Alenuty.pl księgarnia muzyczna
do kasy Wartość koszyka: 0,00 zł
Sprowadzamy nuty z całego świata! DARMOWA dostawa już od 299 zł!
ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Facebook ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Instagramikona i link do kanału Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Youtube

Blog

Lang Lang i jego szkoła na fortepian dla dzieci teraz po polsku - recenzuje Ilona Wojcieszak

0
Lang Lang i jego szkoła na fortepian dla dzieci teraz po polsku - recenzuje Ilona Wojcieszak

Na wiosnę PWM wydało w polskiej wersji językowej trzy części znanej na całym świecie szkoły na fortepian Lang Langa. O recenzję tego wydania poprosiliśmy wieloletnią pedagożkę, gitarzystkę i nauczycielkę fortepianu panią Ilonę Wojcieszak. W swojej pracy nauczyciela korzysta z różnych podręczników i pomocy, wśród których znajdziemy serię zeszytów Ja i pianino, książkę Fortepian pierwsza klasa czy podręcznik dla młodych gitarzystów Gitara pierwsza klasa. Szkoła na fortepian Lang Langa uzupełnia i poszerza warsztat Ilony o kolejne wartościowe materiały do nauki gry na pianinie najmłodszych. Zapraszamy do lektury:

Szkoła na fortepian dla dzieci autorstwa Lang Langa - co ją wyróżnia?

Początkowe strony zawierają ćwiczenia osobno na prawą i lewą rękę, jednak dość szybko podręcznik prowadzi ucznia do ćwiczeń oburącz. Na przestrzeni całego podręcznika widać dbałość o równomierny rozwój zarówno prawej jak i lewej ręki. Melodie są bardzo dokładnie opracowane i przemyślane pod względem palcowania. Pierwsze etiudy są proste pod względem rytmicznym, jednak dość szybko wyprowadzamy ucznia z „bezpiecznego” obszaru w skali: f-g1 , dzięki czemu szybciej nauczy się odczytywać dźwięki na klawiaturze. Większość początkowych ćwiczeń oparta na powtarzalnych motywach gamowo – pasażowych, co z pewnością przyczyni się do rozwoju umiejętności technicznych.

Szkoła na fortepian Lang Langa cz. 1 Szkoła na fortepian Lang Langa cz. 2 Szkoła na fortepian Lang Langa cz. 3

Wszelkie nowe zagadnienia czy znaki (rytmiczne, dynamiczne, artykulacyjne, interpretacyjne) wprowadzane są metodycznie, w sposób nie kumulujący zbytnio problemów w nowym utworze. Kiedy pojawia się etiuda w nieznanej dotąd tonacji, zawsze poprzedzona jest gamową rozgrzewką. Wyjątkową zaletą szkoły jest możliwość skorzystania z dostępnej ścieżki audio do każdego utworu, dzięki której ćwiczenia, mimo swej techniczności, stają się bardziej atrakcyjne. Ponadto uczeń w czasie samodzielnej pracy, ma szansę uniknąć błędów tekstowych lub rytmicznych, gdyż partia ucznia jest dobrze słyszalna w nagraniu.

Wszystkie materiały audio rozpoczynają się dwoma taktami z naliczaniem tempa, zatem uczeń nie będzie miał problemu z dostosowaniem się do nagranego akompaniamentu. Można również skorzystać z dostępnych na stronie wydawnictwa nut akompaniamentu dla nauczyciela, które również mogą z powodzeniem być zagrane przez innego – bardziej zaawansowanego ucznia. Dodatkowo, podręcznik zawiera zadania teoretyczne w formie krzyżówek itp., co z pewnością uzupełni i urozmaici naukę. Najmłodszym pianistom korzystającym z książki z pewnością spodobają się kolorowe ilustracje wyjaśniające zagadnienia teoretyczne. Atrakcyjnym uzupełnieniem serii są karty muzyczne z zagadnieniami z pierwszej części podręcznika.

Co zaskakuje w materiale opracowanym przez Lang Langa

Jeśli doszukiwać się mankamentów szkoły, to propozycje utworów wspomagających naukę, szczególnie na zupełnie początkowym etapie, nie są tak ciekawe (dla ucha) w porównaniu np. z podręcznikiem "Fortepian pierwsza klasa" czy utworami ze zbioru Opowiastki pani Agnieszki Lasko. Zaskoczyło mnie również rozpoczynanie nauki gry lewą ręką od dźwięków e-f-g. Jest to dla mnie nowe podejście. Zazwyczaj bowiem nauka rozpoczyna się od c1. Trudno mi powiedzieć na ile takie podejście jest korzystne, nie miałam jeszcze możliwości dłuższej pracy z dziećmi w tym zakresie. Jest to na pewno nietypowy pomysł.

Mamy nadzieję, że materiał opracowany w podręcznikach Lang Langa, a opierający się na doświadczeniu i praktyce pianistycznej tego wirtuoza, poszerzy warsztat pracy wielu nauczycieli. Jeśli pracujesz z tym podręcznikiem możesz podzielić się swoją opinią na stronie produktu w naszej księgarni. Podręczniki w wydaniu polskim, a także oryginalnym (język angielski) znajdziecie na naszej alenutowej półce:

Szkoła na fortepian Lang Langa cz. 1 Szkoła na fortepian Lang Langa cz. 2 Szkoła na fortepian Lang Langa cz. 3

Zobacz w księgarni:

Szkoła gry na fortepianie dla dzieci Lang Langa cz. 1 - 3 wersja polska

Szkoła gry na fortepianie cz. 1 - 5 wersja oryginalna 

Jeżeli jesteś nauczycielem fortepianu i poszukujesz nowych i ciekawych materiałów do pracy z dziećmi i dorosłymi zajrzyj do kategorii >>> materiały dla nauczyciela. Znajdziesz tam szeroką ofertę pomocy, zeszytów i książek, które wzbogacą Twój warsztat pracy. Wśród nich są też materiały opracowane i wydane przez nauczycieli takich jak Ty, którzy na podstawie wieloletniej pracy z dziećmi stworzyli materiał ułatwiający wprowadzanie najmłodszych w świat muzycznych pojęć.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium