Alenuty.pl księgarnia muzyczna
do kasy Wartość koszyka: 0,00 zł
Weź kod DOSILASOL na DARMOWĄ dostawę już od 99 zł!
ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Facebook ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Instagramikona i link do kanału Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Youtube

Blog

Jak pomóc dziecku ćwiczyć na instrumencie? Porady dla rodziców małego artysty

0
Jak pomóc dziecku ćwiczyć na instrumencie?

Dokładnie rok temu postanowiłam regularnie uczyć swoją córkę - lat siedem - gry na pianinie. Początkowy entuzjazm i zafascynowanie nauką nowej umiejętności pomagał nam w poznawaniu tajników gry. Etapy przez jakie przechodzi uczeń podczas swojej muzycznej drogi nie są mi obce - jestem muzykiem i pedagogiem od ponad 10 lat, czy coś może mnie zaskoczyć?:) Otóż może! Ale z zainteresowaniem chłonę każde nowe doświadczenie w pracy z uczniem. A moja córka podarowała mi kolejne.

Połączenie obowiązków domowych, pracy, zajmowanie się pozostałą dwójką moich, nieco młodszych dzieci, było nie lada wyzwaniem. Pandemia również dołożyła swoje trzy grosze… W rezultacie mogę się z Wami podzielić tym, co pomogło nam w codziennych zmaganiach z instrumentem – a uwierzcie bywało z tym różnie... Prosząc córkę: poćwicz na pianinie, nieraz słyszałam: mamo nie teraz, mamo później, mamo nie chcę! Wiecie co zadziałało? Moje autentyczne zainteresowanie i zaangażowanie podczas ćwiczenia mojej córki oraz bezwzględne dbanie o systematyczność. Może nie jest to odkrycie Ameryki, ale czasami rozwiązania, których szukamy gdzieś daleko, są naprawdę blisko.

Co to znaczy autentyczne zainteresowanie? Oczywiste dla każdego rodzica jest to, że dziecko potrzebuje naszego zainteresowania. Ale autentyczne w moim odczuciu oznacza życzliwe podkładanie dziecku narzędzi, które umożliwią zdobycie przez niego umiejętności - w tym przypadku umiejętności samodzielnego ćwiczenia. Bardzo często w ferworze swoich obowiązków oczekiwałam, że moja córka poćwiczy na pianinie, bo tak zostało między nami ustalone. Ale niestety dziecko często traci rachubę czasu, samo powiedzenie powinieneś poćwiczyć, idź poćwicz nie wystarczy. Naszym - rodziców zadaniem jest pomóc dziecku w zdobyciu umiejętności samodzielnego siadania do ćwiczenia gry na instrumencie. Dziecko będzie chciało uczyć się dalej tylko wtedy, gdy będzie robiło postępy. Zatem moment kiedy dziecko powinno usiąść do instrumentu nie może odbywać się w pośpiechu, czy w atmosferze nerwowości. Wymaga od nas zaangażowania. Do każdego dziecka innego rodzaju zaangażowania. Jednemu pomoże rozmowa, drugiemu włączenie budzika, który zaintonuje rozpoczęcie gry. Jednakże autentyczne zaangażowanie nie oznacza, że od dziś będziesz musiał siedzieć nad dzieckiem i patrzeć na każdy ruch jego ręki. 

Co w takim razie pomaga w budowaniu umiejętności ćwiczenia gry na instrumencie przez dziecko?

Dobrze ułożony plan dnia, konsekwencja, rutyna oraz zdecydowane i cierpliwe środowisko rodzinne. 

 Tego się wystrzegaj!

1. Nie stawiaj dziecku zbyt wygórowanych wymagań.

2. Staraj się stopniowo zwiększać wymagania. Unikaj sformułowań: „ A kto powiedział, że gra na instrumencie jest zabawna?”, „Ćwiczenie jest nudne, ale musisz niestety przez nie przebrnąć”, „ I znowu trzeba przypominać Tobie o ćwiczeniu”, „ Za mało się starasz”. 

3. Nie porównuj dziecka do rodzeństwa, koleżanek bądź kolegów, którzy odnoszą sukcesy w grze na instrumencie. Być może niechęć do ćwiczenia związane są trudnościami, a nie z lenistwem. 

4. Do ćwiczenia zniechęcają również wygórowane oczekiwania rodziców, przekładanie ambicji na dziecko.

5. Nie mów dziecku, że utwór jest łatwy, podczas, gdy dziecko twierdzi, że jest trudny. Lepiej wysłuchaj dziecko i zachęć do podjęcia wysiłku. Jeśli ćwiczenie sprawia mu trudność, zapytaj nauczyciela jak możesz pomóc. W gorszym okresie dziecka odwołuj się do wcześniejszych, pozytywnych doświadczeń związanych z grą.

6. Unikaj zbyt częstego chwalenia i ogólnikowych zwrotów np. „Ładnie grasz”. Staraj się zauważać szczegóły. Wyraźnie komunikuj, że wierzysz w umiejętności córki / syna. 

Zaangażuj się w naukę gry na instrumencie Twojego dziecka na kilka sposobów

Poniżej podam Wam kilka sposobów, by dziecko chętniej siadało do instrumentu. Tylko z pozoru wydaje się, że nie mają one wpływu na Wasze codziennie muzyczne treningi, ale zapewniam, tego rodzaju zaangażowanie procentuje :)

Rodzicu:

- pogłębiaj zamiłowanie do muzyki razem z dzieckiem np. wspólne słuchanie muzyki, wspólne wypady na koncerty,
- oglądajcie filmy/ bajki o tematyce muzycznej,
- stwarzaj sytuacje, w których dziecko wykorzysta swoje umiejętności związane z grą na instrumencie,
- odwiedzajcie miejsca związane z muzyką,
- czytajcie wspólnie książki o tematyce muzycznej,
- muzykujcie razem z dzieckiem.

3 pomysły na wspólne aktywności muzyczne:

1. Dziecko gra dowolny krótki fragment utworu - Ty odgadnij, który to utwór.
2. Akompaniuj dziecku na wspólnie zrobionym instrumencie perkusyjnym.
3. Układajcie słowa do melodii granych przez Twoje dziecko.
4. Zabawcie się w kompozytora! Przydadzą się tutaj zaprojektowane przez nas pięciolinie, które możecie obejrzeć i pobrać klikając TUTAJ.

 

Przede mną i Wami zapewne jeszcze mnóstwo muzycznych zakrętów i trudności, ale nie zapominajmy w tym wszystkim o budowaniu muzycznego środowiska przyjaznego dziecku. Niech dziecko widzi wokół siebie dobre muzyczne inspiracje. 

 

 

--------------

Nowość w Alenuty:

Wiosenne Łaminutki - arkusze z ćwiczeniami muzycznymi dla dzieci do wydruku (produkt cyfrowy - plik PDF)

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium