Po jakie polskie podręczniki z księgarni Alenuty.pl warto sięgnąć, zaczynając przygodę ze skrzypcami? - posłuchajcie Małgorzaty Wojciechowskiej, czyli Skrzypczyni.
Aktualizacja sierpień 2024 W początkowym etapie nauki gry na skrzypcach należy przyswoić mnóstwo nowych informacji. Podanie ich w przystępnej formie może być dużym ułatwieniem i zachętą do dalszych poszukiwań. Poniższe pozycje uzupełniają się wzajemnie, pozwalając rozwinąć przeróżne kompetencje u najmłodszych adeptów sztuki muzycznej. Z takiego zestawu mogą skorzystać również starsze osoby, jeśli dopiero rozpoczynają przygodę ze skrzypcami. Po te podręczniki z powodzeniem mogą sięgnąć zarówno dzieci, jak i młodzież oraz dorośli rozpoczynający naukę gry w dowolnym momencie.
Podręczniki do nauki gry na skrzypcach
1. Antoni Cofalik – Skrzypcowe ABC
Ten podręcznik gry na skrzypcach stawia zarówno na praktykę, jak i teorię. Przystępny język to również zaleta treści tej książki. Płynnie i wręcz niepostrzeżenie uczeń przechodzi do wykorzystania nowo nabytych umiejętności wraz z realizacją opisanych ćwiczeń i zadań w każdym z kolejnych rozdziałów, które ułożone są według stopnia trudności. W podręczniku znajdują się także ilustracje i zdjęcia przedstawiające prawidłową postawę i poszczególne elementy aparatu gry. Zerkając na ostatnie strony podręcznika można odnieść słuszne wrażenie, iż zrealizowanie tego materiału pozwoli osiągnąć dość zaawansowany stopień wtajemniczenia w sztukę gry na skrzypcach. Część zawartych tu utworów można wykonywać również z akompaniamentem.
Książka z nutami dla akompaniatora znajduje się tutaj: Akompaniament fortepianowy do podręcznika Skrzypcowe ABC
Warto również podkreślić, że dla najmłodszych uczniów, rozpoczynających spotkania z muzyką już w przedszkolu, przystosowana jest wersja „Małe abc na skrzypce”. Krótkie utworki zapisane są na dużej pięciolinii, co zdecydowanie ułatwia proces nauki. Książkę znajdziesz tutaj: Małe ABC na skrzypce Antoniego Cofalika
2. Ewa Iwan - Ładnie gram na skrzypcach
Zbiór „Ładnie gram na skrzypcach” zawiera autorskie piosenki i utwory, które obrazowo odnoszą niektóre problemy techniczne czy zagadnienia rytmiczne do znanych zjawisk („Zamyślenie”, „Gonitwa”), przedmiotów („Piłka”, „Karuzela”) czy zwierząt („Dzięcioł”, „Ślimak”, „Kukułka”).
Słowa ułożone do melodii pomagają zapoznać się z każdym utworem oraz jego rytmem i charakterem. Jest to zdecydowanie pozycja, która pozwala uzupełnić umiejętności zdobywane na lekcjach oraz w pracy z innymi podręcznikami.
Na samym końcu książki znajduje się mała ściąga z tłumaczeniem pojęć muzycznych napotkanych w trakcie nauki.
Książka z nutami dla akompaniatora znajduje się tutaj: Akompaniament fortepianowy do podręcznika Ładnie gram na skrzypcach
3. Sławomir Tomasik - Abecadło dwudźwiękowe dla dzieci
Z założenia jest to materiał przeznaczony do zrealizowania w trzech pierwszych latach nauki, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z niego również w późniejszym etapie nauczania.
Wykonywanie dwudźwięków jest trudnym, lecz bardzo potrzebnym elementem gry na skrzypcach.
Aby pierwsze zetknięcie z tym zagadnieniem było pomyślne i owocne, ćwiczenia zawarte w tym podręczniku są krótkie, a ich tytuły budzą pozytywne skojarzenia, co również może wpływać na chęć ćwiczenia u najmłodszych (i nie tylko!). W pracy z dziećmi można tu wykorzystać element zdobywania punktów i nagród – każde ćwiczenie ma przydzieloną wartość punktową.
Niektóre zadania poprzedzone są wierszykiem, a inne są tak skonstruowane, by można było zaśpiewać wiodącą melodię.
Na końcu książki znajduje się również miejsce na notatki.
Metoda Suzuki
Nazwisko Shinichiego Suzuki z pewnością znane jest wszystkim skrzypkom.
Po podręcznik jego autorstwa sięgają uczniowie, którzy uczęszczają na zajęcia prowadzone tak zwaną Metodą Suzuki. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać zawarte w podręczniku utwory w nauce tradycyjną metodą.
Kilkuczęściowy podręcznik Suzuki Violin School jest tak skonstruowany, że pozwala przejść drogę od pojedynczych pociągnięć po pustej strunie aż do skomplikowanych, poważnych dzieł literatury skrzypcowej.
Nic nie dzieje się jednak samo, konieczna jest wytrwała codzienna praca!
Gamy, etiudy, ćwiczenia…
Nowości na półce z podręcznikami skrzypcowymi
W ostatnim czasie wprowadziliśmy na półki księgarni nowe podręczniki, o które pytali nauczyciele skrzypiec. Sprawdź tytuły poniżej - może wzbogacą i urozmaicą także Twój warsztat pracy: