Alenuty.pl księgarnia muzyczna
do kasy Wartość koszyka: 0,00 zł
Sprowadzamy nuty z całego świata i wysyłamy za darmo od 199 zł!
ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Facebook ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Instagramikona i link do kanału Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Youtube

Blog

Jak nauczyć się grać na pianinie - prosto i na temat dla wszystkich

0
Jak nauczyć się grać na pianinie - prosto i na temat

Jesteś dorosły. Masz 30, 40 a może i 50 lat. Kiedyś, w dzieciństwie próbowałeś swoich sił przy fortepianie lub pianinie. A może masz za sobą kilka lekcji gry. Może wówczas ktoś skutecznie zniechęcił Cię do nauki, do instrumentu, do muzykowania. A może zabrakło Ci zapału. Jakkolwiek było kiedyś, teraz masz ochotę i chęci, aby nauczyć się grać na fortepianie. I z pewnością nie wiesz od czego zacząć. Ze mną było podobnie, dlatego opowiem Ci o 4 istotnych elementach nauki gry. Jeżeli zadbasz o każdy z nich, szybciej niż myślisz dosięgniesz swoich marzeń.

Po pierwsze: Zapał, lepiej żeby nie był słomiany, ale i ze słomianym można sobie dać radę + Wiedza czego się chce. Im lepiej wiesz czego chcesz tym łatwiej utrzymać zapał. Oczywiście dobrze jest po prostu chcieć nauczyć się grać, ale o wiele prościej będzie Ci zrealizować plany, jeżeli powiesz sobie czego konkretnie chcesz się nauczyć: czytania nut, gry akordowej, zasad muzyki, podstawowych pojęć muzycznych, a może chcesz grać wyłącznie Chopina lub Einaudiego?

Po drugie: Instrument - jego jakość ma znaczenie, ale nie popadaj w przesadę. Zniszczone i rozstrojone pianino nie pomoże Ci zrealizować marzenia o wygrywaniu najróżniejszych melodii, ale na pewno przyczyni się do szybkiego zniechęcenia. Instrument zbyt prosty, bez właściwej klawiatury nie pozwoli osiągnąć właściwego brzmienia i dobrze opanować techniki gry. Jeżeli kupujesz instrument weź ze sobą osobę, która gra na pianinie i wie na co zwrócić uwagę.

Po trzecie: Nauczyciel czyli osoba, która nie tylko potrafi bardzo dobrze grać na fortepianie, ale przede wszystkim umie uczyć innych. Nie każdy pianista bowiem potrafi być nauczycielem. Nawet jeśli planujesz być samoukiem i już zakupiłeś niezbędne podręczniki, to rozważ choć kilka lekcji z nauczycielem, który poprowadzi, skoryguje błędy, pokaże właściwą technikę, pomoże dobrze rozpocząć i wytłumaczy istotne dla Twojej nauki pojęcia muzyczne.

Po czwarte: Czas na codzienne ćwiczenia. Bez ćwiczeń nie będzie efektów. Nie będziesz się rozwijał. Jeżeli wygospodarujesz 15-30 minut dziennie na ćwiczenia, sam zobaczysz jak łatwo będziesz uczył się kolejnych trudniejszych elementów.

Zapał, właściwy instrument, nauczyciel i czas - nic więcej nie trzeba, abyś zrealizował swoje marzenia i nauczył się grać na pianinie. Spróbuj. Najtrudniej bowiem jest postawić pierwszy krok i podtrzymywać zapał do nauki. W tym drugim pomóc mogą podręczniki, ćwiczenia i nuty.

Możesz skorzystać z Adult Piano Method - dwuczęściowego podręcznika do nauki gry na pianinie dla dorosłych wydanego przez wydawnictwo Hal Leonard. Zawiera lekcje, ćwiczenia techniki gry, utwory solowe oraz podstawy teoretyczne. Inny podręcznik do nauki wydany przez wydawnictwo Chester Music to trzyczęściowy The Classic Piano Course. A jeśli szukasz książki z małą dawką niezbędnej teorii i dużą dawką melodii i utworów, to polecam Ci It's Never Too Late... To Play Piano. Prosto i na temat, choć w języku angielskim, ale za to z płytą CD, która ułatwi naukę. Jeżeli uczysz się pod okiem nauczyciela i potrzebujesz ćwiczeń, ale niekoniecznie mają to być gamy i pasaże, to proponuję Ci Miłe granie na fortepianie - z tym zbiorem utworów poćwiczysz technikę gry i jednocześnie zagrasz proste i ciekawe melodie. Na zakończenie jeszcze trzy polecenia: Szkoła na fortepian Anny Klechniowskiej wydana przez wydawnictwo PWM, Szkoła gry na fortepianie autorstwa Mieczysława Fryca wydana przez Oficynę wydawniczą Impuls oraz Szkoła na fortepian w dwóch częściach autorstwa Mieczysława Niemiry wydana przez wydawnictwo Gama.

Adult Piano Method 1 i 2 - szkoła gry na fortepianie dla dorosłych Carol Barratt - The Classic Piano Course 1,2,3 - Starting To Play - szkoła gry na fortepianie dla dorosłych It's Never Too Late... To Play Piano - Pam Wedgwood - szkoła gry na fortepianie dla dorosłych Miłe granie na fortepianie - zestaw ćwiczeń i kompozycji dla dzieci i dorosłych cz. 1 - Artur Wiśniewski Szkoła na fortepian - Anna Maria Klechniowska Mieczysław Fryc: Szkoła gry na fortepianie Szkoła na fortepian cz. 1 i 2 - Mieczysław Niemira

Zobacz w księgarni:

Mam nadzieję, że rzuciłam nieco światła w temacie jak nauczyć się grać na fortepianie. I proszę nie wierz w cudowne rady, eliksiry. Uwierz w swoje możliwości, wiedzę i umiejętności swojego nauczyciela i wybierz dobre, odpowiednie dla Ciebie materiały do nauki. I ćwicz, ćwicz, graj (i śpiewaj również).

Ot cały sekret :)

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium