Alenuty.pl księgarnia muzyczna
do kasy Wartość koszyka: 0,00 zł
Sprowadzamy nuty z całego świata! DARMOWA dostawa już od 299 zł!
ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Facebook ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Instagramikona i link do kanału Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Youtube

Blog

Nuty na kontrabas dla początkujących - 3 nowości dla małych kontrabasistów

0
Nuty na kontrabas dla początkujących - 3 nowości dla małych kontrabasistów

Podręcznik do nauki gry na kontrabasie dla najmłodszych to wielkie novum na polskim rynku wydawnictw muzycznych. "Szkoła na kontrabas mini, midi i maxi" - bo tak nazywają się poszczególne części została napisana przez Grzegorza Frankowskiego i powstała na bazie doświadczeń i pracy z dziećmi w różnym wieku, zatem i z tymi 6-7 letnimi.

Kim jest autor podręcznika?

To kontrabasista przez wiele lat grający w Capelli Cracoviensis. Zdobywca Fryderyka z kwintetem Piazzoforte. A na co dzień uczy w szkole muzycznej w Krakowie prowadząc klasę kontrabasu dla dzieci od 6 roku życia. Praktyk zatem wie o czym pisze.

Co zmotywowało autora do napisania szkoły?

Brak programów nauczania dla dzieci od 6 roku życia i tym samym podręcznika dedykowanego najmłodszym oraz trudności w dostępie do odpowiednich materiałów. Do tej pory były to jedynie wydawnictwa anglo- u francuskojęzyczne.

szkoła na kontrabas dla dzieci

Metoda łatwego startu wg Frankowskiego

Założenia metody, opisanej w podręczniku to przede wszystkim dostosowanie wielkości instrumentu do wzrostu dziecka oraz stworzenie warunków, w których czuje się ono bezpiecznie. Dlatego obecność rodziców czy opiekunów na początkowych lekcjach jest zalecana. Przez to dziecko stawia swoje pierwsze kroki z instrumentem w przyjaznym gronie najbliższych osób. A do tego autor od samego początku zachęca nie tylko do gry samodzielnej (to oczywiste), ale także do muzykowania w zespole - także z rodzicami. Szczególną wagę przywiązuje do relacji uczeń - nauczyciel - rodzic - argumentując, że im lepsza relacja, tym łatwiejszy start dla dziecka i szansa na powodzenie w edukacji muzycznej w przyszłości.

Co zawiera podręcznik?

Nauczyciel pracuje z dzieckiem w oparciu o proste bliskie dziecku lub łatwe do zapamiętania melodie. I nie są to gamy i pasaże. Te konieczne do ćwiczeń melodie wplecione zostały w kontekst wybranych utworów. W podręczniku znajdziemy przede wszystkim melodie ludowe, piosenki dziecięce, miniatury muzyki klasycznej i filmowej. Ćwiczenia oparte zostały na wymyśleniu, wykonaniu i zapisaniu własnych melodii, dla których bazą są podane dźwięki i schematy rytmiczne. Nauka gry rozpoczyna się od IV pozycji, pierwsze dźwięki dziecko wydobywa grając pizzicato, a praca ze smyczkiem ma swój początek poprzez wydobywanie łatwych flażoletów. W podręczniku są także łatwe akompaniamenty do ćwiczeń napisane w formie partii drugiego kontrabasu albo fortepianu. 

Zachętą do korzystania z Szkoły na kontrabas mini Grzegorza Frankowskiego niech będą słowa autora: "Najważniejszy jest fakt, że główną motywacją działań dziecka są emocje. Oznacza to, że chcą robić to, co lubią, to co przynosi im radość, przyjemność i satysfakcję. Należy zadbać o to, aby większość ćwiczeń kończyła się dla dziecka sukcesem. Bezcenne są uśmiech i akceptacja wyrażające pochwałę dobrych efektów pracy zamiast akcentowania błędów." A pomoże Wam w takiej właśnie pracy z dziećmi owa Szkoła na kontrabas!

Jakie nuty na kontrabas dla początkujących wybrać?

Poza podręcznikiem warto zwrócić uwagę na dwie nowości autorstwa Ryszarda Kuska. "Etiudowe oczko" czyli 21 etiud na kontrabas solo. Doskonale nadają się do ćwiczeń zagadnień technicznych i muzycznych wpisanych w najprostsze tonacje. "W dawnym stylu" - trzy kompozycje na kontrabas z fortepianem, każda na nieco wyższym poziomie niż poprzednia. Na dobry początek mamy sonatę Nadzieja, następnie przechodzimy do Concertina, aby zakończyć na Scherzo (to poziom wirtuozowski).

(artykuł napisałam na podstawie Edukacyjnego Magazynu Muzycznego Skala 7/2016 wydawanego przez PWM)

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium