Alenuty.pl księgarnia muzyczna
do kasy Wartość koszyka: 0,00 zł
Sprowadzamy nuty z całego świata! DARMOWA dostawa już od 299 zł!
ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Facebook ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Instagramikona i link do kanału Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Youtube

Blog

Najpopularniejsze nuty na chór mieszany SATB

0
Najpopularniejsze nuty na chór mieszany SATB

Przyglądając się historii chóralistyki trzeba cofnąć się do średniowiecza. To tu znajdziemy cały zestaw źródeł tej muzyki. Powstanie pierwszych chorałów zapoczątkowało niewiarygodny rozwój chóralistyki, który trwa po dzień dzisiejszy. Jednakże dziś pozostawię średniowiecze, a Wielkich Mistrzów z kolejnych epok potraktuję po macoszemu. Zanim przejdę do sedna spieszę podkreślić: pieśni i utwory sakralne autorstwa Bacha, Mozarta, Beethovena, czy Vivaldiego zajmują bardzo ważne miejsce na półkach naszej księgarni, ale ich spora ilość wymaga zupełnie odrębnego wpisu na blogu. Wyłonię przede wszystkim twórców współczesnych. Wraz z Joanną, która zna bardzo dobrze Wasze opinie o naszych produktach, stworzyłyśmy listę najbardziej popularnych nut na chór mieszany w naszej księgarni. Zatem dobierz z nami odpowiedni repertuar na nadchodzący sezon artystyczny i czerp radość z płynących dźwięków Twojego chóru. Zapraszam!

Zobacz co wybierają chórzyści

Na początek Will Todd - pan, którego nie trzeba przedstawiać. Utwory kompozytora to propozycja dla osób lubiących połączenia jazzu z operą, muzyką kościelną, czy oratorium. Niezwykłe przemieszanie środków stylistycznych i harmonii, która w zadziwiający sposób nie gryzie się w tym intrygującym mixie. Wręcz przeciwnie, ta różnorodność współistnieje w zupełnej zgodności, tworząc przy tym nową jakość muzyki. Poniższe nuty "Song of peace" są bardzo osobiste. Charakteryzują się rozpoznawalną harmonią jazzową Todda. Zapadające w pamięć melodie oraz mocne i osobiste teksty napisane ku pamięci matki kompozytora będą z pewnością podróżą w muzykę przepełnioną emocjami.

Szukasz czegoś "lżejszego"? W kategorii z nutami na chór mieszany zdecydowanie jaśniejsze dźwięki znajdziesz u Sarah Quartel. Tu słychać wyraźnie pozytywne wibracje i lekkość.

Kolejne nuty "Sacred Choral Works" Marka Raczyńskiego - wieloletniego chórzysty "Poznańskich Słowików" - to niezwykle przejmujące chorały, które sprawią, że powrócicie do źródeł.

Na koniec wielka niespodzianka dla miłośników wrażliwości Agnieszki Osieckiej. Nuty są z nami od niedawna i jesteśmy bardzo szczęśliwi, że chórzyści doczekali się opracowań piosenek tej niesamowitej artystki. Mistrzostwo świata w prowadzeniu melodii i bezbłędne konkluzje zawarte w strofach, jedyne w swoim rodzaju kolory płaszczyzn harmonicznych – to wszystko na wyciągniecie ręki i głosu:)

Will Todd: Songs of Peace Sarah Quartel: Songbook Sacred Choral Works Vol. 1 Aleksandra Wojtaszek: Pogoda na szczęście

Przebój Queen dla Twojego chóru

Queen: We Will Rock You

Pokuszę się o stwierdzenie, że nie ma bardziej znanego i charakterystycznego rytmu niż ten wyklaskany i wytupany przez Freddiego Mercury'ego w kawałku "We Will Rock You". Ręce i nogi rwą się same do ruchu. To idealny numer, by włączyć publiczność do muzycznej aktywności. Taki utwór pozostawi na długo dobre wrażenie. Idealne np. na zakończenie koncertu, na luzie, a do tego bardzo lubiane nie tylko przez miłośników Queenów.

Serie wydawnicze, które zawładnęły sercami chórzystów

"Śpiewajmy Polskę" to niezwykła antologia 100 pieśni i utworów patriotycznych powstała z ramienia PWM. Owoc projektu został okraszony ujmującym opisem. Polecam Ci lekturę:
"Prezentowany repertuar pieśni i utworów patriotycznych jest ujętą na pięciolinii wizją długiej i skomplikowanej historii Niepodległej, zaś składające się nań poszczególne utwory są zapisem głosu wielu pokoleń Polaków, z którego – niezależnie od okoliczności powstania, późniejszych przekształceń, czy reprezentowanego typu artystycznej wypowiedzi – wybrzmiewa miłość do ojczyzny."
Co ważne, każda pieśń posiada komentarz uwzględniający najnowsze ustalenia badawcze. Opisy przybliżają okoliczności powstania pieśni oraz przekształcenia warstwy tekstowej i muzycznej. Całość dopełniona jest biogramami autorów słów, melodii oraz opracowania zawartego w zbiorach repertuaru. Cała seria Antologia Pieśni Patriotycznej jest warta poznania!

Śpiewajmy Polskę! Gaude, mater Polonia i inne pieśni patriotyczne Śpiewajmy Polskę! Piechota i inne pieśni patriotyczne

Drugą serią, którą pragnę wyróżnić są zbiory autorstwa Boba Chilcotta - wielkiego miłośnika muzyki chóralnej. Jest to najpopularniejsza seria nut na chór w naszej księgarni. Bob Chilcott jest jednym z najczęściej wykonywanych na świecie kompozytorów i aranżerów muzyki chóralnej. I nie ma co się dziwić. Jego twórczość bowiem odzwierciedla szeroki gust w zakresie stylów muzycznych. Niesamowita różnorodność łapie za serca publiczność jak i samych wykonawców. Kompozytor jest niezwykle zaangażowany w pisanie muzyki dedykowanej chórom z czego bardzo się cieszymy! Szczególną sympatią darzy chóry amatorskie. Jego utwory charakteryzuje imponujący kunszt melodyczny oraz nowatorskie rozwiązania wyrazowe. O samym kompozytorze niezwykle trafnie pisze The Guardian: "Jako dyrygent chóralny i kompozytor Bob Chilcott jest czczony. Rozumie chóry i wydobywa z nich to, co najlepsze".
Zobacz wszystkie kompozycje Boba Chilcott'a wydane przez Oxford University Press dostępne w naszej księgarni.

Bob Chilcott: Nidaros Jazz Mass Bob Chilcott: Lightwaves

Życzę trafnych wyborów!

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium