendae, co oznacza pierwszy dzień miesiąca. Geneza kolędowania sięga 45 r.p.n.e. Dawno nie cofałam się do tego okresu😊 Zatem przenieśmy się na chwile w czasie. Po reformie kalendarza dokonanej z inicjatywy Juliusza Cezara calendae styczniowe rozpoczynały nowy rok. Pierwotnie kolęda była pieśnią towarzyszącą odwiedzinom właśnie w tym pierwszym dniu roku. Tekst kolęd obejmował formuły powitalne i pochwalne na cześć gospodarzy. Dopiero później wykształciła się kolęda rozumiana jako pieśń religijna o tematyce związanej z narodzeniem Chrystusa.
Pieśni bożonarodzeniowe zaczęto nazywać kolędami na przełomie XVII i XVIII wieku. Wtedy to powstała większość śpiewanych do dziś polskich kolęd. Za najstarszą polską kolędę uważa się tekst z 1424 roku „Zdrów bądź królu anielski". W XVI wieku zaczęto coraz częściej tłumaczyć na język polski kolędy łacińskie i czeskie. Wiele z nich ma charakter czułych kołysanek np. „Lulajże Jezuniu", „Jezus malusieńki", „Oj maluśki". W okresie baroku kolędy w połączeniu z piosenkami ludowymi przybrały postać pastorałek. Wówczas powstały „Dzisiaj w Betlejem", „Przybieżeli do Betlejem pasterze", czy „Wśród nocnej ciszy".

Szczypta inspiracji do wspólnego rodzinnego kolędowania

Zanim w naszych domach uniesie się zapach piernika i pomarańczy, zadbaj o przygotowanie nut i śpiewników, które z przyjemnością wykorzystacie przy wspólnym kolędowaniu. To nic, że ciocia nie gra na żadnym instrumencie, a Twoje dziecko nie grało jeszcze w większym gronie. Mam kilka propozycji jak zaangażować większe grono. Zróbcie to dla swoich pociech, dla przeżycia cudownego czasu inaczej niż na co dzień. Wykonanie melodii w jednym czasie, w tym samym rytmie, z jednym tekstem może stać się niezapomnianym doświadczeniem. I nawet nie będąc zawodowcem, można to robić z satysfakcją.

W naszej księgarni znajdziesz nuty z podanymi akordami, które umożliwią wykonanie kolęd z gitarowym akompaniamentem. Idealne do wykonania w domowym zaciszu, w gronie bliskich i przyjaciół, przy wigilijnym stole i w czasie świątecznych spotkań. Doskonałym wyborem są "Kolędy" w opracowaniu Marty Gerus. W zbiorze tym znajduje się aż 35 kolęd na głos, fortepian i gitarę, co daje mnóstwo możliwości wspólnego grania. Nuty z powodzeniem wykorzystasz jeśli w Waszym gronie znajdują się grający na pianinie i gitarze, ale nie tylko.  Dodatkowo linia głosu to idealny materiał do gry dla flecistów, czy skrzypków. Pierwszy składnik każdego akordu to, także świetny pomysł na zaangażowanie kogoś do gry np. na dzwonkach.

Polecam Twojej uwadze również nuty na dwa flety proste Marcina Lemiszewskiego z akordami gitarowymi.

Bębenek, tamburyn, triangle, dzwonki to patent na niemuzyków 

Instrumenty perkusyjne, jeśli takowe posiadasz są świetnym rozwiązaniem dla osób przy świątecznym stole, które nie są instrumentalistami. Włączenie takich osób do wspólnego grania  może okazać się świetnym doświadczeniem, a przede wszystkim przyniesie ogromną radość najmłodszym, którzy uwielbiają, gdy ich bliscy robią coś wspólnie. Zbiór  popularnych melodii i kolęd zawartych w opracowaniu Agnieszki Kreiner-Bogdańskiej na zespół instrumentalny to materiał z którego skorzysta mały i duży muzyk grający na trąbce, skrzypcach, flecie czy saksofonie. Nuty zawierają partię pianina. Opracowanie łatwe, ale bardzo ciekawe.

Kolędowanie z dziećmi- co się najlepiej sprawdzi?

Pierwsza książka to strzał w dziesiątkę dla każdego, kto w swoim gronie posiada dzieci. "O kolędach. Gawęda" to nie tylko łatwe nuty, ale i opowieść o kolędach, która zaciekawi zarówno dziecko jak i dorosłych. Pozycja ta tłumaczy i interpretuje nie do końca zrozumiałe, starodawne wyrazy i wyrażenia, a przepiękne ilustracje doskonale wprowadzają w bożonarodzeniowy nastrój.  

 Polecam również zbiór kolęd w opracowaniu Romany Rataj. Są to łatwe nuty na instrumenty szkolne, w których najdziesz linię melodyczną flety podłużne, partię dzwonków chromatycznych oraz instrumentów perkusyjnych. Zakres wykorzystania tych nut jest oczywiście zdecydowanie szerszy, ponieważ każda z partii może zastać przez inne instrumenty, których nie ogranicza klucz bądź skala. 

O kolędach. Gawęda  Kolędy dla dzieci na instrumenty szkolne

Na koniec myśląc o repertuarze dziecięcym szczególnie polecę Tobie zbiór Wandy Chotomskiej "Kolędy i pastorałki", który zawiera mniej znane, ale bardzo ciekawe melodie, które urozmaicą Waszą kolędowy program:) Dodatkowo na dołączonej płycie CD Zespół Dziecięcy Łejery z Poznania śpiewa prezentowane w książce kolędy i pastorałki.

Po więcej warto sięgnąć na półkę z kolędami i pastorałkami na wszystkie instrumenty. 

Życzę wspaniałych chwil z kolędą.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl