Alenuty.pl księgarnia muzyczna
do kasy Wartość koszyka: 0,00 zł
Sprowadzamy nuty z całego świata i wysyłamy za darmo od 199 zł!
ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Facebook ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Instagramikona i link do kanału Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Youtube

Blog

Ludovico Einaudi - poznaj niezwykłego twórcę i najlepsze nuty do jego utworów

0
Ludovico Einaudi - poznaj niezwykłego twórcę i najlepsze nuty do jego utworów

Einaudi i Arktyka

Elegancki, siwowłosy mężczyzna, siedzi przy fortepianie. Kamera odjeżdża, a my widzimy, że fortepian stoi na tratwie dryfującej pośród ogromnych lodowych gór. Mężczyzna zaczyna grać. Melodia jest smutna i wydaje się absolutną jednością z trzaskiem spadających do wody lodowych brył, krzykiem mew, szumem wiatru.
Doskonale pamiętam, kiedy zobaczyłam ten filmik po raz pierwszy. A potem kolejny, i kolejny… Jeśli jeszcze nie słyszeliście o projekcie, który Einaudi zrealizował dla organizacji Greenpeace w ramach akcji wzywającej do ochrony Arktyki, zerknijcie poniżej. Dla mnie to jest właśnie pierwsze skojarzenie dla nazwiska Einaudi.

A jakie jest Wasze? Może to wzruszenie na filmie “Nietykalni”. Może jakiś szczególny moment w Waszym życiu, któremu towarzyszyła jego muzyka. Może godziny spędzone przy pianinie, bo melodia spodobała się Wam tak bardzo, że zawzięliście się, aby zagrać ją płynnie. A może nie znacie jeszcze w ogóle twórczości tego kompozytora. W takiej sytuacji zazdroszczę Wam najbardziej! A jakkolwiek nie brzmi odpowiedź, zapraszam, żeby poznać tego eleganckiego pana bliżej.

Ludovico Einaudi - pianista, kompozytor i… fotograf

Ludovico urodził się w Turynie, a dom w którym się wychował był wypełniony sztuką. Zdarzało mu się siedzieć przy jednym stole z Susan Sonntag, czy Italo Calvino. Takich gości przyprowadzał ojciec, wydawca książek. Dla matki, córki dyrygenta i kompozytora, ważną rolę w codziennym życiu pełniła muzyka, poezja i natura. Sama często grała na fortepianie. Ludvico również uczył się gry, ale jego pierwszą prawdziwą pasją stała się fotografia. Jest nią zresztą do dziś. Jak sam mówi, jest to jego sposób na bycie ze sobą, na medytację, a spacery w poszukiwaniu właściwego kadru i światła sprawiają mu wiele radości.

Skąd więc ostatecznie fortepian i kompozycja? Przyciągnął go artystyczny duch Mediolanu, rodzinnego miasta jego matki. Zdecydował się na naukę w tamtejszym konserwatorium muzycznym, a po tym jak poznał Luciano Berio, przodującego kompozytora awangardowego tamtych czasów, który zaproponował mu współpracę, zaczął zarabiać jako twórca muzyki. Po pewnym czasie odkrył, że świat muzycznej awangardy, negujący rytm i harmonię, nie do końca jest jego światem. Zaczął poszukiwania własnej przestrzeni w muzyce. Odkrył, że kiedy tworzy prawdziwie z serca, środowisko muzyczne może tego nie doceniać, ale są ludzie, którzy przyjmują to z dużym wzruszeniem i wdzięcznością. Pod drzwiami mieszkania, w którym regularnie grał, znajdywał liściki od przypadkowych słuchaczy, zdarzało mu się słyszeć oklaski przechodniów pod oknem. Znaki, które pokazywały mu, że był na swojej drodze.

"Czuję, że [muzyka] może wyrazić całą skalę ludzkich emocji, a nawet więcej. Słyszałem muzykę, która sprawiała, że zaczynałem rozumieć rzeczy, których nikt nie byłby w stanie powiedzieć."

Właśnie, muzyka... Moglibyśmy jeszcze bardziej zagłębić się w biografii maestro - jego przygodzie z artystami z Mali, współpracy z reżyserami filmowymi - pozwólmy jednak przemówić jego muzyce. To jak, co mielibyście ochotę zagrać?

Experience

Ludovico Einaudi: In A Time Lapse

Obstawiam, że "Experience" to utwór, który znają wszyscy z Was. Został użyty w ścieżce dźwiękowej filmu "Mama" Xaviera Dolana z 2014 roku, ale również w niejednej reklamie. Jest świetnym przykładem ilustracyjności muzyki Einaudi'ego, tego jak łatwo łączy się z obrazem i go uzupełnia.
Jest częścią płyty "In a Time Lapse" i znajdziecie go w tak właśnie zatytuowanym zbiorze nut. W sumie zebrano w nim nuty do 17. utworów, a ja szczególnie polecam zwrócić uwagę jeszcze na "Waterways".

Zobacz w księgarni: Ludovico Einaudi: In A Time Lapse

Le Onde

Ludovico Einaudi: Le Onde

Prawdopodobnie właśnie od pojawienia się "Le Onde" na antenie Classic FM rozpoczął się prawdziwy wybuch popularności Ludovico Einaudi'ego. Fortepian solo, ujmująca melodyjność i to przedziwne uczucie, że nagle jest się zupełnie gdzie indziej - ten utwór ma to wszystko! Jeśli macie ochotę go zagrać, sięgnijcie po zbiór nut z całej płyty Le Onde. Ciekawostka - na okładce płyty zobaczycie fotografię zrobioną właśnie przez Ludovico.
Aranżacje "Le Onde" znajdziecie również w serii "Ludovico Einaudi: Graded Pieces For Piano" - dwóch wydaniach o dwóch różnych stopniach trudności, w których nuty do utworów wzbogacono o ćwiczenia techniczne. Przyjemne z pożytecznym.

Zobacz w księgarni:

I Giorni

Ludovico Einaudi: Islands

Dni - tak należałoby przetłumaczyć "I Giorni" Einaudi. Tylko czy tutaj potrzebujemy słów? Może dodam tylko zdanie od samego maestro:
"Tylko wtedy, gdy uświadomimy sobie, albo zostanie nam przypomniane, że nasz czas jest ograniczony, możemy skierować swoją energię na prawdziwe życie." Nie ma lepszego miejsca, żeby wspomnieć Wam, że Ludovico uwielbia grać w ping-ponga i bywa, że kulisy jego trasy koncertowej to prawdziwy turniej :) Sięgnijcie po nuty do utworów z płyty "Islands" i odkryjcie "I Giorni" dla siebie.

Zobacz w księgarni: Ludovico Einaudi: Islands

Fly

Intouchables: Original Soundtrack - Ludovico Einaudi

"Fly" to utwór z płyty "Divenire", ale prawdziwy rozgłos przyniosło mu użycie we francuskim filmie "Nietykalni". Trudno sobie wyobrazić czym byłby ten film bez tej melodii. Na szczęście nie musimy. Nuty do niego znajdziecie w naszej księgarni właśnie w zbiorze "Intouchables: Original Soundtrack", ale też w ciekawej kompilacji poświęconej właśnie muzyce filmowej "Ludovico Einaudi: Film Music".

Zobacz w księgarni:

Ludovico Einaudi - zbiory nut

Na koniec chciałabym zwrócić Waszą uwagę na jeszcze dwa ciekawe zbiory. "Einaudi Solo Piano" to idealna propozycja na prezent. Przekrojowy zbiór utworów, a do tego piękne wydanie w twardej oprawie. "Ludovico Einaudi - the easiest original pieces" polecamy natomiast szczególnie początkującym pianistom. To, że nie osiągnęło się jeszcze poziomu wirtuoza, nie oznacza przecież, że trzeba grać same nudne wprawki.

Ludovico Einaudi: Solo Piano Ludovico Einaudi: The Easiest Original Pieces

Einaudi - premiera Underwater

Ludovico Einaudi: Underwater for Solo Piano

Nowy solowy album Ludovico Einaudiego - "Underwater" - to coś na musieliśmy czekać 20 lat. W okolicznościach pandemicznej izolacji Einaudi znalazł czas i przestrzeń, żeby nagrać dla nas kolejną porcję kojących dźwięków. W dniu gdy piszę te słowa ma miejsce premiera albumu, a w kolejnym - publikacji z nutami.

Niech słuchanie i granie utworów Ludovico Einaudi'ego będzie dla Was dużą frajdą! Jeśli natomiast nabierzecie ochoty na większą porcję muzyki filmowej, zajrzyjcie do nas na półkę opisaną "Ludovico Einaudi" lub Nuty na pianino filmowa.

 

---
Do stworzenia wpisu wykorzystałam informacje z artykułów:
https://the-shortlisted.co.uk/ludovico-einaudi-interview/
https://www.15questions.net/interview/fifteen-questions-interview-ludovico-einaudi/page-1/
oraz podcastu: https://open.spotify.com/show/1EbtCscrJoXJOabvP0UuDF?si=d66b7dddd1ba48bb

 

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium