Alenuty.pl księgarnia muzyczna
do kasy Wartość koszyka: 0,00 zł
Sprowadzamy nuty z całego świata i wysyłamy za darmo od 199 zł!
ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Facebook ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Instagramikona i link do kanału Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Youtube

Blog

Jak nauczyć dzieci rytmu i melodii - edukacja muzyczna wg Carla Orffa

0
Jak nauczyć dzieci rytmu i melodii - edukacja muzyczna wg Carla Orffa

Muzyka jest w nas. To żaden tam slogan - to szczera prawda.

Ile rytmów i dźwięków możesz usłyszeć we własnym ciele? Bijące serce - to dominujący rytm. Oddech, kroki to kolejne. A dźwięki - słowa które wypowiadamy mają swoją melodię, wysokość, częstotliwość. A od tego krok już tylko dzieli nas do melodii, do muzyki.

Słowa, klaskanie, tupanie, pstrykanie, śpiewanki, rymowanki - wszystko to jest podstawą w kształceniu muzycznym dzieci wg koncepcji Carla Orffa.

Carl Orff był niemieckim kompozytorem i dyrygentem, twórcą metody nauczania muzyki opartej na rytmie i improwizacji. Znany jest również jako autor aforyzmu: "Bądź uroczy dla swych wrogów – nic ich bardziej nie rozzłości". Jak pisze Lidia Bajkowska w jednym ze swoich licznych artykułów poświęconych edukacji muzycznej najmłodszych: "Według Orffa muzyka wywodzi się ze słowa. Dlatego wychowanie muzyczne małych dzieci powinno rozpoczynać się od rytmizowania imion, zabawek, kwiatów, warzyw itp., u starszych wprowadza się przysłowia, powiedzonka, wierszyki. Natomiast nie wprowadza się wiadomości teoretycznych dotyczących metrum i wartości rytmicznych. Takty dwu -, trzy -, i czteromiarowe wprowadza się za pomocą wyrazów o różnej ilości sylab." (fragment artykułu ze strony www. fecwis. org)


rytmika wg Carla Orffa

Do rytmu
, który był dla Orffa najważniejszy, dodajemy dźwięk czyli zachęcamy dzieci do układania melodii do rytmizowanych tekstów, rymowanek, przysłów czy wierszyków. Później dołączymy tu instrumenty - głównie perkusyjne. Rytm i melodia uzupełnione zostają o trzeci element czyli ruch. I gdy połączymy rytm, melodię i ruch to zobaczymy, że Orff opiera swoją koncepcję na tym, co jest zupełnie naturalne u najmłodszych, przez co wyrażają swoje emocje, uczucia, poznają świat. A im bliżej będziemy naturalnych procesów poznawczych dzieci i sposobów w jaki poznają świat, tym łatwiej będzie nam pokazać im bogactwo muzycznego świata i nauczyć języka muzyki. Bardzo istotnym elementem spajającym wszystkie pozostałe jest improwizacja.

Wszystko to prowadzi do wyrobienia u dzieci koordynacji słuchowo ruchowej, która jest podstawą wszystkich działań muzyczno-ruchowych, rozwijania  poczucia rytmu i słuchu muzycznego. Praca oparta na koncepcji Orffowskiej pozwala na rozwijanie wrażliwości i wyobraźni muzycznej oraz inwencji twórczej, kształcenie pamięci muzycznej, budowanie wiary we własne możliwości a także kształtowanie postawy społecznej przez ćwiczenia zespołowe.

Muzyczny ogród radości Rytmika dla dzieci Muzyczny ogród radości

Na półkach naszej księgarni znajdziesz praktyczne materiały oparte na koncepcji Orffowskiej, które pomogą Ci w pracy z najmłodszymi dziećmi. Jest wśród nich propozycja Marcina Lemiszewskiego "Rytmika dla dzieci oparta na metodzie Carla Orffa" zawierająca zbiór prostych utworów opracowanych na potrzeby pracy metodą Orffa. W ostatnim czasie również Elżbieta Rakowska wieloletni pedagog muzyczny pracujący metodą Carla Orffa wydała w dwóch tomach "Muzyczny ogród radości - rymowanki, wyliczanki, wesołe śpiewanki i dźwięczne tonki". Jest to zbiór materiałów dydaktycznych - piosenek i śpiewanek - opracowanych pod kątem pracy z instrumentarium Orffa wzbogaconym o instrumenty dęte, gitarę i fortepian. Autorka stopniowo wprowadza utwory, które przenoszą dzieci w naturalny sposób na coraz wyższe etapy poznawania języka muzyki. Całość opracowania opiera się zawsze na trzech podstawowych zasadach:
- nauczania muzyki przez zabawę,
- rozwijania muzykalności dzieci,
- integracji muzyki, słowa i ruchu.

Każda z książek opatrzona jest krótszym bądź dłuższym komentarzem autorów wynikających z ich doświadczenia i praktyki, a dotyczącym zastosowania poszczególnych utworów w pracy z dziećmi. Polecamy opracowania tym wszystkim nauczycielom muzyki i rytmiki, którzy poszukują świeżych pomysłów na edukację muzyczną dzieci.

Kształcenie muzyczne dzieci - szczególnie to początkowe, często nieformalne, realizowane na dodatkowych zajęciach muzycznych czy po prostu w domu jest nam, jako księgarni muzycznej, bardzo bliskie. Od niego przecież zaczyna się muzyczna przygoda niejednego dziecka - późniejszego muzyka. Dlatego polecamy Wam również zestawy Instrumentarium Orffa oraz instrument perkusyjny w kolorach tęczy Bum Bum Rurki. Ten ostatni, mało jeszcze znany w Polsce, wykorzystując dynamikę ludzkiego ciała - owo klaskanie, pstrykanie, uderzanie dłońmi o kolana - doskonale sprawdza się w najróżniejszych zabawach rytmiczno-muzycznych szczególnie wśród młodszych dzieci.

A na zakończenie zobaczcie jak bardzo koncepcja orffowska jest bliska twórcom piosenki "Cups" z filmu Pitch Perfect:

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium