Alenuty.pl księgarnia muzyczna
do kasy Wartość koszyka: 0,00 zł
Sprowadzamy nuty z całego świata i wysyłamy za darmo od 199 zł!
ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Facebook ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Instagramikona i link do kanału Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Youtube

Blog

Nowa szkoła na gitarę dla początkujących

0
Nowa szkoła na gitarę dla początkujących

Sam początek podręcznika "Szkoła na gitarę - podstawy gry melodycznej i akordowej" to podstawowe objaśnienia dotyczące postawy ciała czyli jak trzymać i w jakiej pozycji grać na gitarze. Autor zamieścił również informacje o tym jak nazywają się poszczególne elementy instrumentu. Wyjaśnienia są krótkie i rzeczowe, bez nadmiernego rozpisywania się. Autor podręcznika wychodzi bowiem z założenia, że praktyka przy początkującym gitarzyście-amatorze jest ważniejsza niż duża dawka teorii.
Z części teoretycznej dowiadujemy się tego co najistotniejsze: wiemy jak siadamy i wiemy jak nazywają się puste struny. A teraz do dzieła!

Pierwsza lekcja - a jest ich 30 - to początki gry, najpierw metodą beznutową przy prostym tłumaczeniu rytmu i uderzania pojedynczych strun. Kolejna lekcja to już granie na różnych strunach, jednak cały czas na wiolinowych. Pozwala to w łatwy sposób zapamiętywać nazwy strun i rozpoznawanie ich na gitarze.
W następnej lekcji poznajemy zapis nutowy, przedstawiony w prosty i czytelny sposób, tak aby w kolejnych lekcjach pracować już z zapisem nutowym. Wszystko to wsparte jest ilustracjami i rzeczowym krótkim opisem. Od strony metodycznej ćwiczenia poukładane są w odpowiedniej kolejności, tak aby w łatwy sposób przyswajać sobie grę na poszczególnych strunach. Sama wiedza dozowana jest stopniowo. To wszystko sprawia, że książka zachęca do regularnych ćwiczeń.
Podręcznik zawiera również zadania do wykonania takie jak: podpisywanie dźwięków, numeru struny jak i ćwiczenia dotyczące zagadnień rytmicznych. Zdecydowanie widać tu doświadczenie autora w pracy z uczniami. Ćwiczenia są realne do wykonania na poszczególnym poziomie zaawansowania.
Autor zawarł w książce zagadnienia gry akordowej, i tu bardzo podoba mi się podejście na zasadzie grania akordów na np. 3 strunach. Na tym poziomie trudne jest położenie niektórych akordów używając trzech czy czterech palców, tutaj zabawę z akordami rozpoczynamy w znacznie łatwiejszej formie.
Jest to świetny wstęp do późniejszego wykorzystywania gitary jako instrumentu akompaniującego. 

Książkę Szkoła na gitarę - podstawy gry melodycznej i akordowej autorstwa Tomasza Trojanowskiego polecam zarówno wytrwałym samoukom, jak i nauczycielom do wykorzystania podczas codziennej pracy z uczniami, szczególnie początkującymi.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium