Zapraszam Was dziś z Agnieszką na chwilę oddechu, do świata najpiękniejszych kompozycji na flet. To oczywiście całkowicie subiektywnie wybrane top 10 utworów na flet i chętnie przeczytamy w komentarzach co dodałabyś / dodałbyś od siebie! Każdy z utworów opisałyśmy krótko, aby przybliżyć okoliczności jego powstania, czy też autorów. Zachęcamy zatem do włączenia specjalnie przygotowanej przez nas playlisty i do lektury.
Carl Reinecke - Ballade for Flute & Orchestra op. 288
Ta ballada Carla Reinecke może Was trochę zaskoczyć. Zaczyna się bardzo lirycznie, w części drugiej (Allegro) zdecydowanie zmienia swój charakter, aby w finale znów przenieść nas w romantyczny i eteryczny świat. Carl Reinecke skomponował ją jako jedno z ostatnich dzieł swojego życia, mając już wieloletnie doświadczenie w tworzeniu koncertów fortepianowych, symfonii i oper. Flet pozostaje w niej zdecydowanie na pierwszym planie mimo tego, że towarzyszy mu pełna orkiestra.
To będzie na pewno ciekawe wyzwanie wykonawcze! Jeśli masz ochotę z nim się zmierzyć, zajrzyj do nut poniżej. Z wydaniem Music Minus One otrzymasz dostęp do podkładu muzycznego online. Dzięki temu możesz poczuć jak to jest grać z towarzyszeniem całej orkiestry. Pozostałe dwa wydania zawierają zapis partii fletu i fortepianu. Publikacja wydawnictwa Schott kusi dodatkiem kolejnych dziewięciu wyjątkowych kompozycji na flet.
George Enesco - Cantabile et Presto
Kompozycja George'a Enesco pozostawi nas jeszcze w romantycznym nastroju. Opublikowany na początku XX wieku utwór ma w sobie i zadziorność i snującą się leniwie historię. Wśród imponujących rapsodii i symfonii, skomponowanych przez tego samego kompozytora, może wydawać się zaledwie muzyczną fraszką, ale naprawdę pozwala fleciście pokazać swoje umiejętności. W naszej księgarni znajdziecie zarówno wydanie z nutami tylko do tego utworu, jaki i w kompilacji z innym, skomponowanymi na zlecenie Konserwatorium Paryskiego.
Cecile Chaminade - Concertino pour Flûte op.107
Absolutnie magiczne concertino, którego musisz wysłuchać, nawet jeśli nie podejmiesz się go zagrać! Filmowe, fantazyjne, urzekające, gwarantuję, że przeniesie Cię w inny świat. Oryginalnie skomponowane zostało na flet i fortepian, a dopiero w późniejszym okresie powstał aranż na flet i orkiestrę. Polecam wysłuchać właśnie wykonania z towarzyszeniem orkiestry, w nim kompozycja pokazuje cały swój urok. Legenda głosi, że Cécile Chaminade skomponowała to concertino, aby ukarać porzucającego ją kochanka - flecistę. Miało być tak trudne, aby nie dał rady go wykonać. Jeśli masz ochotę się przekonać, zajrzyj do zapisów nutowych. Znajdziesz je w poniższych zbiorach:
Françoise Borne - Fantaisie brillante sur Carmen
Czas na wyjątkową propozycję dla miłośników opery - inspirowaną motywami muzycznymi z "Carmen" fantazję autorstwa Francois Borne'a. Borne wyciąga jeden po drugim tematy przewodnie z dzieła Bizet'a i z brawurą przeplata je w tym kilkunastominutowym utworze. To czysta przyjemność słuchania, wyłapywania znanych fraz i odczytywania tych melodii na nowo. Wykonanie utworu wymaga dużej sprawności technicznej i podejmują się go raczej zaawansowani fleciści. Nuty w wersji na flet i fortepian, znajdziesz w naszej księgarni klikając w poniższy obrazek.
Jules Mouquet - La Flute de Pan
Przeniesiemy się teraz na chwilę w świat mitologicznych opowieści i romantycznych krajobrazów. W trzech częściach swojej kompozycji Jules Mouquet odmalowuje dźwiękami fletu i fortepianu melancholijne, mistyczne obrazy, które przyciągają swoją urodą i tajemniczością. Grecki bóg opiekuńczy pasterzy, lasów i pól - Pan - pół człowiek, pół zwierzę, pojawia się tutaj z towarzyszeniem swojej fletni i w otoczeniu ptaków, pasterzy oraz nimf. To jedna z najbardziej znanych sonat fletowych, a Mouquet nie osiągnął takiej popularności z żadną inną ze swoich kompozycji. Nuty na flet i fortepian znajdziesz w takich dwóch opracowaniach:
Francis Poulenc - Sonata for flute and piano
Kompozycji trzyczęściowej sonaty na flet i fortepian podjął się również Francis Poulenc. Dzieło zadedykował madame Elizabeth Sprague Coolidge - amerykańskiej patronce muzyki kameralnej.
Muzykolog Malcolm MacDonald tak pisał o tym utworze:
"To dzieło nasycone charakterystycznym dla Poulenca słodko-gorzkim urokiem, dowcipem, ironią i sentymentem, które przejawiają się na różne sposoby w każdej z trzech części." Mamy więc wprowadzające, bardziej słodkie niż melancholijne Allegro malincolico, po nim następuje nastrojowa, ale nie pozbawiona porywających fragmentów Cantilena, a całość wieńczy żywiołowe i radosne Presto giocoso.
Nuty wydane przez Chester Music zawierają nie tylko pełną partyturę, ale i obszerny wstęp (w trzech językach), liczne uwagi krytyczne oraz dostęp do muzycznych materiałów online.
Gabriel Fauré - Fantaisie op. 79
Składająca się z dwóch części fantazja Gabriela Fauré jest kolejnym utworem zrodzonym w środowisku skupionym wokół Paula Taffanel'a i Konserwatorium Paryskiego. Była wykorzystywana przez Konserwatorium jako utwór egzaminacyjny i faktycznie potrafi zweryfikować umiejętności wykonawcy w zakresie kontroli tonu, frazowania, czy ekspresji. Przy tym wszystkim jest po prostu niezwykle przyjemną kompozycją i zarówno jej słuchanie, jak i gra może sprawić dużo radości.
Wybierz nuty wydawnictwa Henle Verlag (niebieska okładka) jeśli interesuje Cię też grywana często jako dodatek do tej fantazji krótka kompozycja Fauré - Morceau De Lecture.
Gabriel Fauré - Pavane op. 50
Posłuchajmy teraz jednej z najsłynniejszych kompozycji autorstwa Gabriela Fauré - pawany. Pawana jest nazwą dostojnego tańca dworskiego o hiszpańskim rodowodzie i utwór Fauré również ma swoją historię wykonawczą w oprawie tanecznej. Początkowo skomponowany został tyko na fortepian, ale dużo bardziej znana i popularna jest wersja na orkiestrę (opcjonalnie z chórem). Od samego początku cieszył się bardzo dużą popularnością i dziś bez trudu odnajdziecie wykonania najlepszych orkiestr świata. Na naszej playliście zamieściliśmy subtelną wersję orkiestry symfonicznej z Bazylei pod batutą Ivora Boltona. Na Alenutowych półkach natomiast - nuty opracowane na flet i fortepian. Szczególnie polecam zbiór "Anthology of Selected Pieces for Flute and Piano" (różowa okładka z motywem roślinnym), ponieważ znajdziecie tam aż dziesięć wybranych utworów Gabriela Fauré, w tym słuchaną już przez nas wcześniej fantazję op. 79.
Friedrich Kuhlau - Divertissement nr 6 op. 68
Czas na fletowe solo, w którym skupimy się całkowicie na brzmieniu i możliwościach tego instrumentu. W wybranym przez nas wykonaniu Divertissement op. 68 Rity D'Arcangelo naprawdę słychać jak utwór ten pozwala fleciście pokazać swoją wirtuozerię. Ciekawe pasaże, zmiany tempa, miejsce na własną interpretację. A to tylko jeden z 6 utworów skomponowanych przez Fridricha Kuhlau jako cały zbiór "Deivertissementss". Publikacja wydawnictwa Peters zawiera nuty również do pozostałych pięciu utworów z tej kolekcji.
Ian Clarke - Deep Blue
Na koniec, ze świata muzyki klasycznej przenosimy się w bardziej współczesne rejony, aby odkryć przepiękny utwór inspirowany dźwiękami oceanu. Dźwięki fletu naśladują w nim w sposób zupełnie wyjątkowy śpiew wielorybów, odgłosy statków, czy szum fal. Ian Clarke stworzył tę kompozycję w 2011 roku, a jeśli cenicie sobie tego artystę, z pewnością ucieszy Was wydanie nut, w którym znajdziecie zapis również innego jego utworu - Beverley.
Deep Blue niestety nie udało nam się odnaleźć w zasobach Spotify, ale z pomocą przyszedł YouTube i zrealizowane w czasie pandemicznego pandemii nagranie Justyny Marianny Szynkarczyk. Posłuchajcie i dajcie się nieść falom tego muzycznego oceanu.