Alenuty.pl księgarnia muzyczna
do kasy Wartość koszyka: 0,00 zł
Sprowadzamy nuty z całego świata! Wysyłamy za DARMO od 199 zł!
ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Facebook ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Instagramikona i link do kanału Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Youtube

Blog

Nauka gry na skrzypcach – jaki podręcznik wybrać?

0
Nauka gry na skrzypcach – jaki podręcznik wybrać?

Po jakie polskie podręczniki z księgarni Alenuty.pl warto sięgnąć, zaczynając przygodę ze skrzypcami? - posłuchajcie Małgorzaty Wojciechowskiej, czyli Skrzypczyni.

W początkowym etapie nauki gry na skrzypcach należy przyswoić mnóstwo nowych informacji. Podanie ich w przystępnej formie może być dużym ułatwieniem i zachętą do dalszych poszukiwań. Poniższe pozycje uzupełniają się wzajemnie, pozwalając rozwinąć przeróżne kompetencje u najmłodszych adeptów sztuki muzycznej. Z takiego zestawu mogą skorzystać również starsze osoby, jeśli dopiero rozpoczynają przygodę ze skrzypcami. Po te podręczniki z powodzeniem mogą sięgnąć zarówno dzieci, jak i młodzież oraz dorośli rozpoczynający naukę gry w dowolnym momencie.

Podręczniki do nauki gry na skrzypcach

1. Antoni Cofalik – Skrzypcowe ABC

Skrzypcowe ABC szkoła gry na skrzypcach Cofalik

Ten podręcznik gry na skrzypcach stawia zarówno na praktykę, jak i teorię. Przystępny język to również zaleta treści tej książki. Płynnie i wręcz niepostrzeżenie uczeń przechodzi do wykorzystania nowo nabytych umiejętności wraz z realizacją opisanych ćwiczeń i zadań w każdym z kolejnych rozdziałów, które ułożone są według stopnia trudności. W podręczniku znajdują się także ilustracje i zdjęcia przedstawiające prawidłową postawę i poszczególne elementy aparatu gry. Zerkając na ostatnie strony podręcznika można odnieść słuszne wrażenie, iż zrealizowanie tego materiału pozwoli osiągnąć dość zaawansowany stopień wtajemniczenia w sztukę gry na skrzypcach. Część zawartych tu utworów można wykonywać również z akompaniamentem.

Książka z nutami dla akompaniatora znajduje się tutaj: Akompaniament fortepianowy do podręcznika Skrzypcowe ABC

Warto również podkreślić, że dla najmłodszych uczniów, rozpoczynających spotkania z muzyką już w przedszkolu, przystosowana jest wersja „Małe abc na skrzypce”. Krótkie utworki zapisane są na dużej pięciolinii, co zdecydowanie ułatwia proces nauki. Książkę znajdziesz tutaj: Małe ABC na skrzypce Antoniego Cofalika

2. Ewa Iwan - Ładnie gram na skrzypcach

Ładnie gram na skrzypcach Ewa Iwan

Zbiór „Ładnie gram na skrzypcach” zawiera autorskie piosenki i utwory, które obrazowo odnoszą niektóre problemy techniczne czy zagadnienia rytmiczne do znanych zjawisk („Zamyślenie”, „Gonitwa”), przedmiotów („Piłka”, „Karuzela”) czy zwierząt („Dzięcioł”, „Ślimak”, „Kukułka”).

Słowa ułożone do melodii pomagają zapoznać się z każdym utworem oraz jego rytmem i charakterem. Jest to zdecydowanie pozycja, która pozwala uzupełnić umiejętności zdobywane na lekcjach oraz w pracy z innymi podręcznikami.

Na samym końcu książki znajduje się mała ściąga z tłumaczeniem pojęć muzycznych napotkanych w trakcie nauki.

Książka z nutami dla akompaniatora znajduje się tutaj: Akompaniament fortepianowy do podręcznika Ładnie gram na skrzypcach

3. Sławomir Tomasik - Abecadło dwudźwiękowe dla dzieci

Abecadło dwudźwiękowe na skrzypce Tomasik

Z założenia jest to materiał przeznaczony do zrealizowania w trzech pierwszych latach nauki, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z niego również w późniejszym etapie nauczania.
Wykonywanie dwudźwięków jest trudnym, lecz bardzo potrzebnym elementem gry na skrzypcach.

Aby pierwsze zetknięcie z tym zagadnieniem było pomyślne i owocne, ćwiczenia zawarte w tym podręczniku są krótkie, a ich tytuły budzą pozytywne skojarzenia, co również może wpływać na chęć ćwiczenia u najmłodszych (i nie tylko!). W pracy z dziećmi można tu wykorzystać element zdobywania punktów i nagród – każde ćwiczenie ma przydzieloną wartość punktową.

Niektóre zadania poprzedzone są wierszykiem, a inne są tak skonstruowane, by można było zaśpiewać wiodącą melodię.

Na końcu książki znajduje się również miejsce na notatki.

Metoda Suzuki

Suzuki Violin School podręczniki do nauki gry na skrzypcach metoda suzuki

Nazwisko Shinichiego Suzuki z pewnością znane jest wszystkim skrzypkom.

Po podręcznik jego autorstwa sięgają uczniowie, którzy uczęszczają na zajęcia prowadzone tak zwaną Metodą Suzuki. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać zawarte w podręczniku utwory w nauce tradycyjną metodą.

Kilkuczęściowy podręcznik Suzuki Violin School jest tak skonstruowany, że pozwala przejść drogę od pojedynczych pociągnięć po pustej strunie aż do skomplikowanych, poważnych dzieł literatury skrzypcowej.

Nic nie dzieje się jednak samo, konieczna jest wytrwała codzienna praca!

Gamy, etiudy, ćwiczenia…

Każdy uczeń, który właśnie rozpoczyna naukę gry na skrzypcach chciałby od razu grać piękne melodie i znane, zasłyszane wcześniej utwory. Cele te można osiągnąć szybciej, zdobywając doświadczenie i umiejętności techniczne grający gamy, pasaże i etiudy – czyli ćwiczenia na konkretne działania w prawej i lewej ręce. W codziennej pracy warto zatem ująć czas na ćwiczenie gam i sięgnąć po następujące pozycje:
 
Gamy i pasaże na skrzypce Krotkiewski Gamy dwu trzy i czterooktawowe na skrzypce Cofalik
Każdy skrzypek ma też swój ulubiony zbiór etiud. Który z nich będzie Twoim ulubionym?
 

42 etiudy na skrzypce solo - Rodolphe Kreutzer Etiudy op. 36 z. 1 na skrzypce - Jacques Féréol Mazas Etiudy na skrzypce solo op. 73 - Charles Dancla Franz Wohlfahrt: 60 Etuden - 60 Studies op. 45 - etiudy na skrzypce Ulubione etiudy na skrzypce - nuty na skrzypce - Antoni Cofalik

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium